Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Parçalı Bulutlu

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

01.10.2023
1.633
A+
A-
Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Plakadan Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?, e-Devlet Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulama, SMS ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama, Çağrı Merkezini Arayarak Araç Hasar Kaydı Sorgulama, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Aracınızın plakasını kullanarak, internet üzerinden hatta SMS aracılığıyla aracınızın hasar kaydını sorgulayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Kişilere plaka üzerinden hasar kaydı sorgulama şansı sunan uygulamalar sayesinde artık araç sahipleri, kendi araçlarının yanı sıra başka araçların hasar kayıtlarına da dakikalar içerisinde ulaşabiliyorlar.

Bu durum, özellikle ikinci el araç satın almayı düşünen kişilerin işine yarıyor. Öyle ki satın alacakları araca dair bilgi edinmek isteyen müşteriler, aracın plakası sayesinde hasar kayıtlarına erişebiliyorlar.

Böylelikle satıcılar tarafından kandırılma, dolandırılma, hasarlı aracı satın alma vb. üzücü durumlarla karşılaşmaktan kısacası mağdur olmaktan da korunmuş oluyorlar.

Bu yazımızda kısaca plakadan araç hasar kaydı sorgulama işlemi nasıl yapılır?  sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Plakadan Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

İlgilendiğiniz yani satın almayı düşündüğünüz aracın hasar geçmişini, daha önce kazaya karışıp karışmadığını, karıştıysa kazanın tarihini, aracın aldığı hasarın büyüklüğünü, aracın hangi parçalarının değiştirildiğini, değişim masraflarını plakadan araç hasar kaydı sorgulama ile öğrenebilirsiniz.

Bu noktada sorgulamayı gerek internet üzerinden gerekse SMS ile gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Araç hasar kaydı sorgulama yöntemlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

e-Devlet Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulama

Aracın hasar kaydına ulaşabilmenin şüphesiz ki en kolay yöntemlerinden biri e-devlet üzerinden hasar kaydı sorgulamak!

e-Devlet aracılığıyla bu işlemi nasıl yapabileceğinizi adım adım aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • e-Devlet ile sorgulama işlemi için öncelikle e-Devlet adresine giriş yapmalısınız.
  • TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme girebileceğiniz gibi mobil imza, elektronik imza vb. diğer yöntemlerden birini kullanarak da sisteme girebilirsiniz.
  • e-Devlet şifreniz yoksa yalnızca size özel şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.
  • Ardından e-hizmetler menüsünde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü seçeneğini tercih etmelisiniz.
  • Emniyet Genel Müdürlüğü kategorisinde bulunan Online Araç Sorgulama seçeneği sayesinde araç plakasını yazarak, aracın hasar kaydını görüntüleyebilmeniz mümkün.
  • Aynı zamanda araca dair tüm diğer yasal bilgilere de e-Devlet ile ulaşabilirsiniz.

UYARI: e-Devlet üzerinden yalnızca kendi üzerinize kayıtlı olan aracın hasar kaydını sorgulayabiliyorsunuz. Yani satın almak istediğiniz aracın hasar kaydına e-Devlet üzerinden ulaşabilmenizin bir yolu bulunmuyor!

SMS ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Akıllı telefonunuzun interneti bittiğinde SMS yoluyla da araç hasar kaydı sorgulayabilirsiniz.

SMS ile araç hasar kaydı sorgulamak için akıllı telefonunuzun mesajlaşma kısmına girmeli ve hasar kaydını sorgulamak istediğiniz aracın plakasını bitişik bir şekilde yazmalısınız.

Sonrasında bu mesajı operatör fark etmeksizin 5664’e yollamalısınız.

Örnek: 52EY4323 yazıp 5664’e mesaj yollamalısınız.

SMS ile araç sorgulama işlemini yapmak istediğinizde faturanıza 8-10 TL bir hizmet bedeli yansıtılıyor.

Çağrı Merkezini Arayarak Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Plakadan araç hasar kaydı sorgulayabilmenin bir diğer yöntemi ise 11890 Araç Hasar Sorgulama Merkezini aramak!

Bu numarayı kendi operatörünüzden arayabileceğiniz gibi sabit ev ya da işyeri hattınızdan yani dilediğiniz her yerden arayabilirsiniz.

Müşteri temsilcisine bağlanarak, hasar tutarını, kaza tarihini ve araca dair pek çok bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi internet sitesi üzerinden de dilediğiniz aracın plakası ile hasar kaydını sorgulayabilirsiniz.

Sorgulama işlemi için ilk olarak https://www.sbm.org.tr/ linkine tıklamalısınız.

Ardından sayfada yer alan Hizmetler Kategorisine girmelisiniz. Bu kategorinin alt başlığı olan ‘Hasar Sorgulama’ seçeneğini tercih ederek, araç plaka bilgisi ile hasar sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sitesinden Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi adresi olan https://www.egm.gov.tr/ sitesi üzerinden araç hasar kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sitede de tıpkı e-Devlet sorgulamasında olduğu gibi yalnızca size ait olan aracın hasar kaydına ulaşabiliyorsunuz.

Ana sayfadaki işlemler kategorisine girip, araç hasar kaydını sorgulayabileceğiniz gibi aracınıza kesilen trafik cezalarını da sorgulayabilmeniz mümkün!

Araç Değişen Parça Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aracın dahil olduğu kaza sonrasında hangi parçalarının değiştiğini de internet ve SMS yoluyla sorgulayabilirsiniz.

Aracın değişen parçalarını sorgulayabilmenizin yollarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • SMS ile Değişen Parça Sorgulama:

SMS yolu ile araç değişen parça sorgulama işlemini yapabilmeniz için aracın kaza geçirdiği tarihi mutlaka bilmeniz gerekiyor.

Aracın kaza sonrası hangi parçasının değiştiğini, değişim ve tamir işlemlerinin maliyetini öğrenmek için PARCA yazmalı ve bir boşluk bıraktıktan sonra aracın plakasını girmeli ve tekrar boşluk bırakıp kaza tarihini yazarak, bu mesajı 5664’e yollamalısınız.

Örnek: PARCA 52ES994 02.02.2021 yazmalı ve bu mesajı 5664’e göndermelisiniz.

Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde 7 TL olan işlem ücreti faturanıza yansıtılıyor.

SBM Sitesi Üzerinden Değişen Parça Sorgulama

Hasar gören aracın değişen parçalarını sorgulayabilmenizin bir diğer kolay yöntemi ise Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi internet sitesine girmek!

SBM sitesinden Eksper Rapor Sorgulama seçeneğine tıkladığınızda ve size yöneltilen soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtladığınızda aracın değişen parçalarını görüntüleyebilirsiniz.

Bu noktada size TC kimlik numaranız, vergi numaranız vb. bilgiler soruluyor.

Soruları yanıtlayarak, aracınızın kazaya dair eksper raporuna ulaşabilirsiniz.

Lakin SBM üzerinden sadece kendi aracınızın eksper raporunu sorgulayabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Yani satın almak istediğiniz aracın eksper raporuna ulaşmak için satıcının TC kimlik numarası, vergi numarası vb. bilgilerine sahip olmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

TRAMER üzerinden Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Trafik Sigortalar Bilgi Merkezi yani TRAMER üzerinden, TRAMER çağrı merkezini arayarak ya da e-devlet üzerinden araç hasar kaydına ulaşabilmeniz mümkün.

TRAMER, tüm araçların sigorta, hasar, değişen parça bilgilerinin kayıt altına alındığı bir merkez olarak, hizmet veriyor.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne bağlı olan bu kurumun çağrı merkezini arayarak, dilediğiniz aracın sigorta, hasar ve değişen parça bilgilerine erişebilirsiniz.

TRAMER ile araç hasar kaydı sorgulama yöntemlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Çağrı merkezi ile araç hasar kaydı sorgulama

TRAMER çağrı merkezi numarası olan 11890’ı arayarak, araca dair sorgu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden TRAMER araç hasar kaydı sorgulama

e-Devlet sistemi üzerinden de TRAMER hasar kaydı sorgulama şansınız bulunuyor.

Bunun için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama linkini tıklamalısınız.

Sonrasında TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ya da diğer giriş seçeneklerinden birini kullanıp, sisteme girmelisiniz.

Sisteme giriş yaptığınızda sayfa, otomatik bir şekilde sizleri Trafik Sigorta Sorgulama sayfasına yönlendiriyor.

Size yöneltilen soruları doğru yanıtladığınızda araç plakanız ile aracınızın hasar kaydını sorgulayabilirsiniz.

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Ücretsiz

Bir çok kişinin meraka ettiği sorulardan biride plakadan araç hasat kaydı sorguluma ücretsiz olarak yapılıyor mu sorudur. Plakadan ücretsiz araç hasar kaydı sorgulamanız mümkün değildir. Araç hasar kaydı sorgulamak için belirli tutarlarda ücret ödemeniz gereklidir. Araç hasat kaydı sorgulama ücreti devlet tarafından belirlenmektedir. e-Devlet üzerinden sadece size ait araçların hasar kaydını sorgulayabilirsiniz.

Ücretli Hasar Kaydı Sorgulama Yöntemleri: SMS (5664), Mesaj, Sigortam 360

Ücretsiz Araç Sorgulama Yöntemleri: e-Devleti, SBM, ve EGM

Sizlere bu yazımızda plakadan araç hasar kaydı nasıl sorgulanır sorularına cevap vermeye çalıştık aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Araç Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Plakadan hasar kaydı nasıl sorulur?

Bir aracın plakasından hasar kaydı sorgulaması yapmak için, Türkiye Sigorta Birliği’nin resmi web sitesi olan “https://www.hasarbilgi.com.tr/” adresindeki “Araç Hasar Sorgulama” sayfasına girerek aracın plaka numarasını ve güvenlik kodunu girerek sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca, Trafik Sigortası Hasar Sorgulama Servisi’ni de kullanarak, aracın trafik sigortası ile ilgili hasar kayıtlarını sorgulayabilirsiniz.

Ücretsiz araç hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır?

Trafik Sigortası Hasar Sorgulama Servisi üzerinden ücretsiz olarak araç hasar kaydı sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapmak için aracın plaka numarası, tescil tarihi ve güvenlik kodunu girerek sorgulama yapabilirsiniz. Bu hizmeti kullanabilmek için T.C. Kimlik numaranız ve cep telefonu numaranızın kayıtlı olması gerekmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık