Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır? Kimlere Verilir?

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır? Kimlere Verilir?
10.05.2023 17:44
1.870
A+
A-

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır? Sosyal yardımların adil bir şekilde dağıtılmasına ve gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya çalışılmasına kurumlar tarafından dikkat edilmektedir.

Devlet tarafından yardıma muhtaç kişilere yapılan kömür yardımı, gıda yardımı, kırtasiye yardımı ve para yardımı vb. ayni ya da nakdi yardımlara başvurmayı düşünen kişilerin mutlaka almaları gereken fakirlik belgesi; kişinin zor durumda olduğunu, geçinmekte zorlandığını gösteren bir belge olma özelliği taşıyor.

Gerek kaymakamlık binalarında faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak başvurularda gerekse kaymakamlık ya da valiliklerden yardım talebinde bulunulduğunda kişilerden mutlaka bu belgeyi yanlarında götürmeleri talep ediliyor.

Fakirlik belgesinin nereden ve nasıl alınacağı, nerelerde kullanılacağı ise maddi anlamda zor bir yaşam süren kişilerin en çok merak ettiği sorular arasında bulunuyor.

Bu yazımızda kısaca fakirlik belgesi nasıl alınır? Nerelerde kullanılır? Yoksulluk belgesi alma şartları nelerdir? sorularını yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İşte, fakirlik belgesi alma sürecine dair bilmeniz gereken o detaylar:

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Fakirlik(Yoksulluk) Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

En genel tanımıyla fakirlik yani yoksulluk belgesi, maddi durumu yetersiz olan, herhangi bir sigortalı işte çalışmayan, üzerine kayıtlı bir gayrimenkulü olmayan kısacası tek başına geçinmekte zorlanan kişilerin ciddi anlamda yoksul olduklarının devlet tarafından yetkilendirilmiş kişilerce tespit edilmesiyle yazılı evrak haline getirildiği belgeyi ifade ediyor.

Yani yoksulluk belgesi, resmi bir evrak olarak kabul ediliyor.

Yoksulluk belgesi, kişinin devlet tarafından muhtaç kişilere tanınan bazı yardımlardan ve ayrıcalıklardan yararlanabilmesini mümkün bir hale getiriyor.

Bu belge, muhtaç kişinin talebi üzerine alınıyor.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi, muhtarlıklardan alınıyor. Belge de kişinin bağlı olduğu yani ikamet ettiği yerdeki muhtar tarafından imzalanıyor.

Başvuran kişiye bu belge muhtarlık makamında veriliyor. Kişinin bu belgeyi eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurduktan sonra muhtara da imzalatması gerekiyor.

Yani muhtar tarafından imzalanmayan fakirlik belgelerinin herhangi bir geçerliliği olmuyor.

Fakirlik Belgesi Nasıl Çıkarılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kişinin fakirlik belgesi alabilmesi için ikametgahının bulunduğu muhtarlığa gitmesi gerekiyor.

Bununla birlikte her başvuran kişiye fakirlik belgesi de verilmiyor. Yani bu belgeyi alabilmenin birtakım koşulları bulunuyor.

Fakirlik Belgesi Kimlere Verilir?

Fakirlik belgesi alma şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz

  • Reşit olmak yani 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Başvurulan muhtarlığın il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak
  • Konut sahibi olmamak
  • Üzerine kayıtlı bir gayrimenkulün olmaması
  • Kişinin sosyal güvencesinin olmaması
  • Kişinin aylık gelir düzeyinin düşük olması

**İstisnai olarak çok çocuklu ve kalabalık ailelerde kişi, sigortalı olsa dahi fakirlik belgesi alabiliyor. Genellikle sosyal güvence sahibi olmayan kişilere fakirlik belgesi verilse de kişinin geçinmekte ciddi anlamda zorlanacak derecede kalabalık bir aileye sahip olması halinde kişi, fakirlik belgesi alabiliyor.

Şayet kişi, maaş alma talebinde bulunacaksa bu maaş, aileden sadece bir kişiye bağlanıyor.

e-Devletten yoksulluk belgesi alınır mı?

Ülkemizde yoksulluk belgesi vermeye tek yetkili makam muhtarlık olduğundan e-Devlet üzerinden çıktısı alınan ve doldurulan fakirlik belgesinin tek başına geçerliliği bulunmuyor.

Bu belgenin aynı zamanda muhtar tarafından mutlaka onaylanması yani imzalanması da gerekiyor.

Belge, genellikle muhtarlar tarafından verilse de e-Devlet üzerinden belgeyi bilgisayarınıza indirme ve çıktısını alma şansınız da bulunuyor.

e-Devlet üzerinden fakirlik belgesi çıktısı almak 

  • İlk olarak www-gov.tr sitesine tıklamalısınız.
  • Ardından TC kimlik no ve e-devlet şifrenizle sisteme girmelisiniz.
  • Sonrasında ana sayfada arama kutucuğuna fakirlik belgesi yazmalısınız.
  • Yeni açılan sayfadan fakirlik belgesi çıktısını indirebilmeniz mümkün!

** Bazen muhtarlar, fakirlik belgesi bittiği için sizden fakirlik belgesini doldurup, ona götürmeniz ve imzalattığınız gerektiğini de söyleyebiliyorlar.

Bu durumlarda bir kırtasiyeden bu belgeyi alabilir, doldurduktan sonra muhtarınıza imzalatabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Kişi, herhangi bir kamu kurum ve kuruluşundan yardım talebinde bulunurken bu belgeyi kullanıyor.

Pek çok kurum tarafından bu belge, başvuru esnasında talep ediliyor.

Belediyeler tarafından yapılan eğitim, gıda, kömür, yakacak, giyecek, sağlık, nakit para yardımı vb. tüm yardımlarda fakirlik belgesi kullanılıyor.

Bununla birlikte muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, hiçbir şekilde gelir tespit belgesinin yerini tutmuyor. Başvurulan kurumlar, fakirlik belgesinin yanı sıra kişiden gelir tespit belgesi de talep edebiliyorlar.

Fakirlik belgesi alan kişi, kendisine maaş bağlanması için de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvurabiliyor. Yani bu belge, yoksulluk maaşı başvurularında da kullanılıyor.

Fakirlik belgesinin kullanıldığı bir diğer alan ise KYK tarafından kişiye bağlanan burs başvuruları.

Geçinmekte zorlanan ve bu yüzden üniversite eğitim masraflarını tek başına karşılayamayacak durumda olan ailelerin üniversiteyi kazanan çocuklarına şayet fakirlik belgesi alınmış ve maddi yoksunluk kanıtlanmışsa KYK tarafından burs bağlanıyor. Aynı zamanda öğrenciler, KYK öğrenci yurtlarında da konaklayabiliyorlar.

Maddi yetersizlikler yüzünden eğitimine bir süreliğine ara vermek isteyen yani okulunu dondurmak isteyen öğrenciler de fakirlik belgesi alarak, okullarını dondurabiliyorlar.

Lise ve ortaöğretim öğrencilerine de belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından eğitim desteği, kırtasiye desteği vb. pek çok destek sunuluyor. Bu yardımlarla öğrencilerin kitap, defter, kalem, önlük vb. masraflarını karşılayabilmelerini sağlayabilmek ve okuluna maddi yetersizlik yüzünden gidememelerini engellemek amaç ediniyor.

Kısacası kaymakamlık, valilik, yardımlaşma vakıfları, Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı vb. ülkemizde yoksul vatandaşlara ayni ve nakdi yardımlarda bulunan tüm kurumların yardım başvuruları esnasında fakirlik belgesinin kullanıldığını ifade edebiliriz.

Fakirlik belgesi, valiliklerden talep edilebilecek kira desteğinde de kullanılabiliyor. Bu belgeye sahip olan ve kirasını ödemekte zorlanan kişilere valilikler tarafından kira yardımı yapılabiliyor. Ancak bu yardımının sınırlı sayıda kişiye yapıldığını da hatırlatmakta fayda var!

Devlet kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra derneklerden, vakıflardan ve sivil toplum örgütlerinden yardım talebinde bulunurken de bu belgeyi kullanabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Geçerlilik Süresi

Fakirlik belgesi yada fakirlik kağıdı geçerlilik süresi belgenin üzerinden geçerli olan tarihtir. Ancak fakirlik kağıdı geçerlilik süresi eğer belgenin üzerinden yazmıyorsa resmi evraklarda geçerlilik süresi olan 6 aydır. Öğrencilere verilen fakirlik belgesi eğitim sonuna muhtaçlara verilen fakirlik kağıdı ise 6 ay boyunca geçerlidir. Fakirlik kağıdı kaç gün geçerli olacağını öğrenmek için ilk olarak belgenin üzerine bakınız.

Sizlere bu yazımızda Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır? Kimlere Verilir? hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Fakirlik Belgesini Nereden Alabilirim?

Fakirlik belgesi muhtarlıklardan alınabilmektedir.

Fakirlik Belgesini Herkes Alabilir mi?

Hayır, bunun için belirtilen özelliklerde olmak yani aranan şartları sağlıyor olmak gerekmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.