Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

SGK İşe Giriş Tarihi Öğrenme ve Sorgulama

SGK
09.05.2023
1.797
A+
A-
SGK İşe Giriş Tarihi Öğrenme ve Sorgulama

SGK İşe Giriş Tarihi Öğrenme ve Sorgulama; Yeni bir işe başlayan, dolayısıyla sigortası da yeni başlamış olan kişiler; sigortalarının işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilip bildirilmediğini, dolayısıyla SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayıp başlamadıklarını merak ediyorlar.

SGK İşe Giriş Tarihi Öğrenme ve Sorgulama
SGK İşe Giriş Tarihi Öğrenme ve Sorgulama

SGK işe giriş tarihi, aynı zamanda kişinin emeklilik hakkını ne zaman kazanacağı üzerinde de belirleyici oluyor.

Kimi zaman da kamu kurum ve kuruluşlarına dair bazı işlemlerde kişiden SGK işe giriş tarihi ve SGK hizmet dökümü talep edilebiliyor.

Kısacası kişi, farklı nedenlerle SGK işe giriş tarihini öğrenmek ve sorgulamak isteyebiliyor.

Bu yazımızda kısaca SGK işe giriş tarihi öğrenme ve sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtlamaya, e-Devlet üzerinden bu işlemi gerçekleştirip, gerçekleştiremeyeceğinize değinmeye çalışacağız.

SGK İşe Giriş Tarihi Nasıl Öğrenirim?

İşe giriş tarihi sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için SGK hizmet döküm belgenizi almanız gerekiyor.

Hizmet döküm belgesinde kişinin işe giriş bilgilerinin yanı sıra daha önceki işinden ayrılış tarihi vb. bilgileri de yer alıyor.

SGK hizmet döküm belgesinin hemen üzerinde yazan dönem/ay; kişinin hangi yılda ve hangi tarihte işe başladığını açıkça gösteriyor.

Örneğin, belgede 200206 yazıyorsa bu rakam, kişinin 2002 yılının 6. ayında işe başladığını ifade ediyor.

e-Devlet üzerinden hizmet döküm belgenize ulaşabilir, bu belgenin çıktısını alabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden SGK işe giriş tarihi sorgulamak için yapmanız gerekenleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu linkini tıklayın.
  • Ardından TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenize yazın ve kimliğimi şimdi doğrulama seçeneğine tıklayın. Dilerseniz mobil imza, elektronik imza vb. diğer giriş seçeneklerini kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Sonrasında karşınıza açılan yeni sayfada size yöneltilen soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlayın.
  • Böylelikle SGK hizmet dökümünüze ulaşabilir, hizmet dökümünüzün üzerinde yer alan tarihe bakarak, işe giriş tarihinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
  • SSK prim ödemelerinizin başlayıp başlamadığını, başladıysa hangi gün başladığını, internete bağlı olduğunuz her yerden yani bilgisayarlarınızdan ve akıllı cihazlarınızdan sorgulayabilirsiniz.

SGK prim ve SSK sorgulama kapsamında işe giriş tarihinizin yanı sıra pek çok bilgiye de SGK kapsamında e-devlet üzerinden ulaşabilmeniz mümkün.

Örneğin, emekli aylık kesintisi, emekli aylık bilgisi, işgöremezlik ödeneği, sağlık provizyon sorgulama, tescil ve tahakkuk görüntüleme vb. pek çok sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

***e-Devlet şifreniz yoksa şifrenizi size en yakın ya da herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

SSK Giriş Tarihini Öğrenmek İstiyorum

SSK işe giriş tarihini öğrenmek için e-Devlet üzerinden SSK hizmet dökümünü ulaşarak ilk sigortalı olduğunuz tarihi ve gününü öğrenebilirsiniz. Eski ilk işe girişte verilen sigorta kartı ile sigorta başlangıç tarihini öğrenebiliyorduk. Artık sigorta kartı verilmediğinden ilk işe giriş tarihini ve ilk sigorta başlangıç tarihini hizmet dökümünden öğrenebilirsiniz.

SSK Hizmet Dökümü Sorgulama

SSK hizmet dökümü, en genel tanımıyla kişinin SSK kapsamında tüm çalışma bilgilerini, kaç gün çalıştığını, işe ne zaman başladığını, işten hangi tarihte ayrıldığını, işverenin toplam SSK prim ödemelerini, eksik günü ya da prim borcunun olup olmadığını ayrıntılı ve net bir şekilde gösteren bir belge olma özelliği taşıyor.

Hizmet dökümü, belirli bir tarihsel sıralama temeline dayandığından daha önce çalıştığınız işlere dair bilgilere de bu belge sayesinde ulaşabiliyorsunuz.

Kısacası hizmet döküm belgesi sayesinde sigortanıza, sigorta sürenize dair merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabiliyorsunuz.

SSK İşe Giriş Tarihi Neden Önemli?

İşe giriş tarihi, kişinin işvereni tarafından sigorta primlerinin ne zaman ödenmeye başladığını gösteriyor.

Aynı zamanda kişinin SGK sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğini de ifade ediyor.

Emeklilik yaşı ve emeklilik maaşı hesaplama dahil sigortalılığa dair pek çok işlemde ‘işe giriş tarihi’ oldukça önem arz ediyor.

Lakin pek çok işveren, zamanında çalışanlarının sigortasını başlatmayıp, onları mağdur edebiliyor.

Sigortasız işçi çalıştırmak, yasak olmasına rağmen ülkemizde işverenler, maalesef ki yalnızca kendilerini düşünme hatasına düşerek, çalışanlarının sigortasını hemen başlatmamakta ısrarcı olabiliyorlar. Üstelik kimi zaman işçi; sigortasının başlatıldığını düşünse bile hala sigortasının olmadığını bir hastaneye gittiğinde kendisinden ücret talep edildiğinde öğrenebiliyor.

Bu durumda çalışan kişinin eksik günlerini işverene prim olarak hesaplatma hatta işveren tarafından mağdur edildiği için dava açma hakkı bulunuyor.

İşvereniniz tarafından size verilen sözün tutulup tutulmadığını öğrenmek istiyorsanız; sizler de e-Devlet üzerinden SGK işe giriş tarihinizi kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

SGK Rapor Parası Kaç Günde Yatar?

SSK ilk işe giriş tarihini nasıl öğrenebilirim?

SSK ilk işe giriş tarihinizi öğrenmek için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra e-Hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmetlerine tıklamanız ve açılan sayfada “Hizmet Dökümü”ne tıklamanız yeterlidir. Hizmet dökümünde ilk işe giriş tarihinizi görebilirsiniz.

Işe girişimi nasıl öğrenirim?

Eğer işe giriş tarihinizi öğrenmek istiyorsanız, öncelikle çalıştığınız iş yerinden talep edebilirsiniz. Çalıştığınız iş yerinin insan kaynakları departmanından veya muhasebe biriminden, işe giriş tarihinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca eğer önceki iş yerlerinizde Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı olarak çalıştıysanız, SGK’nın e-sigorta sistemi üzerinden de işe giriş tarihinizi öğrenebilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık