Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

09.05.2023
1.418
A+
A-
Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar; Emekliye faizsiz kredi veren bankalar; kredi çekmek isteyen kişiler için en önemli konulardan biri bankalardan çektikleri kredilerde faiz oranlarıdır. Çünkü faiz oranları, ödeme gücünü etkileyecek en önemli unsurların başında gelir.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir
Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir

Bazı bankalar diğerlerine göre daha düşük faizli kredi imkanları sunar. Özellikle emeklilerin aylık maaşını düşünecek olursak, ödeme gücünü etkilemeyecek kredilerin çekilmesi daha doğru olacaktır. Sadece  emeklileri düşünerek kredi kampanyaları yapan bu banklar, aynı zamanda da vadelerde uzatmalar da yapabiliyor. Yani hem uzun vadeli hem de düşük faiz oranlı kredi çekmeniz mümkündür. Burada sadece doğru bankayı bulmanız önemlidir.

Başta ziraat bankası, vakıf bank ve PTT gibi devlet kurumları, vatandaşların gelir düzeyini düşünerek emekli kesim için kredi kampanyaları düzenlemektedir. Gerekli şartları ve belgeleri yerine getirdiğiniz takdirde bu kredi kampanyalarından kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Bankalardan kredi almak isteyen kişiler için ilk olarak dikkate alınan konu kesinlikle, kredi notudur. Nerede ise tüm bankalar kredi vermeden önce ilk etapta kişilerin kredi notuna bakar. Kredi notlarının oluşmasındaki etkenlere bakacak olursak;

 • Bankalara kredi ödeme alışkanlıkları kredi notunun oluşmasında %35 oranında rol oynar,
 • Daha önceki mevcutta yer ala hesap ve kredi borç ilişkisi %35 oranında kredi notunu etkiler,
 • Yeni alınan krediler %11 oranında etkiler,
 • Bankalardan kredi alma yoğunluğu % 10 kredi puanlarına etki eder,
 • Diğer durumlar ( kredi kartı kullanımı, otomatik fatura ödeme talimatları) %9 oranında bankalardaki kredi notunu belirlemek için kullanılan durumlar arasında yer almaktadır.

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Bazı bankalar emeklilere özel %0 oranında faiz imkanı sağlar. Yani emekliler için faizsiz kredi kampanyaları mevcuttur. Doğru bankaya başvuru yaptığınızda kredi için belli bir miktar faiz ödemenize de gerek kalmayacaktır. Emekliye faizsiz kredi veren bankalar ise;

 • Vakıf bank – vakıf katılım bankası ( kar payı)
 • Ziraat bankası – ziraat katılım (kar payı)
 • Albaraka Türk – albaraka Türk katılım bankası (kar payı)
 • Türkiye finans bankası – Türkiye finans katılım bankası (kar payı)

Tüm bu bankalar yaptıkları kampanyalar ile emeklilere faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır. Eğer siz de emekli iseniz ve kredi çekmek isterseniz bu bankalara başvuruda bulunabilirsiniz.

Emekliler İçin Faizsiz Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Her bankada olduğu gibi emekliye kredi veren bankalarda da belli başlı şartlar mevcuttur. Bu şartlara uyum gösterdiğiniz zaman bankalardan kredinizi kolay bir şekilde çekebilirsiniz. Üstelik %0 oranında kredi çektiğinizde bu bankalar uzun vade imkanları ile ödemenizi de kolaylaştıracaktır. Bankaların istemiş olduğu belgeleri ve evrakları tamamladığınızda kredi çekebilirsiniz. Emekliler için faizsiz kredi çekme şartları ise;

 • Ayılık taksitlerin çekilen maşınızın %70 oranını aşmaması gerekir
 • Diğer bankalarda kredilerinizin olmaması gerekir. Özellikle maaş durumuna göre bu duruma daha dikkatli bakılır.
 • Bankalar kredi vermek için yaş sınırlaması getirmişlerdir. Yani kredi çekmek için emekli olan kişinin 75 yaşının üzerinde olmaması gerekir.
 • Emekli olan kişilerin yasal takibinin olmaması gerekir. Yani emekliler kredi çekecekleri zaman banka sicillerinin temiz olması şartı aranır.
 • Üzerinde hiçbir şekilde icra veya kırmızı kalem olmaması gerekir.
 • Kişilerin emekli maaşları üzerinde kesinlikle kara liste olmaması gerekmektedir. Yani emeklilerin maaşları her en kadar devlet güvencesinde olsa da bakalar için kara listede olmama şartı mutlaka aranır.
 • Eğer kredi çekmek isteyen kişi farklı başka bir işle de meşgul, ise diğer yaptığı işten kazancını bankaya göstermelidir.
 • Kredi çekmek isteyen emekliden, banka ipotek istiyor ise mutlaka ipotek göstereceği mal varlığında eşinin onayı olması gerekmektedir.

Hangi Bankalar Emeklilere Kredi Verir?

Yukarıda vermiş olduğumuz banklar emeklikler için faizsiz kredi imkanı sağlarken bazı banklar ise düşük faizli krediler ile emeklilerin yüzünü güldürmeyi hedefler. Yani düşük faizli ve uzun vadeli kredi çekmek isterseniz bu bankalardan faydalanabilirsiniz. Bankaların yaptığı kredi kampanyaları ile maaş oranınıza göre kredi limiti belirleyerek finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.  İşte emeklilere kredi veren bankalar ve faiz oranları;

 • İş bankası % 1,50 faiz oranı ile emeklerle kredi imkanı tanımaktadır.
 • Qnb finans bank %1,41 faiz oranı ile emeklilere kredi sunmaktadır.
 • Vakıf katılım bankası % 1, 60 faiz miktarı ile emeklilere kredi sunmaktadır.
 • Teb bankası %1, 35 oranında faiz imkanı sağlamaktadır.
 • Ing bankası %1, 54 faizli kredi imkanı tanır.
 • Garanti bankası % 1, 99 faiz oranı ile emeklilere kredi imkanı sunmaktadır.
 • Vakıf bank % 1,84 faizli kredi sunar.
 • Akbank faiz oranı % 2, 5 ile emeklilere kredi sunar.
 • Ziraat bankası % 1,50 / %1, 75 faiz oranları ile kredi imkanı tanımaktadır.
 • Fibanka % 1, 44 faizli kredi sunmaktadır.
 • Deniz bank %1,71 faiz oranı ile emeklilere kredi imkanı tanımaktadır.
 • Alternatif bank % 1, 36 faiz oranında emeklilere kredi imkanı sağlamaktadır.
 • En para % 1, 74 faiz oranları ile krediler sağlar.

Elbette emeklilere verilen bu faiz oranları ve kredi miktarları her zaman farklı rakamlar ile güncellenebiliyor. Yani ilk etapta hangi bankadan kredi çekecek iseniz onunla alakalı bankaların şubelerine başvuru yaparak daha güncel fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kredi başvurusu yapmadan önce bankaların müşteri hizmetlerini arayarak ya da bankların şubelerini ziyaret ederek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ziraat bankası, vakıf bankası, halk bank veya PTT bankları dışında bazı özel bankalar da müşterileri için belli zaman aralıklarında %0 faizli kredi imkanları sağlamaktadır. Eğer devlet bankalarından kredi çekmek istemiyor ya da bu bankalardan kredi çekemiyorsanız, özel bankların kredi kampanyalarını takip edebilirsiniz. Bu sayede siz de düşük faizli veya faizsiz olarak kredi çekebilirsiniz.

Eğer emekli maaşınızı belli bir bankadan çekiyorsanız, bunun için bankalar zaman zaman emekli promosyonları verdiği gibi sürekli müşterisi olduğunuz için de faizsiz kredi kampanyaları da sunabiliyor. Yani maaş çektiğiniz bankadan kişiye özel  kredi imkanlarını da bulabilirsiniz. Bunun için maaşınızı belli bir bankaya taşımadan önce sizlere verecekleri kampanyalardan veya çeşitli fırsatlar hakkında bilgi almanız önerilir. Ancak bu sayede dilediğiniz gibi finansman ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz.

Öte yandan bazı bankalar, emekliler için yüksek promosyon kampanyaları düzenlemektedir. Ayrıca yine bazı bankalar, emeklilerden üç yıl boyunca kendi bankalarından emekli maaşını alacağına karşılık bir taahhüt alacak olurlarsa belli oranlardaki kredileri faizsiz sunmaktadır. Özellikle faizsiz kredi çekmek ve belli yatırımlarda bulunmak isteyen kişiler bu bankaları araştırarak, maaşlarını taşıyabilirler.

emekliye faizsiz kredi

Emekliler İçin Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2023

emekliler her ne kadar devlet bankalarından uygun veya faizsiz kredi çekebileceklerini düşünseler de esasen bazı özel bankalardan da faizsiz kredi çekme olanağına sahip olabilirler. Çünkü bankalar arasında büyük bir rekabet söz konusudur. Bankalar arasında meydana gelen bu rekabetler ile artık emekliler de kolay ve faizsiz bir şekilde kredi çekebilirler. Özellikle maaşını kampanya sunan bankalara taşıyan kişiler burada daha fazla avantajlı olacaktır. Bu nedenle maaşınızı taşımadan önce mutlaka bankaların tanıtımlarını dinlemeniz ve bu yönde ihtiyacınız olan kampanyalar doğrultusunda maaşınızı taşımanız önerilir.

Bankalardan kredi çekmek isteyen emekliler için emekli maaş oranlarına göre kredi imkanı tanınır. Elbette burada sadece maaş taşıma konusu göz önüne alınmaz. İlk olarak kredi puanlarına dikkat edilir. Daha sonra  başka bankalarda mevcutta kredinizin olup olmadığına bakılır. Ve yine bankların kredi vermeden önce mutlaka göz önüne aldığı konu kesinlikle emeklilerin aylık maş miktarlarıdır. Aslında kredi miktarını etkileyen en önemli faktörlerden biri de emekli kişinin aylık maaşıdır. Çünkü bankalar kredi vermende önce ince bir hesaplama yapar. Bu hesap doğrultusunda kişilerin aylık kredilerini ödeyip ödemeyeceklerinin ön görüsüne varılmış olur.  Bankaların bu hesaplama için verdiği genel kredi miktarları ise;

 • 1000 tl emekli maaşı alan emeklilere aylık 500 tl ödemeli kredi verilebiliyor.
 • 1,500 tl emekli maaşı alan kişiler ve 2.500 tl emekli maaşı alan emekliler için aylık ödeme miktarı 650 tl olan kredi imkanları sunulabiliyor.
 • 2,500 tl aylık emekli maaşı alan ve yine 2,500 tl’den daha yüksek miktarda emekli maaşı alan emekliler için aylık ödemesi 750 tl miktarında kredi imkanları sağlanabilir.

Elbette yukarıda vermiş olduğumuz rakamlar genelleme yapılar hesaplanmıştır. Bu nedenle kredi çekmek istediğinizi ilk olarak maaş aldığınız bankaya bildirmeniz ve daha sonra aylık ödeme hesaplaması yaptırmanız gerekir. Ayrıca aylık kredi ödemelerinin miktarını etkileyen bir diğer faktör ise kredi miktarıdır. Yani düşük miktardaki kredi ödemelerinin  aylık taksitleri de düşük miktarlarda olacaktır.

Emekliler Maksimum Ne Kadar Kredi Çekebilirler?

Emekliler için belli oranlarda kredi imkanları tanınır. Bu hesaplama ise daha çok emekli kişinin maaşına göre hesaplanır. Yani aylık emekli maaşına oranla bankalar kredi imkanı tanımaktadır. Kişinin bankadan alacağı emekli maaşının 10 ve 15 katına kadar kredi imkanı sağlanır.

Bu genel bir hesaplama tablosudur. Ve nerede ise tüm bankalar bu hesaba göre kredi sunar. Fakat esas hesaplama, kişilerin kişisel maaş miktarına ve alacakları kredi miktarına göre yapılır. Yani aylık emekli maaşının n fazla yarısı, aylık ödenecek kredi miktarı olarak hesaplanır. Örnek verecek olursak emekli maaşı 2.000 tl olan bir kişi için aylık 1.000 tl ödemeli krediler sağlanır. Eğer kredi çekecekseniz ve bunun hesaplamasını yapmak isterseniz e-Devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

En Uygun Emekli Kredisi Sunan Bankalar

 • Türkiye iş bankası: 13. 726 tl toplam kredi – faiz oranı %1,50 – aylık ödenecek taksit 380 tl
 • Garanti bbva: 14.652 tl toplam kredi miktarı – faiz oranı %1, 84 tl – ayılık ödenmesi gereken miktar 406 tl
 • Ing bank: 13.833 tl toplam kredi miktarı – faiz oranı % 1, 54 tl – ayılık ödenecek miktar 383 tl

Emekliye verilen kredi türleri ve çekebilecekleri miktarlar

 • Konut kredisi için; aylık emekli maaşın 2. 000 tl – vadesi 120 ay- çekebilecekleri en yüksek tutar 55.000 tl
 • İhtiyaç kredisi; 2.000 tl aylık emekli maaşı – 36 ay vade imkanı – 26.000 toplam çekilebilecek kredi miktarı
 • Taşıt kredisi; 2.000 tl aylık emekli maaşı – 60 ay vade imkanı- 36.000 tl toplam verilen kredi miktarı

Emekliye En Kolay Kredi Veren Bankalar Hangileri?

 • Aktif bank (n kolay kredi) ihtiyaç kredisi: bu banka emeklilerden evrak talep etmiyor. Dolayısı ile kredi notu düşük olan emekliler, aktif banktan ihtiyaç kredisini kolay bir şekilde alabilir. Yine n kolay kredi için kefil ve ipotek şartı da aranmaz.
 • En para ihtiyaç kredisi: evrak ve kefil istemeden ihtiyaç kredisi sağlamaktadır. Dolayısı ile hızlı ve kolay bir şekilde kredi çekebilirsiniz.
 • Cepteteb ihtiyaç kredisi: en para ve n kolay kredi gibi bu banka da müşterilerinden evrak ve kefil talebi olmadan kolayca kredi vermektedir. Eğer banka sicilinizde bir sorunuz varsa ya da kredi notunuz düşük ise bu üç bankadan kolayca kredi çekebilirsiniz.

Emekliler için kolay kredi imkanı sunan bankalar ise;

 • İş bankası emekli kredisi: vade miktarı 36 ay- kredi tutarı 100.000 tl
 • Vakıf bank emeklilere özel kredi: vade miktarı 36 ay- 90.000 tl kredi tutarı – 3 ayda bir ödeme imkanı
 • Garanti bankası emeklilere özel kredi: 36 ay vade- 100.000 tl kredi tutarı
 • Deniz bank emeklilere kredi: 36 ay vade imkanı – kredi tutarı 55. 000 tl
 • Aktif bank ptt emekliye kredi: 36 ay vade – 50.00 tl kredi tutarı
 • Ziraat bankası emekli kredisi: 36 ay vade – 20.00 0 tl kredi tutarı – üç ayda bir ödeme
 • Şeker bankası emeklilere özel kredi: 36 ay vade- 50.000 tl kredi tutarı
 • Ing bank emeklilere kredi: 36 ay vade – 50.000 tl kredi tutarı
 • Halk bankası mutlu emekli kredisi: 36 ay vade- 50.000 tl kredi tutarı- üç ayda bir ödeme

Ptt Aracılığı İle Emekliye Kredi Veren Bankalar Hangileri

Eğer emekliler, emekli maaşlarını ptt’ye taşır ise burada bazı bankalar o emekliler için banka kredisi imkanı sağlamaktadır. Siz de ilk etapta maaşınızı ptt şubelerine taşıyıp, daha sonra ptt üzerinden emeklilere kredi veren bankalar hakkında detaylı bir araştırma yaparak, kredilerinizi kolaylıkla çekebilirsiniz. Burada önemli olan bankaların emeklilerden istemiş oldukları şartları yerine getirmenizdir. Aksi halde ptt ile kredi veren bankalardan, kendiniz için kredi çekemeyebilirsiniz. Bu nedenle ilk olarak, kredi çekmeden önce hangi bankalar ile çalışacağınıza karar vermenizdir. İşte ptt ile emeklilere kredi veren bakalar;

Teb  jet kredisi: tep jet kredisini almak için emekli  maaşınızı ptt’ye taşımanız gerekmektedir. Bu banka emekli kişiler için 70 yaş sınırı koymuştur. 70 yaşının üzerinde olan kişiler, için kredi notu riskli olacağı için kredi sağlamamaktadır. Teb bankasının verdiği kredide vade 36 aylık olarak belirlenmiştir. Kredi tutarı ise 30.000 tl olarak verilir.

Fibabanka özel ihtiyaç kredisi: fibabankadan kredi çekmek istediğiniz mutlaka emekli maaşınızı ptt’ye taşımanız gerekiyor. Burada kredi için aranan üst yaş sınırı 80’dir. Verilen kredi miktarı ise 30.000 tl olup, 36 ay vadeler belirlenmiştir.

Deniz bank emekli kredisi: ptt şubelerinden maaş alan emekliler için deniz bank emekli kredisi sağlanıyor. Kredide belirlenen üst yaş sınırı ise 80 olarak bildirilmiştir. Emekliye kredi için 36 y vade imkanı ve 36.000 tl toplam kredi verilmektedir.

Ing bankası kredi postam: eğer siz de emekli maaşlarınızı ptt şubelerinden alıyorsanız, kredi postam kredisinden faydalanabilirsiniz. Bu kredi için aranan üst yaş sınırı 75 olmakla beraber, 36 ay vade imkanı verilmektedir. Kredinin toplam miktarı ise 45. 000 tl olarak belirlenmiştir.

Siz de avantajlı kredilerden faydalanmak isterseniz bunun için ptt şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bankaların web sitelerini de inceleyebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Erken Emekli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

10 bin lira faizsiz kredi hangi banka veriyor?

Türkiye’de bazı bankalar ve kamu kuruluşları tarafından düşük faizli veya faizsiz kredi kampanyaları düzenlenebiliyor. Ancak, 10 bin lira faizsiz kredi veren bir banka bulunmamaktadır. Eğer düşük faizli bir kredi arayışındaysanız, bankaların internet siteleri veya şubeleri aracılığıyla bu konuda bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, KOSGEB gibi kamu kuruluşları da düşük faizli kredi imkanları sunabilmektedir.

Emekliye faizsiz kredi veren banka var mı?

Türkiye’de emeklilere faizsiz kredi veren kamu bankaları bulunmaktadır. Bu bankalar arasında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yer almaktadır. Emeklilere verilen faizsiz kredi miktarı, bankalara ve emekli maaş tutarına göre değişiklik göstermektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık