Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Parçalı Bulutlu

Devlet Hastaneleri Burun Estetiği Yapar Mı? SGK Karşılar Mı?

SGK
16.10.2023
188
A+
A-
Devlet Hastaneleri Burun Estetiği Yapar Mı? SGK Karşılar Mı?

Devlet hastaneleri burun estetiği konusu burnuna estetik yapmak isteyenler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Estetik operasyon alanında en çok tercih yaptırılan operasyonların başında burun estetiği gelmektedir. Burun estetiği estetik amacıyla yaptırılabileceği gibi sağlık için de yaptırılabilmektedir. Yapılan operasyonlar kişilerin daha güzel görünmelerini sağlarken aynı zamanda rahat nefes alıp verebilmelerini sağlayacaktır.

Diğer adı rinoplasti olan burun estetiği, özel hastanelerin yanı sıra devlet hastanelerinde de yaptırılabilmektedir. Devlet hastaneleri burun estetiği fiyatları daha uygun olup, çoğu kişi bu sebepten dolayı devlet hastanelerini tercih etmektedir.

Burun Estetiği Nedir?

Burun kıkırdak ve kemik yapısında yapılan operasyonel işlemlerle burnun şekil değiştirmesine burun estetiği ya da rinoplasti denilmektedir. Yapılan operasyonla beraber hastalar daha güzel bir burun yapısına sahip olurken nefes alıp vermeleri daha kolay olmaktadır. Estetik operasyon ile burundaki kıkırdak ve kemik dokulara müdahale edilmekte, burundaki eğiklik ve çıkıntılar düzeltilmektedir.

Devlet Hastaneleri Burun Estetiği Yapar Mı SGK Karşılar Mı
Devlet Hastaneleri Burun Estetiği Yapar Mı SGK Karşılar Mı

Buruk estetiği operasyonu genel anestezi ya da lokal anestezi yoluyla yapılabilmektedir. Lokal anestezi yolu ile burun operasyonu yaptıranlar aynı gün içinde taburcu olabilirken, genel anestezi ile burun estetiği yaptıranlara bir gece yatış verilmektedir.

Devlet Hastaneleri Burun Estetiği Yapar Mı?

Devlet hastaneleri de özel hastanelerde olduğu gibi burun estetiği yapmaktadır. Hastaların rahat nefes alamaması, burun kırılması gibi acil müdahale gerektiren durumlarda devlet hastaneleri burun estetiği operasyonunun bir kısmını karşılamaktadır. Estetik amacıyla burun estetiği yaptırılmak istenmesi halinde masraflar SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Burunda görsellik ve şekil bozukluğunun ön planda olmadığı hastanın rahat nefes alamaması, burunda kırık olması gibi sağlığın ön planda olduğu durumlarda masraflar devlet tarafından karşılanabilmektedir. Estetik amaçlı burun operasyonu olacak olanların talep edilen ücreti ödemeleri gerekir.

Devlet Hastaneleri Burun Estetiği Fiyatları

Devlet hastaneleri burun estetiği fiyatları ortalama olarak 10.000 TL ile 20.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Devlet hastanelerinde yapılacak olan burun estetiğinde fiyatlandırmalar operasyonun yapılacak olduğu şehir, operasyonu yapacak doktor, hastane gibi durumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Devlet hastanelerinde burun estetiği fiyatları İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde diğer şehirlere göre daha yüksektir. Fiyatlandırmada belirleyici olan bir diğer durum hastanın ilk kez mi burun estetiği olacağı ya da buruna revizyon yapılıp yapılmayacağıdır. Buruna revizyon yapılacak hastalardan daha yüksek fiyatlar talep edilebilmektedir.

SGK belirli durumlarda hastaların burun estetiği fiyatlarını karşılamaktadır. Estetik amaçla yapılmayan ve sağlık amacıyla yapılan operasyonlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanabilmektedir. Bu durumda SGK masrafların bir kısmını karşılayabileceği gibi tamamını da karşılayabilmektedir. Daha iyi bir görünüm kazanmak için gerçekleştirilecek estetik operasyonların masrafını devlet karşılamamaktadır.

Özel Hastanelerde Burun Estetiği Fiyatları

Özel hastanelerde burun estetiği yaptırmak isteyenler için burun estetiği fiyatları 20.000 TL ile 30.000 TL aralığında değişiklik göstermektedir. Burun estetiği fiyatları yapılacak operasyona bağlı olarak 60.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Fiyatlar operasyonu gerçekleştirecek doktor ve özel hastaneye bağlı olarak değişebilmektedir.

Burun ucu düzeltme, burun küçültme, kemer küçültme, burun içi eğriliği düzeltme gibi operasyonel işlemlerde fiyatlarda farklılık görülebilmektedir. Burunda yapılacak küçük değişikliklerde fiyatlar daha uygun olmaktadır.

Devlet Hastanelerinde Burun Ameliyatı Ücretli Mi?

Devlet hastanelerinde burun estetiği ameliyatlarının ücretli olup olmaması estetiğin yapılma amacına göre değişmektedir. Sağlık amacıyla yapılacak olan burun ameliyatlarında masrafların bir kısmı ya da tamamı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Dış görünüşte güzel görünmek amacıyla yapılan burun estetiği masrafları SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Devlet Hastaneleri Burun Estetiği Hangi Bölüm?

Devlet hastaneleri burun estetiği operasyonu kulak, burun, boğaz uzmanları ya da plastik cerrahiler tarafından yapılmaktadır. Burun estetiği yapacak olan doktorun gerekli yetkinliğe ve donanım sahip olması gerekir. Aksi durumda istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilecektir.

Kulak Burun Boğaz Doktoru Burun Estetiği Yapar Mı?

Kulak burun boğaz yani KBB doktorları burun estetiği yapabilmektedir. Plastik cerrahların yer almadığı devlet hastanelerinde burun estetik operasyonları KBB doktorları tarafından yapılmaktadır. Burun estetiği yaptırmadan önce estetiği gerçekleştirecek olan doktorun bu alanda uzman ve yetkinliğinin olup olmadığının mutlaka araştırılması gerekir.

Burun Estetiği Kaç Yaşında Yaptırılabilir?

Vücudumuz ve yüzümüz 18 yaşına kadar gelişimini sürdürmektedir. Burun tıkanıklığı, nefes alamama gibi sağlık sorunlarında bu ameliyatlar küçük yaşata yaptırılabilmektedir. Dış görünüm açısından burun estetiği yaptırmak isteyenlere doktorlar tarafından 18 yaşından sonra bu işlem önerilmektedir.

Burun Estetiği Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği için operasyonun süresi burna yapılacak işleme bağlı olarak 2 ile 2,5 saat aralığında sürmektedir. Bu durum hastadan hastaya göre de değişlik gösterebilmektedir. Bazı durumlarda operasyonların daha uzun sürdüğü de gözlemlenebilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi ya da lokal anestezi yolu ile yapılabilmektedir. Hastalar ameliyat esnasında ve ameliyattan sonra ağrı ve acı hissetmemektedirler. Lokal anestezi ile burun estetiği olanlar operasyonun yapıldığı gün taburcu olabilmektedir. Genel anestezi ile burun estetiği ameliyatı olanlar bir gece hastanede kalmak durumundadırlar.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonra Burun Kaç Günde İyileşir?

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastanın iyileşme süresi hastanın duruma bağlı olarak değişmektedir. Burun estetiğinin hemen ardından ilk günlerde burunda şişme, ödem ve morluk görülebilmektedir. Ameliyattan 5 ya da 7 gün geçmesinin ardından burundaki şişme, ödem ve morluklar iyileşmektedir. Ameliyattan 6 ay ile 12 ay arasında ise burun son halini almaktadır. Burun derisi kalın olan kişilerin burunlarının son halini alması 2 yılı bulabilmektedir.

Burun Estetiğinin Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı sonrasında hastaların bazı durumlara dikkat etmeleri gerekir. Bu durum hastaların iyileşme sürecini daha da hızlandıracaktır.

 • Herkesin burun tipi farklıdır. Bu durumda kişilerin burun estetiğine göstereceği reaksiyonlar da farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı ameliyatın kişiye özel planlanması gerekir.
 • Kişinin sahip olduğu burun tipi, burun estetiği operasyonuna yöne vermektedir. Bunun için ameliyatı yapacak olan doktorun burun tipini iyi bir şekilde analiz ederek operasyona dair detayları hastaya iletmesi gerekir. Hasta da bu durumda aklına takalın bir soru olursa doktora sorabilir.
 • 1 hafta boyunca hastanın kendini yoracak hareket ve davranışlardan uzak kalması gerekir.
 • Burun ameliyatı iyileşme sürecinde spora ara verilerek birkaç ay yürüyüş dışında başka spor yapılmamalıdır.
 • Hastanın bu süreçte ağır kaldırmaması gerekir.
 • Operasyonun ardından 6 ay boyunca gözlük takılmamalıdır.
 • İyileşme süreci boyunca hastaların sigara kullanmamaları gerekir.
 • Ameliyatın ilk günlerinde hastaların güneşten uzak kalmaları ve bol bol istirahat etmeleri gerekir.
 • Hastaların taburcu olmalarının ardından 1 hafta süre ile burun çevrelerine su değdirmemeleri gerekir.

Devlet hastanesinde burun ameliyatı olmak için karar vermesi durumunda bazı detaylara dikkat etmeleri gerekir.

 • Ameliyat olmak istenen devlet hastanesinde KKB bölümünde görev alan doktorlar ve ameliyat tekniklerinin ne olduğu araştırılmalıdır.
 • Ameliyatı yapacak olan doktorun geçmişte kaç tane operasyon yaptığı ve bu operasyonların fotoğrafları öğrenilmelidir.
 • Burun estetiği operasyonun yalnızca kulak burun boğaz doktoru tarafından mı yoksa ameliyatta plastik, estetik cerrahi uzmanının da yer alıp almayacağı araştırılmalıdır.
 • Devlet hastaneleri burun estetiği operasyonu için ne kadar talep ediyor öğrenilmeli ve diğer devlet hastaneleri ile karşılaştırma yapılmalıdır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık