Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Sigorta İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar Nelerdir?

12.10.2023
32
A+
A-
Sigorta İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar Nelerdir?

Sigorta için gerekli belgeler ve evraklar sigorta başlangıcının yapılabilmesi için önem arz eden konulardan biridir. İş hayatına yeni başlayacak ya da iş değişikliği yapacak olan kişilerden bir takım belgeler ve evraklar istenmektedir. İşveren tarafından işçinin sigortasının yapılabilmesi için istenen bu evrakların yine zamanında toplanarak teslim edilmesi gerekir.

Bireylerin haklarının garanti altına alındığı anlamına gelen sigorta aynı zamanda sağlık hizmetlerinden her bireyin yararlanmasını ve ilerleyen yaşlarda da emekli olmasını sağlayan bir sistemdir. Ülkemizde halen yürürlükte olan sosyal güvenlik yasaları ile işveren her çalışanını çalışma süresi boyunca sigortalı yapmak durumundadır. Sigortasız eleman çalıştırmak suç olup, sigortasız eleman çalıştıran işverenlere cezai işlem uygulanmaktadır.

Sigorta İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar Nelerdir (2)
Sigorta İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar Nelerdir

Sigorta İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar

Sigorta girişi için firmaların talep ettiği evraklar her firma için aynıdır. Sigortalının durumu ve iş koluna bağlı olarak ek farklı belgeler istenebilmektedir. Sigortalının özlük dosyasında muhakkak bulunması gereken evraklar aşağıdaki gibidir;

 • Sağlık raporu,
 • İkametgah belgesi,
 • Diploma fotokopisi ya da mezuniyet belgesi,
 • Adli sicil kaydı,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Aile bildirimi formu,
 • İş yerinin doldurulması için verdiği form,
 • Kan grubunun yazdığı kart,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Hizmet sözleşmesi ve iş sözleşmesi,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu işe giriş bildirgesi,

Sigorta İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

İşe başlayacak olan kişilerden istenen evraklardan biri de sağlık raporu olmaktadır. Yapılacak için tehlike durumuna bağlı olarak alınması zaruri evraklardan biri olan sağlık raporu, kişinin tehlikeli ya da çok tehlikeli yerlerde çalışmaya uygun olup olmadığını gösterir. 6331 sayılı kanunla birlikte sağlık raporunun alınıyor olması, hem işçi hem de işveren açısından önem arz eden bir durumdur.

İş İçin Sağlık Raporu Neden Alınır?

İşe yeni başlandığında veya iş değişikliği yaşandığı durumlarda kişilerde sağlık raporu istenmektedir. İş için sağlık raporu Sağlık Ocağı, Aile Hekimi, özel Hastaneler ya da devlet hastanelerinden alınabilir. Sağlık raporunun alınma nedenleri aşağıdaki gibidir;

 • İşe yeni girişlerde sağlık raporu alınır.
 • İş değişikliği durumlarında sağlık raporu alınır.
 • Meslek hastalığı ve iş kazası gibi durumlarda sağlık raporu alınır.
 • Çok tehlikeli olan yerlerde belirli aralıklarla sağlık raporu alınır.

Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Sağlık raporu ücreti raporun alındığı kuruma bağlı olarak değişmektedir. Buna göre sağlık raporu ücretleri şu şekildedir;

 • Sağlık Bakanlığı’ndan alınacak olan sağlık raporu ücreti 75 TL’dir.
 • Üniversite hastanelerinden alınacak olan sağlık raporu ücreti 100 TL’dir.
 • Çok tehlikeli yerlerde çalışacak olanlar için sağlık raporu istenmektedir. Bu rapor için istenen ücret 200 TL’dir.
 • İş yeri hekimlerinin verdiği sağlık raporu ise ücretsizdir.

Sigorta İçin İkametgah Belgesi Nereden Alınır?

Sigorta için gerekli belgeler ve evraklar arasında talep edilenlerden biri de ikametgah belgesi olmaktadır. İkametgah belgesi Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan vatandaşların resmi olarak nerede yaşadığını gösteren belgedir. Sigorta girişleri, işe girişler gibi birçok farklı kurumda ikametgah belgesi talep edilmektedir.

Birkaç sene öncesine kadar ikamete edilen yerdeki köy ve mahalle muhtarlarından ikametgah belgesi alınabilmekteydi. E- devlet sistemine bu hizmetin eklenmesiyle birlikte e- devlet üzerinden de ikametgah belgesi olay bir şekilde alınabilmektedir.

İkametgah belgesi almak için yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Nüfus müdürlüklerine gidilerek ikametgah belgesi almak mümkün olmaktadır. Bu yolla ikametgah belgesi almak isteyenler nüfus cüzdanı ile nüfus müdürlüklerine gittiklerinde belgeyi alabileceklerdir.
 • E- devlet sistemi üzerinden ikametgah belgesi alınabilecektir. Bu şekilde ikametgah belgesi almak isteyenlerin izlemesi gereken yollar bulunmaktadır.
 • Adres Belgesi Sorgulama adresine giriş yapılarak açılan sayfa üzerinden Kimliğimi Şimdi Doğrula seçeneği tıklanmalıdır.
 • E- devlet şifresi olanlar bu şifre ve T.C kimlik numaraları ile kimlik doğrulama işlemini yapabileceklerdir. E- devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerine giderek e- devlet şifrelerini alabilirler. Diğer yandan alternatif kimlik doğrulama seçenekleri üzerinden de kimlik doğrulama işlemi yapılabilir.
 • Kimlik doğrulama işleminin tamamlanmasının ardından ikametgah belgesi için bir takvim gününde en fazla belgenin oluşturulabileceği bir metin ekranda yer alacaktır. Bu metin içerisinde alınacak olan belge ilgili uyarılar da yer almaktadır.
 • Metnin alt kısmında yer alan Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum seçeneğinin yanında bulunan Devam Et butonu tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfa üzerinden kimin için bu belge seçileceği seçilmelidir. Bu belgenin seçimini kişi kendisi eşi ya da çocukları için yapabilir. Seçimin yapılmasının ardından sayfanın alt kısmında yer alan Devam Et butonu tıklanmalıdır.
 • Tıklama işlemi ile birlikte kimlik bilgileri ekrana gelecektir. Kimlik bilgilerinin altında bu belgenin neden verileceği yazmaktadır. Burada yer alan ilgili seçeneklerden birinin seçilmesi gerekir.
 • Kişi Talebi, Kurum Talebi ya da Kuruma İbraz seçeneklerinden biri seçilerek Sorgula seçeneği tıklanmalıdır.
 • Tıklama işleminin ardından ikametgah belgesi hazırlanıyor olacaktır. İsteyenler ekranda sağ üst köşede yer alan Yazdır seçeneğini tıklayarak ikametgah belgesinin çıktısını alabilirler.

Sigorta İçin Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Sigorta için adli sicil kaydı işe giriş için istenen evraklardan bir diğeridir. Adli sicil kaydı halk arasında sabıka kaydı olarak ifade edilmektedir. Adli sicil kaydında vatandaşların devlet tarafından tutulan suç kayıtları yer almaktadır. Daha önceleri adliyelere gidilerek alınan bu belge günümüzde e- devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde alınabilmektedir.

E- devlet sistemi üzerinden sigorta için adli sicil kaydı almak isteyenlerin izlemeleri gereken bazı yollar yer almaktadır. Bu belgenin alınması için yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • https://turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi adresine giriş yapılarak açılan sayfa üzerinden Kimliğimi Şimdi Doğrula Seçeneği tıklanmalıdır.
 • Kimlik doğrulama işlemi yapılmalı ve ardından sisteme giriş yapılmalıdır.
 • Alınacak belgelerle ilgili uyarıların yer aldığı bir sayfa ekrana gelecektir. Metin okunduktan sonra Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum seçeneği seçilmeli ve ardından Devam Et butonu tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfa üzerinde kimlik bilgileri yer almaktadır. Kimlik bilgilerinin altında belgenin verilecek olduğu kurum ve belgenin verilme nedeni seçilmelidir. Seçimlerin yapılmasının ardından Sorgula seçeneği tıklanmalıdır.
 • İşlemlerin sırası ile yapılmasının ardından adli sicil kaydı belgesi oluşturulacaktır. Belgeyi yazdırmak isteyenler ekranın sağ köşesinde yer alan Yazdır butonunu tıklayabilirler.

Aile Bildirim Formu Nasıl Alınır?

Aile bildirim formu kişinin evli, bekar ya da çocuğu olup olmadığı bilgilerinin yer aldığı bir belgedir. İşe yeni giren kişilerin AGİ yani asgari geçim indirimi alabilmeleri ve aile çocuk yardımından yararlanabilmeleri için aile bildirim formunu doldurmaları gerekir.

Diploma Fotokopisi ve Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

Sigorta için gerekli belgeler ve evraklar arasında diploma fotokopisi ya da mezuniyet belgesi yer almamaktadır. Mezun olduktan bir süre sonra okuldan diploma alınabilmektedir. Mezuniyet belgesi almak isteyenler e- devlet sistemi üzerinden alabileceklerdir.

Mezuniyet belgesini e- devlet sistemi üzerinden almak isteyenler https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-mezun-belgesi-sorgulama linki üzerinden erişim sağlayabilirler. T.C kimlik numarası ve e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapılarak mezuniyet belgesine ulaşılabilmektedir. Mezuniyet belgesinin sorgulanmasının ardından belgenin bilgisayara indirilmesi gerekir. E- devlet şifresi olmayanlar PTT şubeleri aracılığı ile şifrelerine ulaşabilirler.

E- Devlet Sigorta İçin İstenen Evraklar

İşe yeni başlayan kişilerden SGK hizmet dökümü, adli sicil kaydı, öğrenim durumu, Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve İkametgah belgesi gibi bazı belgeler istenmektedir. Bu belgelerin zamanında toplanarak iş yerine verilmesi gerekir.

Sigorta için gerekli belgeler ve evraklar günümüzde e- devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde alınabilmektedir. Daha önceki senelerde işe başlayanlar kendilerinden istenen evrakları toplayabilmek için farklı kurumlara başvurarak belgeleri o şekilde temin etmekteydi. Günümüzde teknolojide yaşanan gelişmelerle bu belgelere e- devlet sistemi üzerinden hızlı bir şekilde ulaşılabilmektedir.

Sigorta girişi için neler gerekli?

Sigorta girişi için firmaların talep ettiği evraklar her firma için aynıdır. Sigortalının durumu ve iş koluna bağlı olarak ek farklı belgeler istenebilmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık