Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Parçalı Bulutlu

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır? Muayene Kaç Yıl Geçerli

30.09.2023
1.768
A+
A-
Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır? Muayene Kaç Yıl Geçerli

Araç Muayeneleri Nerede Yapılır?, Araç Muayene Öncesi Yapılması Gerekenler, Araçta Bulunması Gereken Ekipmanlar, Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?, Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır? Trafiğe çıkan tüm motorlu ya da motorsuz taşıtlar için zorunlu olan araç muayenesi ile hem sürücülerin hem de yolcuların daha güvenlikli bir yolculuk geçirmeleri hedefleniyor.

Trafikteki sürücü ve yolcuların can ve mal güvenliklerinin sağlanabilmesi noktasında oldukça önemli olan araç muayenesinin 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesine göre mutlaka yaptırılması gerekiyor.

Belirli aralıklarla yapılan araç muayeneleri ile araçların trafik güvenliği için uygun olup olmadıkları yani sürücüler tarafından kullanılmalarının can ve mal güvenliğini tehdit edip etmediği araştırılıyor.

Muayene sonrasında araçlardaki mevcut kusurlar da giderilerek, araçlardaki kusur yüzünden herhangi bir kazanın doğma ihtimali de en aza indirgenmiş oluyor.

Bu yazımızda kısaca araç muayenesi kaç yılda bir yapılır? Sıfır araç muayene süresi ne zaman başlar? vb. konuya dair en çok merak edilenleri yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Araç Muayeneleri Nerede Yapılır?

Ülkemizde araç muayeneleri, TUVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarında yapılıyor.

TUVTÜRK randevu usulü ile çalıştığından aracını muayene ettirmek isteyen kişilerin öncelikle randevu almaları gerekiyor.

Randevu; www.tuvturk.com.tr sitesi ya da e-Devlet üzerinden kolaylıkla alınabiliyor. Alternatif olarak TUVTÜRK ücretsiz randevu hattı olan 0850 222 88 88 numarasını arayarak da randevu alabiliyorsunuz.

Araç Muayene Öncesi Yapılması Gerekenler

Araç muayenesi yaptırmak için randevuya zamanında gitmeniz gerekiyor.

Randevuya giderken de yanınızda aracınıza dair birtakım belgeleri götürmeniz sizden talep ediliyor.

Herhangi bir trafik cezası, köprü, MTV ödemesi, otopark ya da otoyol borcu söz konusu olduğunda muayene ne yazık ki yapılamıyor.

Bu noktada öncelikle mevcut borçların ödenerek kapatılması gerekiyor.

Araç muayenesine gitmeyi planlayan kişilerin randevu tarihi öncesinde mutlaka araç trafik sigortasını da yaptırmış olmaları zorunluluk arz ediyor.

Aynı zamanda araç sahibinin randevuya giderken yanında yeni muayene tarihinin boş olduğu araç ruhsatını da yanında götürmesi gerekiyor.

Ruhsatta yeni muayene tarihi için boş alan mevcut değilse araç sahibinin şoförler cemiyetine giderek, ek-1 belgesi alması da muayenenin en önemli koşulları arasında bulunuyor.

Ruhsata işlenmemiş LPG araçlar da muayene noktasında sorun teşkil ediyorlar. LPG’li araçların mutlaka ruhsata eklenmeleri ve son bir ayda alınmış olan ‘gaz sızdırmazlık test raporu’na sahip olmaları gerekiyor.

Maliye Bakanlığı’nda borcu çıkan araçlar da muayeneye tabi tutulamıyorlar.

Araçta Bulunması Gereken Ekipmanlar

Araç muayenesine giderken araçta bulunması gereken temel ekipmanları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • İki adet üçgen reflektör
  • İlk yardım çantası
  • Stepne
  • Yangın söndürme cihazı

Minibüs ve otobüslerde acil çıkış levhalarının ve yeterli sayıda acil çıkış çekicinin olup olmadığına da bakılıyor.

Traktör ve kamyonlarda ise arka lambanın takılı vaziyette olup olmadığı kontrol ediliyor.

Muayeneye girecek olan araçların cam yıkama sistemlerinin ve iç aydınlatmalarının çalışır olmaları, tadilat yapılmış araçların ise tadilat raporlarının muayeneye götürülmeleri gerekiyor.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç muayenesinde aracın ampülleri, plaka lambaları, geri vites lambası, ön far ampülleri, sinyalleri sırasıyla kontrol ediliyor.

Aracın ön ve arka frenlerinin düzgün çalışıp çalışmadığına, kapılarının rahat bir şekilde açılıp açılmadığına, araç renginin ruhsatta belirtilen renk ile aynı olup olmadığına, plakaların mühürlü olup olmadığına, plakalarda herhangi bir delik bulunup bulunmadığına bakılıyor.

Daha sonra aracın ön takımları ve emniyet kemerleri inceleniyor.

Araç kornası, araç silecekleri gibi en ince ayrıntıların bile çalışıp çalışmadığı tespit ediliyor.

LPG’li araçlarda ise tesisatta herhangi bir kaçak bulunup bulunmadığına, hortumların düzgün monte edilip edilmediklerine, LPG tank süresinin üretim tarihine bakılıyor.

Öyleki LPG’li araçlarda üretim tarihinden sonra maksimum 10 yıl için tanklar kullanılabiliyorlar. 10 yıl dolduğunda ise tankların yenilenmeleri gerekiyor.

Kısacası araca dair hemen hemen her türlü detay; muayene ile kontrol ediliyor.

Herhangi bir aşamanın atlanmaması ve muayenenin kapsamlı bir şekilde yapılması ile trafik güvenliği arttırılmış oluyor.

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Araç muayenesinin hangi aralıklarla ve kaç yılda bir yaptırılması gerektiği aracın sıfır km araç olup olmadığına ve aracın hangi sınıfta yer aldığına göre değişiklik gösterebiliyor. Sıfır km yeni alınmış araçlar için ilk 3 yıl herhangi bir muayene gerekmiyor. İlk 3 yıl dolduğunda ise ilk muayene sonrasında aracın 2 yılda 1 muayene ettirilmesi gerekiyor.

Motosikletler için de aynı durum geçerli oluyor. Yani ilk 3 yıl muayene ettirilmeyen motosikletlerin daha sonra 2 yılda 1 muayene ettirilmeleri zorunluluk arz ediyor.

Araç muayene periyodları TUVTÜRK sitesinde de açık bir şekilde belirtiliyor.

Araç muayene periyodlarını yani araç muayenesini kaç yılda bir yaptırmanız gerektiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Resmi ya da Hususi Otomobiller ve Her Türlü Römorkları

M1G sınıfındaki resmi ya da hususi arazi taşıtları dahil resmi veya hususi otomobil ve her türlü römorklarının ilk 3 yaş sonrasında iki yılda bir muayene ettirilmeleri gerekiyor.

Lastik Tekerlekli Traktör

İlk 3 yaş sonrası her üç yılda bir muayene ettirilmesi gerekiyor. Yani ister yeni olsun isterse eski lastik tekerlekli traktörler 3 yılda bir muayene olur.

Diğer Motorlu Araçlar ve Her Türlü Römorkları

Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar dahil bu gruptaki araçların ilk 1 yaş sonrası her yıl düzenli olarak muayene ettirilmeleri gerekiyor.

İki veya Üç Tekerlekli Araçlar ve Her Türlü Römorkları

Bu sınıftaki araçların ise ilk 3 yaş sonrası her 2 yılda bir muayene edilmeleri gerekiyor.

Bu yazımızda araç muayene periyodlarına dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık. Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Araç Muayenesi Kaç Yıl Geçerli?

Araç muayenesi geçerlilik süresi ve araç muayenesi kaç yılda bir yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse araç muayenesi geçerlilik süresi ve kaç yılda bir yapılacağı araca göre değişiklik göstermesine karşın binek sıfır araçlar ilk alındıktan sonraki 3 yıl sonra olmak üzere 2 yılda bir yapılır.

Yani sıfır Binek otomobil, resmi otomobil tüm araçlar ilk alındığında ilk muayene 3 yıl sonra daha sonra ise 2 yılda bir araç muayene olur. Lastik tekerlekli traktörler ve römorkları sıfır alındığında ilk muayene 3 yıl sonra daha sonraları ise aynı şekilde 3 yılda bir yapılır.

2023 Araç Muayene Ücreti

Yeni tarifeye göre otobüs, kamyon, çekici ve halterler için araç muayene ücretleri KDV dahil 685,58 TL olurken; römorklu ve römorksuz traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler için KDV dahil 258,42 TL oldu.

Otomobil, minibüs, özel amaçlı taşıt, kamyonet, arazi taşıtı için KDV dahil 507,40 TL muayene ücreti ödemek gerekiyor.

Muayene ücretleri, TUVTÜK istasyonlarında nakit olarak ödenebilecekleri gibi kredi ya da banka kartı ile de ödenebiliyorlar.

Muayene süresi geçirilen her araç için Karayolları Trafik Kanunu 35. Maddesine göre geciken her ay için %5 oranında faiz alınıyor.

Muayene sonrasında ağır kusurlu veya emniyetsiz sınıfına dahil edilen araçların muayeneleri onaylanmadığından bu araçların tekrar muayene edilmeleri gerekiyor.

Araçtaki ağır hasarın giderilmesi sonrasında araçlar; muayene tarihinden sonraki ilk 1 ay içerisinde ücretsiz olarak tekrar muayene ettirilebiliyorlar.

1 ay sonrasında ise ruhsat sahibinin tam muayene ücreti ödemesi gerekiyor.

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli Araç Alımı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hangi araçlar 2 yılda bir muayene yapılır?

Otobüs, kamyon, çekici, tanker, özel amaçlı araçlar, römork ve yarı römorklar gibi ticari araçlar, 2 yılda bir periyodik muayeneden geçirilir.

Hangi araçlar her yıl muayene olur?

Binek araçlar, motosikletler, traktörler ve diğer bazı tarım araçları, her yıl periyodik muayeneden geçirilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık