Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

11.10.2023
390
A+
A-
Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

EGM Bekçilik Başvurusu, Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?, EGM Bekçilik Başvurusu Formu, e-Devlet Üzerinden Bekçilik Başvurusu Adımları, Polis Akademisi Resmi İnternet Sitesi Üzerinden Bekçilik Başvurusu Adımları

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır; Merak edilen ve son zamanlarda sıkça tercih edilen mesleklerden biri de bekçiliktir. Emniyet Genel Müdürlüğü personel alımı başvuruları duyurulmaya başlandı. EGM Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Neler? sorularını sizler için araştırdık. EGM tarafından yapılan bekçilik alımı için gerekli başvurular e-Devlet ve pa.edu.tr üzerinden gerçekleştirilirken EGM bekçilik başvurusu nasıl yapılır?

EGM Bekçilik Başvurusu

Bekçilik başvurusu için hazırlanması gereken belgeler neler? Bekçi alımı için ilanları ne zaman yayınlanıyor? Bekçilik başvurusu sürecine dair tüm detayları içeriğimizde bulacaksınız. EGM tarafından bekçi alım tarihleri duyurulduktan sonra Polis Akademisi resmi internet sitesine e-Devlet portalı aracılığı ile giriş yaparak başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz. Başvuru sonuçları açıklandığında ise yine pa.edu.tr ve EGM mahalle bekçisi başvurularını e-Devlet sistemi üzerinden tamamlayabilirsiniz.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

EGM bekçilik alımı için başvuru tarihleri duyurusunun yapılacağı zaman Polis Akademisi resmi internet sitesine e-Devlet şifreleri ile giriş yaparak ön başvurularını oluştururlar. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bekçi olabilme şartlarına uyan ve bekçilik için ön başvurusu kabul edilen adaylar, duyurulan tarihler aralığından Polis Akademisi tarafından yapılacak olan yazılı, sözlü (mülakat) ve parkur (spor) sınavlarına girerek elde ettikleri derecelere göre belirlenen puanları alırlar. Sonrasında ise bu üç aşamada aldıkları puanlar toplanarak sonuç puanlarını elde etmiş olurlar. Adaylar, EGM tarafından bekçi alımı başladığı tarihten itibaren resmi sitelerini takip ederek başvuru aşamalarını geçtikten ve sonuç puanlarını elde ettikten sonra bu puanlar doğrultusunda bir sıralama yapılarak alımlara dair nihai tablo açıklanır.

EGM Bekçilik Başvurusu Formu

EGM bekçilik başvurusu formuna ulaşmak için öncelikli olarak e-Devlet portalına giriş yapmanız gerekiyor. EGM bekçi alımı duyurusu EGM resmi kanalları aracılığı ile duyurusu yapıldıktan sonra, belirlenen tarihler arasında e-Devlet ve Polis Akademisi resmi sayfasına giriş yaparak, EGM Bekçilik Başvurusu için ön kaydınızı tamamlamanız isteniyor. EGM tarafından duyurulan tarihler arasında başvurularını yapacak olan adaylar, ön başvuru formunu bireysel olarak doldurmak zorundalar.

e-Devlet Üzerinden Bekçilik Başvurusu Adımları

Bekçi olmak için ön başvuru aşaması e-Devlet üzerinden online kanallar aracılığı ile yapılıyor. Bekçi olmak için ön başvurular, EGM tarafından bekçi alım ilanlarının ve bekçi alımı başvuru tarihlerinin duyurusunun yapılması gerekiyor. Çünkü, belirlenen başvuru tarihleri arasında yapılmayan başvurular direkt olarak geçersiz sayılıyor. Belirlenen tarihler arasında e-Devlet portalı üzerinden bekçilik başvurusu yapacak olan adaylar, aşağıda size sunduğumuz adımları takip ederek ön başvurularını tamamlayabilirler.

e-Devlet üzerinden bekçilik başvurusu adımları:

 1. EGM ve Polis Akademisi resmi internet siteleri üzerinden bekçi alım ilanı yayınlandıktan sonra, e-Devlet sistemine kendi bilgilerinizi ile giriş yapın.
 2. e-Devlet resmi internet sitesine giriş yaptıktan sonra arama butonuna “aday işlemleri” yazarak arama yapın.
 3. Ardından ise “Uygulamaya git” bağlantısına tıklayın.
 4. Sonrasında sizin için açılacak olan ekranda “Polis Akademisi İşlemleri Sistemi”ne girin.
 5. Buradaki menüden başvuru döneminizi seçerek ön başvuru işleminizi tamamlayın.

e-Devlet üzerinden ön başvuru işlemlerinizi tamamlamak işte bu kadar kolay!

Bekçi Nasıl Olunur? Başvuru ve Alım Şartları

Polis Akademisi Resmi İnternet Sitesi Üzerinden Bekçilik Başvurusu Adımları

Polis akademisi ve Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet siteleri üzerinden bekçilik başvuru tarihleri ile ilgili resmi duyuru yapıldıktan sonra e-Devlet girişiniz ile online olarak ya da polis akademisi web sitesi üzerinden ön başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Polis Akademisi resmi sitesi üzerinden bireysel başvuru işlemi yapmanız için yine e-Devlet platformuna giriş yapmanız gerekiyor. Bu site üzerinden ön başvuru yapan adaylar da yine başvuru sonuçlarını e-Devlet portalı üzerinden öğreniyorlar.

Bekçilik Başvurusunda İstenilen Belgeler

Bekçilik ön başvurusu olumlu sonuçlanarak 2. aşamaya geçmeye hak kazanan adaylardan, bu aşamada bazı evrakları hazırlamaları isteniyor. Adayların başvuru tarihine kadar istenen bu evrakları hazırlayarak başvurularını tamamlamaları gerekiyor. Bekçilik başvurusunda istenen belgeler şunlar:

 1. Adaya ait sınav başvuru dilekçesi,
 2. Adaya ait T.C kimlik fotokopisi,
 3. Aday adına sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
 4. Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi,
 5. Sağlık ocağı veya hastaneden alınacak olan sağlık bilgilendirme formu,
 6. Diploma yada geçici mezuniyet belgesi örnekleri,
 7. Bekçilik başvurusu yapılan il sınırlarına en az 1 yıldır ikametgah edildiğini kanıtlayan bir resmi belge,
 8. Askerlik durumuna dair askerlik terhis belgesi,
 9. Son 1 yıl içerisinde çekinilmiş 4 adet “biyometrik” fotoğraf,
 10. Kendisi ve evli ise eşinin yönetmeliğin 5. maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığına dair yazılı beyanlar,
 11. Şehit yada vazife malulü olanların eş yada çocuklarından, şehitlik yada vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneği.

Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

EGM Bekçi alımları için bazı şartları yerine getirmeniz isteniyor. Yıllar içerisinde bekçilik sınavı uygulamasında bir takım değişiklikler yapılmış olsa da bekçi olmak için istenilen şartlar hemen hemen aynı kalıyor. Devlet kadrosunda bekçilik yapabilmek için istenen kriterler şunlar:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az ilkokul diplomasına sahip olmak (İçişleri Bakanlığı gerektiğinde ilkokul yerine eğitim şartını da yükseltebiliyor),
 • Bekçilik başvurusu tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş ancak 31 yaşından gün almamış olmak,
 • EGM tarafından belirlenen Sağlık Yönetmeliği şartlarını yerine getirmek,
 • Ağır hapis / altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı fiillerden dolayı hapis cezası alarak hükümlü olmamak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • Kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum duruma düşmüş olmamak,
 • Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
 • En az 1.67 boyunda olmak,
 • Beden kitle indeksi olarak 18-27 arasında olmak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin de toplum genel ahlak kuralları dışında bir yaşantı sürdürmemek,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli olmamak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmamak.

Ayrıca bakınız:

Bekçi Maaşı Ne Kadar? Bekçi Maaşı Kaç Para? > TIKLAYIN

Akbank Faizsiz Kredi ( 5000 TL ) > TIKLAYIN

ING Bank Faizsiz İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? (5000 TL Faizsiz Kredi Başvurusu) > TIKLAYIN

Bekçilik Sınav Ücreti Ne Kadar Oldu?

680 TL.

İlkokul Mezunu Bekçi Maaşı Ne Kadar Oldu?

12.036 TL oldu.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık