DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Aile Hekiminden Randevu Alma

Aile Hekiminden Randevu Alma
SGK
25.05.2023 12:27
A+
A-

Aile hekimi randevusu nasıl alınıyor; Sağlık problemi yaşayan kişiler en yakın aile hekimlerine gitmektedirler. Aile hekiminden randevu alma işleminizi gerçekleştirmek için aile hekiminizin numarasını biliyor veya internet üzerinden bu numarayı öğrenmeniz gerekiyor. Sizler için adımları anlattık. Sağlık ocağı randevu almak için birçok farklı yol mevcut.

Sağlık Ocağı Randevu Alma

Özellikle de büyük şehirlerde yaşanan yoğunluktan dolayı ve aile hekimlerinin kalabalık olmasından dolayı aile hekimi randevu alma işlemi neredeyse zorunlu bir hale geldi. Aile hekimi randevu almak için MHRS resmi internet sitesi üzerinden ya da 182 numaralı MHRS randevu hattını arayarak Sağlık Ocağı Randevu Alma işleminizi yapabilirsiniz. Merkezi hekim randevu sistemi üzerinden ya da size en yakın hastane üzerinden aile hekimliğinizi öğrenebilir ve buradan randevu işlemlerini yapabilirsiniz.

MHRS ile Aile Hekiminden Randevu Alma

Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile aile hekimi randevusu almak için şu adımları takip etmeniz yeterli oluyor. Bu adımları ise şu şekilde takip edebilirsiniz:

 1. İlk önce herhangi bir arama motoruna “MHRS” yazarak Merkezi Hekim Randevu Sistemi resmi web sitesine girin.
 2. Açılacak olan ana sayfanın sağ üst kısımda yer alan “Randevu al” butonuna tıklayın.
 3. Sonrasında ise sizden giriş yapmanız isteniyor. Siteye girebilmek için size ait bir MHRS hesabı açmış olmanız gerekiyor. Eğer MHRS hesabı açmadıysanız e-Devlet şifreniz ile de sisteme giriş yapabiliyorsunuz.
 4. Sisteme hesabınız ile giriş yaptıktan sonra “Aile hekiminden randevu al” seçeneği size açılıyor. Sağlık ocağı randevu alma işlemini gerçekleştirmek için sizden istenen tarih ve saatte aile hekiminizin müsait olup olmadığı sistem üzerinde görülüyor. Sizin için uygun ve aile hekiminizin de müsait olduğu bir saati seçerek randevunuzu alabilirsiniz.
 5. Saat ve tarihi seçtikten sonra ise ekranda almak istediğiniz randevu bilgileri görülüyor.
 6. En son adım olarak da bu bilgileri kontrol ettikten sonra “Randevuyu kaydet” butonuna tıklayarak aile hekimi randevu alma işleminizi tamamlamış oluyorsunuz.
Aile hekimi randevu alma MHRS yeni işlem - Sağlık Haberleri
aile hekiminden randevu alma

Alo 182 ile Sağlık Ocağı Randevu Alma

Alo 182 numaralı MHRS telefon hattı ile aile hekimi randevusu alırken sadece TC kimlik numaranızı bilmeniz yeterli oluyor. Alo 182 hattı, Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan bir merkezi randevu sistemi olup sağlık birimlerinden randevu alma, randevunuzu iptal etme, alınmış olan randevunuza ait bilgileri tekrar öğrenme gibi işlemleri çok daha kolay çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Alo 182 hattı üzerinden sağlık ocağı randevu alma işlemi yapmak için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

 1. İlk önce telefonunuzdan “182” numarasını arayın.
 2. Sonrasında ise operatörün yönlendirilmesi bekleyin.
 3. Size sunulan menüden randevu almak istediğiniz kişiye ait “TC kimlik numarası” girin.
 4. Buradaki çağrı merkezi operatörü size randevu almak istediğini ili soracak. “Randevu almak istediğiniz ili” söyleyin.
 5. Sonrasında ise randevu almak istediğiniz hastaneyi sorduğunda ise “aile hekiminden randevu almak istiyorum” şeklinde belirtin.
 6. Daha sonra sistem otomatik olarak sizi aile hekimi randevusu almak için çağrı merkezi temsilcisine bağlıyor. Bu temsilci belirttiğiniz işlemleri teyit etmek için randevu bilgilerini sizinle paylaşacak.
 7. Eğer bilgiler doğru ise randevu işleminizi onaylayarak sağlık ocağı randevu alma işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 8. Eğer bilgilerde eksik ya da hata varsa bu adında düzelttirdikten sonra randevunuzu onaylayabilirsiniz.

Sağlık Ocağı Randevusu İptal Etme

Sağlık ocağı randevunuzu iptal etmek için yukarıda sizin için belirttiğimiz randevu alma adımlarını takip ederek “randevu iptal et” butonuna tıklamanız veya MHRS operatörüne “randevumu iptal etmek istiyorum” şeklinde belirterek gerekli işlemler için yönlendirileceksiniz. Örneğin MHRS resmi internet sitesi ücretinden aile hekimi randevusu aldıysanız yine resmi siteye giriş yaparak aile hekimi randevunuzu iptal edebilirsiniz.

Ayrıca yine 182 numaralı MHRS hattını arayarak ya da direkt olarak sağlık ocağınızın telefon numarasını arayarak da randevu iptal işleminizi yapabilirsiniz. Eğer sağlık ocağı randevusuna gitmemeye karar verdiyseniz bu işlemi gerçekleştirmeniz önemlidir çünkü o süre zarfında başka bir hasta randevu alma imkanı sağlayacak ve gereksiz sıkışmayı önlemiş olacaksınız.

Sağlık Ocağı Tahlil Sonuçları Öğrenme

Sağlık ocağından yaptırdığınız tahlil sonuçlarınızı öğrenmek için Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan e-nabız resmi web sitesi veya e-Nabız uygulaması üzerinden giriş yapmanız gerekiyor. e-Nabız resmi web sitesi üzerinden aile hekimi tahlil sonucunuzu öğrenmek veya geçmişte verdiğiniz tahlil sonucu bilgilerinizi yeniden görüntülemek için TC kimlik numarası ve e-Nabız şifreniz ile veya e-Devlet hesabınız ise sisteme giriş yapmanız gerekiyor.

E-Nabız sistemine ister resmi web sitesi üzerinden isterseniz de mobil uygulama üzerinden giriş yaptıktan sonra sol üst tarafta bulunan “Tahlillerim” bölümüne tıklarsanız, yaklaşık olarak son 5 yıla ait tahlil sonucu bilgisine ulaşmanız artık mümkün oldu. Buradaki tahlil sonucu ekranında hangi tarihte numune verildiği, hangi tahlille yönelik işlem yapıldığı, tahlil sonucu, tahlil sonucunun minimum ve maksimum referans değeri, tahlil sonucunun grafikleri, hata bildiriminde bulunularak işlem uygulama yapan kişiye ait olup olmadığı, işlemlerin sistem üzerinden görüntülenebilmesi ve tedavi süreçlerinde böyle bir tahlilini yapılıp yapılmadığı sorgulanması gibi pek çok işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Labim Sonuç Sorgulama – Aile Hekimi Tahlil Sonucu Sorgulama > TIKLAYIN

Sağlık Ocağından Sağlık Raporu Alınır Mı?

Sağlık ocağından sağlık raporu almak için 1. basamak sağlık kuruluşları bünyesinde çalışan aile hekimleri de sağlık raporu, sevk evrakı, reçete ve bunun gibi belgeleri kolay bir şekilde düzenleyebilir ve siz de gerekli birimlere bu resmi geçerliliği olan evrakları teslim edebilirsiniz. Aile hekimleri tarafından da sağlık raporu alabileceğiniz farklı alanlar var. Fakat her zaman ve her birim için aile hekimi onaylı bu rapor yeterli olmayabilir. Bazı sporcuların lisans alabilmesi veya sürücü belgesi gibi bazı resmi evrakları alabilmek için aile hekiminiz tarafından verilen sağlık raporu yeterli oluyor.

Sağlık Ocağı Kaçta Açılıyor? Çalışma Saatleri

Sağlık Ocağı Muayene Ücreti Ne Kadar?

Sosyal devlet anlayışı gereği olarak sağlık ocaklarında herhangi bir muayene ücreti talep edilmiyor. Sağlık ocakları ve aile hekimlikleri, GSS kapsamında bulunan kişiler için muayene ücretinden muaf tutulursunuz. Sağlık ocağı randevusu alınarak rahatlıkla aile hekiminize gelebilir ve herhangi bir ücret ödemeden şikayetiniz hakkında muayene olma imkanına sahipsiniz.

Ayrıca bakınız:

Aile Hekimim Kim? Aile Hekimi Sorgulama Öğrenme ve Değiştirme > TIKLAYIN

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? > TIKLAYIN

Aile Hekiminde Randevusuz Muayene Olabilir miyim?

Evet.

Sağlık Ocağından Rapor Alabilir miyim?

Evet.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.