e-DevletSGK

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir Testi Nasıl Yapılır diye merak ediyorsanız sizler detaylı bir şekilde yazımızda paylaştık. Gelir testi nedir, gelir testi için gerekli evraklar nelerdir, gelir testi nerelerde yapılır, gelir testi nasıl hesaplanır, gelir testi e-Devlet başvurusu nasıl yapılır, gelir testi sonucunu öğrenme gibi pek çok soruyu da sizler için cevapladık.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşların devletin imkanlarından yararlanmaları için öncelikle gelir tespiti yaptırması gerekmektedir. Devletin sunmuş olduğu sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı sağlayan gelir testi sayesinde birçok kişi devletten destek talep edebilmektedir.

Vatandaşlar gelir testini iki şekilde yaptırabilir. İlk olarak vatandaş bulundukları yerin kaymakamlığına bağlı ilçe SGK merkezine bizzat giderek gelir testi yaptırabilir. İkinci seçenek olarak ise e-Devlet sistemi üzerinden kendi ve aile bireylerinin bilgilerini girerek test yaptırabilir.

Bizzat başvuru esnasında vatandaşın bazı evrakları da kuruma teslim etmesi gerekmektedir. Başvuru yaparken kimlik fotokopisi ve biyometrik fotoğrafınızı da yanınızda bulundurmayı unutmayın. Daha sonra başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurup kuruma teslim etmelisiniz.

Başvuru esnasında kişinin kendi ve aile bireylerinin bilgilerini doğru doldurması gelir testinin doğru hesaplanması açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple başvuruda bulunan vatandaş bilgileri eksiksiz doldurmalıdır.

Başvuru belgelerini kuruma teslim eden vatandaşın gelir testi bazı unsurlar göz önüne alınarak hesaplanır. Yani gelir testi tek bir kişi tarafından hesaplanmaz.

Gelir Testi Nedir?

Gelir testi devletin imkanlarından yararlanmak isteyen fakat sosyal güvencesi olmayan kişiler tarafından yaptırılan bir testtir. Geliri düşük olan ve devletin sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişiler öncelikle gelir testi yaptırmalıdırlar.

Gelir testi bizzat kuruma gidilerek yapılırken aynı zamanda e-Devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. Bazı sebeplerden ötürü gelir testi yapmaya gidemeyen vatandaşların birinci derece yakınları kuruma giderek bu testi yaptırabilirler.

Gelir testi pek çok unsur göz önüne alınarak yapılan bir testtir. e-Devlet üzerinden yapılan testler de kısa sürede sonuçlanabilmektedir.

Gelir Testi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gelir testi başvurusunda vatandaş kuruma bazı evrakları teslim etmesi gerekmektedir. Öncelikle SGK tarafından verilen bir başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu formu testin doğru hesaplanabilmesi için doğru ve eksiksiz doldurmanız önem arz etmektedir.

Başvuru formunda yalan yanlış beyan veren kişilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır. Başvuru formunu doldurduktan sonra kimlik fotokopisi ve biyometrik fotoğrafınızı kuruma teslim etmeniz gerekmektedir.

e-Devlet üzerinden gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşlar ise e-Devlet sistemine kendi bilgileri ile giriş yaptıktan sonra arama yerine gelir testi yazmaları gerekmektedir. Gelir testi için açılan sayfadan ekrana gelen bilgileri dolduran vatandaş daha sonra sonuç için beklemeye geçer.

Gelir Testi Nerelerde Yapılır?

Gelir testi yapmak isteyen vatandaşlar bulundukları il veya ilçelerin Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat giderek testi yaptırabilir. İkinci bir seçenek ise e-Devlet üzerinden başvurudur. Yani e-Devlet sistemi üzerinden vatandaşlar gelir testini hesaplatabilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumunda bizzat yapılan başvuru esnasında vatandaşlar öncelikle gelir testi formu doldurmalıdırlar. Gelir testini formunu dolduran vatandaşlar bununla birlikte kimlik fotokopisi ve fotoğrafını da kuruma teslim ederler.

e-Devlet üzerinden gelir testi hesaplaması için başvuruda bulunan kişilerin sisteme herhangi bir şey yüklemeleri gerekmez. Çünkü vatandaş kendi bilgileri ile sisteme gireceğinden ve e-Devlette de kendi bilgileri yer alacağından ekstra belgelere gerek yoktur.

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet Gelir Durumunu Gösteren Belge

Gelir Belgesiz Kolay Kredi Veren Bankalar

Gelir Testi Nasıl Hesaplanır?

Gelir testi hesaplamasında bazı unsurlar göz önüne alınır. Hesaplama devlet tarafından yapılmaktadır. Testin hesaplanmasında göz önüne alınan unsurlardan bazıları ise şunlardır;

  • Ailedeki kişi sayısı
  • Ailede kaç çocuk bulunduğu
  • Ailedeki çocukların yaşı
  • Ailede aktif olarak çalışan kişi sayısı
  • Oturulan hane kira mı
  • Günlük ulaşım ve yemek gibi giderler

Yukarıda saydığımız ve daha başka birçok unsur göz önüne alınarak gelir testi hesaplaması yapılır. Vatandaş kirada değil de kendi evinde oturuyorsa hesaplamalar farklı şekilde yapılır. Yani evin kira mı yoksa size ait mi olduğu hesaplamada önem arz etmektedir.

Gelir testi hesaplaması yaptırmak isteyen vatandaşın sonucu belirlenen tutardan düşük çıkarsa GSS primleri devlet tarafından ödenir. Yani vatandaşlar sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirler.

Gelir Testi e-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet sistemini kullanarak gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşlar öncelikle e-Devlet sistemine giriş bilgileri ile girmelidirler. Daha sonra arama kısmına Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar yazdıktan sonra gelir testi hesaplama seçeneği çıkacaktır.

Burada ekrana gelen bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra gelir testi yaptırma aşamaları tamamlanmaktadır. Şunu belirtmeliyiz ki bilgilerin doğru girilmesi sonuçların doğru çıkması açısından önem arz etmektedir.

Gelir Testi Sonucunu Öğrenme

Gelir testi sonucunuzu e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Bunun için bilgilerinizle e-Devlet sistemine girmeniz ve arama kısmına Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar yazdıktan sonra gelir belgesine tıklamanız gerekmektedir.

Gelir belgesine tıkladıktan sonra yapmış olduğunuz başvuruya dair bilgiler ekrana gelecektir. Aynı zamanda burada başvuru sonucunuzda karşınıza çıkacaktır. Yani GSS primlerinin devlet tarafından ödenip ödenmeyeceği burada belli olacaktır.

GSS Gelir Testi Soru ve Cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu