Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Reçetesiz Satılan Uyku İlaçları

31.12.2022
41
A+
A-
Reçetesiz Satılan Uyku İlaçları

Reçetesiz satılan uyku ilaçları, oldukça çeşitlidir. Bunlar arasından özellikle hızlı etki eden uyku ilaçları öne çıkmaktadır. Bu anlamda uykusuzluk veya bir diğer adı ile “insomnia” farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Hem bebekler ve çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen uykusuzluk durumuna çare olarak bazı doğal yöntemler de kullanılsa da aynı zamanda eczanelerde satılan farklı uyku ilacı türleri de dikkat çekmektedir.

Bu anlamda doktorunuza veya eczacınıza danışarak sizin için en uygun uyku ilacını satın alabilirsiniz. Uyku ilacı damla şeklinde satıldığında uyumadan önce alacağınız birkaç damlayı kaşıkla veya suyunuza damlatarak içmeniz mümkündür. Hızlı etki eden uyku ilaçları, gece boyunca kesintisiz şekilde uyumanızda yardımcıdır.

Uyuyamama Durumu Neden Kaynaklanır?

Uykusuzluk neden olur sorusunun birçok farklı cevabı olabilir. Bu anlamda gün içerisinde yaşadığınız stresler, endişe durumu, bazı psikolojik hastalıklar veya uyku durumu düzensizliğinden kaynaklı olarak uykusuzluk çekmeniz mümkün. Bu durum için farklı ilaçlar kullanılmakta veya doğal çözümlerden yararlanılmaktadır.

Uyku ilaçları aynı şekilde uyku düzeni oluşturmak için de küçük dozlarda kullanılabilmektedir. Bu anlamda iş programınız ya da okul durumlarınız yoğun ise ya da ülke dışına seyahatleriniz fazla oluyorsa uyku düzeninizin bozulması kaçınılmazdır. Bu anlamda da çeşitli uyku ilaçlarından yararlanmanız ya da uyku için doğal çözümlere başvurmanız mümkün olacaktır. Peki, Reçetesiz satılan uyku ilaçları isimleri nelerdir?

Reçetesiz Satılan Uyku İlaçları

Uykusuzluğa kesin çözüm içerisinde mutlaka doğal uyku getiricilere de yer vermek mümkündür. Bu anlamda uykusuzluğa ne iyi gelir dediğimizde ilk olarak bazı çaylar sıralanabilir. Bu çaylar şu şekildedir;

 • Papatya
 • Ihlamur
 • Limon otu
 • Manolya kabuğu
 • Rezene Anason

Bunlar dışında ise yastık kılıfınıza birkaç damla lavanta yağı damlatmak da iyi bir çözümdür. Bunun yanında ise özellikle geceleri yiyecek tüketimini azaltmak, yatmadan yarım saat önce sıvı tüketimini kesmek ve teknolojik cihazlardan uzaklaşmak da yardımcı olacaktır. Bunların yanında bazı meditasyon teknikleri de öne çıkmaktadır. Vücudunuzu rahatlatacak bu meditasyon tekniklerini farklı doğa sesleri ile süsleyebilir ya da oldukça iyi bir araç olduğu belirtilen beyaz sesleri dinleyebilirsiniz. Reçetesiz satılan uyku ilaçları çeşitleri, fiyatları ve isimleri aşağıda yer almaktadır.

Reçetesiz Satılan Uyku İlaçları

Reçetesiz Satılan Uyku İlaçları

Reçetesiz satılan uyku ilaçları İsimleri

Eczanelerde satılan uyku ilaçları da oldukça fazladır. Bu anlamda pek çok farklı isim öne çıksa da, her türlü uyku ilacının sizi uyku durumunda tutacağı süre ve tesir edeceği zaman farklı olacaktır. En etkili uyku ilacı damla şeklinde satıldığı bilinmektedir. Bunun yanında reçeteli ve reçetesiz uyku ilacı damla şeklinde de satılmaktadır. Bunlarla birlikte kokusuz tatsız uyku ilaçları en çok tercih edilenler arasındadır.  Eczanelerde uyku ilacı damla listesi ve sizi uykuda tutacakları süreler şu şekilde verilebilir;

 • Tolvon – 10-13 saat
 • Atarax– 12 saat
 • Desyrel – 12-13 saat
 • Largactil- 12 saat
 • Remeron- 14 saat
 • Cipralex – 12 saat

Hap Şeklindeki Uyku İlaçları Nelerdir?

Damla şeklinde olduğu gibi hap uyku ilaçları da bulunmaktadır. Bu anlamda iki tür uyku ilacı da tercih edilebilse de sizin için en uygun olanını doktorunuza veya eczacınıza danışarak öğrenebilirsiniz. Buna göre farklı türde hap şeklinde uyku ilaçları bulunacaktır. Bu ilaçların kullanım şekli, damla uyku ilaçlarından farklı olabildiği gibi aynı zamanda etkileri de farklı saatlere uzanabilir. Bunun yanında bazı damla uyku ilaçlarının hap olarak satılan şekilleri de bulunmaktadır. Reçetesiz satılan uyku ilaçları çeşitlerinin yanı sıra, hap formu da bulunmaktadır.

Bu anlamda eczanede satılan uyku ilaçları hap olarak listelendiğinde karşımıza şöyle bir sıralama çıkabilir;

 • Xanax
 • Ativan
 • Rivotril
 • İmovane
 • Deysrel
 • Laroxyl
 • Ludiomil
 • Remeron
 • Tolvon
 • İnsidon
 • Zyprexa
 • Seroqel
 • Unisom
 • Valdoxan
 • Gyrex

Her bir ilacın etki etme süresi farklı olduğu gibi aynı zamanda bu ilaçların etken maddesi ve vücut içerisinde çalışma biçimleri de farklı olacaktır. Bu anlamda bazı uyku ilaçları genel anlamda antidepresan görevi görürken bazı uyku ilaçları direkt olarak uyku getirmesi adına ya da uykuya dalma süresini kısaltma adına kullanılmaktadır.

Reçetesiz Uyku İlaçları Nelerdir?

Reçetesiz uyku ilaçlarını almak için doktorunuza başvurmanız gerekmemektedir. Bu anlamda eczanenize giderek bir uyku ilacı almanız mümkündür. Bu ilaçlar genel anlamda daha hafif görüldüğünden ve yan etkileri az olduğundan reçetesiz olarak satışa sunulabilmektedir.

Uyku İlaçları Nasıl Kullanılır?

Uyku ilaçlarının kullanımı damla veya hap alma şeklinize göre olduğu gibi aynı zamanda kullandığınız ilaca göre de değişiklik gösterecektir. Bu anlamda damla şeklinde olan uyku ilaçları bir kaşık yardımı ile belirtilen miktarda damla dökülüp içilerek ya da su gibi bir içeceğe tavsiye edilen miktarda damla eklenerek yatmadan 1 saat kadar önce içilebilir.

Bunun yanında hap şeklindeki uyku ilaçları da yatmadan 1 saat ya da yarım saat önce alınan belirli miligram olarak size tahsis edilmiş ilacın su yardımı ile yutulması ile alınacaktır.

Reçetesiz Satılan Uyku İlaçları Nasıl Etki Eder?

Uyku ilaçlarının etki etmesi genel anlamda uykuya dalma süresinin kısaltılması ya da aynı şekilde uyku getirmesi olarak bilinir. Ancak bunun yanında uyku süresini uzatan ilaçlar ve antidepresan görevi görerek zihni rahatlatan ve uykuya dalmanızı kolaylaştıran ilaçlar da bulunmaktadır.

Bunun yanında güçlü uyku ilaçları psikiyatristler tarafından yazılmakta ve sürekli uykusuzluğu ya da anksiyete ya da depresyon gibi psikolojik hastalıkların rahatlatılmasında kullanılmaktadır. Bazı uyku ilaçları bağımlılık da yapabildiğinden dikkatli kullanılması oldukça önemli bir detaydır.

Uyku İlaçlarının Zararları Bulunur Mu?

Uyku ilaçlarının zararları dediğimizde asıl olarak yan etkilerinden bahsedebiliriz. Her bir farklı uyku ilacı, farklı türde ilaçlarda olduğu gibi sık görülen ya da fazla görülmeyen yan etkiler sunabilir. Bu anlamda bu yan etkilerden herhangi birini şiddetli olarak hissettiğinizde mutlaka doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.

Aynı şekilde yaşlıların uyku ilacı kullanması, uykusuzluk için son çare olarak bilinmektedir. Bünyeleri ve bağışıklık sistemleri daha yavaş ya da hassas olabilecek yaşlılar, uyku ilacını tam olarak vücuttan atamayabilir ya da farklı etkiler görülebilir. Bu sebeple de özellikle 65 yaş ve üstü bireylerde uyku ilacı kullanılması en son başvurulan çare olacaktır.

Bunun yanında Reçetesiz satılan uyku ilaçları bağımlılık yapma tehlikesi de taşıdığını söylememiz mümkündür. Bu anlamda aldığınız uyku ilaçları size fiziksel ve zihinsel olarak rahatlık sağladığı için zaman zaman bireylerin bünyesinde bağımlılık yaratabilmektedir.

Devamlı olarak kullanıldığı takdirde kişide dikkat dağınıklığı ve odaklanamama gibi problemleri de beraberinde getirdiği bilinen uyku ilaçları, bu sebeple de özellikle araç kullanmakta olan kişiler tarafından dikkatli bir şekilde alınmalıdır.

Reçetesiz Satılan Uyku İlaçları

Reçetesiz Satılan Uyku İlaçları

Reçetesiz Satılan Uyku İlaçları Fiyatları Ne Kadar?

Uyku ilaçlarının fiyatları genel anlamda satıldıkları kutulara, yani kutular içinde kaç hap olduğuna veya kaç mililitrelik bir şişede damla olarak satıldığına göre değişiklik gösterebilir. Bunun yanında farklı marka uyku ilaçları arasında da fark görülecektir. Aynı şekilde damla olarak satın aldığınız uyku ilaçlarının fiyatları ve hap olarak satın aldığınız uyku ilaçlarının arasında belirli bir fiyat farkı görülmesi de mümkündür.

Buna göre uyku ilacı fiyatları en genel anlamda ortalama olarak 20 TL ya da 50 TL arasında farklılık gösterebilmektedir. Reçetesiz uyku ilaçları alırken fiyatlarının yanında mutlaka ilaçların etkilerine de dikkat ederek akıllıca bir satın alım gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Bu Yazımız Da İlginizi Çekebilir – En Uygun Vodafone Faturasız Tarifeler

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık