Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Aile Hekimi Maaşı? Aile Hekimi Ne Kadar Alıyor?

SGK
08.10.2023
1.062
A+
A-
Aile Hekimi Maaşı? Aile Hekimi Ne Kadar Alıyor?

Aile Hekimi Ne Kadar Kazanıyor?, Uzman Aile Hekimi Maaşı Ne Kadardır?, Pratisyen Aile Hekimi Maaşı Ne Kadardır?, En Yüksek Aile Hekimi Maaşı Nedir?, Aile Hekimi Maaşını Hesaplama, Aile Hekimi Maaş Puanlaması

Aile Hekimi Maaşı? Aile Hekimi Ne Kadar Alıyor? Aile hekimleri, sağlık hizmetlerinin temel basamağı olan aile sağlık merkezlerinde görev yapan doktorlara verilen isimdir. Eski adıyla sağlık ocakları, ülkemizde her mahallelerde bulunan sağlık kuruluşlarıdır. Bu kuruluşlar, vatandaşların sağlık hizmetine kolay ulaşabilmesi adına oluşturulmuştur.

Her vatandaşın ikamet ettiği adrese göre kayıtlı olduğu bir aile sağlık merkezi ve aile hekimi bulunmaktadır. Ülkemizin de içinde bulunduğu pandemi döneminde tüm sağlık personelleri gibi aile hekimleri de oldukça yoğun bir çalışma sergilemiştir. Bu açıdan hafif temel sağlık hizmetlerimiz söz konusu olduğunda ilk olarak tercih ettiğimiz aile hekimlerimiz, aldıkları maaş ile merak edilmektedir.

Bu anlamda “Aile Hekimi Maaşı? Aile Hekimi Ne Kadar Alıyor?” konusuna detaylı bir şekilde değineceğiz.

Aile Hekimi Ne Kadar Kazanıyor?

Aile hekimleri, sundukları sağlık hizmetleri ile hastanelerin yükünü hafifletmektedir. Hafif hastalık olarak nitelendirilen; grip, soğuk algınlığı ve tıbbı destekler, aile hekimler tarafından tedavi edilmektedir. Bu hekimler, sundukları sağlık hizmetleri karşılığında belirli hesaplamalar doğrultusunda maaş almaktadır. Farklı faktörlere bağlı olarak değişiklik gösteren aile hekimi maaşı, yıl içerisindeki zamlarla da değişiklik göstermektedir.

Göreve yeni başlayan bir aile hekimi 2023 yılı için aylık minimum 7.200 TL olarak maaş almaktadır. Zaman içerisinde hekimin memurluk kıdemi ve deneyimine bağlı olarak bu miktar sürekli artarak farklılaşmaktadır.

Uzman Aile Hekimi Maaşı Ne Kadardır?

Aile hekimlerinin hizmet süresi ve uzmanlık seviyesi maaşlarını etkileyen bir diğer faktördür. Uzman bir aile hekiminin maaşı:

 • Medeni haline ve buna bağlı olarak, çocuk sahibi olmasına ve sayısına,
 • Hizmet verdiği bölge nüfusuna,
 • Gezici hekimlik olarak yaptığı hizmetlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Uzman bir aile hekimi, 7-18 bin TL arası değişkenlik gösteren bir maaş almaktadır. Bahsettiğimiz faktörlerin etkisi ile bu farklılık oluşmaktadır. Çalışma bölgesine göre 1000 maaş puanı altında alan uzman aile hekimi, 7-12 bin TL arası bir maaş almaktadır. Ayrıca uzman aile hekimleri, uzman kıdeminden dolayı 1.750 ek ödemeden de faydalanmaktadır.

Pratisyen Aile Hekimi Maaşı Ne Kadardır?

Pratisyen aile hekimleri maaşları genel olarak 7-10 bin TL arasında değişmektedir. Mesleğinde 1 yılı tamamlamayan, evli ve çocuğu olmayan, 1000 maaş puanının altında olan pratisyen aile hekimleri minimum 5.500 TL almaktadırlar. Maaş puanı 1000 olan pratisyen hekimler ise 7-10 bin TL maaş almaktadır. Bunun yanında 1000 maaş puanına sahip, evli ve çocuğu olan pratisyen hekim, 10 bin TL maaş almaktadır.

En Yüksek Aile Hekimi Maaşı Nedir?

Aile hekimlerinin her birinin farklı miktarlarda maaş aldıklarından bahsetmiştik. Her bir aile hekiminin kendi sahip olduğu faktörlere bağlı aldığı maaş miktarı değişmektedir. Bu anlamda en yüksek alınabilecek aile hekim maaşı 20 bin TL olarak belirlenmiştir. Meslekte 25 yılı aşan, üst kıdem olan aile hekimleri bu maaşı alabilmektedirler. Medeni halleri, eş çalışma durumu, çocuk sayısı gibi faktörlerle ek ödemeler alarak en yüksek 20 bin TL maaş alınmaktadır.

Aile Hekimi Maaşını Hesaplama

Aile hekimleri maaşı, her yıl değişmekte ve güncellenmektedir. Kendi içerisinde de belirli faktörlerin etkisiyle değişen maaş aralıkları, hekim sunduğu hizmetlerle paralel artmaktadır. Sadece klinikte tedavi ile sınırlı kalmayan aile hekimleri, gezici olarak da sağlık hizmeti sunmaktadır. Tüm bu detaylar göz önüne alınarak bir maaş hesaplaması oluşturulmaktadır. Aile hekimi maaşını etkileyen başlıca faktörler şunlardır:

 • Aile hekiminin sahip olduğu sistemdeki hasta sayısı,
 • Doktorun görev yaptığı mahallenin nüfusu,
 • Aile hekiminin uzman veya pratisyen olma durumu,
 • Yıl içerisinde yapılan maaş zam miktarları,
 • Aile hekimi maaşı üzerine uygulanan kesintiler,
 • Aile hekiminin deneyimi, çalıştığı yıl sayısı,
 • Maaş puanlama sistemi üzerindeki puanı,
 • Aile hekiminin medeni durumu ve çocuk sahibi olmasına bağlı aldığı ödemeler,
 • Doktorun hasta potansiyeli (gebe, yaşlı, evde tedavi gören gibi…)
 • Aile hekiminin bağlı olduğu sağlık merkezi giderleri gibi farklı birçok faktör maaş üzerinde değişiklikler oluşturmaktadır.

Temel olarak maaş, aile hekiminin potansiyeline, sahip olduğu hasta sayısına ve çalışma yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Bunun yanında en fazla etkileyen bir diğer faktör maaş puanlamasıdır. Yine bu noktalara bağlı şekillenen puanlama sistemi, farklı ödemeler almalarına neden olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında aile hekimleri birbirileriyle aynı maaşı almamaktadır.

Aile Hekimi Maaş Puanlaması

Aile hekimleri aylık maaş puanlaması, maaş miktarının belirlenmesinde kullanılan bir hesaplama türüdür. Bahsettiğimiz faktörleri de içerisinde barındıran puanlama sistemi, ek ödeme miktarını belirlemektedir. Aile hekiminin görev yaptığı mahallenin nüfusu, hekimin çalışma yoğunluğu ve hasta sayısı üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Ayrıca hekimin uzman veya pratisyen olması da göz önünde bulundurulmaktadır. Özellikle yoğun nüfuslu bölgelerde bakılacak hasta potansiyeli daha yüksektir. Bu anlamda yoğun tempoda çalışan aile hekimleri, puanlama sistemine göre ek ödeme alarak daha yüksek maaş almaktadırlar.

Sizlere bu yazımızda Aile Hekimi Maaşı? Aile Hekimi Ne Kadar Alıyor? sorusuna cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Aile hekimi aylık ne kadar maaş alıyor?

Aile hekimleri, çalışma süreleri ve derecelerine bağlı olarak değişen bir maaş alırlar. Genel olarak, aile hekimlerinin 2021 yılı itibarıyla net aylık maaşları 7.000 TL ile 13.000 TL arasında değişebilir. Ancak bu rakam, çalışılan bölgeye, hizmet yılına, mesleki dereceye ve ek hizmetlerin varlığına göre değişebilir.

2023 aile hekimleri ne kadar maaş alıyor?

Maalesef, 2023 yılı için aile hekimlerinin maaşlarının ne kadar olacağı konusunda bir tahminde bulunamıyorum. Bu tür konularda net bir bilgiye ulaşmak için, resmi makamlardan veya ilgili kurumlardan güncel bilgileri takip etmeniz gerekmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık