DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Tavuk Çiftliği Kurmanın Maliyeti ve Devlet Destekleri

Tavuk Çiftliği Kurmanın Maliyeti ve Devlet Destekleri
A+
A-

Tavuk Çiftliği Kurmanın Maliyeti ve Devlet Destekleri; Tavuk çiftliği kurma hayalini gerçekleştirmek isteyen pek çok kişi; kurulum aşamasında devlet desteklerinden yararlanıp yararlanamayacağını, KOSGEB tarafından kendilerine hibe ya da kredi verilip verilemediğini, en nihayetinde kurulum maliyetini merak ediyor.

Gerek yumurta üretim tesisi kurup, yumurta üretmek ve ürettiği yumurtaları satarak para kazanmak isteyen kişiler gerekse etlik piliç çiftliği kurmayı dileyenler; nasıl bir yöntem izlemeleri gerektiğini düşünüyorlar.

Bu yazımızda gelecekte tavuk çiftliği kurarak, para kazanmak, kendini bu alanda geliştirip, yeni bir meslek edinmek isteyen kişiler için tavuk çiftliği kurulumu maliyeti nedir? Tavuk çiftliği kurmak için devlet destekleri nelerdir? sorularını kısaca yanıtlamaya çalışacağız.

Etlik Tavuk Çiftliği Kurulumu

Tavuk çiftlikleri arasında en çok para kazandıran yöntemlerden biri olan etlik tavuk çiftliği kurulumunda izlemeniz gereken yolu aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İlk olarak çiftliğinizi kurmak için bir araziye sahip olmanız gerekiyor. Bu araziyi temin edebilmek içinse öncelikle il özel idaresine başvurmalı ve gerekli izin belgelerini almalısınız.
 • İkinci aşamada çiftliğin hem kurulumu hem de kurulum sonrası süreçte destek almak için pazarlama faaliyetlerinize de yardımcı olan bir tavuk firması ile sözleşme imzalamalısınız.
 • İmzaladığınız bu sözleşme doğrultusunda anlaşma yaptığınız firma, tesis kurulumu, yetiştireceğiniz civcivlerin temini, civcivler için gereken yem, ilaç vb. temel ihtiyaçların karşılanması açısından sizlere rehberlik ediyor.
 • Yani tüm süreç; anlaştığınız firma tarafından yönetiliyor diyebiliriz.
 • Bu aşamadan sonra tavuk çiftliğini yönetebilmek, civcivleri besleyebilmek ve onları büyütebilmek için gerekli olan mesleki bilginizi kullanmalısınız. Yani bu konuda mutlaka mesleki bilgi edinmelisiniz.

Şayet bir firma ile anlaşmak istemiyor, kendi işinizi kendiniz üstlenmek istiyorsanız; civcivleri nasıl temin edebileceğinizi, ilaçları ve yemi nereden temin edebileceğinizi, tesis kurulumu için gerekli olan temel inşaatı kendiniz araştırmalısınız.

Tüm bu süreç, ciddi anlamda sermaye gerektirdiğinden yeterli miktarda yatırımınız olduğundan da emin olmanız gerekiyor.

Başka bir firma ile anlaşmak yerine kendi markanızı oluşturmak istiyorsanız; bu yolda sizi daha ayrıntılı bir sürecin beklediğini söyleyebiliriz.

Yumurtalık Piliç Çiftliği Kurulumu

Kurduğunuz çiftlikte sadece yumurta üretmek ve bu yumurtaları pazarda satmak istiyorsanız, yine yukarıda olduğu gibi il özel idaresinden gerekli izinleri almalısınız.

Aynı zamanda tavuk yetiştiriciliğine dair temel eğitimi de almanız gerekiyor.

Yumurtalık piliç çiftliği kurulum maliyeti de kurduğunuz diğer çiftliklerde olduğu gibi çiftliğin büyüklüğüne ve çiftliğinizde kaç hayvan yetiştireceğinize göre değişiklik gösterebiliyor.

Organik tavuk ve yumurta çiftliği kurulumu

Çiftliğinizde yetiştireceğiniz tavuk ve yumurtalarının tamamen organik olmasını diliyorsanız; bu noktada gerek kurulum gerekse ilerleyen aşamada yapacağınız ödemelerin daha yüksek rakamlarda seyredeceğini söyleyebiliriz.

Diğerlerine göre kurulumu daha zor olsa da ileride işinizde profesyonelleştiğinizde kazanacağınız miktar da diğerlerine göre daha yüksek rakamlarda seyrediyor.

Organik gübre, organik yem vb. çiftlikteki tüm malzemeler; organik olacağından ve organik ürünler daha pahalı olduğundan bu sektörün tam anlamda ciddi bir sermaye gerektirdiğini hatırlatmakta fayda var.

Tavuk Çiftliği Kurmanın ve Açmanın Maliyeti

Kurulum maliyetinin hangi tavuk cinsini yetiştireceğinize, çiftlikteki tavuk sayısına göre değiştiğini söyleyebiliriz. Tavuk çiftliği açma maliyeti 2022 yılında değişiklik göstermiştir.

Ortalama bir tavuk çiftliği kurulum maliyetini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • 500 tavuklu bir çiftlik için: 35 BİN
 • 1000 tavuklu bir çiftlik için: 70 BİN
 • 2000 tavuklu bir çiftlik için: 140 BİN
 • 3000 tavuklu bir çiftlik için: 208 BİN
 • 5000 tavuklu bir çiftlik için: 310 BİN

Yukarıda belirttiğimiz fiyatlar; ortalama fiyatlar olmakla birlikte fiyatlar; tesis kurulum ve tavukları temin hizmeti alacağınız tavuk firmasına göre de değişebiliyor.

Şayet, yeterli mesleki bilgi ve donanıma sahipseniz; daha aşağıda rakamlarla kendi tavuk çiftliğinizi de kurabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Maliyet Hesaplama

Tavuk çiftliği kurmanın maliyeti sizin kurulum yapacak yerinizin olup olmamasına yada sıfırdan bu sektöre giriş yapmanıza göre değişiklik göstermektedir. Eğer arsa ve prefabrik yerinizi varsa maliyet oldukça düşmektedir. Eğer tavuklar için prefabrik yeriniz yoksa ortalama 100 bin 250 BİN TL kurulum maliyetinin yanında;

Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyeti Hesaplama 2022;

 • 1.000 adet tavuk için 20.000 TL
 • 1.000 adet tavuk için yıllık yem maliyeti 150.000 TL
 • Çiftlik ve tesis kurmak için 50-70 bin TL
 • Yıllık elektrik ve su giderler ise yıllık 5-8 bin TL
 • Toplamda tavuk çiftliği kurmaya ilk yıl için harcanan toplam ortalama gider 225-248 bin TL

Yukarıda verdiğim fiyat ortalama gider maliyetidir. İyi bir yatırım ve tavuk çiftliği devlet desteği aldığınızda kazancınız oldukça yüksek olacaktır.

KOSGEB Tavuk Çiftliği için Hibe ya da Kredi Veriyor mu?

Pek çok sektörde girişimcilere kendi işinin patronu olma şansı tanıyan KOSGEB; canlı hayvan alımları için herhangi bir destek vermiyor.

Sadece hayvanların etlerinin işlenmesi, saklanması, etlerinden üretilen ürünlerin imalatı alanlarında destek veriyor.

Yani canlı tavuk almak istediğinizde KOSGEB desteklerinden hiçbir şekilde yararlanamıyorsunuz.

Lakin bankaların devlet destekli salma tavukçuluk kredilerine başvurma şansınız bulunuyor.

Tavuk Çiftliği Kurulumu Devlet Desteği 2022

Tavuk çiftliği kurulumu devlet desteleri bulunmaktadır. Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi çekerek tavuk çiftliği işine girebileceğiniz. Ayrıca Genç Çiftçi projesi olarak Tarım ve Hayvancılık bakanlığına başvuruda bulunarak 30.000 TL karşılıksız hibe kredi desteği almanız mümkün. Genç Çiftçi desteği ile kırsal kesimde yaşayanlar Genç Çiftçi kredisine başvurarak karşılıksız hibe kredi alabilirler.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi

Ziraat Bankası; tavuk çiftliği kurulumunda girişimcilere cazip krediler veren bankalar arasında ilk sıralarda bulunuyor.

2 yıl geri ödemesiz olan aynı zamanda sıfır faizli bu krediden yararlanmak isteyen kişilerin ise birtakım kredi başvuru şartlarını karşılamaları gerekiyor.

 • Ziraat Bankası’ndan kredi almak istiyorsanız; damızlık etlik ya da damızlık yumurta tavukçuluğu yapmak için çiftliğinize en az 10.000 adet tavuk almalısınız.
 • Başvurunuzun kabulü halinde Damızlık etlik tavukçuluk için 10.000.000, damızlık yumurta için 5.000.000 TL’ye ulaşan kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.
 • Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen hatlardan birinde damızlık tavuk yetiştiriciliği yapmanız halinde ise sadece 1000 adet canlı tavuk alarak çiftliğinizi kurabilirsiniz.

ÇKS ve işletme tescil belgesine sahip olan kişiler; aynı zamanda Ziraat Bankası’nın düşük faizli kredi imkanlarından da yararlanma şansına sahipler.

Ziraat Bankası Tavukçuluk Kredisi Gerekli Belgeler

 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Aşağıdaki durumlarda Ziraat Bankası’na kredi için başvurabilirsiniz.

 • Kümes ve kuluçhane yapım ve tadilat maliyeti
 • Bio güvenlik önlemleri maliyeti
 • Çiftlik tesisi için gerekli alet ve edavatların alım maliyeti
 • Yenilenebilir enerji ihtiyaçlarına dair tüm maliyetler.
 • Gübre işleme tesis yapım ve tadilat maliyeti

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kurulumu için İstenen Belgeler

Ziraat bankasından faizsiz ya da düşük faizli kredi almak için bankanın başvuru koşullarını karşılamanız ve banka tarafından talep edilen belgeleri de bankaya teslim etmeniz gerekiyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan alınan ve devlete herhangi bir borcunuzun olmadığını gösteren yazı
 • 2 adet kefil(tercihen memur)
 • Köy muhtarından alınan tarımsal işletme izin belgesi
 • Yatım halinde olan mal ve mülkün ipotek değerini gösterir belge

***Kredi alabilmeniz için aynı zamanda banka kredi notunuzun da düşük olmaması gerekiyor.

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar

Uygun faiz koşulları ve cazip ödeme seçenekleri ile girişimcilere tavuk çiftliği kredisi veren bankaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • ŞekerBank
 • DenizBank
 • QNB Finans Bank

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TDK) Tavuk Çiftliği Desteği

TDK; tavuk çiftliği desteği vererek, girişimcilere hibe ve destek veren en önemli kurumlar arasında bulunuyor.

TDK tavukçuluk desteklerinden yararlanmak isteyen girişimcilerin en az 1000 adet en fazla ise 8000 adet hindi ya da en az 5000 en fazla 50000 broyler yetiştirmeleri gerekiyor.

Aynı zamanda en az 350 ve en fazla 3000 kaz kapasiteli çiftlikler için de desteğe başvurabiliyorsunuz.

TDK; yumurta üreten tarımsal işletmelere ve piliç eti üreten işletmelere 2022 yılında da destek vermeyi sürdürüyor.

TDK hibelerinden yararlanmak isteyen kişiler, öncelikle hazırladıkları projeyi il koordinatörlüklerine teslim ederek, geri ödemesiz hibelerden yararlanabiliyorlar.

Ancak TDK; belirli illerde yaşayan ve çiftlik kuran kişilere destek veriyor.

Proje başvuru sürecine dair ayrıntılı bilgi almak için https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruIslemleri linkini tıklayabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kurmak için Nereye Başvurmak Gerekir?

Tavuk çiftliği kurulum aşamasında birden çok kamu kurumuna başvurmanız gerekiyor.

Öncelikle arsa izni için İl Özel İdaresi’ne başvurmalısınız. Ardından belediye ve ilçe tarım müdürlüğüne, sonrasında ise tapu ve kadastro müdürlüğüne başvurmalısınız.

Bu kurumlar tarafından sizden talep edilen belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmelisiniz.

Tavuk Çiftliği Arazisi Nasıl Olmalı?

Tavuk çiftliğinizi maalesef ki istediğiniz araziye kurma şansınız bulunmuyor.

Öncelikle İl Özel İdaresi’nden izin almalısınız.

Çiftliği kuracağınız araziniz adınıza kayıtlıysa bu belgeyi, değilse kira sözleşmesini yetkili kişilere teslim etmelisiniz.

Prefabrik, çadır ya da ev tipi konteynır olacak şekilde 3 farklı tavuk çiftliği kurabilirsiniz.

Tavuk çiftliği arazi seçiminde dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Arazi seçimi esnasında kuracağınız yerin iklim şartlarına da dikkat etmelisiniz.
 • Özellikle prefabrik bir tavuk çiftliği kurmayı düşünüyorsanız; oldukça seçici olmalısınız.
 • Mümkünse düz ya yamaç bir arazi tercih etmeli, prefabrik çiftliği tehdit eden heyelan ya da sel vb. doğal afetlerin olduğu bölgelere çiftlik kurmaktan kaçınmalısınız.
 • Prefabrik yapının iç ve dış izolasyonunda kaliteli maddeleri tercih etmeli, prefabrik yapı inşasında da mutlaka kaliteli malzeme kullanmalısınız.
 • Doğru havalandırma ve ısıtma sistemini tercih etmelisiniz. Isıtma sistemi olarak prefabrik yapıların çatısına güneş panelleri koyabilirsiniz.

Bu yazımızda tavuk çiftliği kurulumuna, kurulum maliyetine dair en çok merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de daha önce tavuk çiftliği kurduysanız ya da yakında kurmayı planlıyorsanız, konuyla ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, deneyim ve önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.