Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Clash Of Clans 4 Seviye Köy Düzeni

18.01.2023
52
A+
A-
Clash Of Clans 4 Seviye Köy Düzeni

Clash Of Clans 4 Seviye Köy Düzeni – Clash of Clans her gün yeni oyuncuları çeken bir strateji oyunudur. Eğer oyuna yeni başlamışsanız ve sadece eğlenmek değil, aynı zamanda köyünüzü geliştirmek istiyorsanız bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

https://www.youtube.com/watch?v=IYKGrf9dnF0&pp=ygUkQ2xhc2ggT2YgQ2xhbnMgNCBTZXZpeWUgS8O2eSBEw7x6ZW5p

Öncelikle köyünüzün nasıl bir tabanda gelişmesi istediği bilinmelidir. Bu kapsamda genellikle farming, Trophy ve Hybrd olmak üzere 3 farklı düzen vardır.

Farming base, farming ağırlıklı oynamayı düşünüyorsanız tavsiye edilir. Bu üssün ana fikri, belediye binanızı duvarlarınızın dışında bırakmadır. Her ne kadar kupa kaybedeceğiniz anlamına gelse de size köyünüze kimsenin saldıramayacağı 12 saatlik bir kalkan sağlar. Bu köy düzeninde altın ve iksir depoları köy surları içindedir.

Trophy base ise kupalarını kaybetmek istemeyenlerin düşünebileceği bir modeldir. Burada köyün ana binası surların içine yerleştirilir. Ancak altın ve iksir depolarını doğru yerleştiremeyeceğiniz için kaynaklarınızı kaybetme riski daha fazladır.

Sonuncu tür ise Hybrid Base’tir. Ödüllerinizi ve kaynaklarınızı eşit şekilde savunduğu plandır.  Clash of Clans köy düzeni kurmak istiyorsanız, ilk olarak bu seçeneklerden bir tanesini benimsemeniz önerilir. Böylece köyünüz daha planlı bir hale gelebilir.

Binaların Yerleştirilmesi

Köyün temel düzeninin nasıl olacağını tespit etmişseniz, bundan sonraki adımı binaların konumlandırılması kalır. Burada farklı seçenekler uygulanabilir. Yumurta kabuğu tasarımı bunlardan bir tanesidir.

Bu bina yerleştirme modelinde birden fazla duvarla ile çevirme yapılır. Ancak bu binanın önemine göre değişir. Eğer bina çok önemliyse birden fazla sur çekilir.

İkinci türde ise binalardan bir duvar oluşturulur. Bu tasarım modelinde bazı binalar köyün dışarısına alınır. Surların etrafında sıralı bir şekilde dizilerek bir duvar görüntüsü oluşturur. Sonuncusu ise bölmelerdir. Bunlar köyün içinde surlar ile bölmeler oluşturarak, binaları bunlara pay etmeyi kapsar.

Temel olarak binalarınızı bu düzenden birine göre yerleştirebilirsiniz, ancak bunun nasıl olabileceği konusunda yüzlerce farklı örnek vardır. Bu nedenle Clash of Clans 4 seviye köy düzeni kurmadan önce farklı görselleri incelemek ve bir fikir sahibi olmak önerilir.

Clash Of Clans 4 Seviye Köy Düzeni
Clash Of Clans 4 Seviye Köy Düzeni

Sıçrama Hasarı Veren Savunma Binaları Merkeze Yakın Olması

Düşmanınız köyünüze saldırdığı zaman onlara tek tek hasar vermek yerine toplu birimleri yok etmeye çalışmak her zaman daha kârlıdır. Bu nedenle savunma binaları arasında sıçrama hasarına sahip olanlar merkeze yakın olmalıdır. Böylece daha fazla hasar verme olanağı yakalayabilir.

Havan topları bu konuda oldukça önemlidir. Çünkü ateş ettiğinde düşmanları kısa bir süreliğine durdurduğu gibi sıçrama hasarı da vardır. Büyücü kuleleri de aynı şekildedir ancak bunların menzilleri daha düşüktür ve yakındaki hedeflere daha etkili şekilde saldırabilir. Clash of Clans 4. seviye savunma köy düzeni kurmak istiyorsanız buna dikkat edilmelidir.

Okçu Kulesi ve Topların Sur İçinde Olması

Düşmanınızın kupalarınızı veya kaynaklarını almaması için estetik değil işlevsel bir köy düzeni olmalıdır. Bu nedenle Clash of Clans 4 seviye köy düzeni yaparken okçu kuleleri ve topların köyün içinde olması önerilir.

Çünkü bunlar sur dışındaysa, anlamı yok edilmeden önce daha az saldıracağı ve daha az birliğe hasar vereceğidir. Böylece etkili, verimli bir savunma da olmaz. Ancak surlar ile çevirirseniz düşman önce surları yok etmek zorunda kalacaktır.

Çift Surlar Kurma

Tek sur çözüm gibi dursa da düşmanın okçu birlikleri surların arkasından yine de binalarınıza saldırabilir. Böylece ana binanız, iksir ve altın depolarınız ya da savunma yapılarınız hala yok olabilir. Bu oldukça büyük bir sorundur.

Dolayısıyla Clash of Clans köy düzeni kurarken çift surlar kurmak, düşman okçularının öncelikle surlara odaklanmasına imkan tanır. Özellikle iki sur arasında küçük bir boşluk bırakmak da sizin için avantajlı olabilir.

Clash of Clans 4. seviye savunma köy düzeni nasıl yapılabilir diyorsanız, bunların her birini ayrıntılı olarak görsellerden inceleyebilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık