Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Parçalı Bulutlu

Yabani Ve Doğal Ortamda Yetişen Kekik

17.12.2022
109
A+
A-
Yabani Ve Doğal Ortamda Yetişen Kekik

Yabani ve doğal ortamda yetişen kekik diğer kekik türlerine nazaran daha farklı bileşenler ve özellikler içerir. Aslında yabani kekik türlerinin tek bir türü olduğu söylenemez. Ülkemizde yaygın şekilde bilinen zahter başta olmak üzere çok farklı çeşitte yabani kekik türü bulunmaktadır.

Bu çeşitliliğe bağlı olarak yetiştiği bölge ile ilgili içerikleri alan kekikler farklı aromalara ve faydalara sahip olmakla birlikte temel olarak kekik bitkisinin özünde yer alan içerikleri barındırır. Dolayısıyla yoğun olarak tüketildiği için ve sofralarımızda sıkça yer verildiği için tarımı gerçekleştirilen kekiğin yabani ve doğal şekilde yetişen türleriyle birlikte her çeşidinin ortak faydalı özellikleri bulunmaktadır. Peki Yabani ve doğal ortamda yetişen kekik hangisidirve hangi amaçlar için tedaviye yardımcı olarak kullanılır?

 Baharatların geçmişten günümüze oldukça şifalı besinler olduğu ve medikal ilaçlar üretilmeye başlanmasından evvel pek çok ilaç içeriğinin temelinde yer aldığı bilinmektedir. Bununla birlikte uygun şekilde günümüzdeki ilaç formlarının içinde de yoğun olarak baharat sözleri yer almaktadır.

Yabani ve doğal ortamda yetişen kekik
Yabani ve doğal ortamda yetişen kekik

Ancak her besin kaynağı anda olduğu gibi; baharatların da dozunda ve doğru şekilde tüketimi önemlidir. Hangi baharatın neye faydalı olduğu bilindiği takdirde çok daha yararlı bir kullanın elde edilebilir şimdi Yabani ve doğal ortamda yetişen kekik faydalarına birlikte bakalım:

Dağ Kekiği Faydaları

Dağ kekiği faydaları açısından incelendiğinde çok sayıda farklı etken için kullanıldığı görülebilir. Öncelikle sindirimi kolaylaştırdığı bilinen kekik aynı zamanda iyi bir iştah açıcıdır. Vücutta oluşan kurtların düşmesine yardımcı olmakla birlikte idrar ve gaz söktürücüdür.

Bağırsakları yatıştırma özelliği ile bilinir aynı zamanda vücuttaki balgam ve teri söktürerek; olumsuz içeriklerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bununla birlikte daha kekiğinin diğer temel faydaları şu şekildedir:

  • Boğaz ağrısı, kuru öksürük, grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere bu tarz rahatsızlıkların vücuttan atılmasında oldukça faydalıdır. Antibiyotik ve antiseptik özellikleri sayesinde özellikle öksürük sorunu için en iyi doğal gıdalardan birisidir. Bronşit tedavisinde destek amaçlı kullanılan kekik bitkisinin yanı sıra; kekik yağının en kuvvetli ve doğal antimikrobiyallerden birisi olduğu bilinmektedir.

Bu sebeple boğaz ağrılarının tedavisi noktasında destekleyici olarak kullanılır. Ancak kekik yağının doğrudan tüketimi sakıncalı olabilir. Dolayısıyla kekik yağını doğrudan yemek yerine; uzmanların uygun bulduğu şekilde dışarıdan kullanımı uygundur. Yine içeriğinde yer alan karvakrol sayesinde boğaz ağrısı için boğaz çevresine kullanılabilecek kuvvetli esansiyel yağlardan birisidir. Yabani ve doğal ortamda yetişen kekik

  • Astım, boğmaca ve bronşit gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olarak etkin şekilde kullanılır. Solunum yolları için çok faydalı olduğu bilinen doğal içeriklerden birisidir.
  • Anemi yani halk arasında yaygın adıyla kansızlık sorununa karşı en ideal doğal çözümlerden birisidir. Çünkü çok sağlam bir demir kaynağı olduğu bilinmektedir. Demir vücudumuzdaki kırmızı kan hücrelerindeki gelişme ve büyüme aşamaları için oldukça önemlidir.
  • Kalp hastalıklarının önlenmesi için faydalı besinlerden birisidir. Kronik inflamasyonun engellenmesi aşamasında faydalı olduğu bilinmektedir. Kalp sağlığını güçlendirme konusunda etkili olduğu ve kalp kapakçıklarının düzgün çalışmasında rol oynadığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra kan basıncını düşürme ve damarları rahatlatma özelliği de bulunmaktadır.
  • Kemikleri güçlendirme işlevi sayesinde; yabani ve doğal ortamda yetişen kekik yoğun şekilde kullanılmaktadır. İçerdiği manganez, kalsiyum, demir ve K vitamini gibi değerli bileşenler sayesinde kemik sağlığı konusunda vazgeçilmez gıdalardan birisidir. Sağlıklı olan kemikleri koruma ve zayıf kemikleri güçlendirme noktasında tüketilebilecek sağlıklı besinlerden birisidir.
  • Kekik antioksidan bakımından zengin olan A vitamini içermektedir. Sağlıklı bir cilt ve mukus oluşturmak için gerekli besinler arasında yer alır ve aynı zamanda daha iyi görmek için tüketilebilecek gıdalardan birisidir.
  • Antibakteriyel özelliği sayesinde mantar ve bakterilerin sebep olduğu pek çok enfeksiyona ve rahatsızlığa karşı etkili şekilde kullanılır. Kekiğin çıkarılan esansiyel yağı değişik bakteri çeşitlerine karşı etkilidir ve kekik çayının pek çok yüzeyi dezenfekte etmek amacıyla kullanıldığı bilinmektedir.
  • Gaz kramplarına faydalı olan kekik anti-inflamatuar özelliği sayesinde rahatlatıcı etkiye sahiptir. Özellikle kadınlarda pms rahatsızlığının tedavisinde önerilen yiyeceklerden birisidir. Ancak elbette ki belli bir sağlık problemi nedeniyle kullanılacaksa doktora danışmakta ve tüketime yoğunluğunu buna göre belirlemekte fayda vardır.
Yabani ve doğal ortamda yetişen kekik
Yabani ve doğal ortamda yetişen kekik

Dağ Kekiği Ne Zaman Toplanır?

Yukarıdaki temel özellikleri ile ön plana çıkan; dağ kekik ne zaman toplanır gibi sorular sorulmaktadır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken içeriklerden birisi dağ kekiğinin alanda uzman bir kişi tarafından toplanması gerektiğidir. Bilindiği gibi bitkiler oldukça şifalı besinlerdir ancak hakkında yeterli bilgi sahibi olunarak tüketilmesi ve toplanması gerekir. Yabani ve doğal ortamda yetişen kekik

Çünkü çok sayıda zehirli yabani bitki de bulunmaktadır ve bu nedenle kendiliğinden doğal ortamında yetişen dağ kekiğinin toplanması için alanda bilgi sahibi birisini devreye girmesi gerekir. Ya da güvenilir kaynaklar üzerinden iletişime geçilerek satın alınabilir. Yabani ve doğal ortamda yetişen kekik

 Bu aşamada; kekiğin sofralarımızda yoğun olarak tüketildiği ve gerek üretime insan eliyle gerçekleştirilen şekilde gerekse de kendiliğinden doğal ortamında yetişen dağ kekiği biçiminde sevildiği bilinmektedir. Bazı bileşenleri farklılık arz etmekle birlikte kekiğin faydaları genel olarak hem yabani kekik için hem de yetiştirilen kekik türleri için geçerlidir.

https://www.youtube.com/watch?v=9mr6y9hOyM8&ab_channel=do%C4%9Fadankareler

Bunun yanı sıra doğal ortamında yetişen yabani kekiğin faydasının daha fazla olabileceği bilinmektedir. Kekiğin sofralarda tüketiminin yanı sıra; kekik yetiştiriciliği açısından önem arz eden ve insanların kekikten elde ettiği içeriklerden bir diğeri kekik çayı olurken; aynı zamanda kekik yağı da konu dahilinde merak edilmektedir. Yazımızın devamında kekik çayı ve yağının kullanımına ve faydalarına deniyor olacağız: Yabani ve doğal ortamda yetişen kekik

 Kekik Çayının Tüketimi

Kekik hangi illerde yetişir sorusu bu alanda araştırma yapanlarca sıklıkla sorulmaktadır. Aslında ülkemizde doğal ortamında çok sayıda kekik çeşidi farklı bölgelerde yetişmektedir. Yetiştiriciliği de yapılmakla birlikte pek çok yaylada ve yeşil alandan doğal kekik türlerine rastlamak mümkündür. Yabani ve doğal ortamda yetişen kekik

Bunun yanı sıra kekik çayının tüketimi ve faydaları da merak konusu olmaktadır. Bu aşamada bitkilerin çok faydalı olduğundan ancak doğru şekilde tüketilmesi gerektiğinden bahsedilmesi önemlidir. Bir bitki bir duruma şifa kaynağı olurken farklı bir durum için faydalı olmayabilir.

Dolayısıyla yeterli araştırmalar neticesinde ve kişinin kendi rahatsızlıklarına göz önünde bulundurarak kullanıma karar vermesi önemlidir. Bunlardan birisi de; özellikle bitki çaylarının tüketimi hususundadır. Bitkiler yoğun bileşenler içerdiği için hangi dozda tüketildikleri çok önemlidir. Kişinin öncelikle kendi sağlık durumunu göz önünde bulundurarak çeşitli besinler tüketmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir: Yeşil Çay Soda Limon Zayıflama Yorumları

Örnek olarak hamilelere kekik ya da kekik çayı gibi içerikler fazla önerilmez. Bu nedenle doktora danışarak tüketimi gerekmektedir. Yabani kekik türleri içinde ve yetiştirilen kekik içerikleri ile çay yapmak mümkündür. Kekik çayının sindirim sistemine faydalı olduğu ve arındırıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Bazı bağırsak kurtlarına karşı yok edici özellikte olduğu ve yağlı yiyeceklerin sindirimi konusunda yardımcı olduğu ortaya konulmuştur. İdrar yolu enfeksiyonlarını önleme noktasında ve vücuttaki bakterileri dengede tutmak için tüketilmektedir. Bununla birlikte gün içinde 1 bardaktan fazla tüketimi önerilmez. Yabani ve doğal ortamda yetişen kekik

Kekik çayı nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak bir bardağa koyulan az miktarda kekik üzerine sıcak su dökülür ve 10-15 dakika kadar demlenmesi sağlanır. Taneleri süzülerek limon ya da bal gibi tatlandırıcılarla servis edilir. Yabani ve doğal ortamda yetişen kekik

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık