Genç Çiftçi Desteği Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Genç Çiftçi Desteği Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
07.05.2023 23:22
1.835
A+
A-

Genç çiftçiler için 30 bin TL hibe desteği yapılacaktır. Bu destekten toplamda 3000 kişi faydalanabilecektir. Genç çiftçilerin desteklenmesi amacı ile hazırlanan bu projedeki amaç tarımda sürdürülebilirliğin artırılması, Genç çiftçilerin girişimlerinin desteklenmesi, gelir düzeyin yükletilmesi ve kırsalda yaşan gençlerin işsizlik oranını düşürerek ekonomiye katkılarını sağlanması hedeflenmektedir.

Genç Çiftçi Desteği Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
Genç Çiftçi Desteği Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Tarım kalkınma için gençlerin çiftçilik yapmalarını destekleyen Tarım ve Orman Bakanlığı Genç Çiftçilere hibe kredi ve kalkınma desteği sağlayacaktır. Halen tarım ile ilgileniyorsanız ve çiftçilik alanında büyümek istiyorsanız ilk olarak https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login adresine giriş yaparak kayıt işlemini tamamlamanız gereklidir.

Bir çok çiftçinin başvuruda bulunup hibe kredi almak istediği Genç çiftçi desteği nedir? Genç çiftçi projesi projesi ve Genç çiftçi hibe desteği şartları hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

Genç Çiftçi Desteği Projesi Nedir

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan kırsalda yaşayan gençlerin ekonomiye katkılarını desteklemek için başlatılmış bir projedir. Karşılıksız olarak verilecek 30.000 TL hibe ile Genç çiftçilerin desteklenmesi sağlanmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen Genç çiftçilere karşılık olarak verilecek hibe desteğinin yanında faizsiz kredi desteği de sunulacaktır. Kırsal alanda çiftçilik yapan yada yapmak isteyen ayrıca kırsal alanda faaliyet gösteren ve göstermek isteyenlerin başvurularına açıktır. Nüfusu 20 binden az olan alanlar kırsal alan olarak belirlenmiştir.

Genç Çiftçi Desteği Yaş Sınırı Kaç

Adından da anlaşıldığı gibi genç çiftçi desteği yaş sınırı bulunmaktadır. Genç çiftçi kaç yaş sorusuna cevap vermek gerekirse 18 ile 40 yaş arasındaki tüm kadın yada erkek herkesin genç çiftçi desteğine başvuruda bulunma hakkı vardır. Genç çiftçi yaş sınırı 41 yaşından gün almamak yeterlidir. Her hangi mezuniyet yada tahsil zorunluluğu bulunmamasına karşın okur yazar olmak gereklidir

Genç Çiftçi Başvurusu Nasıl Yapılır

Genç çiftçi başvurusunda bulunmak için ilk olarak https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login adresine giriş yaparak üye olmanız gerekmektedir. Eğer daha önceden üyeliğiniz varsa T.C. kimlik no ve şifreniz ile üye giriş yapabilirsiniz eğer üye değilseniz yeni çiftçi kaydı linkine tıklayarak üye işleminizi gerçekleştirmeniz gereklidir.

Üyelik işlemini gerçekleştirdikten sonra İl ve İlçe Tarım ve Orman Bakanlıklarına gidilip gerekli evrakların tamamlanması teslim edilmesi gereklidir. Evrak tesliminden sonra sonra sizinle sözleşme yapılacaktır.

Genç Çiftçi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Genç çiftçi hibesinden yararlanmak için bazı evraklar ile başvuru sağlanmalıdır.

 • Türkiye Cumhuriyeti kimliğinin fotokopisi,
 • Başvuruda bulunmak için dilekçe,
 • Hibeden yararlanmak için sunulacak olan projenin tanıtımı,
 • Taahhütname,
 • Kişinin okuma yazma seviyesini gösteren diploması,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak olan belge ile sigortanın olmadığı gösterilmesi gereklidir.

Yukarıdaki belgeler ile başvuruda bulunan kişilerin projeleri ele alınıyor. Projeler bir komisyon tarafından değerlendirildikten sonra genç çiftçi hibesinden yararlanacak olan kişiler seçiliyor. Başvurudan ortalama 10 iş günü sonunda hibe alacak kişiler resmi olarak yayınlanır. Fakat oluşacak olan bir aksilik sonucunda komisyon projenin reddini sağlayabilir ve hibe vermeyi iptal edebilir.

Genç Çiftçi Projesi İçin Nereye Başvurulur

Genç çiftçi başvurusu başvuruda bulunmak ve hibe desteği almak isteyen kişi tarafından bizzat ilk olarak resmi site üzerinden ön başvuruda bulunması gereklidir. Başvuru sonrası gerekli evrakların hazırlanması için Tarım ve Orman Bakanlığına gitmeleri gereklidir.

Bu sene için şimdilik sadece talep toplama işlemi yapılmaktadır. Daha önceleri başvuruda bulunanlara gerekli destek sağlanmıştır ve sayı tamamlanmıştır. İlerleyen dönemde tekrar genç çiftçi desteği almak için şimdiden başvuruda bulunmanız çok önemlidir.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Nasıl Alınır

Sizlere genç çiftçi hibe destekleri kapsamında verilen desteği almak için https://gencciftci.tarim.gov.tr/ sitesinden bizzat kayıt olmalı ve verilen bilgileri tam olarak doldurmalısınız. İnternetten başvuru yaptıktan sonra bulunduğunuz ilçedeki Tarım ve Orman Müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunmanız gereklidir.

Genç Çiftçi Destekleri Nelerdir 2023

Genç çiftçi desteği ile verilen 30 BİN TL hibe krediyi almak için tarım, hayvancılık ve yetiştiricilik alanında hazırladığınız projeyi Tarım İl Müdürlüğüne sunmanız gerekmektedir. Genç çiftçi destekleri kapsamında 30 TL hibe desteği yanında 2 yıl geri ödemesiz kredi ve tarım arazisi destekleri de verilecektir.

Genç Çiftçi Başvuru Tarihi

Belirli şartlara dahil olan kişilere verilen bu kredi için başvuru tarihi 1 Ocak – 31 Mart olarak yayınlanmıştır. Başvuru tarihinden sonra yeni bir başvuru tarih aralığı açılmayacaktır. Ödemelerin ise ne zaman yapılacağı açıklanmamıştır. Başvuruda bulunan ve ödeme hakkı alan kişilerin ödemeleri Ziraat Bankası vasıtası ile yapılacaktır.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Şartları

Genç çiftçi hibe desteği almanı için mutlaka taşımanız gereken şartlar ise;

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Kişinin belirli bir seviyede okuma yazma bilmesi,
 • Örgün eğitim hayatının bitmiş olması ve halen örgün eğitime devam etmiyor olmanız gerekli
 • 18 ile 40 yaş aralığında bulunmanız gerekir 41 yaşından gün almamış olmalısınız
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Vergi mükellefi olmamak,
 • Daha önceden verilmiş olan hibelerden faydalanmamış olmak,
 • Askerlik görevini tamamlamış olmak,
 • Cezai hükümlülüğün bulunmaması,
 • Sosyal güvencenin olmaması ve herhangi bir işten kazanç elde etmiyor olmak,
 • Büyükbaş hayvan için 15, küçükbaş hayvan için ise 50 adet ten fazlasına sahip olmamak,
 • Arı yetiştiriciliği yapan genç çiftçiler için 50’den fazla kovanın bulunmaması,

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler genç çiftçi başvurusunda bulunma hakkına sahip olurlar.

Genç Çiftçi Desteğine Dahil Olan Projeler

 • Hayvansal olarak üretim yapıyor olmak

Büyükbaş hayvan, küçükbaş hayvan, baş üretimi ve arı yetiştiriciliği gibi üretimler genç çiftçi projesine dahildir. Ayrıca yumurta tavuğu yetiştiriciliği, ipek böceği tesisi açmak ve tesislerde üretime başlanması da bu proje içerisinde yer alır.

 • Bitkisel olarak üretim yapıyor olmak

Meyve bahçesi, yem bitkileri ya da sera içerisinde meyve üretimi yapıyor olmak. Her türlü bikti ve sebzenin üretimi de bu projenin içerisindedir. Süs bitkileri ve fidan üretimi de bu projede yer alır.

 • Yöresel ürünlerin üretimini sağlıyor olmak

Kişi, bulunduğu coğrafi şartların imkanlarından faydalanarak üretim gerçekleştiriyor ise bu projede yer alabilir. Organik tarım ve üretim de bu projenin içerisinde yer alır.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Sorgulama

Tarım ve Orman bakanlığı tarafından verilen Genç çiftçi hibe desteği sonrası başvuruda bulunanalar için hibe desteğinin ne zaman ödeneceği halen açıklanmamıştır. Hibe ödemesinin açıklanmasından sonra Ziraat Bankası aracılığı ile ödemelerinizi alabilirsiniz.

Daha önce 30 Bin TL hibe desteği alanlar arasından 2250 çiftçiye daha ödeme desteği yapılacaktır. Bu sene internet üzerinden başvuru yapanlar ise gerekli sayının tamamlanması ve talep toplanması sonrası açıklanacaktır.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Ödemeleri Hangi Bankaya Yapılır

Genç çiftçi desteği başvurusunda bulunan gençlere yapılan ödemeler Ziraat Bankasına yatar ödemleri T.C. kimlik numarasını bildirerek alabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Genç Çiftçi Desteği Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır?

Genç çiftçi den kimler yararlanabilir?

Genç çiftçi desteği, 18-40 yaş arasındaki tarım sektöründe faaliyet göstermek isteyen veya halihazırda faaliyet gösteren çiftçiler tarafından kullanılabilir. Bununla birlikte, destekten yararlanmak için bazı koşullar da bulunmaktadır. Örneğin, başvuru yapan kişinin tarım işletmesinin büyüklüğü, hibe miktarı, projenin öngördüğü işletme faaliyetleri gibi faktörler değerlendirilerek belirlenmektedir. Ayrıca, genç çiftçi desteği için başvurular genellikle Tarım ve Orman Bakanlığı veya İl Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından açılan çağrılarla alınmaktadır.

Genç çiftçi Projesi şartları nelerdir?

Genç çiftçi projesi kapsamında çiftçinin 18-40 yaş arasında olması, tarımsal faaliyetlerine yeni başlamış olması, üretim faaliyetlerini sürdürdüğü işletmenin büyüklüğüne göre belirlenen hayvan varlığı ve tarım arazisi miktarını taşıması, yeterli tarımsal bilgi ve beceriye sahip olması, belirtilen şartları taşıyan genç çiftçilerin ayrıca çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.