Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
29.04.2023 12:50
1.555
A+
A-

Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? İkinci el araç almayı düşünen ve alacakları araca karar veren kişilerin satın alma öncesi mutlaka yapmaları gereken araç sorgulama işlemi; aracın geçmişte herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını, hasarlı olup olmadığını gösteriyor.

Yani aracı satın almayı planlayan kişi, araç hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Bu durum, kişiyi kötü niyetli satıcılara karşı da korumuş oluyor.

Araç sorgulama ile kişi, kendi aracına dair trafik cezası sorgulama işlemini de gerçekleştirebiliyor. Yani aracına dair trafik cezalarını kolaylıkla internete bağlı olduğu her yerden gerçekleştirebiliyor.

Plakadan araç sorgulama işlemi, farklı kanallar üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Şüphesiz ki bunlardan en kolayı e-devlet üzerinden plakadan araç sorgulama işlemi!

Bu yazımızda kısaca araç sorgulama işlemi nasıl yapılır? Plakadan hasar sorgulama mümkün mü? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşte, araç sorgulama yöntemlerine dair bilmeniz gereken o detaylar:

SMS ile Plakadan Araç Sorgulama 2023

Satın almak istediğiniz ya da herhangi bir aracın hasar kaydını öğrenmek, kazaya karışıp karışmadığını sorgulamak istediğinizde akıllı cihazlarınızdan SMS ile bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Merak ettiğiniz aracın plakasını sorgulamak için PARCA PLAKA yazmalı ve bu mesajı 5664’e mesaj olarak göndermelisiniz.

Örnek: PARCA 52EY543 yazıp 5664’e mesaj yollamalısınız.

Böylelikle aracın hasar kaydına, daha önce herhangi bir parçasının değiştirilip değiştirilmediğine saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Araç Sorgulama 2023

Plakadan araç sorgulayabilmenin en güvenilir ve en basit yöntemlerinden bir diğeri ise e-Devlet üzerinden araç sorgulama işlemini gerçekleştirmek.

e-Devlet üzerinden araç sorgulama işlemi için öncelikle e-Devlet  adresini tıklamalısınız.

Ardından TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız.

Sonrasında e-hizmetler kategorisinde yer alan ‘Emniyet Genel Müdürlüğü’ seçeneğini tıklamalısınız.

Bu kategorinin alt seçeneği olan Online Araç Sorgulama seçeneğini tercih ederek, dilediğiniz aracın plakasını girdiğiniz takdirde araca dair hasar kaydına ve tüm yasal bilgilere ulaşabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Üzerinden Araç Sorgulama

 e-Devlet sistemi üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü kategorisini tercih ederek, plakadan araç sorgulayabileceğiniz gibi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasını kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu noktada ilk olarak egm.gov.tr internet sitesine tıklayın ve giriş yapın.

Ardından ana sayfadaki Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama seçeneğini tercih edin.

Yeni açılan ekranda sizden talep edilen bilgileri yani ad, soyad, TC kimlik no vb. bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.

Böylelikle aracın son bir yıl içerisinde aldığı tüm trafik cezalarını görüntüleyebilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Üzerinden Araç Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi internet adresine girerek de TC kimlik kartınız ve araç plaka bilgileriniz ile aracınızın hasar kaydını sorgulayabilir, geçmiş hasar durumuna dair bilgi edinebilirsiniz.

Sorgulama işlemi için öncelikle https://www.sbm.org.tr/ linkine tıklamalı, ardından ana sayfadaki Hizmetler kategorisinden ‘Hasar Sorgulama’ seçeneğini tercih etmelisiniz.

Çağrı Merkezini Arayarak Araç Sorgulama

İlgilendiğiniz aracın daha önce herhangi bir kazaya dahil olup olmadığını, olduysa kazanın hangi tarihte gerçekleştiğini, araçtaki mevcut hasar durumunu ve hasar tutarını öğrenmek adına 11890 araç hasar sorgulama merkezini dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Çağrı merkezini arayarak plakadan araç ve hasar kaydı sorgulamak istediğinizde yaklaşık 5 TL bir ücret, faturanıza yansıtılıyor.

Müşteri temsilcisine bağlandığınızda ona aracın şasi numarasını ya da plakasını ilettiğinizde araç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Neden Gereklidir?

Günümüzde araç fiyatlarının git gide yükselmesi, pek çok kişinin sıfır araç almak yerine ikinci el araçlara yönelmesine neden oluyor.

Lakin ikinci el aracını satışa çıkaran pek çok kişi; araçlarının hasar kaydını, daha önce karıştıkları kazaları aracı alacak müşteriden saklayıp, onları mağdur edebiliyor.

Yani müşterinin almak istemeyeceği, almak istese dahi daha düşük fiyatlara alabileceği araçları onlara daha yüksek rakamlara satıyorlar.

Sizler de yeni bir ikinci el araç satın aldığınızda sonradan pişman olmamak ve mağduriyet yaşamamak adına almak istediğiniz aracın hasar kaydını sorgulamalısınız.

Böylelikle aracın kaç kazaya karıştığını, araçta toplamda kaç parçanın değiştiğini ve araca dair pek çok bilgiyi satın alma öncesi öğrenebilirsiniz.

Sizler de araç sorgulama ile ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır? Muayene Kaç Yıl Geçerli

Plaka ile araç sorgulama nasıl yapılır?

Plaka ile araç sorgulama işlemi, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi olan “https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-sorgulama” adresindeki sorgulama sayfasına aracın plaka bilgilerinin girilmesiyle gerçekleştirilebilir.

Bir aracın geçmişini nasıl öğrenebiliriz?

Bir aracın geçmişini öğrenmek için araç muayene raporlarını, trafik ceza sorgulamalarını, araç ruhsatını ve kilometre bilgisini incelemek, aracın hasar kayıtlarını sorgulamak veya özel şirketlerden araç raporu satın almak yararlı olabilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.