Büyükbaş Hayvan Yem Desteği

Büyükbaş Hayvan Yem Desteği
01.05.2023 19:36
1.968
A+
A-

Büyükbaş Hayvan Yem Desteği; Hayvancılık alanında çalışmalarını devam ettirerek geçimini de bu kaynaktan sağlayan çiftçilerin uğraş verdikleri en yaygın alanlardan birisi ise büyükbaş hayvancılıktır. Büyükbaş hayvanlara sahip olarak bunlar üzerinden geçim sağlayan çiftçilerin bu alanda birçok destekten de yararlanmaları gerekmektedir. Nitekim büyükbaş hayvancılıkta en önemli konulardan biri de yemdir. Yem konusunda imkanı olmayan ya da yetiştiremeyen çiftçilerin devlete ve gerekli mercilere başvurarak yem desteklerinden yararlandıkları da bilinmektedir.

Büyükbaş Hayvan Yem Desteği
Büyükbaş Hayvan Yem Desteği

Bu anlamda sizler de büyükbaş hayvan yem desteği için ilgili devlet kurumlarına başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Nitekim büyükbaş hayvanların sağlıklarını muhafaza etmesi ve daha fazla, verimli ürünler vermesi adına yemleri tüketmesi ve iyi biçimde beslenmeleri gerekmektedir. Bu alanda kendisini eksik gören kişiler, yetersiz gören kişilerin devlet tarafından desteklenen yem konusuna dikkat ederek ve takip ederek başvurabilir.

Büyükbaş Hayvan Yem Desteği Ne Kadar?

Büyükbaş hayvan yem desteği 2023 yılında yapılan destekleme miktarı Tarım Bakanlığı tarafından açıklandı. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren büyükbaş hayvan yem desteği 65 TL olarak belirlendi. Devlet tarafından her büyükbaş hayvan başına yem desteği olarak 65 TL ödeme yapılacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Büyükbaş Hayvan Yem Desteği

Büyükbaş hayvan besleyerek onlar üzerinden geçimini sağlayan birçok çiftçinin bu noktada takip edeceği en ideal yerlerden, kurumlardan biri de Tarım ve Orman Bakanlığı’dır. Tarım ve Orman Bakanlığı büyükbaş hayvan yem desteği kapsamında yararlanmak isteyen kişiler Bakan Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklamalar neticesinde tüm fırsatlardan yararlanarak yemleri elde edebilir.

Bakanın açıklamalarına göre hayvan başı 65 TL olmak üzere genel toplam olarak 100 milyon lira yem desteği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere verilecektir. Özellikle de pandemi döneminde alınan bu kararın çiftçileri bir hayli sevindireceği ve heyecanlandıracağı da ön görülmektedir.

TMO tarafından uygulanmakta olan sert emeklilik buğday alım fiyatının ton başına 1350 liradan 1650 liraya, arpa alım fiyatının ise yine ton başına 1100 liradan 1275 liraya çıkarıldığı görülmektedir. Çiftçilere ise bu kapsamda 230 lira ton başı prim ve destek ödemesi de yaptıklarını ifade eden Bakan Pakdemirli şu ifadelere yer verdi:

“Ton başına bakliyat alım fiyatlarını da kırmızı mercimekte 3 bin 500 lira, yeşil mercimekte 3 bin 200 lira, nohutta 3 bin 350 lira olarak belirledik. Bakliyattaki prim ve destek ödemesi de ton başına 800 lira.”

Bitkisel üretim geliştirilmesi projesi kapsamında da konuşan bakan, 21 ile %75 hibeli tohum desteği sağladıklarını da belirtmiştir. Gelecek yıllarda da bu projenin genişleyeceğini sözlerine eklemiştir.

2023 Büyükbaş Hayvan Yem Desteği

2023 itibari ile büyükbaş hayvan noktasında eğilim gösteren ve yine bu alanda girişimlerini devam ettirecek olan kişi ya da kişilerin en ihtiyaç duydukları şeyler başında yemler gelmektedir. Nitekim yemler, gider anlamında çiftçileri ve hayvancılık işi ile uğraşan kişileri mali açıdan zorlayan etkenler olmuştur. Bu noktada sizler de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen yem imkanları ile en iyi biçimde ihtiyaçlarınızı giderebilir ve neticesinde de hayvanlarınıza gerekli besinleri aldırmış olursunuz.

2023 büyükbaş hayvan desteği tıpkı geçen yıllarda olduğu gibi devam ettirilmekte olup çiftçilerin hizmetlerine de bu imkanlar sunulmaktadır. Bu noktada yemlere ihtiyaç duyan kişilerin, çiftçilerin hayvanlarını çok daha iyi beslenmesi adına bu yemleri tedarik etmeleri gerekmektedir. Nitekim çiftçiler bu alanda çok daha iyi biçimde hayvanlarının gelişimini devam ettirebilmesi adına yemlerden yararlanmanız gerekmektedir. Sürekli olarak dışarıya çıkarılmayan büyükbaş hayvanlar besinlerini de haliyle sürekli olarak otlardan karşılayamaz. Bu anlamda besin, gıda ihtiyaçları için de yemlere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır.

Büyükbaş Hayvan Yem Desteği Ne Zaman Ödenecek

Resmi Gazete’de yapılan düzenleme ile Büyükbaş hayvan yem desteği ödemeler Tarım Bakanlığı tarafından önümüzde ay içerisinde yapılacaktır. Tarım Bakanlığı tarafından hazırlanan listede kayıtlı büyükbaş hayvan yetiştiricileri hayvan başına verilecek 65 TL ödemeyi Ziraat Bankası şubelerinden çekebilir.

Büyükbaş Hayvan Yem Fiyatları (En Ucuz)

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Büyükbaş hayvan yem desteği ne zaman ödenecek?

Büyükbaş hayvan yem desteği ödemeleri, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen takvime göre yapılır. Ödemeler genellikle yılın belli dönemlerinde yapılmaktadır. Desteğin ödeme tarihleri her yıl değişebilir, bu nedenle en güncel bilgi için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesini veya müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Yem desteği nasıl alabilirim?

Yem desteği almak için öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen başvuru dönemlerinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurular genellikle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesi veya il/ilçe müdürlükleri aracılığıyla yapılır. Başvuru koşulları ve gereklilikleri her yıl değişebilir, bu nedenle en güncel bilgi için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesini veya müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. Seyfinaz karadayı dedi ki:

    Ben neden yararlanamıyorum