DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
10.05.2023 17:28
A+
A-

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Yardımları ile ön plana çıkan belediyelerden biri de Çanakkale Belediyesidir. Marmara Bölgemizin turizm değeri yüksek şehirleri arasında yer alan Çanakkale’de bir süredir faaliyetlerini sürdüren Çanakkale Belediyesi; dar gelirli ve muhtaç vatandaşlara önceki yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da yardımcı olmaya devam ediyor.

Pandemi sürecinde sosyal yardımlarını hızlandıran belediye, korona virüs salgını yüzünden işleri sekteye uğramış, işyerini kapatmış ya da işinden ayrılmış kişilere de ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

Çanakkale Belediyesi; Sosyal Market projesi ile dar gelirli ve yoksul vatandaşların ihtiyaçlarını ücretsiz bir şekilde karşılayabilmelerine olanak tanıyor.

Bu yazımızda kısaca Çanakkale Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlar nelerdir? vb. bu konuya dair en çok merak edilenleri yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Çanakkale Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Belediye tarafından yapılan ayni ve nakdi sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Odun, kömür vb. yakacak yardımı
 • Kira yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı, alışveriş kartı yardımı vb.)
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Engellilere yapılan yardımlar
 • Yaşlı ve kimsesizlere yapılan yardımlar
 • Çocuklar için kırtasiye ve tablet yardımı
 • Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve mama yardımı
 • Dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Giysi yardımı
 • Eşya, mobilya yardımı
 • Şartlı eğitim ve sağlık yardımları
 • Evde yaşlı bakım hizmetleri
 • Bayram yardımları
 • Çamaşır yıkama yardımı
 • Üniversite öğrencilerine yönelik nakdi yardımlar
 • Hoş geldin Bebek Paketi yardımı
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Halk Kart yardımı
 • Ramazan ayı sıcak yemek ve erzak yardımları
 • Engelli öğrenciler için özel eğitim sınıfı taşıma ve yemek yardımları
 • İndirimli su kullanımı

Çanakkale Belediyesi; yoksullara, dar gelirli kişilere, engellilere, dul kadınlara, yoksul ailelerin yeni doğan bebeklerine, yaşlı ve kimsesiz kişilere, muhtaç asker ailelerine, kimsesizlere, yoksul aile çocuklarına yaptığı ayni ve nakdi yardımları ile diğer belediyelerimize örnek teşkil ediyor.

Engelli vatandaşlara ve 65 yaş üstü yaşlılara evde hizmet ve bakım projesi kapsamında yardımcı olan belediye; onların kişisel bakım ve temizlik ihtiyaçlarını bu proje ile karşılıyor.

Her gün aşevinde çıkarılan sıcak ev yemeklerini yoksul kişilere, ailelere dağıtan belediye, aşevine gitmeyen yaşlıların, engellilerin ve hastaların yemeklerini ise ev adreslerine kadar teslim ediyor.

Başlattığı ‘sosyal market’ projesi sayesinde ihtiyaç sahiplerinin gıda ve giyim vb. ihtiyaçlarını yardım severler tarafından yapılan bağışlar sayesinde karşılayabilmelerine olanak tanıyor.

Muhtaç asker ailelerine ayni ve nakdi yardımlar sunan belediye, evinde çamaşır makinesi olmayan ve kendi çamaşırlarını bile yıkayamayan yoksul kişi ve ailelere sunduğu çamaşır merkezi ile bu kişilerin çamaşırlarını ücretsiz bir şekilde yıkayabilmelerini sağlıyor.

Yoksul ailelerin üniversiteyi kazanan çocuklarına ise burs niteliğinde nakdi yardımlarda bulunan belediye, yoksul ailelerin ilköğretim ve lise eğitimi alan çocuklarına ise kırtasiye yardımında bulunuyor.

Bu çocuklara kalem, kitap, defter vb. eğitimlerine yönelik temel malzemeleri alan belediye, aynı zamanda onların kaban, mont, spor ayakkabı, bot, okul çantası, önlük vb. ihtiyaçlarını da ücretsiz bir şekilde karşılıyor.

Belediye ücretsiz tablet kampanyası dahilinde yoksul aile çocuklarına online eğitim sürecinde kullanabilecekleri ücretsiz tablet ve internet paketi armağan ediyor. Böylelikle öğrenciler, pandemi döneminde de derslerini online platformda yani EBA’da dinleyebiliyor ve eğitimlerine sorunsuz bir şekilde devam edebiliyorlar.

Halk Kart uygulaması ile yoksul, dar gelirli ve kimsesiz vatandaşlarına alışveriş kartı sunan belediye, bu kişilerin anlaşmalı marketlerden kartta yer alan limitleri doğrultusunda alışveriş yapabilmelerini sağlıyor.

Eğitime Destek programı ile yoksul aile öğrencilerine nakdi ve ayni yardımlarda bulunan belediye; ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ücretsiz öğle yemeği dağıtıyor.

Aynı proje kapsamında özel eğitim sınıflarında okuyan yani engelli çocukların okullarına ücretsiz bir şekilde ulaşabilmeleri için ulaşım desteği sunuyor. Engelli çocuklara da tıpkı yoksul çocuklar gibi ücretsiz öğle yemeği dağıtıyor.

Askere giden gençleri unutmayan Çanakkale Belediyesi, asker paketi ile askerlere askerlikte kullanabilecekleri ve onlara çok yardımcı olacak diş fırçası, kolonya, dolap kilidi, bot kilidi vb. malzemeleri ücretsiz bir şekilde sunuyor.

Eşinden ayrılmış, eşi evi terk etmiş, şiddet görmüş ya da boşanmış dul kadınları unutmayan belediye; bu mağdur kadınlara ve onların velayetindeki çocuklarına da nakdi ve ayni yardımlar sunuyor.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çanakkale Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi, engelli ve zor durumdaki vatandaşlara yönelik bu yardımlara başvurmak isteyen ve yardımlardan yararlanmayı dileyen kişilerin bizzat belediyeye gitmeleri ve başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Çanakkale il sınırlarında yaşayan yoksul ve muhtaç kişiler; sosyal yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Online platformda da başvurular gerçekleştirilebiliyor. Bu noktada e-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile e-devlet sistemine giriş yapmalısınız.

e-Devlet üzerinden bağlı olduğunuz belediye sosyal yardımlarına başvurabilir ve başvurduğunuz sosyal yardımları da sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden Çanakkale Belediyesi sosyal yardımlarına başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671  linkini tıklamalısınız.

Sayfaya giriş yaptığınızda sosyal yardımlara başvurmak istediğiniz belediyeyi seçtikten sonra sayfanın en altında yer alan sosyal yardım türlerinden başvurmak istediğiniz yardımların önüne tick işareti koymalısınız.

Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra formu, onaylayarak göndermelisiniz.

Sosyal yardımlara dair ayrıntılı bilgi edinmek, başvuru için sizden talep edilen belgeleri öğrenmek ve başvurunuzu sorgulamak için belediyeyi de arayabilirsiniz.

Çanakkale Belediyesi Sosyal Yardım Başvuru Formu

Gerek e-Devlet üzerinden gerekse belediyeye giderek sosyal yardımlara başvurmak istediğinizde Çanakkale Belediyesi de tıpkı diğer belediyelerimiz gibi sizden öncelikle kişisel bilgilerinize ve maddi durumunuza yönelik sorular içeren başvuru formunu doldurmanızı talep ediyor.

Başvuru formunda kişisel bilgilerinize örneğin TC kimlik numaranız, ikametgah adresiniz, medeni durumunuz vb. yönelik soruların yanı sıra maddi durumunuzu ölçmeye yönelik sorular da bulunuyor.

Başvuru formunda size hanedeki kişi sayısına, hane toplam aylık gelirine, mesleğinize, aylık kazancınıza dair sorular yer alıyor.

Bu tarz sorular ile belediye; başvuru sahiplerinin muhtaçlık durumlarını ölçmeyi ve binlerce başvuru arasından öncelikli olarak kimlere yardım edeceğine karar vermeyi amaç ediniyor.

Başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi noktasında başvuru formunda yer alan bu sorulara doğru yanıt vermeniz gerekiyor.

Başvuru formundaki bilgilerin doğruluğu, daha sonra belediye tarafından kontrol edildiğinden ve yanlış beyanda bulunmak suç olduğundan bu formu mutlaka doğru doldurmalısınız.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvuru Sorgulama

e-Devlet üzerinden ya da belediyeye giderek gerçekleştirdiğiniz başvurularınızın son durumunu yani onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek adına belediyeye gidebilir veya belediyeyi arayabilirsiniz.

Başvuru sorgulama işleminizi e-Devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Bu amaçla https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvurabileceğiniz sosyal yardımlara dair bilgi edinmek, hangi sosyal yardımlardan faydalanabileceğinizi öğrenmek, başvuru esnasında teslim etmeniz gereken belgeleri ya da başvuru sonucunuzu sorgulamak için Çanakkale Belediyesine ait olan 444 1 717 numarasını arayabilirsiniz.

Çanakkale Belediyesi Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Çanakkale Belediyesi; muhtaç kişilere ve dar gelirlilere ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

Yani herhangi bir düzenli işi olmayan, SGK kaydı bulunmayan, işsiz kişilerin yanı sıra hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan dar gelirliler de yardımlara başvurabiliyorlar.

Dul kadınlar ve velayetlerindeki çocuklar, yoksul aile çocukları, kendisine bakacak kimsesi olmayan yaşlılar, engelliler, çalışmasına engel bir hastalığı olanlar, doğal afetlere ya da kazaya maruz kalarak çalışma gücünü geçici olarak kaybedenler; sosyal yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Çanakkale Belediyesi; yardımlara başvuran kişilerden özel durumlarına göre birtakım belgeler talep edebiliyor.

Örneğin; engelli vatandaşların sağlık kurulu raporunu, eşi vefat eden kadınların ise eşlerine dair ölüm raporunu belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Belediye, sosyal yardım başvurularını inceledikten sonra yardıma ihtiyaç duyduğuna kanaat getirdiği başvuru sahiplerinin evine yerinde inceleme yapmak üzere personellerinden oluşan bir inceleme komisyonu yolluyor.

İnceleme komisyonu, kişilerin sosyo-ekonomik durumlarına dair bir rapor hazırlayıp, bu raporu sonradan belediyeye teslim ediyor.

Bu rapor, başvuru formu ve teslim edilen tüm belgeler, belediye tarafından ayrıntılı bir şekilde incelendikten ve doğrulukları onaylandıktan sonra belediye; hangi kişilere yardım yapacağına dair son kararını veriyor.

Belediye yardımlarından faydalanan kişilerin muhtaçlıklarının ortadan kalkması örneğin işe başlamaları durumunda bu duruma dair muhakkak belediyeye bildirimde bulunmaları gerekiyor.

Muhtaçlık durumları ortadan kalkan kişilere yapılan belediye yardımları kesiliyor.

Muhtaçlıkları ortadan kalkmasına rağmen belediye yardımlarını almaya devam eden kişiler, yasal anlamda suç işlemiş oluyorlar. Bu kişilerin daha sonra yararlandıkları yardımı faizliyle birlikte geri ödemeleri, belediye tarafından talep edilebiliyor.

Çanakkale Belediyesi Sosyal Yardımlaşma Başvurusu

Çanakkale Belediyesi, İhtiyaç Sahibi Ailelere Hoş geldin Bebek Paketi Sunuyor. Dar gelirli ya da muhtaç aileler, yeni doğan bebekleri için de belediye yardımlarına başvurabiliyorlar.

Bu durumda belediye, bu ailelere bebek bezi ve maması yardımlarında bulunuyor.

Aynı zamanda ailelere Hoş geldin Bebek Paketini de armağan ediyor.

Bu paketin içerisinde 0-6 ay yaş aralığında bebeği olan annelere hediye edilmek üzere bebek şampuanı, banyo süngeri, pişik kremi, zıbın takımı, battaniye, ıslak mendil vb. birtakım malzemeler yer alıyor.

Bu paketten yararlanmak isteyen kişiler, belediyenin yanı sıra belediyeye bağlı olarak hizmet veren Sosyal Destek Hizmet Müdürlüğüne de başvurabiliyorlar.

Açık Kapı Başvurusu Kapatıldı Ne Demek?

Çanakkale Belediyesi Erzak Yardımı

Çanakkale Belediyesi, Sosyal Market Projesi ile Dar Gelirlilere Umut Oluyor. Hayır severlerin giyim, eşya vb. birçok malzeme ve eşya bağışlayabilecekleri Sosyal Market’e giden ihtiyaç sahipleri, kendi ihtiyaçlarını buradan temin edebiliyorlar.

Yoksul vatandaşların yanı sıra dar gelirlilere de umut olan bu proje sayesinde hem israfın önlenmesi hem de yoksulluğun azaltılması amaç ediniyor.

Hayır severler, yeni eşyaların yanı sıra az kullanılmış eşyalarını da Sosyal Market’e bağışlayabiliyorlar.

Böylelikle Çanakkale sınırlarında yaşayan vatandaşlar arasında yardımlaşma ve dayanışma da arttırılmış oluyor.

Çanakkale Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Çanakkale Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelere yılda 2 defa olmak üzere bayramlarda maddi yardımda bulunmaktadır. Çanakkale Belediyesi para yardımlarını Ramazan ve Kurban bayramında yapmaktadır. Ayrıca ekonomik durumu kötü ailelerin okuyan çocuklarına burs niteliğinde karşılıksız eğitim yardımında bulunmaktadır.

Çanakkale Belediye dar gelirlilere, muhtaç, yoksul, kimsesiz, özürlüler, öğrenciler ve asker ailelerine sosyal,
sağlık ve ekonomik sorunların çözümüne yardımcı olabilmek amacıyla nakdi yardımda bulunmaktadır. Yardım başvuru talepleri belediye yada ilçe belediyeleri başvuru ile yapılmaktadır.

Çanakkale Vefa Destek Grubu Telefon Numarası

81 ilimizde olduğu gibi Çanakkale’de de vatandaşlar, Vefa Sosyal Destek hatları olan 112, 155 ya da 156 numaralarından birini çevirerek, yardım talebinde bulunabiliyorlar.

65 yaş üstü vatandaşların ya da kronik bir hastalığı mevcut olan hastaların dışarı çıkmadan alışveriş ihtiyaçlarının grup gönüllüleri tarafından karşılanmasını sağlayan bu proje ile Vefa Destek Grubu; başvuran kişiler için gıda, kişisel bakım, sağlık amaçlı alışverişleri yapıp, alışveriş poşetlerini başvuru sahiplerinin evlerine kadar teslim ediyorlar.

Bu numaraları arayıp, yardım isteyen Çanakkaleli vatandaşların ise alışveriş tutarını evlerinin kapısında ödemeleri gerekiyor.

Vefa Sosyal Destek grubu, vatandaşların bankacılık ve diğer kurumlarla olan işlemlerini de onlar adına gerçekleştiriyor.

İhtiyaç sahibi ve muhtaç kişiler, ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanması talebinde bulunmak adına da 112, 155 ya da 156 hatlarından birini arayabiliyorlar.

Bu yazımızda Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu ile ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

e-Devlet Üzerinden Para Yardımı Başvurusunda Bulunulur mu?

Evet.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Para Yardımı Var mıdır?

Evet.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.