DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Büyükbaş Hayvan Desteği Nasıl Alınır?

Büyükbaş Hayvan Desteği Nasıl Alınır?
A+
A-

Büyükbaş Hayvan Desteği Nasıl Alınır? Günümüzde birçok kişi, özellikle de doğu alanlarında yaşayan kişiler geçimlerini tarım ya da hayvancılık üzerinden sağlamaktadır. Bu alanda faaliyetler göstermekte olan kişiler ya da göstermek isteyen kişilerin piyasayı takip ederek hangi alanlara rağbetin daha yüksek olduğunu da araştırmaları gerekmektedir. Nitekim hayvancılık yerine göre büyükbaş ya da küçükbaş olarak değişim göstermektedir. Bu anlamda büyükbaş hayvancılığa girecek olan kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri de büyükbaş hayvan desteği nasıl alınır sorusudur.

Büyükbaş Hayvan Desteği Nasıl Alınır?
Büyükbaş Hayvan Desteği Nasıl Alınır

Günümüzde devlet destekli birçok banka hayvancılık konusunda faizsiz kredi desteği sunarak çiftçilerin çeşitli imkanlardan yararlanmasını sağlamaktadır. Bu anlamda çalışmalarını sürdürmekte olan çiftçiler de devlet onaylı bu kredilerden yararlanmak adına çeşitli araştırmaları yapmaları ve gerekli kriterlere de uyması halinde de başvurmaları gerekmektedir.

Büyükbaş Hayvan Desteği 2023

Büyükbaş hayvancılık alanında gelişim kaydetmek isteyen kişilerin bu alanda devletten gelen destekleri değerlendirmeleri de gerekmektedir. Buna göre özellikle büyükbaş hayvancılık ile girişimlerine devam eden ve bu alanda geçimlerini sürdürerek gelir sağlayan ya da sağlamak isteyen kişilerin devlet destekli kredilerden de yararlanmaları mümkündür. Buna göre büyükbaş hayvan desteği 2023 yılında da tıpkı geçmiş dönemlerde olduğu gibi devam etmekte olup çeşitli fırsatlar da hayvancılık ile uğraşanlar için sunulmaktadır.

Buna göre devlet sığır, dana, inek gibi büyükbaş hayvan desteklerini Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığı ile çiftçilere sunmaktadır. Bu anlamda verilen destekler 2023 yılı içerisinde de hayvan baş sayısına göre olacaktır. ÇKS sistemine kayıtlı çiftçilere de hey yıl uygulandığı gibi bu yılda da devlet destek ödemeleri yapılacaktır.

Buna göre;

 • Besilik materyal sığır desteklemesi olarak her başa 350 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Kombine ırklar ve sütçü ile etçi ırkların melezleri için anaç sığır hayvan başı için 225 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Etçi ırklar dahilinde olan anaç sığır hayvan başına 350 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Kombine ırklar ve sütçü ile etçi ırkların melezleri anaç sığır soy kütüğü adına hayvan başına 70 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Islah amacı ile süt kalitesinin desteklenmesi projesi kapsamındaki yapılması gereken tüm analizler için süt içeriğinin temsili amacı ile Ankara, Balıkesir, Bursa, İzmir ve Tekirdağ gibi illerde her sığır başı 50 TL ödeme yapılmaktadır.

Büyükbaş Hayvan Desteği Ne Kadar?

2023 büyükbaş hayvancılık desteği Tarım Bakanlığı tarafından açıklandı. Hayvan başına yapılacak yem hayvancılık bakım desteği 65 TL olarak belirlenmiştir. 2023 yılında büyükbaş hayvancılık yem desteği olarak hayvan başına 65 TL iken küçük baş hayvancılık yem desteği ise 6.5 TL olarak belirlendi.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredileri

Büyükbaş hayvancılık kredisi kapsamında yararlanmanız gereken yerlerden biri de Ziraat bankasıdır. Çünkü Ziraat Bankası, hayvancılık kredisi almak isteyen ve bu alanda arayışı olan çiftçiler için  hayvan sayılarının 10 baş üzerine çıkarmak isteyenlere Büyükbaş hayvancılık kredisi sunmaktadır. Sizler de Ziraat bankası büyükbaş hayvancılık kredileri kapsamından yararlanmak adına Ziraat Bankasını takip edebilirsiniz.

Brown, Swiss, Holstein, Alaca, Kırmızı, Holstein, Alaca, Siyah, Jersey, Manda, Simental ırkı süt sığırcılığı için hayvan kredilerinden yararlanmak isteyen kişilerin belirttiğimiz bu hayvanlar kapsamında mutlaka Türkvet kayıt sistemine kayıt olmaları ve bununla birlikte de damızlık belgesine de sahip olmaları gerekmektedir. Maksimum bir kere doğum yapmış ya da ilk doğumuna gebe maksimum 36 aylık olan hayvanlar önceliklidir. Manda için ise ideal sınır 48 aydır.

Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği

Tarım ve hayvancılık sektöründe girişimlerine devam etmek isteyenler için devlet toplamda 30.000 TL değerinde hibe kredi imkanı sağlamaktadır. Ancak büyükbaş hayvancılık ile uğraşmak isteyenler için bu miktar biraz az gelebilir. Bir anlamda 30.000 TL hibe desteği sadece 2 ya da 3 büyükbaş hayvan için yeterli olacaktır. Bunun için de büyükbaş hayvancılık ile uğraşanlar ya da uğraşmak isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla bankalara müracaat ederek kredilerden yararlanmaları gerekmektedir.

Büyükbaş hayvancılık hibe desteği almak isteyen çiftçilerin, girişimcilerin ise belli başlı şartları karşılaması gerekmektedir. Buna göre büyükbaş hayvan olan inek hibesi almak için;

 • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmanız adına en az 70 metre kare olan bir alana sahip olmanız gerekir.
 • Seçilecek olan büyükbaş hayvanın kesinlikle TÜRKVET’e kayıtlı olması gerekir.
 • Alınacak büyükbaş hayvanlarda minimum 3 tane olacak biçimde 8 ayık erkek melez ya da konbine etçi ırk hayvan almak gerekir.
 • Alınacak olan büyükbaş hayvanın maksimum 1 defa doğum yapması gerekir.
 • Alınacak büyükbaş hayvanın eğer cinsi manda ise 48 aylıktan büyük olmaması gerekmektedir.
 • Alınacak olan büyükbaş hayvanlarının 36 aylıktan büyük olmaması gerekmektedir.

Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği Başvuru Şartları

Çiftçilerin ya da büyükbaş hayvancılık ile uğraşacak olan girişimcilerin hibe desteği için başvuru şartları göz önünde bulundurularak başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda;

 • Çiftçinin yaşı 18’den büyük olmak zorundadır. Ayrıca 41 yaşından da küçük olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi kişinin herhangi bir iş kapsamında sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekmektedir.
 • Daha öncesinde herhangi bir büyükbaş hayvan hibesi için başvuru yapmamış, yapsa bile sözleşme aşamasında fesh edilmiş olması gerekmektedir.
 • Ayrıca başvuru yapan çiftçinin varsa eşinin de herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor olması gerekmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Büyükbaş Hayvan Kredi Desteği

Hayvancılık anlamında büyükbaş hayvan kredi desteği almak adına çiftçiler Tarım ve Orman Bakanlığı büyükbaş hayvan kredi desteği kapsamında da yararlanabilir. Hayvancılık sektöründe önemli bir yere sahip olan büyükbaş hayvancılıktan yararlanmak ve geçimini bunun üzerine tamamlamak isteyen kişilerin birçok yere kredi başvurusu yapabilir. Bu anlamda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçiler için verilen hibe oranlarının %50 ile %100 oranları arasında değiştiğini söylemek de mümkündür. Sizler de bu gibi imkanlardan yararlanmak adına Tarım ve Orman bakanlığı tarafından sunulan hibe desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nun büyükbaş hayvan için uygun gördüğü illerin sıralaması ise şu şekildedir:

 • Samsun
 • Tekirdağ
 • Trabzon
 • Niğde
 • Kastamonu
 • Kahramanmaraş
 • İzmir
 • Bayburt
 • Ankara
 • Manisa
 • Kars
 • Kırklareli

Özellikle de bu illerde yaşayan ve çalışmalarını devam ettirmek isteyen kişilerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sunulmakta olan hibe, kredi desteğinden yararlanmaları gerekmektedir.

Büyükbaş Hayvan Desteği Ne Kadar

 Buzağı-Malak DesteğiTL/Baş
4 Ay ve Üzeri Buzağı-Malak (81 İl)350
Soykütüğü (81 İl)500
Döl Kontrolü50 (İlave)
​Yetiştiricilik Bölgesi İlleri​200 (ilave)
​Anaç Manda​250
​Soy kütüğüne kayıtlı manda​400
​Malak​150
​Soy kütüğüne kayıtlı Malak​400
 Hayvan Başı Ödeme Birime Destek 
Hastalıktan ari işletme450 TL/baş
Onaylı Süt Çiftliği Desteği (ilave)80 TL/baş
 Aşı DesteğiBirime Destek
Büyükbaş Aşı Uygulama1,50 TL/baş
Küçükbaş Aşı Uygulama1,00 TL/baş
Büyükbaş Küpe Uygulama1,50 TL/baş
Küçükbaş Küpe Uygulama1,00 TL/baş

Geri Ödemesiz Hayvancılık Hibesi

Hayvan Başına Verilen Destek Miktarı

Büyükbaş hayvan desteği kimlere verilir?

Büyükbaş hayvan desteği, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre hayvan başına belli bir miktar ödeme yaparak, belirli koşulları sağlayan çiftçilere verilir. Bu kriterler arasında çiftlik kayıt sistemi kaydı, hayvan sayısı ve sağlık durumu gibi faktörler yer alabilir. Ayrıca bu desteğin verilmesi her yıl için farklılık gösterebilir.

Büyükbaş hayvan desteği ne kadar?

Büyükbaş hayvan desteği tutarı her yıl değişebilir ve devlet tarafından belirlenir. 2021 yılında, başvuru koşullarına göre büyükbaş hayvan başına 1000 TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Ancak, destek miktarı hayvanın yaşı, cinsiyeti ve kilosuna göre değişebilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Emine genc dedi ki:

  Biz 6 kişiyiz esim rahatsiz engelli masasi ile geçiriyoruz sizden ricam bana 3ctane sut ineği sutunu satıp cocuklarimi okutmak istiyorum