Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Ters Yöne Girme Cezası Ne Kadar

02.10.2023
1.246
A+
A-
Ters Yöne Girme Cezası Ne Kadar

Ters Yönde Gitmenin Cezası Ne Kadar?, Ters Yöne Girme Cezası 2023, Ters Yön Nasıl Anlaşılmaktadır?, Ters Yöne Girme Cezası Nasıl Öğrenilmektedir?, Ters Yöne Girme Cezası Kaç Günde Elime Ulaşır?

Ters Yöne Girme Cezası; Trafik kuralları daha güvenli bir yolculuk gerçekleştirebilmek ve kazaları önleyebilmek adına uyulması gereken kuralları oluşturmaktadır. Trafikte ilerlerken ışıklara göre hareket etmek, mesafeyi korumak, sinyallere karşılık vermek oldukça yaşamsal anlamda bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra alkollüyken araç kullanımı, hız sınırı gibi konuları içeren kanunlar da trafiğe yön verici yasal yaptırımlardandır.

Bu noktada olası tehlikelerin olabildiğince minimize edilmesi amaçlanmaktadır. Öyle ki, Türkiye’de trafik kurallarına uyulmadığı için her yıl yüzlerce kaza meydana gelmektedir. Bu bakımdan bilinçli sürücüler olarak davranıp trafik kurallarına uymak her sürücü için zaruri bir gereklilik haline gelmektedir. Sayılan tehlikelerin yanı sıra bu kurallara göre trafiğin gidişatını aksatmamak adına birtakım önlemler bulunmaktadır.

Ters yöne girerken karşıdan gelen araç ile kaza yaşanabilir ya da trafikte aksamalara sebebiyet verilebilmektedir. Bunun önüne geçmek adına yol üzerinde ters yöne girmemeniz adına gösterilen bazı işaretler bulunmaktadır. Ters yönde bulunmamanız gerekmektedir. Aksi takdirde ters yöne girme cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ters Yönde Gitmenin Cezası Ne Kadar?

Trafikte en sık yapılan hataların başında gelen ters yöne girme cezası Mobese kameraları gibi çeşitli görüntü aygıtları ile tespit edilebilmektedir. Buna göre ters yöne girmekte olan sürücü bu davranışının bilir kişiler tarafından görüntülenmektedir. Bununla birlikte görüntülenen bu ihlal sonucu sürücü adayına belirli yaptırımlar getirilmektedir.

Ters yöne araç kullananlara yönelik 46-2 trafik cezası maddesi gereğince ceza uygulanmaktadır. Maddeye göre “Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarının araçların ters istikamette sürülmesi’’ sebebiyle cezai işlem başlatılmaktadır. Bu maddeye dayanarak geçmiş yıllara ve bugüne göre ceza miktarı aşağıdaki gibidir:

  • 2019: 1002 TL, Erken Ödeme İndirimi: 751,5 TL
  • 2020: 1228 TL, Erken Ödeme İndirimi: 921 TL
  • 2021: 1334 TL, Erken Ödeme İndirimi: 1004,25 TL

Ters Yöne Girme Cezası 2023

Bir çok sürünün ters yöne girdiğinde yiyeceği cezayı merak ettiğinde ters yöne girme cezası ne kadar sorusunu cevabını aramaktadır. 2023 yılında ter yöne girme cezası 1823 TL olarak belirlenmiştir. Ters yöne girin bir sürücü bu bedeli erken öderse %25 indirimli ödeyecektir.

Ters Yön Nasıl Anlaşılmaktadır?

2023 yılında 1823 TL’ye yükselmiş olan trafik cezası ters yöne giriş dolayısıyla ödenmektedir. Buna göre ters yön işareti bulunan bölgeye eğer giriş yaptıysanız çeşitli kameralar dolayısıyla bu trafik ihlaliniz açığa çıkmaktadır. Trafik kurallarına uyulurken güzergah üzerinde birçok işaret bulunmaktadır.

Bunlar kimi zaman sizin hız sınırınızı belirlerken kimi zaman da gidiş yönünüz hakkında bilgi vermektedir. Bu kurallara uymadığınız takdirde ceza işlem uygulanmaktadır. Bu cezaların fiyatı kuralına göre değişmektedir. Ancak erken ödeme imkanı ile fiyatta düşüş de sağlayabilirsiniz.

Bu cezaların trafik ihlali yönünde caydırıcı özelliğinin yanı sıra yolcular ve sürücüde görülebilecek can ve mal kaybını  da  önlemede yardımcı olmaktadır.

Ters Yöne Girme Cezası Nasıl Öğrenilmektedir?

Sürücü adayları başvurdukları ehliyet kurslarında her ne kadar trafik kurallarına dair teorik bilgiyi öğrenseler de pratikte bu bilgiler aksayabiliyor. Ya da dalgınlıkla yanlış bir davranış sergilenebilmektedir. Bu sık yapılmakta olan trafik ihlallerinden biri de ters yöne girmektir.

Ters yöne girerken her ne kadar girilmez trafik işareti görünse dahi sürücüler kimi zaman bu kuralı gözden kaçırabilmektedir.  Bunun sonucundaysa karşı taraftan gelen araç ile çarpışıp kaza yaşanabilmekte maddi ve manevi hasar görülebilmektedir. Tüm bu sonuçlardan uzaklaşmak ve araç içindekileri korumak adına getirilen trafik cezaları bu anlamda caydırıcı olabilmektedir.

Eğer seyir halindeyken ters yöne girdiyseniz polis memurları tarafından sizlere ceza kesilebilmektedir. Ya da sizin haberiniz olmadan mobese kameraları yoluyla kaydedilmektedir. Bu bakımdan eğer ters yöne girdiğinizi fark ettiyseniz internet üzerinden sorgulayabilmektesiniz.

Ters Yöne Girme Cezası Kaç Günde Elime Ulaşır?

Mobese kameraları aracılığıyla ya da polis memurları tarafından fark edilmekte olan trafik kuralı ihlalinizi Emniyet Genel Müdürlüğü kurumsal web sitesi üzerinden araştırabilirsiniz. Eğer ters yöne girdiğinizden şüpheleniyorsanız bu sorgulamayı yaptığınız takdirde erken ödeme fırsatı ile daha düşük miktarda bir para ödemesi gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için web sitesinde bulunan ceza ve otopark sorgulama kısmını seçmelisiniz. Ardından geri kalan bölümlere kimlik bilgilerinizi girmeli ve TC kimlik numaranızı da eklemelisiniz. Eğer sorgulama sonucunda ters yöne girme cezası görünüyorsa bu cezanın adresinize ulaşması zaman alabilmektedir.

Aracınız hangi adrese kayıtlı ise 10-30 iş günü arasında trafik ihlali cezanız elinize ulaşabilmektedir. Diğer trafik cezalarınızı da araştırmak istiyorsanız isterseniz e-Devlet üzerinden bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır? Muayene Kaç Yıl Geçerli

2023 ters yön cezası ne kadar?

Maalesef, 2023 ters yöne girme ceza ücreti henüz açıklanmamıştır. Trafik cezaları her yıl yeniden belirlenir ve güncellenir. Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi veya ilgili diğer kurumların açıklamalarını takip ederek güncel ceza ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Ters yönde cezası plakaya yazılır mı?

Trafik polisi veya jandarma tarafından yapılan bir trafik ihlali tespitinde, aracın plakası cezai işlem için kaydedilir ve cezai işlem bildirimi aracın plakasına gönderilir. Dolayısıyla, ters yönde seyretmek gibi bir trafik ihlali durumunda, cezai işlem bildirimi plakanızda kaydedilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık