Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Menisküs Yırtığı Tedavisi Egzersizleri

08.12.2022
47
A+
A-
Menisküs Yırtığı Tedavisi Egzersizleri

Menisküs yırtığı tedavisi egzersizleri genellikle yaşlılarda görülen ve yapılması gereken hareketlerdir. Daha çok kireçlenme ile ortaya çıkan bir dejeneratif menisküs yırtıkları mekanik belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Menisküs egzersizleri ile tedavi desteklenebilmektedir.

Gençlerde olan bu durumda ise yırtığın boyutuna göre fizik tedavi ve egzersizler veya ameliyat gerekmektedir.  Menisküs tedavisi veya ameliyatı ve sonrasındaki egzersizler ise kişinin hastalık durumu dayanma gücü veya ameliyat süresine göre değişiklik göstermektedir. Menisküs ameliyatı ve sonrası için ise refleks ve denge geliştirici eğitim egzersizleri yapması gerekmektedir. Peki, Menisküs Yırtığı Tedavisi Egzersizleri nasıldır?

Menisküs Yırtığı Tedavisi Egzersizleri
Menisküs Yırtığı Tedavisi Egzersizleri

Menisküs Yırtığı Tedavisi Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Mobilite egzersiz hareketleri eklemde oluşmuş olan açıklığı arttırmak için özellikle ilk günlerde bu egzersiz hareketinin yapılması oldukça önemlidir. Bu hareket ise dizi yavaş yavaş yukarıya doğru bükülmesi ve de geri aşağıya doğru açılarak dik pozisyona getirilmesi ile yapılmaktadır.

Bükme açma egzersizi ise normal bacağınızın üzerinde durarak 10 ile 20 tekrar yapılarak 3 set ve günde 3 defa yapılmaktadır. Bu hareket zamanla daha da arttırılarak yapılabilmektedir.

Topuk kaydırma bükme hareketi oturarak dizimizi bükmemiz ve kendimize doğru çekmemiz gerekmektedir. Bu hareketi yaparken ise kaslarımızı kullanarak ayağımızı dizimizden bükerek hafif bir şekilde kendimize doğru çekmemiz gerekmektedir. Sonrasında ise ağrının başlamış olduğu noktadan elimiz ile dizimizi tutup o noktada bekleyeceğiz. Bu egzersizi yaparken topuğunuzun yerden temasını da kesmemiz gerekmektedir.

Diz güçlendirme egzersizi kasları ve bacağı güçlendirmek için gerekli olan egzersizler olmaktadır. İzometrik hamstring güçlendirme bu egzersizde hasta bacağının kuvvete karşı da direnç uygulaması gerekmektedir. Bacağınızın belirli olan açılarda tutan kişinin tersi yönünde bacağınızı 90 dereceye kadar kapatmaya çalışmanız gerekmektedir. Her zaman olduğu gibi çok fazla yüklenmeden ve deneyerek ağrı seviyeleri tespit edilmektedir. 10 ile 20 arası tekrar ile güçlenme sayıları arttırılmaktadır.

Ayaklar omuz genişliğinde açılarak bir stant üzerinde iki ayağın da parmak uçlarına 15-20 tekrar ile günde 3 kez yapılmaktadır. Daha sonralarında ise tek ayak üzerinde bu hareket yapılarak güçlendirme yapılmaktadır.

Menisküs Yırtığı Tedavisi Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Thera band egzersizi ise halka şeklinde bağlanarak sağlam bir sabit cisim içerisine geçerek ayağınızı da onun karşı tarafına içten geçirmemiz gerekmektedir. Ameliyat sonrası ilk günlerde bu hareketi dizlik ile yapmanız gerekmektedir herhangi bir kaza geçirmemek için dizlik ve kendi kas gücümüzü denememiz gerekmektedir. Yavaş bir şekilde hareketleri yapmamız gerekmektedir.

Ayağımızı yere koymadan geriye doğru çekerek 5 saniye beklememiz gerekmektedir. Tekrardan ilk pozisyona gelerek tekrar ileri ve geriye doğru çekmekteyiz. 60 defa bu hareketi tekrarlıyoruz. Aynı hareketi öne ve de yana doğru 60 defa yapmamız gerekmektedir. Bu hareketi dizimizi bükmeden kırmadan ve de dik bir konumda yapmak dizimizin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrasında oldukça iyi gelecek bu hareket rahatlamanızda da yardımcı olur.   

Menisküs Yırtığı Tedavisi Egzersizleri
Menisküs Yırtığı Tedavisi Egzersizleri

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküs yırtığı, dizde sıklıkla görülen, zayıflatıcı ve ağrılı kıkırdak yaralanması oluşmasına neden olur. Günümüzde insanların dizlerinde, uyluk kemiği ve kaval kemiği arasında yastık görevini yerine getiren C şeklinde 2 kıkırdak parçası olmaktadır. Bu isme ise menisküs adı verilmektedir. Devamlı hareket halinde olan kemikleri yıpranmaya veya aşınmaya karşı korumaktadır. Fakat menisküsün yırtılması dizin bükülmesi ile meydana gelen bir durum olmaktadır. Birtakım vakalarda aşınmış kıkırdağın bir parçası kopmakla beraber diz eklemlerinin ortasında sıkışarak dizin hareketin engellenmesine ve dizin kitlenmesine neden olmaktadır. Menisküs Yırtığı Tedavisi Egzersizleri

Menisküs Yırtığı Neden Oluşur?

Menisküs yırtıkları, öncelik ile futbol gibi fiziksel temaslı veya hızlı koşu ve yoğun tekmeleme içerebilen sporların yanında basketbol ve voleybol gibi atlama gibi durumları sporlarda ayrıntılı olarak görülmektedir. Mesniküs yırtığı kişi koşarken aniden meydana gelen bir olaydır. Menisküs Yırtığı Tedavisi Egzersizleri

Birçok menisküs vakasında ön çapraz bağ yaralanması üzere diğer diz yaralanma ile birlikte görülmektedir menisküs yırtıkları hareketli sporların olmakla beraber menisküsün yaşlanma ile birlikte zayır kalması ve dejenere olması sebebiyle yaşlı kişilerde, bilhassa yaşlı sporcularda özellikle görülen bir durum olmaktadır. 65 yaşında olan bireylerin %40 da menisküs yırtığı görülmektedir. Kişilerin kendi koşma ve benzeri gibi sporlarda zorlaması halinde bu yırtık oluştuğu için sporcular tedavisi için spordan bir süre uzaklaşmak zorunda kalırlar. Menisküs Yırtığı Tedavisi Egzersizleri

Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtığının belirtileri arasında genellikle ilk olarak bacağı bükme ve aynı zamanda düz bir şekilde tutma ya da doğrultma zorluğu, dizde devamlı ağrı, sıkışma ya da kilitlenme durumlarına oluşabilecek olan yatkınlıklar, şişlik, ve yaralanma sırasında özellikle fark edilen patlama gibi bir his bulunacaktır.

Menisküs ağrısı genellikle ilk aşamalarda çok ağır ya da kötü bir durumda olmayabilir. Ancak menisküs dokusu çevresinde iltihaplanma başladığı andan itibaren ağrı artacaktır. Bu sebeple de vakit kaybetmeden bir doktora görünmek en iyi seçenektir.

Menisküs Yırtığı Oluşması Nasıl Engellenir?

Menisküs yırtıkları genellikle bir kaza sonucu oluştuğu için, önlenmeleri da buna göre zordur. Ancak bazı yine de alınabilecek birtakım önlemler diz yaralanması riskini azaltabilir. Menisküs yırtığı nasıl önlenir dediğimizde bu bahsedilen önlemler arasında evvela düzenli egzersiz ile uyluk kasların kuvvetli ve dayanıklı tutmak gelir. Ağır egzersizlere başlamadan evvel ısınma hareketleri yapılmalıdır.

Birey egzersiz sürecinde, hareketler arasında vücuda dinlenmek için belirli bir zaman aralığı vermelidir. Yorgun ve geç tepki veren kaslar sebebiyle bireyin yaralanma riski de aynı düzeyde artırabilir. Giyilen ayakkabılar muhakkak yeterli desteği vermelidir ve aynı zamanda ayağa doğru bir biçimde oturtularak kullanılmalıdır.

Esneklik korunmalı, zorlayıcı hareketler yaparken dikkat edilmeli ve ağrı ya da acı oluşması durumunda ara verilmelidir. Egzersiz sürecinde antrenman yoğunluğu asla aniden artırılmamalı, yavaşça artırılıp aynı şekilde yavaşça azaltılmalıdır. Menisküs Yırtığı Tedavisi Egzersizleri aşağıda videoda yer almaktadır. adım adım uygulayabilirsiniz.

Menisküs Yırtığı Tedavisi Egzersizleri

Menisküs Yırtığı Sebebiyle Oluşabilecek Farklı Durumlar Nelerdir?

Menisküs yırtığı sebebiyle ameliyat olan fertlerin % 85  ve % 90’ı için kısa vadede çok iyi neticeler elde edilir. Ancak onarılamayacak kadar çok büyük bir menisküs yaralanması olan bireylerde daha uzun bir vadede diz artriti gelişme riski de görülecektir.

Menisküs onarımı için yapılan cerrahi müdahaleler asıl olarak oldukça düşük risklidir ve nadiren komplikasyonlar görülür. Bu muhtemel oluşabilecek olan komplikasyonlar arasında deri sinirlerinin yaralanması, enfeksiyon ve diz sertliğini bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Diz Güçlendirme Egzersizleri

Menisküs Yırtığı Egzersizleri ile Tedavisi Nasıldır?

Menisküs tedavisi sürecinde doktor tavsiyesi ile antiinflamatuar ilaçlar kullanımı gerekecektir. Bunun yanında steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar yani NSAID’ler, diz üzerinde meydana gelmiş olan ağrı ve şişmeyi tedavi edebilecektir. Ancak aynı zamanda bu ilaçların kanama ve ülser riskini artırması gibi yan etkileri de bilinir. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerekli olan bu ilaçlar, yalnızca gerektiği zamanlarda kullanılmalıdır. Dizdeki stresi azaltmaya yardımcı olmak için, doktor ya da bir fizyoterapist tarafından tavsiye edilen germe ve güçlendirme egzersizleri yardım edecektir.

İlaç ve farklı egzersizlerin yeterli gelmediği durumlarda ise menisküs ameliyatı gerekli bulunacaktır. Bu ameliyatlar sayesinde dize kendi gücü geri aşılanır ve menisküs ağrısı gibi kötü etkilerden de kurtulunur.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık