Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Ziraat Bankası 100 Bin TL. Genç Çiftçi Kredisi Şartları

11.10.2023
2.002
A+
A-
Ziraat Bankası 100 Bin TL. Genç Çiftçi Kredisi Şartları

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi Nedir?, Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisine Kimler Başvurabilir?, Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?, Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi Ne Kadar?

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi ve Akademisi; Genç çiftçi kredisi şartları nelerdir gelin birlikte bakalım. Ziraat Bankası’nın çiftçilere özel olarak hazırlamış olduğu çiftçilik kredisi için bankaya bizzat başvuru yapılmalıdır. Kişi, bankaya başvuru yapmak yerine telefon ya da internet aracılığı ile de başvuru sağlayabilir. Telefon bankacılıkları ile bu işlem daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Başvuru sağlayan kişi, onayın ardından kendisinden istenen evrakları hazırlayarak krediden faydalanabilir.

Ziraat Bankası hazırlamış olduğu en uygun faiz koşulları ile çiftçilik kredisi sunuyor. Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu krediler Genç Çiftçi Akademisi, Hayvancılık ve Su Ürünleri Kredisi ve Tarımsal Mekanizasyon Kredisi olarak üç ayrı şekildedir.

Üstelik Ziraat Bankası çiftçilere tarım sigortası da yaparak onları destekler. Bankanın vermiş olduğu tüm krediler hasat döneminde geri ödemeli olarak verilir. Faiz oranları ise oldukça düşük olarak gerçekleştiriliyor. Çiftçiler maddi durumlarına göre krediyi iki yıl geri ödemesiz olarak çekebilirler. Ancak çiftçinin durumu düzelir ise, çiftçilik kredisini erkenden ödeyebilir.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi Nedir?

Bu kredi Ziraat Bankası tarafından sadece genç yaştaki çiftçilere verilir. Amaç, genç çiftçileri desteklemek ve bu konuda ilerlemelerini sağlamaktır. Genç çiftçilerin çoğalması ve yerli üretimin arttırılması hedeflenir. Genç Çiftçi Akademisi’ne üniversiteler de destekte bulunurlar. Burada eğitim görmek için kişinin bazı şartları sağlıyor olması gerekir.

 • Türkiye’de yaşıyor olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 ile 30 yaş arasında yer alıyor olmak,
 • Kredi için herhangi bir sorunun olmaması,
 • Erkek çiftçi adaylar için askerliğini yapmış olmak,
 • Çiftçi adayının en az lise mezuniyet diploması olması,
 • Türk Medeni Haklarından yararlanabilir olmak,
 • Çiftçilik yapmayı hedefliyor olmak,

Yukarıdaki şartları sağlayan herkes Genç Çiftçi Akademisi’ne başvuruda bulunabilir. Kadınlar ve ailesinde çiftçilik ile uğraşan kişilere bu konuda pozitif ayrımcılık yapılacaktır. Diğer öncelikli kişiler ise ilgili bölümden üniversitede mezun olanlardır. Eğitimlere katılım tamamen ücretsizdir ve katılım sonrasında kişilere sertifika verilir.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisine Kimler Başvurabilir?

Ziraat bankası genç çiftçi kredi gençlerin çiftçilik yapmalarını desteklemek ve ekonomiye katılmalarını sağlamak için verilmektedir. Gençlerin tarım alanında eğitimli olarak yatırım yapmasını sağlayan Ziraat Bankası çitçi kredisine kimler başvurabilir sorusuna cevap vermek gerekirse;

 • Tarımsal yatırım yapmak isteyenler
 • Hali hazırda tarım ile uğraşanların işlerini büyütmek ve geliştirmek isteyenler

Genç çiftçi kredisine başvuruda öncelik hakkın olanlar ise

 • Kadın çiftçiler ve kadın çiftçi adayları
 • Tarım ve çiftçilik ile ilgili okullarda okuyanlar
 • Ailesinde yada akrabasına ait tarım işinde çalışanlar.

Devlet Destekli Çiftçilik Teşvikleri Nelerdir

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası genç çiftçi kredisine başvurmak için bazı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Kadın ya erkek bütün çiftçi adaylarının başvurmadan önce aşağıdaki şartları taşıyor olmaları gereklidir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 •  Türkiye’de yerleşik olmak
 •  18 yaşını tamamlamış – 30 yaşından gün almamış olmak
 •  Eğitim verilecek konularda tarımsal faaliyet yapmayı veya mevcut tarımsal faaliyetini büyütmeyi ya da bir tarımsal işletmede çalışmayı istemek
 •  Asgari lise mezunu olmak
 •  Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış ya da muaf olmak
 •  Medeni haklarını kullanma hakkına sahip olmak
 •  Kredi kullanmasına engel bir durumu olmamak

Ziraat Bankası genç çiftçi kredine başvurmayı düşünenlerin herhangi bir gecikmiş yada takibe düşmüş borcu olmaması gereklidir.

ziraat bankası genç çiftçi

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi Ne Kadar?

Ziraat Bankası genç çiftçi kredisi desteği almak için Ziraat Bankası tarafından sertifikalı eğitim verilecektir. Başvuru şartlarını tamamlayanlara belirli bir oranda hibe kredi ve destek kredisi verilecektir.

Ziraat Bankası genç çiftçi kredi faiz oranları oldukça düşüktür. Tarım alanında büyük desteklerde bulunan Ziraat Bankası arsa, ekipman ve masrafları için 100.000 TL den 5.000.000 TL kadar kredi desteğinde bulunmaktadır.

Ayrıca Ziraat Bankası hibe kredi almaya hak kazananlara köyü dönüş desteğinin 3 katı kadar hibe kredi verilecektir. Daha önceleri köye dönen genç çiftçilere verilen 30.000 TL hibe desteğine bağlı olarak Ziraat Bankası tarafından 3 katı olacak şekilde 90.000 TL hibe kredisi verilecektir.

Genç çiftçi kredisi için hem hibe desteği almak hem de düşük faizle kredi kullanmak işlerini büyütmek isteyenler için oldukça caziptir.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası genç çiftçi kredisi için verilen kredilerin belli bir bölümü hibe olarak verilmektedir. Yapılan yasal düzenleme ile köye dönenlere verilen hibenin 3 katı kadar Ziraat Bankası tarafından hibe kredisi verilecektir.

Daha yüksek oranda çiftçilik kredisi çekmeyen isteyenler ise Ziraat bankası özel faiz oranları belirlenmiştir. Güncel Ziraat Bankası genç çiftçi kredisi faiz oranı % 1.41 olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası Tarımsal Mekanizasyon Kredileri

Tarımsal mekanizasyon almak isteyen kişilere de Ziraat Bankası tarafından çiftçilik kredisi alma imkanı sunulur. Tarım ya da çiftçilik işleri ile uğraşmak isteyen kişilere destek sağlamak amaçlı verilen bir kredidir. Bu kredinin verilme amacı kişiyi desteklemek ve gerekli ekipmanları uygun fiyata almasını sağlamaktır. Çiftçilik ve tarımda gerekilen her ekipman için bu kredi çekilebilir.

Bu krediyi almak için kişiye sunulan bazı şartlar mevcuttur. Bu şartların arasında kişinin sıfır makine almama şartı da bulunur. Kişi, sadece ikinci el ekipman almak amacıyla bu krediyi kullanabilir. Traktör alımlarında ise yine aynı şart sunulmuştur. Ancak alınacak olan traktörün 8 yıldan eski olmaması gereklidir. Bu şart ile sağlam ve kullanışlı ekipmanların alımı amaçlanmıştır. Ziraat Bankası tarafından verilen krediler 3 ay, 6 ay ya da bir sene olarak geri ödemeli alınır.

Ziraat Bankası Küçük Ekipman Kredisi

Küçük ekipman alımlarında kullanılabilen çiftçilik kredisidir. Bu kredi kullanımında kişinin ihtiyacı olan bedelin tamamı kişiye temin edilebilir. Kredinin ödeme dönemi kişi ile banka arasında ortak olarak belirlenecektir. Yılda bir kez ödemeli olarak da belirlenebilen bu kredi, çiftçinin hasat dönemine uygun olarak ödenebilir. Kredinin tutarı 100 bin TL olarak belirlenmiştir.

Genç Çiftçi Desteği Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?v=VAo43DOirYc

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi İçin Yaş Sınırı Kaçtır?

18-41 yaş aralığıdır.

Kadın Çiftçilere Ne Kadar Kredi Verilir?

1.000.000 TL’ye kadar kredi verilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Saffet Erdinç Göktürk dedi ki:

  Desdeyinizlen büyük baş hayvancılik yapmak isdiyorum

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık