Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

EKOBS Nedir? EKOBS Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK
21.10.2023
81
A+
A-
EKOBS Nedir? EKOBS Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır?

EKOBS bordro sorgulama işlemi Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık çalışanlarının e-devlet sistemi üzerinden ek ödeme bordrolarını görme imkanı sağlayan bir hizmettir. EKOBS yani Ek Ödeme Bordro Sistemi ile Sağlık Bakanlığına bağlı görev yapan ikinci ve üçüncü basamak kamu personelleri ek ödemelerini kolay bir şekilde elektronik ortamda görüntüleyebilmektedirler.

E- devlet üzerinden bordro sorgulaması yanı sıra pek çok işlemi yapabilmek mümkün olmaktadır. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için e- devlet şifresine sahip olunması gerekir. PTT şubelerine gidilerek belirli bir ücret karşılığında şifre sahibi olunabilir. EKOBS bordro sorgulama işlemi için e-devlet uygulamasından sıklıkla yararlanılmaktadır.

EKOBS Nedir EKOBS Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır
EKOBS Nedir EKOBS Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır

EKOBS Nedir?

Ek Ödeme Bordro Sistemi kısaca EKOBS, T.C Sağlık Bakanlığına bağlı olan ikinci ve üçüncü basamak kamu hastanelerinde bunun yanında ağız ve diş merkezlerinde çalışan personellerin ek ödeme bordrolarının görüntülenebileceği online ortamdır. Sağlık personelleri ulaştıkları sayfayı görüntüleyebilecekleri gibi bilgisayara indirebileceklerdir.

EKOBS ile sağlık ek ödeme tutarı, performans ödemesi sorgulama, online ek ödeme bordrosu, ve sağlık işlemlerine dair ek ödeme tutarlarına hızlı bir şekilde ulaşılabilir. EKOBS bordro sorgulama işleminden yalnızca Sağlık Bakanlığına bağlı ikinci ve üçüncü basamak kamu hastanelerinde görev alan sağlık personelleri yararlanabilir.

T. C Sağlık Bakanlığına bağlı birinci basamakta görev alan sağlık personelleri ek ödemelerini EKİP Portal sistemi üzerinden görüntüleyebilirler. İkinci ve üçüncü basamakta olduğu gibi bu sorgulama işleminde de bordro bilgisayara indirilebilmektedir.

EKOBS Ne İşe Yarar?

Ek Ödeme Bordrosu T.C Sağlık Bakanlığına bağlı ikinci ve üçüncü basamaktaki kamu hastanelerinde görev alan sağlık personellerini doğrudan ilgilendiren bir durumdur. Bu kapsamda görev yapan personeller sağlık işlemlerine dair pek çok ek ödemeyi ve bordroyu sorgulayabilirler. Ek ödemelere dair tüm detaylar bu bordroda yer almaktadır.

EKOBS Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı bünyesinden çalışan personeller EKOBS bordro sorgulama işlemini ekobs.saglik.gov.tr adresinden ya da e- devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebileceklerdir. EKOBS bordro sorgulama işlemini e-devlet üzerinden gerçekleştirmek isteyenler şu işlemleri sırasıyla yerine getirmek durumundadırlar;

 • www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden e- devlet sistemine erişim sağlanarak sağ üst kısımda yer alan Giriş Yap butonu tıklanmalıdır.
 • EKOBS bordro sorgulama işlemi için sağlık personeli T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi sisteme girilerek Giriş Yap butonu tıklanır.
 • E-devlet üzerinden bordro sorgulaması ve diğer işlemleri yapabilmek için ilk olarak e- devlet şifresine sahip olunması gerekir. E- devlet şifresine ulaşmak isteyenler PTT şubeleri aracılığıyla şifrelerini kolay bir şekilde alabileceklerdir.
 • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yapılmasının ardından Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim isimli başlığının yer aldığı arama çubuğuna EKOBS yazarak arama çubuğunda görülen Kamu Hastaneleri Ek Ödeme E- Bordro Hizmeti isimli seçenek tıklanır.
 • Birkaç saniye açılan sayfada beklendikten sonra Ek Ödeme Bordro sayfasına erişim sağlanabilecektir. İsteyen sağlık personelleri bu sayfayı bilgisayarlarına ya da ilgili cihazlarına indirebilirler.

EKOBS Resmi İnternet Sitesi Üzerinden Bordro Sorgulama

EKOBS resmi internet sitesi üzerinden bordro görüntülemek isteyenlerin bazı talimatları sırası ile yerine getirmeleri gerekir.

 • www.ekobs.saglik.gov.tr internet sitesi üzerinden Sağlık Bakanlığı EKOBS sayfasına erişim sağlanır.
 • EKOBS kullanıcı adı ve şifresi girilerek Giriş Yap butonuyla ilgili bordro sayfasına erişim sağlanabilir.

EKOBS bordrosu almak isteyen sağlık personelleri için EKOBS Login sayfasına giriş ile e- devlet sistemine giriş için kullanılan kullanıcı adı ve şifre farklıdır. Bununla beraber ortak giriş noktası ile e- devlet bir arada çalışabilir. Bu gibi durumlarda EKOBS kullanıcı adı ve şifresini hatırlamayanlar sayfada bulunan E- Devlet ile Giriş Yap ya da Ortak Giriş Noktası seçeneklerinden birini seçebilirler.

E-Devlet ile Giriş Yap butonunun tıklanması halinde kullanıcı T.C kimlik numarasının ve E- Devlet şifresinin yer aldığı yönlendirilir. Ortak Giriş Noktası butonunun seçilmesi halinde ise kullanıcının T.C Sağlık Bakanlığı Ortak Giriş Noktasına yönlendirme işlemi yapılır.

1.     Basamak Çalışanları İçin Ek Ödeme Bordro Nasıl Sorgulanır?

EKOBS yani Ek Ödeme Bordro Sistemi, Sağlık Bakanlığı bünyesinde ikinci ve üçüncü basamak kamu hastanelerinde çalışan personellerin bordro sorgulaması yapabilecekleri bir hizmettir. T.C Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bu hizmetten birinci basamakta görev alan personeller yararlanamazlar.

Sağlık Bakanlığı ek ödeme bordro sorgulaması yapmak isteyen sağlık çalışanları sorgulamalarını Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan EKİP Portal sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler. Birinci basamak sağlık kuruluşlarında görev alan sağlık personellerinin ek ödeme bordrolarını görüntüleyebilmeleri için bazı talimatları sırasıyla yerine getirmeleri gerekir.

 • www.ekipportal.saglik.gov.tr internet adresi üzerinden EKİP Portal sistemine erişim sağlanır. Platform üzerinden Uygulamaya Git butonu seçilir.
 • Ortak Giriş Noktası aracılığı ile e-posta ve şifte kullanılarak giriş yapılır.
 • Maaş Bilgilerim butonunun yanında bulunan Ek Ödeme Bilgilerim butonu tıklanır.
 • Açılan sayfa üzerinden ek ödeme bordro sorgulaması yapılabilir.

Hizmet dökümü ve maaş bilgisi sorgulaması portal üzerinden sorgulanabilir. Bilgilerin yanlış olması durumunda itirazlar online olarak yapılabilir. Bilgilerin yanında kalem butonları yer almaktadır. Bu buton personellerin online olarak itirazlarını yapabilmesini sağlar. Kalem butonu tıklanıp itiraz formu doldurularak itiraz işlemi yapılır. İtiraz yapılan bilgilerin yanında kum saati ibaresi yer alır. Bu işaret itiraz sürecinin devam ettiğini anlamına gelmektedir.

Online olarak yapılan bordro sorgulama işlemleri kullanıcıların bulundukları yerden kolay bir şekilde başvuru yapabilmelerine olanak sağlar. Bilgi güvenliği için sorgulama açılan sorgulama ekranında yer alan bilgilerin kontrol edilmesi daha doğru olacaktır. Kişiler bu ekran üzerinden pek çok bilgiye anında ulaşabilme imkanına kavuşmaktadır.

Ek Ödeme Bordro Sistemi sorgulama yani EKOBS, Sağlık Bakanlığına bağlı kamu hastanelerinde çalışmakta olan sağlık personellerinin sıklıkla kullandığı bir sistemdir. Sisteme girişle ilgili gerekli talimatlar yerine getirildiğinde istenilen bordro sayfasına da kısa bir sürede ulaşılabilecektir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık