Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

04.11.2023
1.288
A+
A-
Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Adana Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım, Adana Büyükşehir Belediyesi Ayni Yardımları Nelerdir?, Adana Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Kimlere Verilir, Adana Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; 2023 yılında da sosyal yardımlarına tüm hızı ile devam eden Adana Büyükşehir Belediyesi çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Ülkemizin en kalabalık 6. şehri olma unvanına sahip olan Adana’da yardıma muhtaç ve yoksul vatandaşlarımız; Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan nakdi ve ayni yardımlara başvurabiliyorlar.

Öyle ki Adana Büyükşehir Belediyesi; yoksullara sunduğu ayni ve nakdi yardımlar ile diğer belediyelerimize de örnek teşkil ediyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlar arasında para yardımı, gıda yardımı, giyecek yardımı, okuyan öğrenciler için eğitim-kırtasiye yardımı, yeni doğmuş bebekler için mama ve bez yardımı gibi birçok yardım bulunuyor.

Adana’da yaşayan vatandaşlar; birtakım şartları taşımak koşuluyla bu yardımlara başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Adana Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına değinmeye, sosyal yardımlara nasıl başvurabileceğinize dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Adana Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım

Dar gelirli vatandaşlar; Büyükşehir Belediyesine başvurduklarında gıda ve eğitim yardımı dahil pek çok yardımdan faydalanabiliyorlar.

Bu yardımları kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve temizlik malzemesi yardımı
 • Kira yardımı
 • Eğitim ve kırtasiye yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Nakdi yardımlar
 • Evde bakım yardımı
 • Ekmek dağıtımı
 • Çorba dağıtımı
 • Şehit ve gazi ailelerine yönelik olarak düzenlenen yardımlar
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Mobilya, beyaz eşya, oyuncak yardımları
 • Alışveriş çeki, akıllı kart, paso dağıtımı
 • Halk çamaşırhanesi hizmeti
 • Dul ve yetim yardımları

Adana Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardımlarında önceliğini yaşlı, engelli, kimsesiz ve bakıma muhtaç kişilere veriyor.

Her gün sıcak yemeklerin çıktığı Aşevi sayesinde evsiz ve sokakta yaşayan kişiler; sıcak ev yemekleri yiyebilme şansını elde ediyorlar.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Sosyal Market ile ihtiyaç sahibi kişilere mobilya, beyaz eşya, oyuncak gibi temel ihtiyaçları da dağıtılıyor.

Muhtaç kişileri tespit eden Büyükşehir belediyesi; yardım kolileri dağıtarak, ailelerin gıda ihtiyaçlarını karşılamaya da büyük bir gayret gösteriyor.

Büyükşehir Belediyesi Halk Çamaşırhanesine giden yardıma muhtaç ve yoksul kişiler; burada kıyafetlerini ücretsiz bir şekilde yıkatabiliyorlar.

Belediye tarafından dağıtılan paso ile muhtaç kişiler, ulaşım ihtiyaçlarını ücretsiz bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Alışveriş çekleri ile kendi ihtiyaçları doğrultusunda marketlerde alışveriş yapabiliyorlar.

Adana Büyükşehir Belediyesi Ayni Yardımları Nelerdir?

Büyükşehir Belediyesi ayni yardımlar kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara yiyecek, içecek, ev eşyası, beyaz eşya, kitap ve kırtasiye malzemeleri, tekstil ürünleri vb. malzemeler dağıtıyor.

Bu malzemeler; ihtiyaç sahiplerinin bizzat adreslerine teslim edildiği gibi muhtaç kişiler, ihtiyaçlarına yönelik malzemeleri sosyal marketlerden de teslim alabiliyorlar.

Ayni yardımlar; Büyükşehir Belediyesi personelleri tarafından tutulan tutanaklar ile yapılıyor.

Yardımlar yapılırken başvuru sahiplerinin ve muhtaç kişilerin ihtiyaçları göz önünde bulunduruluyor.

Yangın, hastalık, kaza vb. sebeplerle kendini ve ailesini geçirmekte zorlanan kişiler; ev eşyası, mobilya ve beyaz eşya yardımlarından yararlanabiliyorlar.

Hayırsever kişiler tarafından yardıma muhtaç kişilere yönelik olarak bağışlanan gıda, kıyafet, mobilya ve beyaz eşya vb. yardımlar; sosyal market aracılığıyla gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olan yoksul kişilere dağıtılıyor.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren Aşevi’nde ise sokakta yaşayan ve muhtaç kişiler, her gün sıcak ve taze yemek yeme şansını elde edebiliyorlar.

Adana Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Kimlere Verilir

Ayni yardımlardan hane halkı kişi başına düşen ortalama gelir; aylık asgari ücretin 1/3’ünün altında olan yani muhtaçlık sınırının altındaki kişiler faydalanabiliyorlar.

Muhtarlıktan alınan ‘fakirlik belgesi’; başvuru sahiplerinin ayni yardımlardan daha kolay bir şekilde yararlanmasına olanak tanıyor.

Ayni yardımlarda da öncelik tıpkı nakdi yardımlarda olduğu gibi düzenli sabit bir geliri olmayanlara, işi olmayan kişilere, engellilere, yaşlılara ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kişilere ve kadınlara yapılıyor.

Ayni ve nakdi yardımlara başvuracak kişilerde aranan özellikleri ve belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Herhangi bir SGK kurumuna tabi olmayan, engel oranı %40 ve üzerindeki engelliler
 • Bakım yurdunda ya da huzur evinde olmayan, kendi başına yaşamaya devam eden ve geçinmekte zorlanan yaşlılar
 • Doğal afetler yüzünden muhtaç duruma düşen aileler ya da doğal afetlerde ailesini kaybetmiş, muhtaç durumdaki kişiler
 • Şehit ve gazi aileleri
 • Olağanüstü bir kaza ya da hastalık yüzünden kendisine ve ailesine bakamayacak durumda olan kişiler ve aileleri
 • Kendisi ve ailesi muhtaçlık sınırının altında olanlar, eğitim ve öğretim ihtiyaçlarını yoksulluk yüzünden karşılayamayan ailelerin çocukları, üniversite eğitimi alan çocuklar
 • Temel gıda ve beslenme ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak kadar yoksul olan aileler ve kişiler
 • Muhtaç durumda olan yaşlılar, engelliler, çocuklar, kadınlar, gençler ve eşler

Adana Büyükşehir Belediyesi Nakdi Yardımları Nelerdir?

Büyükşehir Belediyesi, bütçesi doğrultusunda her ay 2023 sayılı kanun kapsamında yer alan ve muhtaçlık sınırının altında olan kişilere düzenli bir şekilde nakdi yardım yapıyor.

Başvuruda bulunan kişiler arasından gerekli görülen kişiler, öncelikle Şube Müdürlüğü personeli tarafından ön görüşmeye tabi tutuluyorlar.

Nakdi yardım; gerçek anlamda muhtaç kişilere yapıldığından nakdi yardımda bulunan kişilerden birtakım belgeler talep ediliyor.

Belgelerin teslimi sonrasında ise sosyal inceleme elemanları, başvuru yapan kişilere ev ziyaretine gidiyor.

Ev ziyareti raporunun İdari Kurul tarafından incelenmesi ve İdari Kurul’un nakdi yardımına karar vermesi ile bu kişilere her ay düzenli olarak nakdi yardım yapılıyor.

Sürekli nakdi yardım yapılan kişiler, Belediye tarafından periyodik olarak inceleniyorlar. Bu kişilerin yardıma ihtiyaçlarının kalmadığının örneğin sigortalı bir işe girdiklerinin tespit edilmesi halinde ise yapılan yardımlar, kesiliyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Büyükşehir Belediyesi; sürekli nakdi yardım yapacağı kişilerden bazı belgeler talep ediyor.

Başvuru sahiplerinden talep edilen belgeleri ve başvuru sahiplerinde aranan özellikleri kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Engelli kişiler için çalışmalarına engel teşkil eden bir sağlık sorunları olduğunu gösteren Sağlık Kurulu Raporu
 • Ailede cezaevinde olan varsa bu kişilerin durumlarının tespiti için savcılık ve infaz kurumlarından alınması gereken müddetname
 • Kirada oturan kişiler için kira sözleşmesi
 • Askerde olan ve ailesine maddi yardımlarda bulunamayan aile bireyleri için askerde olduklarını gösteren askerlik belgesi
 • Doğal afetlere maruz kalan kişiler için bu durumu gösteren belge
 • Eşinden boşanmış veya eşi evden mahkeme kararı ile uzaklaştırılmış ya da kocası evi terk etmiş ve evin ihtiyaçlarını karşılayamayan kadınlar için boşanma ilamı, çocuklara dair velayet hakkını gösteren belge

Adana Büyükşehir Belediyesi sürekli nakdi yardımlarda bulunurken yukarıdaki belgeleri talep ediyor.

Belediye, sürekli nakdi yardımların yanı sıra yılda birkaç sefer de muhtaç kişilere nakdi yardımlarda bulunabiliyor.

adana belediyesi gıda yardımı

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Kampanyası

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehit ve Gazi Yakınlarına Yönelik Yapılan Yardımlar: Engellilerin, muhtaçlık sınırı altındaki aile ve bireylerin yanı sıra şehit ve gazi yakınlarına da yardım elini uzatan Büyükşehir Belediyesi; şehit ve gazi yakınlarına nakdi ve ayni yardımlar sunuyor. Aynı zamanda onlara psikolojik destek de sunuyor.

Şehit ve gazi ailelerinin talepleri doğrultusunda özel günlerde, milli ve dini bayramlarda mevlitler düzenliyor, yemekler organize ediyor.

Yani şehit ve gazi yakınlarından maddi ve manevi desteğini de eksik etmiyor.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu ve Sorgulama

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Bizzat Adana Büyükşehir Belediyesi’ne giderek, yardım talebinde bulunabileceğiniz gibi belediyeye ait olan resmi internet sitesi üzerinden de online başvurularınızı gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Bu noktada öncelikle belediyenin resmi sitesine giriş yapmalısınız yani https://www.adana.bel.tr/ linkini tıklamalısınız.

Daha sonra sayfanın sağ üst köşesinde bulunan İletişim butonuna tıklamalısınız.

Burada maddi sıkıntılarınıza ve muhtaçlığınıza dair bir mesaj oluşturarak, oluşturduğunuz bu mesajı Büyükşehir Belediyesine gönderebilirsiniz.

Alternatif olarak ALO 153 Adana Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi’ni arayabilir, yardım başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yardım başvurunuzdan daha iyi bir sonuç almak istiyorsanız, Büyükşehir Belediyesi’ne bizzat kendiniz gitmenizi öneriyoruz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardım başvurunuzun yetkili kişiler tarafından incelenip, incelenmediğini, olumlu ya da olumsuz nasıl sonuçlandığını öğrenmek adına ALO 153 arayabilir ya da belediyenin resmi sitesinden size gönderilecek olan yanıt mesajına göz atabilirsiniz.

Dilerseniz bizzat belediyenin telefon numarasını arayabilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sorgulama işlemi için 0322 455 35 00 telefon numarasını çevirebilirsiniz. Sosyal yardımlara başvuru talebinizi iletmek için de bu numarayı arayabilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi yardım hattı alternatif olarak ALO 153’ü arayabilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Bizzat Belediye’ye başvuru için gittiğinizde sizden TC kimlik numaranız, telefon numaranız, adresiniz, geliriniz, hanedeki kişi ve çalışan sayınız vb. birtakım bilgileri içeren bir form doldurmanız isteniyor.

Site üzerinden de formu doldururken Belediyeyi yanıltmamanız ve gerçekten yardıma muhtaç kişilerin hakkını gasp etmemeniz için doğru ve gerçek bilgiler vermeniz gerekiyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

Adana Büyükşehir Belediye erzak yardımı ve gıda yardımı yapan belediyelerden biridir. Her gün 10 bin üstü çağrı alan Adana Belediye bu çağrıların neredeyse hepsi gıda yardımı ve erzak yardımı talebi olduğunu söylemiştir. 153 Çağrı Merkezi, koronavinüs nedeniyle oldukça fazla yardım talebi almaktadır.

Adana Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı ve Adana Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı başvurusu için belediyenin çağrı hizmetleri numarası olan alo 153 arayarak sizlerde hemen yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Gıda kolisi ve nakdi yardımla taleplerini alarak başvuruları incelemese sonucu yardımda bulunmaktadır.

Adana Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Büyükşehir belediyesine giderek ve burada başvuru formunu doldurarak, yardım kolisine başvurabilirsiniz.

Belediyenin telefon numarasını arayarak ve belediye resmi sitesi üzerinden de yardım kolilerine başvurabilirsiniz.

Bu zorlu pandemi günlerinde Büyükşehir belediyesi tarafından işyerini kapatmak zorunda kalan esnaflara da yardım ve gıda kolisi dağıtıldığını hatırlatmak istiyoruz!

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Paketi

Adana Büyükşehir Belediyesi pandemi sürecinin boyunca maddi durumu olan ailelere gıda kolisi yardımı ve gıda kolisi paketi dağıtmaktadır. Hayırsever iş adamlarında gelen koliler belediye ekipleri tarafından maddi durumu bozuk olan kişilere verilmeye başladı. Ramazan ayı boyunca yardım paketi dağıtımı devam edilecek.

Bu yazımızda Adana Büyükşehir Belediyesi gıda yardım başvurusu nasıl yapılır? Adana Büyükşehir belediyesi yardım sorgulama nasıl ve nereden yapılır? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Belediye Para Yardımı ve Erzak Yardımı Başvurusu

https://www.youtube.com/watch?v=LyMQkYgHqik

Doğalgaz Yardım Tutarı Ne Kadar Oldu?

900-2500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Sigortalı Çalışan Kişi Doğalgaz Yardımı Alabilir mi?

Evet.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Filiz dedi ki:

  Kiradayım durumum yok eşim çalışmıyor 1 tane çocuğum var mamadan başka bir şey yemiyor lütfen yardım edin

 2. Semra şahin dedi ki:

  durum yok evim kira3cpvuk var serbest işyok yeşilkartliyizAllah rizasi oçin yardim edin

 3. İmrangoksun @gmail.03.com dedi ki:

  Saýın başkanım inşaat içisiyim çalışmıyorum yardımınızı bekliyorum birkere sizden yardım aldım allah sizden razı olsun yardımlarınızı bekliyorum basşskanım

 4. Zübeyde dedi ki:

  Bende kiracıyım 2 çocuk okutuyom eşim kalp hastası kira ve faturaları ödeymez haldeyim bende iş arıyorum yaşdan dolayı bulamiyorum yardım elinizi uzatırsanız sevniriz

 5. Zübeyde dedi ki:

  Kiradayım iki cocuk okutuyum yoruldum kira eletirik su faturları odiyemez hale geldim yardım eliuzatırsanız çok seviniriz

 6. Mahsun dal dedi ki:

  Valah annem beli sakat kimse yok bakanîmız yiyecek ekmehimiz yok acil nakite ihtiyacım var

 7. sibel çınar dedi ki:

  2 oglum cwza evınde ben astım ve kua hastasıyım bakanım yok perişan vazıyetim lutfen açil yardımcı olun

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık