Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Engelli Araç Alımı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

09.10.2023
1.431
A+
A-
Engelli Araç Alımı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Belgeler, Engelli Bireylere Özel ÖTV İndirimi Hangi Araçlar için Geçerli?,%40 Engelli Raporuyla Araç Alımı, %90 ve Üstü Engelli Raporuyla Araç Alımı

Engelli Araç Alımı için Gerekli Evraklar Nelerdir? Engelli vatandaşlarımız araç alımı için lazım olan evrakların hangileri olduğunu araştırmaktadır. Ülkemizde yeni bir araç satın almak isteyen engeller, ÖTV ödemek zorunda kalmadan araç sahibi olma hayallerine kısa sürede kavuşabiliyorlar.

Yalnızca engelli bireylere yönelik olan bu proje, engelli bireylerin araç satın alırken ciddi oranda indirimden yararlanabilmelerine olanak tanıyor.

Bununla birlikte araç almayı düşleyen engelli vatandaşların satın alacakları araca dair birtakım koşulları karşılıyor olmaları gerekiyor.

Bir diğer deyişle ÖTV’siz araç satın alabilmenin birtakım koşulları bulunuyor.

Bu yazımızda kısaca engelli araç alımı için gerekli belgeler nelerdir? sorusunu yanıtlamaya, araç alırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalara değinmeye çalışacağız.

İşte, engelli araç alımına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Belgeler

Araç satın almayı düşünen engelli kişilerden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Engelli raporu(tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınması gerekiyor. Aynı zamanda engelli raporunda kişideki engel oranının ve engel derecesinin de açık bir şekilde yer alması gerekiyor)
  • Engelli bireye ait H sınıfı ehliyet
  • Vergi dairesinden alınmış olan ÖTV ödeme belgesi

**Engelli raporunda engel oranı %90 olarak belirtilen bireyler; ÖTV ödemeksizin araç satın alabiliyorlar.

Engelli sağlık raporunun mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir devlet hastanesinden, üniversite hastanesinden ya da tıp fakültesinden alınması da zorunluluk arz ediyor.

Özel hastanelerden ya da aile hekimlerinden alınan sağlık raporları, geçersiz kabul ediliyor.

UYARI:  **Sağlık raporunda şayet ‘özel tertibatlı araç kullanabilir’ yer alıyorsa bu durumda satın alınan araç sadece engelli birey tarafından kullanılabiliyor. Bu durumda araç, engelli kişiye özel olarak tertip ediliyor. Yani araçta engelli bireyin aracı daha rahat ve kolay kullanabilmesi için birtakım düzenlemelere gidiliyor. Bu yüzden de bu araç, engelli birey dışında diğer kişiler tarafından kullanılamıyor.

Sağlık raporunda ‘ otomatik araç kullanabilir’ şeklinde bir emare mevcutsa engelli bireyin satın aldığı yeni aracını herkes kullanabiliyor.

Engelli Bireylere Özel ÖTV İndirimi Hangi Araçlar için Geçerli?

Engelli bireylerin ÖTV ödemeden ya da yüksek miktarda indirimden yararlanarak, araç satın almaları noktasında hangi araçları satın alabilecekleri mevzuatta belirtiliyor.

Mevzuata göre değeri 200 BİN TL’nin altında olan, birinci el yani sıfır araçlar için ÖTV indirimi söz konusu oluyor.

Engelli bireylere değeri 200 BİN TL’nin üstünde olan birinci araçlar ya da değeri ne olursa olsun ikinci el araçlar satın alınırken herhangi bir ÖTV indirimi sunulmuyor.

Eskiden motor gücünün 1600 CC’yi geçmiyor olması şartı aranıyordu. Günümüzde artık, bu şart aranmıyor.

Şayet engelli kişi, ÖTV indiriminden yararlanıp, bir araç satın aldıysa; 5 yıl içerisinde ikinci bir araç satın almak istediğinde tekrar indirimden yararlanamıyor.

5 yıl sonrasında alınan araçlarda ise kişi tekrar ÖTV ödemeksizin araç satın alabiliyor.

Engelli kişinin özel tüketim vergisi ödemeksizin satın aldığı araç, raporda ‘otomatik araç kullanabilir’ şeklinde belirtildiyse satın alınan aracı kişinin ailesi ve yakınları da kullanabiliyorlar.

Özel tüketim vergisi indirimi, %90 üstünde engel oranına sahip, sıfır araç alacak tüm engelli bireyler  için geçerli oluyor.

Yani engel türünün ne olduğu fark etmiyor. Görme, işitme, duyma vb. fiziksel bir engele sahip kişilerin yanı sıra farklı bir engeli bulunan engelliler de bu indirimden faydalanabiliyorlar.

Özürlü ve Engelli Maaşı Hangi Hallerde Kesilir? Neden Kesilir?

%40 Engelli Raporuyla Araç Alımı

Engel oranı %40 ile %90 arasında olan bireylerin engelli raporu ile ÖTV’siz araç alabilmeleri için sağlık raporlarında ‘ özel engelli aracı’ ibaresinin bulunması gerekiyor.

Bu durumda özel donanımlı engelli aracıyla ehliyet sınavına giren kişi, bu sınavı geçtiği takdirde ehliyetini alabiliyor.

Yani kişinin aracı kendine özel olarak yaptırması gerekiyor. Kişi, aracı tamamen kendine özel hale getirdiği, bu aracı başka biri kullanmadığı taktirde ÖTV ödemeksizin araç alabiliyor.

Yani raporunda ‘otomatik araç kullanabilir’ ibaresi yer alan ve engel oranı %90 altında olan kişiler, araç satın alırken ÖTV miktarını ödemek zorunda kalıyorlar. Bu kişilerin satın aldıkları araçlar, aileleri ve yakınları tarafından kullanılabiliyor ve araçta herhangi bir özel tertip yapılmasına gerek kalmıyor.

%90 ve Üstü Engelli Raporuyla Araç Alımı

Bu bireylerin de araç kullanabilmeleri için mutlaka H sınıfı ehliyet sahibi olmaları ve sağlık raporlarında ‘ özel engelli aracını’ ibaresinin bulunması gerekiyor.

Yani %90 üstü engelli kişiler, otomatik herhangi bir araç kullanamıyorlar. Bu ibare ile satın alınan aracın ise yalnızca engelli kişi tarafından kullanımına izin veriliyor.

Engelli kişinin engeli yüzünden araç kullanmasına izin verilmeyen durumlarda bu kişinin üçüncü dereceye kadar yakın akrabaları kendileri kullanmak üzere ÖTV indiriminden yararlanıp, araç satın alabiliyorlar.

Bu noktada satın alma işlemi esnasında aracı kullanacak akrabanın da engelli kişinin yanında olması gerekiyor.

Engelli Araç Alımına Dair Bilmeniz Gereken Detaylar

Araç alımına dair bilinmesi gereken önemli detayları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Engel oranı %90 üzerinde olan, 18 yaş altındaki sürücü adayı, yalnızca anne ve babasının izni ile araç alabiliyor.
  • 18 yaş üstünde zihinsel engeli bulunan kişiler ise ancak vasi kararı ile araç satın alabiliyorlar.
  • 18 yaş üstünde zihinsel engeli olmayan engelli bireyler, tek başlarına araç alabiliyorlar.
  • 18 yaş altı araç alacak engelli kişinin anne ve babasının boşanmış olduğu hallerde çocuğun velayetine sahip olan tarafın izni gerekiyor.
  • H sınıfı ehliyet sahip olan kişiler, ticari araç kullanamamakla birlikte yalnızca sağlık raporunda belirtilen araçları kullanabiliyorlar. Örneğin raporunda ‘ sadece özel tertibatlı araç kullanabilir’ şeklinde ibare yer alan engelli kişiler, otomatik vitesli bir araç kullanamıyorlar.
  • ÖTV indirimi ile araç satın alan engelli kişiler, 5 yıl içerisinde araçlarını satmak istediklerinde ise öncelikle ÖTV’yi ödemek zorunda kalıyorlar.

Sizlere bu yazımızda engelli araç almak için gerekli evraklar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

%90 ve Üzerinde Engeli Olan Kişiler ÖTV’siz Araç Satın Alabilir mi?

Evet.

%40-%89 Arasında Engeli Olan Kişiler Sıfır Araç Alımında ÖTV İndirimi Ne Kadardır?

%26.3 indirim uygulanır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık