Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Kadın Bekçi Olma Şartları Nelerdir? 2023 Alım İlanları

14.10.2023
56
A+
A-
Kadın Bekçi Olma Şartları Nelerdir? 2023 Alım İlanları

Kadın bekçi olma şartları bekçi olmak isteyen kadınların son zamanlarda en çok araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Bekçi alımının her geçen gün artmasıyla birlikte bayanlar da bekçi olmak için gerekli şartları taşıyıp taşımadıklarını merak etmektedir. Bu anlamda bekçi olmak isteyen kadınların 2023 kadın bekçi olma şartları kapsamında istenilen şartlara uygun olmaları gerekir.

Kadın Bekçi Nasıl Olunur? 2023

Kadın bekçi olmak için gerekli şartları taşıyan kadınların İçişleri Bakanlığı tarafından ilan verilmesinin ardından e-devlet ya da EGM resmi internet sitesi üzerinde başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Başvuru şartlarına uygun olmayan adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

2023 Kadın Bekçi Alımı Şartları Nelerdir?

Bekçi olmak isteyen bayanların gerekli kilo, boy ve fiziki şartları taşımaları gerekir. Bunun yanında yazılı, sözlü ve fiziki mülakatlarda başarı sağlayan adaylar başvuru şartlarını taşımaları halinde bekçilik yapabileceklerdir. Buna göre 2023 yılı için kadın bekçi olma şartları şu şekildedir;

Kadın Bekçi Olma Şartları Nelerdir 2023 Alım İlanları
Kadın Bekçi Olma Şartları Nelerdir 2023 Alım İlanları
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış olmak ve 31 yaşından gün almamış olmak şartı yer almaktadır.
 •  Yaş düzenlemesi yaptıran kişilerin düzeltmeden önceki doğum tarihine göre en az 18 yaşında olması gerekir.
 • Lise ve lise dengi okulların birinden mezun olmak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • En az 1.67 ve üzeri boy sahip olmak,
 • Beden kitle endeksinin 18- 27 aralığında olması,
 • Kadın bekçi adayının başvuru yaptığı il sınırı içerisinde en az 1 yıl süre ile ikamet ediyor olması,
 • Adayın hırsızlık, dolandırıcılık, rüşvet, inancı kötüye kullanma, sahtecilik ve hileli iflas gibi yüz kızartıcı durumlardan hüküm giymemiş olmak,
 • Memur olmasına engel olacak bir durum olmaması,
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde yer alan şartlara uygun olmak,
 • Uyuşturucu, alkol gibi madde tedavisi görmemiş olmak,
 • Polis eğitim kurumlarının herhangi birinden çıkarılmamış olmak,
 • Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmasının bekçi olmak için uygun olması,
 • Silah taşımaya ya da silahlı görev yapmaya engel bir durumunun olmaması şartları aranmaktadır.

2023 Güncel Ekran Kadın Bekçi Başvurusu

Kadın bekçi alımı ile ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmamış olup, kadın bekçi alımına dair açıklama yapılması halinde http://www.pa.edu.tr internet adresi üzerinden e- devlet şifresi girilerek ön başvuru talebi oluşturulabilecektir. E- devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerine giderek belirli bir ücret vererek şifrelerini alabileceklerdir. E- devlet şifresi ve T.C kimlik numarası girilerek e- devlet sistemi üzerinden pek çok işlem kolay bir şekilde yapılabilecektir.

E- Devlet Üzerinden Kadın Bekçi Olma Başvurusu Nasıl Yapılır?

E- devlet üzerinden kadın bekçi başvurusu yapmak isteyenlerin ilk olarak e- devlet şifresine sahip olmaları gerekir. E- devlet şifresi ve T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yapılmasının ardından polis akademisi sitesine yönlendirme yapılarak başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Açılan ekran üzerinde yer alan iş ilanları takip edilerek ilan açıklandığında başvuru işlemi yapılabilmektedir. Adayların belirtilen tarihler arasında başvuru yapmamaları halinde başvuruları geçersiz sayılacaktır.

2023 Güncel Bekçi Çalışma Saatleri

Bekçi çalışma saatlerinde değişikliğe gidilmesi ile birlikte mahalle ve çarşı bekçileri gündüz çalışmayacaktır. Bu bekçilerin çalışma saati haftalık 40 saat olup, görev alanındaki gün doğumu ve gün batımı saatleri baz alınarak çalışma saatleri belirlenmiş olacaktır. Kaymakamın taktirine bağlı olarak gece ve gündüz çalışma durumu söz konusu olabilmektedir.

Bekçi çalışma sistemi ve işe giriş çıkış saatleri şu aşağıdaki şekilde olmaktadır. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler il ve ilçelerde bulunan bekçilere danışabilirler.

 • 1+1 sistemde çalışanlar görevden sonraki gün izinli sayılacaklardır.
 • 12-24 sisteminde çalışanlar 12 saat görev yapmalarının ardından 24 saat izinli olacaklardır.
 • 2+1 sistemde çalışanlar 2 gün çalışmalarının ardından ertesi gün izinli olacaklardır.
 • 6+1 sistemde çalışanlar ise haftanın 6 günü çalışıp 1 gün izinli olacaklardır.

Bayan Bekçi Boy Şartları Nelerdir?

Kadın bekçi olma şartları arasında en belirleyici şartlardan biri boy olmaktadır. Bayan bekçilerin en az 1.67 boya sahip olmaları gerekir. Vücut kitlesinin 18’den az ve 27’den yüksek olmaması gerekir. Belirlenen şartların dışındaki kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

Bayan Bekçi Maaşları Ne Kadar?

EGM bekçi kadın maaşları 2023 yılı için aşağıdaki gibidir;

 • İlkokul mezunu olan bayan bekçiler 22.036 TL maaş alacak.
 • Lise mezunu olan bayan bekçiler 22.464 TL maaş alacak.
 • Lisans mezunu olan bayan bekçiler 24.196 TL maaş alacak.
 • Evli bekçi maaşı: İlkokul mezunu ve evli en düşük bayan bekçi maaşı 22.500 civarında olacaktır.

Kadın Bekçi Ne İş Yapar?

Kadın bekçiler geceleri bir bölgeyi korumakla görevli olan kişilerdir. Özel durumlar harici 22:00 ile 06:00 arasında görev yapan bayan bekçiler silah taşıma ve gerekli durumlarda kullanma yetkisine sahiptir.

Bayan Bekçi Alımı Olacak Mı?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre kadın korucu görevlendirici belirtilmiştir. Türkiye’de halen aktif olarak görev almakta olan pek çok kadın bekçi olup toplamda 69 kadın bekçi görev yapmaktadır. Kadınların bekçi olmaları için belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Kadın bekçi olma şartları taşıyan kadınlar bekçi alım ilanlarının yayınlanmasının ardından başvuru işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Bekçi alımı için bekçi adaylarının KPSS’den en az 70 puan almaları gerekir. Kadın bekçi olmak için başvurular http://www.pa.edu.tr üzerinden yapılabilmektedir. E- devlet sistemine giriş yaparak yönlendirme yapılmasının ardından polis akademisi sitesine girilebilmektedir. Şartları taşıyan bayan adaylar ön başvuruları bu adres üzerinden yapabileceklerdir.

Kadın bekçi olma şartları kapsamında kadın bekçi maaşları sıklıkla sorulmaktadır. Bekçi maaşlarının belirlenmesinde eğitim önemli bir faktördür. Buna göre ilkokul, ortaokul, önlisans ve lisans mezunlarının arasında maaş farkı olacaktır. Kadın bekçi olmak isteyen adayların kendi eğitim durumlarına göre karar vermeleri daha doğru olacaktır.

 

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık