Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Ülkemizin en kalabalık şehri olma unvanına sahip olan İstanbul’da özellikle pandemi döneminde daha da yoksullaşan ve işsiz kalan ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımlarda bulunmaya devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların bu süreci daha az hasarla atlatabilmeleri adına yoğun çaba gösteriyor.

Yoksul, dar gelirli ya da ihtiyaç sahibi kişilere ve ailelere Ramazan ayında gıda kolisi dağıtmaktan geri kalmayan belediye; pandemi yüzünden işyerini kapatan, işleri düşen ya da işinden ayrılan kişilere de yardımcı oluyor.

Dar gelirli vatandaşlara ve kimsesizlere pandemi süresince yardım çekleri dağıtan Büyükşehir Belediyesi, böylelikle vatandaşların kendi ihtiyaçlarını kendilerinin görebilmelerini sağlıyor.

Peki İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Bu konuda en çok merak edilenleri bu yazımızda sizlerle buluşturacağız.

İBB salgın döneminde vatandaşların evden çıkmadan kolayca başvurularını yapabilmeleri için https://birliktebasaracagiz.ibb.gov.tr/ adresini ivedilikle kullanıcılarıyla buluşturmuştur. Sizler de bu siteye girerek ve akabinde sizinle paylaşacağımız adımları uygulayarak yardım başvurularınızı hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda kolisi yardımı
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Kömür ve yakacak yardımı
 • Çocuklar için kırtasiye yardımı
 • Çocuklar için tablet yardımı
 • Dul kadınlara yönelik yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker aileleri için yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Kira yardımı
 • Bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı, yardım çeki ve alışveriş çeki dağıtımı vb.)
 • Bayram yardımları
 • Evde yaşlı bakım hizmetleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişilere ayni ve nakdi yardımlarda bulunurken onlarda ‘muhtaçlık’ kriterini arıyor.

Yani hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişilere ve ailelere öncelikli olarak yardım ediyor.

Pandemi döneminde zor durumdaki kişilere yardım çeki dağıtan belediye; il sınırlarındaki aşevleri sayesinde yoksullara her gün sıcak ev yemeği dağıtıyor.

Üstelik 65 yaş üstü kişiler ve kronik hastalığı mevcut olanlar, aşevlerine gitmeden sıcak yemekleri evlerinin kapısında teslim alabiliyorlar.

Yani belediye, yoksul ve kimsesiz vatandaşların her gün sağlıklı ve temiz yemeğe kavuşabilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Düzenli olarak yoksullara gıda kolisi dağıtan yani erzak yardımında bulunan belediye; Ramazan ayında da yoksulların gıda paketlerini evlerine kadar götürüyor.

Barınma ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak halde olan kişilere ise kira yardımında bulunuyor.

Süreli ya da yılda birkaç seferli nakdi yardımlarda da bulunan belediye, evi oturulamayacak derecede sağlıksız olan kişilere yaptığı nakdi yardımlar ile onların evlerini tamir ettirebilmelerine yardımcı oluyor.

Kış aylarında İstanbul il sınırlarındaki yoksul mahalleleri, kişileri ve aileleri tespit ederek, onlara ücretsiz kömür dağıtıyor.

Her eğitim ve öğretim yılı başlangıcında fakir ailelerin ilköğretim, orta öğretim ya da lise çağındaki çocuklarına mont, kaban, bot, ayakkabı satın alıyor. Aynı zamanda bu öğrencilerin kalem, defter, kitap vb. kırtasiye ihtiyaçlarını da karşılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yoksul ailelerin yeni doğan bebeklerini de unutmayarak, bu ailelere bebek bezi ve bebek maması yardımında bulunuyor.

Hayır severlerin katılımıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi; ailelere süt, bebek bezi, bebek maması, giysi, beşik vb. malzemelerin bulunduğu yardım kolilerini dağıtıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ASKIDA FATURA kampanyasına katılan hayır severler; muhtaç ailelerin yeni doğan bebekleri için bağışta bulunabiliyorlar.

ASKIDA Fatura kampanyası dahilinde 0-3 yaş aralığında bir ya da daha çok sayıda bebeği olan yoksul ailelere hayırseverler para gönderebiliyorlar.

ANNE-BEBEK DESTEK Paketi’ne göre hayırseverler, 0-3 yaş aralığı bebeği olan annelere 150 TL, birden çok bebeği olan annelere ise 250 TL gönderebiliyorlar.

Hayırseverler tarafından yapılan bağışlar, annelerin İstanbulkart’larına yatırılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına başvurmak isteyen kişilerin bizzat belediye binasına gitmeleri ve sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Eskiden online platformda da alınan başvurular, yapılan son güncelleme ile artık yalnızca belediyelerden alınıyor.

Bununla birlikte belediyeye gitme şansı olmayan kişiler, belediyeye ait telefon numarasını arayarak ya da belediyenin resmi sitesi üzerinden İletişim kısmına girip, mesaj oluşturmak suretiyle de yardımlara başvurabiliyorlar.

Online başvurularınız için öncelikle https://www.ibb.istanbul/ linkini tıklamalı, ardından sayfanın hemen sol üst köşesindeki İletişim menüsüne tıklamalısınız.

Belediye yetkililerine iletilmek üzere hazırlayacağınız mesajınızda başvurmak ve yararlanmak istediğiniz tüm sosyal yardımlardan, mesleğinizden, maddi durumunuzdan ve yaşadığınız zorluklardan bahsetmelisiniz.

Belediyenin yardım başvurunuza dönüş gerçekleştirebileceği hotmail adresinizi ve telefon numaranızı da oluşturduğunuz mesajda bildirmeyi asla unutmamalısınız.

Büyükşehir belediyesine ait telefon numarasını arayarak, hangi sosyal yardımlara başvurabileceğinize, başvuru esnasında teslim etmeniz gereken belgelere ya da daha önceki başvurularınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığına dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

Son olarak, şayet e-Devlet şifreniz varsa e-devlet üzerinden de İBB sosyal yardımlarına başvurabilirsiniz.

Bu noktada https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

Daha sonra yardım yapmak istediğiniz belediyeyi seçmelisiniz.

Kişisel bilgilerinize yönelik olan soruları yanıtladıktan sonra sayfanın hemen altındaki Sosyal Yardım Türleri seçeneğine tıklamalı ve buradaki sosyal yardım türlerinden başvurmak istediğiniz yardım türlerinin başına TİCK işareti koymalısınız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvurduğunuz sosyal yardımların belediye tarafından onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek yani başvurunuza dair son durumu yakından takip etmek için belediyeye gidebilir ya da belediyeyi arayabilirsiniz.

Aynı şekilde online başvurularınıza yanıt gelip gelmediğini öğrenmek adına başvuru formunda bahsettiğiniz hotmail ya da email adresinizi her gün düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

e-Devlet üzerinden gerçekleştirdiğiniz sosyal yardımları sorgulamak istediğinizde ise https://yyweb.belediye.gov.tr/Syts/EDevletVatandasBasvuru/Index linkine tıklamalısınız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, yardımlar için gerekli belgeleri öğrenmek ve bu yardımlara başvurmak için Büyükşehir belediyesine ait olan 0212 449 40 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

ALO 153 Beyaz Masa çağrı merkezini arayarak da sosyal yardımlara başvurabilir, her türlü soru, şikayet, öneri ve yardım taleplerinizi iletebilirsiniz.

istanbul belediyesi yardım başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediyeye giden tüm muhtaç vatandaşların yardımlardan yararlanabilmeleri için öncelikle sosyal yardım başvuru formunu yani başvuru dilekçesini doldurmaları gerekiyor.

Başvuru formunda başvuran kişinin kişisel bilgileriyle ilgili bazı sorular bulunuyor.

Aynı zamanda bu formda başvuru sahibinin aylık gelirine, aylık hane halkı gelirine, ailedeki kişi sayısına, medeni durumuna, çalışıp çalışmadığına, mesleğine yönelik sorular da yer alıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; başvuru formu ile milyonlarca başvuru sahibi arasından en çok kimlerin muhtaç olduğunu tespit etmeyi amaç ediniyor.

Bu yüzden de İstanbul il sınırlarında ikamet eden ve sosyal yardımlardan faydalanmayı düşünen kişilerin başvuru formunda mutlaka doğru bilgilere yer vermeleri gerekiyor.

Pandemi sürecinde binlerce esnafın işsiz kaldığı ve personellerin işten çıktığı şu günlerde başvuru formunda yalan beyanda bulunmak, hem mağdur kişilerin hakkını gasp etmek hem de belediyeyi oyalamak anlamına geliyor.

Başvuru formunda yanlış yani gerçek olmayan bilgiler paylaşan kişiler de yasal anlamda suç işlemiş oluyorlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli kişiler ve aileler; İBB sosyal yardım kartlarına başvurarak, aylık belirli bir limite sahip olan bu kartları gıda, kişisel bakım, temizlik vb. birçok ihtiyaçlarını karşılarken kullanabiliyorlar.

300, 500, 600 TL gibi farklı limitleri bulunan bu kartların limitleri; kime verileceğine göre değişiyor. Örneğin tek kişi yaşayan ve işsiz kişilere 300 TL içeren yardım çeki verilirken kalabalık ailelere ise 600 TL limitli kartlar veriliyor.

Bu sosyal yardım kartlarına başvurmak isteyen muhtaç ve dar gelirli kişilerin mutlaka bizzat başvuru adreslerine gitmeleri gerekiyor.

Bu kartlar; Migros, ŞOK, Carrefoursa vb. birçok anlaşmalı markette kullanılabiliyorlar.

İBB; muhtaç ve dar gelirli kişilere yardım çeki olarak İstanbulkart dağıtıyor.

Bu kartlarda başvuru sahibinin maddi durumuna, ailedeki kişi sayısına göre hazırlanmış, aylık tekrar eden belirli limitler bulunuyor.

İstanbulkart sosyal yardım kartına başvurmak isteyen kişilerin Edirnekapı, Üsküdar ya da Büyükçekmece’deki Yardım birimine bizzat gitmeleri gerekiyor.

Başvurular, 444 00 93 telefon numarası aranarak da gerçekleştirilebiliyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli

İBB Yardım Kartı Limiti Ne Kadar

İBB Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

İBB Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında da Halk Süt Projesi kapsamında 3-6 yaş aralığında çocuğu olan muhtaç ailelere temiz ve sağlıklı süt dağıtıyor.

Halk Süt projesine göre çocuklara haftalık 2 litre yani aylık toplamda 8 litre süt dağıtılıyor. Böylelikle belediye, çocukların sağlıklı gelişimini desteklemeyi amaç ediniyor.

Halk Süt yardımına başvurmak isteyen kişilerin belediyeye gitmeleri gerekiyor. ALO 153 Beyaz Masa üzerinden de süt yardımına başvurabiliyorsunuz.

Belediye binalarında hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek ve vakıf kaydınızı gerçekleştirdikten sonra da Halk Süt yardımına başvurabiliyorsunuz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Güncel Yardım Kampanyaları

Vatandaşlarımızın Covid19 salgını nedeniyle içerisinde bulunduğu maddi zorlukları bir nebze olsun hafifletme umuduyla açılan yardım kampanyalarının bazıları 2021 Mayıs ayı itibariyle bazı siyasi sebeplerden dolayı aksaklığa uğramıştır. Verilen son karara göre İBB bazı yardım kampanyalarına artık başvuru kabul edemeyeceği sonucu ortaya çıkmıştır.

İBB Meclisinden çıkan sonuca göre yardım başvurusunda bulunan vatandaşlar belediye çalışanları tarafından evlerde tespit ve değerlendirme çalışmaları yapmak üzere ziyaret edilmesinde karar kılınmıştır. Karar sonucu ortaya çıkan olağanüstü yoğunluk nedeniyle İBB birçok yardım kampanyasına artık başvuru kabul edememektedir. Ziyaret etmeniz halinde  https://sosinc.ibb.gov.tr/ isimli web sitesinde de görebileceğiniz üzere İBB mümkün olan en hızlı şekilde elindeki yardım başvurularını sonuçlandırmaya yönelik çalışmaktadır.

Şu anda başvuruya açık olan kampanyalardan biri Askıda Fatura kampanyasıdır. İlerleyen günlerde diğer yardım kampanyalarına başvuruların yeniden açılması halinde yine aynı sayfadan duyurular gerçekleştirilmeye devam edilecektir

İBB Askıda Fatura Yardımı 2022

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ASKIDA Fatura Projesi ile Hayırseverlerle Muhtaç Kişileri Buluşturuyor

İBB tarafından pandemi dolayısıyla başlatılan Askıda Fatura Projesi; muhtaç kişilerle onlara yardımcı olmak isteyen vatandaşlarımızı bir araya getiriyor.

BirlikteBaşaracağız sloganı ile başlatılan projeye göre hayırseverler https://askidafatura.ibb.gov.tr/ sitesi üzerinden bağışta bulunabiliyorlar.

Sayfada toplamda 4 adet sosyal yardım başlığı bulunuyor.

İlk başlık olan ASKIDA Fatura’ya göre hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3 ü ve altında olan kişiler; ASKIYA Fatura bırakabiliyorlar.

Bıraktıkları faturalar ise hayır sever kişiler tarafından ödeniyor.

İkinci başlık olan AİLE DESTEK Paketi kapsamında hayır severler, ihtiyaç sahiplerinin İstanbulkart hesaplarına 100 ya da 250 TL bağışta bulunabiliyorlar.

ANNE BEBEK DESTEK Paketi kapsamında 0-3 yaş aralığı bir çocuğu olan annelere 150, birden çok çocuğu olan annelere ise 250 TL bağışlayabiliyorlar.

Sitedeki son sosyal yardım kategorisi olan EĞİTİM DESTEK paketi kapsamında ise hayır severler, yoksul ailelerin üniversitede okuyan çocuklarının İstanbulkart’larına 250 TL yollayabiliyorlar.

İBB Engelli Eğitim Yardımı 2022

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşlarımıza da pek çok ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

Engelli ve muhtaç vatandaşlara sosyal kart olarak İstanbul kart dağıtan belediye, engellilere ve kimsesiz yaşlılara İSEM kart vererek, onların ulaşım ihtiyaçlarını ücretsiz bir şekilde karşılıyor.

Aynı zamanda engelli, yetim ve şehit çocuklarına 300-500 TL gibi kırtasiye yardımında bulunuyor.

Engellilere medikal malzeme desteği de sunan belediye; engelli vatandaşların tekerlekli sandalye, baston vb. ihtiyaçlarını karşılamaya çaba gösteriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

40 bin muhtaç aile çocuğuna tablet yardımında bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi; böylelikle pandemi döneminde yoksul çocukların da eğitimlerine online platformda aralıksız bir şekilde devam edebilmelerine olanak tanıyor.

Bu yardıma başvurmak isteyen, maddi açıdan yetersiz ailelerin çocuklarına ait öğrenci belgesi ve kimlik fotokopisi ile bizzat belediyeye başvurmaları gerekiyor.

Şehit çocuklarına, yetim çocuklara, engelli çocuklara ve yoksul aile çocuklarına dağıtılan ücretsiz tablet başvurusu online platformda da gerçekleştirilebiliyor.

Online olarak İBB ücretsiz tablet başvurusunu gerçekleştirmek isteyen anne ya da babaların https://senokudiye.ibb.istanbul/ linkine tıklamaları gerekiyor.

Sayfada kimlerin ücretsiz tabletlere başvurabileceğine ve bu yardımdan yararlanabileceğine dair ayrıntılı bilgi de bulunuyor.

İBB Sosyal Yardımları Nelerdir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yaşlılara ve Kronik Hastalara Yardım Eli Uzatıyor; Kimsesiz ve muhtaç 65 yaş üstü vatandaşlara ve kronik hastalara da birçok ayni ve nakdi yardımlarda bulunan belediye; 65 yaş üstü yaşlıların ve dışarı çıkması sağlıkları açısından riskli olan kronik hastaların ihtiyaçlarını ev adreslerine kadar teslim ediyor.

Muhtaç olmasalar dahi yaşlılar ve hastalar; 112, 155 ya da 154 Vefa Sosyal Destek hatlarından birini arayarak, yardım talebinde bulunabiliyorlar.

Örneğin, ekmek, makarna, şampuan vb. ihtiyaçları için bu hatları arayabiliyorlar.

Vefa Sosyal Destek Grubu, başvurularda iletilen malzemeleri aldıktan sonra bu kişilere evlerinin kapısında teslim ediyor.

Sipariş veren kişiler ise alışveriş tutarını bu esnada yani alışveriş malzemelerini teslim alırken ödüyorlar.

Muhtaç ve yoksul kişilerin ihtiyaçları ise karşılıksız bir şekilde gönüllülerce karşılanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

İBB; sosyal yardımlarını kimsesiz yaşlılara, öksüzlere, yetimlere, dul kadınlara, düzenli aylık geliri olmayanlara, evini ve ailesini geçindirmekte zorlananlara, doğal afetlere maruz kalanlara, bir hastalık ya da kaza yüzünden işgücünü kaybedenlere, engellilere, yoksul ailelere ve çocuklarına yapıyor.

Nakdi yardımlar kapsamında muhtaç kişilere para dağıtabiliyor. Ayni yardımlar kapsamında ise muhtaç kişilerin barınma, giyim, yiyecek, yakacak, sağlık, ilaç vb. ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Belediye, yardımlara başvuracak kişilerden bazı belgeleri teslim etmelerini talep ediyor.

Örneğin; engellilerin tam teşekküllü bir hastaneden alabilecekleri sağlık kurulu raporunu teslim etmeleri gerekiyor.

Belediye, başvuruları değerlendirdikten sonra yardım yapmaya karar verdiği başvuru sahiplerinin yaşadıkları yeri görmek üzere onların evlerine bir komisyon yolluyor.

Komisyon, başvuran kişilerin ekonomik ve sosyal durumlarına göre bir rapor hazırlıyor.

İBB; bu raporu ve başvuran kişilerin başvuru formunda bildirdikleri bilgileri araştırdıktan ve doğruluklarını onayladıktan sonra yardım yapıp yapmayacağına dair nihai kararını veriyor.

Bu yazımızda İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de İstanbul il sınırlarında yaşıyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu