Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Famoser Ne İşe Yarar

07.12.2022
48
A+
A-
Famoser Ne İşe Yarar

Famoser ne işe yarar nedir ve ne için kullanılmaktadır gibi birçok soruyu duymuşuzdur. Famoser mide hastalıkları için sıklıkla kullanılan bir ilaçtır. Genellikle doktor reçetesiyle yazılmaktadır. Famoser ne işe yarar, midede oluşan asidin dengesini korur ve mide hastalıklarına iyi gelir. Famoser ilacının iyi geldiği hastalıklar şunlardır;

 • Ülser
 • Reflü
 • Gastrit
 • Zollinger Ellison
 • Multiple Endokrin

Famoser ne işe yarar sorusuna cevap olarak şunlarda verilebilir, mide hastalıkları yaşayan ve bağırsak problemleri olan insanlar için harika bir ilaçtır. Bunun dışında uygulandığında farklı faydaları da bulunmaktadır, bu faydaları ise şunlardır; sindirim sistemindeki sorunları giderir, mide ağrılarını geçirir. Midede oluşan yanma hissini giderdiği bilinmektedir. Ülser sebepli mide yaralarını yumuşatmaktadır ve tedavisinde kullanılır.  Peki, Famoser ne işe yarar?

Famoser Ne İşe Yarar
Famoser Ne İşe Yarar

Famoser ilaç kesinlikle doktor reçetesi olmaksızın kullanılmamalıdır. Mide yanması ve benzeri nedenlerle kullanmak isteyen hastalar önce doktor kontrolünden geçmelidir. Aksi takdirde hastalığınız yoksa bile olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Famoser 40 mg olan kutusu 30 tabletten oluşmaktadır. Şimdi Famoser ilacı ile ilgili sık gelen sorulara ve Famoser kullanıcı yorumları üzerinden ilacın kullanımı hakkında görüşleri belirteceğiz.

Famoser İlacın İçinde Bulunan Maddeler

Bilindiği gibi tüm ilaçlar belirli kimyasal maddelerin laboratuvar ortamında birleştirilip gerekli testlerin uygulanması ile kullanıma hazırlanır. Famoser de içeriğinde belirli kimyasalları barındırmaktadır. Bu kimyasallar ise şunlardır;

 • Mikrokristalin selüloz
 • Magnezyumstearat
 • Mısır nişastası
 • Kolloidal Silikon Dioksit
 • Titanyum Dioksit
 • Sarı ve Kırmızı Demiroksit
 • Hidroksipropil Selüloz
 • Hidroksipropil Metil Selüloz

Tüm bu kimyasal ürünler etken maddeye destekleyici yardımcı madde olarak kullanılmaktadır. Famoser Mide koruyucu ismini içeriğindeki esas etken madde olan Famotidin’den almaktadır. Hatta benzer özellikler gösteren Famodin ilacı da mide ve sindirim rahatsızlığı çeken hastalara verilmektedir.

Famoser 40 mg Ne İşe Yarar?

FAMOSER®, etkin madde olarak famotidin içeren bir ilaçtır. Famotidin, histamin reseptör antagonistleri adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Midenin ürettiği asit miktarını azaltarak etki gösterir.

FAMOSER®, 30 film tablet içeren blister ambalajlarında bulunur.

FAMOSER®, aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

 1. Mide (gastrik) ve ince bağırsağın ilk bölümü (duodenal) ülserlerinin tedavisi ve tekrarının önlenmesi.
 2. Midenin fazla miktarda asit ürettiği ve bu asidin yemek borusuna geri kaçarak yanmaya neden olduğu (gastroözofageal reflü gibi) durumların tedavisi ve tekrarlarının önlenmesi.
 3. Zollinger Ellison Sendromu ve multiple endokrin adenoma gibi hastalık durumları gibi, mide tarafından aşırı asit salgılanmasından kaynaklanan durumların yönetiminde kullanılır.

FAMOSER® kullanımı, bir sağlık profesyoneli tarafından reçete edilen şekilde yapılmalıdır. Dozaj ve tedavi süresi, tedavi edilen özel duruma ve bireysel hasta faktörlerine bağlı olarak değişebilir.

Her ilaç gibi, FAMOSER®’ın potansiyel yan etkileri ve diğer ilaçlarla etkileşimleri olabilir. Olası yan etkiler ve önlemler hakkında detaylı bilgi için bir sağlık uzmanına danışmak veya ilaç kutusundaki kullanma talimatına başvurmak önerilir.

Genel olarak, FAMOSER®, mide asit üretimini azaltmaya yardımcı olan ve çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisi ve önlenmesi için kullanılan bir ilaçtır.

Famoser Mide Bulantısına İyi Gelir Mi?

Famoser mide rahatsızlıkları ve ağrılarına iyi geldiği bilinen bir ilaçtır. Genellikle bu belirtilerle ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ancak Famoser mide bulantısına iyi gelir mi sorusuna net bir cevap verilemez. İlacın etken maddesi mideyi hastalıklara karşı güçlendirmek ve asit dengesi sağlamaktır. Mide bulantısının nedeni tam olarak bilinmediği için direkt olarak bulantıyı geçirdiği söylenemez.

Famoser Mide Koruyucu Mudur?

Evet Famoser mide koruyucudur. Mide koruyucu ilaçların arasında yer almaktadır. Etken maddesi midede oluşan hasarları önleyen Famodindir. Mide koruyucular midede oluşan asit miktarını, yaraları ve ülser, gastrit, Reflü gibi hastalıkları önleme amaçlı kullanılır. Eğer bu tip hastalıklar görülmekte ise mide koruyucular düzenli kullanımda ağrıları giderecek ve sorunları çözecektir. Famoser mide koruyucu etkisine sahip başka ilaçlarda vardır. İşte mide koruyuculardan bazıları;

 • Lansor
 • Pulcet
 • Panto
 • Gastorin
 • Gasterol
 • Neotab

Bu ilaçlar etken maddeleri ve yoğunluğa göre değiştiği için doktor reçetesiyle kullanılmalıdır. Ayrıca ilacın yanlış kullanımı mide hastalıklarının artmasını tetikleyebilir ve farklı rahatsızlıklara neden olabilir. Bu sebeple yalnızca doktor onayı ile mide ilacı kullanmalısınız.

Famoser Ne İşe Yarar
Famoser Ne İşe Yarar

Famoser Nasıl Kullanılır

Famoser mide ilacı mide rahatsızlığının durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple doktorlar farklı dozlarda tüketimi önerilmektedir. Ancak genel olarak Famoser nasıl kullanılır sorusuna cevap olarak hastalıklara göre değişim göstermektedir. Genelde ülser rahatsızlığı olan hastalara gece yatmadan 1 adet almaları gerekir. Reflü hastalarının ise sabah ve akşam olarak 2 adet kullandıkları bilinir. Tabi bu hastalıkların etken durumu ve ilacın hastadaki etkilerine göre değişmektedir.

Genelde Famoser kullananlar tedavi süreci doktorun tavsiyesine göre uygulanmaktadır ancak bazı hastalıkların ortalama tedavi süreleri şu şekildedir; Famoser Ülser hastalarında 4 ile 8 hafta arası kullanım ile tedavi edilmektedir. Tedavi süreci tamamlandığında tekrarlanırsa doktor kontrolünde farklı bir şekilde kullanım devam eder.

Famoser kullananlar arasında en bilinen hastalar Reflü hastalarıdır. Reflü hastaları genelde sabah ve akşam olmak üzere bu ilacı kullanırlar. Tedavi süreci ortalama 6 ile 12 hafta arasında değişim göstermektedir. Ancak Reflü hastaları eğer çok ağır bir mide rahatsızlığı içerisinde değilse 20 mg olan tabletler ile başlarlar.

Famoser Zararları ve Yan Etkileri

Famoser ne işe yarar, faydaları nelerdir öğrendik. Mide hastalıklarında oldukça faydalı olan bu ilacın her ilaçta olduğu gibi yan etkileri de bulunmaktadır. İlaçların her insanda farklı olumlu ya da olumsuz etkilerini görmek mümkündür. Famoser’in zararları ve yan etkileri de bu sebeple mide hastalığı olup kullanan insanlarda görülmektedir. İşte Famoser kullanımında en sık görülen yan etkileri;

 • Baş Ağrısı
 • Kabızlık
 • İshal
 • Sersemlik hissi

Bu yan etkilerin yanı sıra Famoser mide koruyucu ilaçlar bazı hastaların alerjik reaksiyon göstermesine de neden olmaktadır. İçinde bulunan etken maddeler nedeniyle doktorlara alerji görülmesi halinde kullanımı hemen durdurulmalıdır. Famoser alerji etkileri;

 • Nefes Darlığı
 • Karın Ağrısı
 • Kalp çarpıntısı
 • Sarılık

Tüm bu alerjiler ve ağır yan etkilerin yanı sıra nadirde olsa görülen bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan etkilerin görülmesi durumunda yine doktor kontrolüyle ilacın kullanımına devam edip edilmeyeceğine karar verilir. Famoser nadir görülen yan etkileri ve Famoser zararları şunlardı;

 • Depresyon
 • Sinirlilik hali
 • Saç dökülmesi
 • Zatürre
 • İktidarsızlık
 • Eklem ve kaslarda ağrı
 • İştahsızlık
 • Deride döküntü
 • Halsizlik

Kimler Famoser Kullanamaz

Bazı ilaçların kullanımı farklı hastalıklara karşı riskler taşıyabilmektedir. İlaçlar belirli kimyasalların karışımından elde edildiği için herhangi bir soruna neden olabilir. Buna karşılık olarak hamile kadınlar ve emziren kadınların Famoser ilaç kullanmadan önce mutlaka doktor onayı alması gerekmektedir. Olası bir komplikasyona karşı tedbirli olmakta fayda vardır. Ayrıca Famoser mide koruyucu 18 yaş altı çocuklara verilmemektedir. Çocukların kullanması önerilmez.

Famoser Fiyatı Ne Kadar?

Famoser mide koruyucu ilaç tedavi sürecinde doktor tarafından yazılmaktadır. Yalnızca eczaneden temin edilmektedir. Sağlık Bakanlığının onayladığı ve eczanelere tedarik ettiği ilaçlardan birdir. Famoser ilacın fiyatı 10 ile 11 lira arasında değişmektedir. İlaç fiyatlarında değişen ürün değerleri nedeniyle ufak fiyat farklarıyla da karşılaşmak mümkündür. Genellikle satılan Famoser ilaçlar 20 mg ve 40 mg miktarlarında satılmaktadır. 20 mg Famoser ilaçlar 60 adet, 40 mg Famoser ilaçlar 30 adet olarak bulunmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=ExH9ZNN0ooI&ab_channel=AfiliAdam

Famoser Kullanıcı Yorumları

Famoser ilaç doktorların hastalara yazdığı en iyi mide koruyuculardan biridir. Bu ilacı kullanan hastaların ülser ve reflü gibi rahatsızlıklarına iyi geldiği Famoser kullanıcı yorumları üzerinden incelendiğinde görülmüştür. Ayrıca ilacı kullanan hastaların Famoser zararları ve yan etkilerinin yaşandığı hastalarda vardır. Ancak bu durum karşısında doktor kontrolünde sorunlar çözülmüştür. Genel olarak bu ilaç mide rahatsızlıklarına iyi gelen bir ürün olarak görülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Gismotal Ne İşe Yarar?

Famoser kullanıcı yorumları arasında bazı hastaların farklı rahatsızlıklarının yanı sıra kullandığını da görmek mümkün. Famoser ilacı bu yönden farklı hastalıkların yarattığı mide rahatsızlıklarına karşı da kullanılabiliyor olduğu görülmektedir. Genellikle doktorların hastalarla ilaç hakkındaki düşünceleri şu yöndeydi. Famoser Reflü, Ülser ve Gastrit hastalarının kullanımının onaylandığı bir ilaçtır. Bu da birçok doktorun bu tip rahatsızlıklara karşı Famoser mide koruyucu yazdığını göstermektedir. Ancak siz yine de bu tip bir ilacı kullanmayı yorumlara ya da kullanıcıların gözlemlerine göre yapmayınız. Olası sindirim ve mide rahatsızlığında ilk olarak doktor kontrolüne gidilmesi gerekir.

Kaynak

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık