Yardım Başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Bursa ilinde yaşayan yardıma muhtaç vatandaşlar gıda ve para yardımı için başvuruda bulunabilirler. Marmara Bölgemizin en güzel şehirlerinden biri olan, ülkemizin en kalabalık dördüncü şehri olma unvanına sahip Bursa’da pandemi sürecinde de kesintisiz hizmet sunan Bursa Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli, engelli, yoksul ve muhtaç kişilere ayni ve nakdi yardımlarda bulunmaya devam ediyor.

Sosyal yardımlara ihtiyaç duyan kişiler, bu yardımlara online olarak başvurabiliyorlar.

Yoksul ve dar gelirli vatandaşların yanı sıra pandemi sürecinde işsiz kalan kişiler ve işyerini kapatan esnaflar da belediyenin hem nakdi hem de ayni yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Bursa Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlar nelerdir? sorusunu yanıtlamaya, Bursa belediyesi yardımlarına nasıl başvurabileceğinize değinmeye çalışacağız.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda kolisi yardımı
 • Sıcak yemek dağıtımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Kira yardımı
 • Nakdi yardımlar (para, alışveriş çeki dağıtımı vb. yardımlar
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Kimsesiz yaşlılara yapılan yardımlar
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Çocuklar için kırtasiye ve tablet yardımı
 • Bebekler için bebek bezi ve mama yardımı
 • Engelliler için yapılan yardımlar (medikal malzeme yardımı, sağlık ve ilaç yardımı vb.)
 • Belediye bayram yardımı
 • Belediye yaşlı bakım hizmetleri
 • Öğrenciler için belediye burs yardımı
 • Yeni doğan yardım paketi

Bursa Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardım başvurularını değerlendirirken başvuran kişiler arasında önceliğini yoksul, herhangi bir geliri olmayan kişilere ve ailelere veriyor.

Hiçbir geliri olmayan kişilerin yanı sıra hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan kişilere yani muhtaç kişilere de yardımcı oluyor.

Yani sigortalı bir işte çalışmalarına rağmen muhtaç sınıfında yer alan hane halkı kişi sayısı fazla olan ve evini geçindirmekte zorlanan kişilere de ayni ve nakdi yardımlar yapıyor.

Engelli vatandaşlar için tekerlekli sandalye, baston vb. araç ve gereçler dağıtan Bursa Büyükşehir Belediyesi; hastalığı yüzünden çalışamayan ve herhangi bir geliri olmayan kişilere ve ailelerine de yardım eli uzatıyor.

Yoksul aile çocuklarına tablet ve kırtasiye yardımlarında bulunarak, onların eğitimlerine devam edebilmelerine olanak tanıyor.

Bursa’da yer alan aşevleri, kimsesiz, gelirsiz ve dar gelirli kişi ve ailelere her gün sıcak yemek dağıtıyor.

Üstelik pandemi döneminde aşevleri, 65 yaş üstü kişilere, engellilere ve kronik hastalara sıcak yemeklerini evlerine kadar teslim ediyor.

Pandemi döneminde yoksul vatandaşların yanı sıra işini kaybetmiş kişilere, maddi anlamda çıkmaza düşmüş ya da işyerini kapatmış esnaflara da gıda kolileri dağıtan belediye, Ramazan ayında hız kesmeden yoksullara bu kolileri ev adreslerinde teslim ediyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi gıda ve erzak yardımı sayesinde aileler; bir aylık temel ihtiyaçlarını ücretsiz bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Gıda kolilerinde beslenme için gerekli olan yağ, bulgur, makarna, pirinç gibi malzemelerin yanı sıra kahvaltılıklar da bulunuyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yoksul ve muhtaç kişilere ise Kart16 isimli sosyal yardım kartı dağıtıyor.

Belirli limitlere sahip olan bu kartlar sayesinde vatandaşlar, gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım vb. ihtiyaçlarına yönelik birçok malzemeyi BİM, Migros vb. anlaşmalı marketlerden satın alabiliyorlar.

Bursa sosyal yardım kartı olan Kart16 limiti, başvuru sahibinin maddi durumuna ve muhtaçlık seviyesine göre değişebiliyor.

Her ay güncellenen bu kartlarda 200-300-400 TL gibi farklı limitler bulunabiliyor.

İlköğretim, ortaöğrenim ya lise öğrencilerine ücretsiz tablet dağıtan Bursa Büyükşehir Belediyesi; böylelikle öğrencilerin pandemi sürecinde online eğitime devam edebilmelerine, EBA ders içeriklerini takip ederek, derslerinden geri kalmamalarına olanak tanıyor.

Üstelik yoksul aile çocuklarına ücretsiz internet sunarak, onlara yardımcı oluyor.

Eşi vefat etmiş, eşi evi terk etmiş ya da eşinden ayrılmış, çalışmayan ve herhangi bir sabit geliri olmayan kadınları da unutmayan belediye; onlara ve velayetlerindeki çocuklarına ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

Barınma ihtiyacını bile karşılayamayan yoksul vatandaşlara kira yardımı yaparak, onların daha sağlıklı ve hijyenik evlerde oturabilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Doğal afetlere maruz kalan ya da ciddi bir hastalığa yakalanarak çalışamayacak, kendisini ve ailesini geçindiremeyecek hale gelen kişileri de unutmayarak onların bu süreci daha kolay atlatabilmelerine yardımcı oluyor.

Muhtaç asker aileleri, gazi ve şehit yakınları da Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarından öncelikli olarak yararlanabiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarından yararlanmak isteyen kişilerin bizzat belediyeye giderek, sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Bursa il sınırlarında ikamet eden vatandaşlar, belediye tarafından kısa bir süre önce faaliyete geçirilen online platforma girerek de sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Online başvurularınız için öncelikle https://www.bursa.bel.tr/yardim_basvuru linkini tıklamalı, ardından sayfadaki başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.

Alternatif olarak e-Devlet üzerinden de sosyal yardım başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu amaçla https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalı, e-Devlet şifreniz ve TC kimlik bilgileriniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra Yardım Başvurusu Yapılacak Belediye kısmında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni seçmelisiniz.

Sayfanın en altındaki sosyal yardım türlerinden başvurmak istediğiniz yardımlara tick işareti koyarak, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal yardım başvurusu esnasında gerekli belgelere dair ayrıntılı bilgi edinmek, daha önce gerçekleştirdiğiniz başvurularınızı sorgulamak, hangi yardımlardan yararlanabileceğinizi öğrenmek adına belediyeyi arayabilirsiniz.

Yardım başvurularınız için ALO 153 hattını da arayabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediyeye giderek ya da online platform üzerinden gerçekleştirdiğiniz tüm başvurularınızı sorgulamak, başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmek istediğinizde belediyeyi arayabilirsiniz.

ALO 153 hattı üzerinden de başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.

Online başvurularınıza cevap gelip gelmediğini öğrenmek istediğinizde hotmail ya da e-mail adresinizi kontrol edebilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal yardım başvurunuzu sorgulamak, başvuru için gerekli belgeleri öğrenmek, sosyal yardımlara başvurmak için belediyeye ait olan 444 16 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Aynı zamanda ALO 153 Beyaz Masa’yı da arayabilirsiniz.

bursa belediyesi yardım başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Formu

Gerek belediyeye ait internet sitesi üzerinden gerekse bizzat belediye binasına giderek gerçekleştirdiğiniz sosyal yardım başvurularınızda öncelikle yardım başvuru formunu doldurmanız gerekiyor.

Bu formda TC kimlik numaranıza, ikametgah adresinize, medeni durumunuza dair kişisel sorular yer alıyor.

Aynı zamanda aylık gelirinize, mesleğinize, hanedeki kişi sayısına, hane halkı aylık toplam gelirine yönelik bazı sorular da bulunuyor.

Ülkemizdeki tüm belediyeler, başvuru formunda bulunan bu sorular ile başvuran kişilerin muhtaçlık seviyelerini tespit etmeyi yani gerçekten kimlerin yardıma ihtiyaç duyduklarını ve kimlere yardım etmeleri gerektiğini öğrenmeyi hedefliyor.

Bu yüzden de başvuru sahiplerinin bu formdaki tüm soruları eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıtlamaları gerekiyor.

Aksi halde yanlış beyanda bulunmak, yasal anlamda suç teşkil ediyor.

Bu durumda bir süreliğine yardımlardan faydalanan ve muhtaç olmadığı daha sonra belediye tarafından tespit edilen kişiler; cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan Kart16 sosyal yardım kartı, muhtaç kişilerin gıda, temizlik, kişisel bakım vb. ihtiyaçlarını görebilmelerini sağlıyor.

BİM, Migros, ŞOK vb. marketlerde geçerli olan bu kartlara Bursa Büyükşehir Belediyesine giderek ve başvuru formu doldurarak başvurabiliyorsunuz.

Aynı şekilde e-Devlet üzerinden ya da Büyükşehir Belediyesine ait olan internet sitesi üzerinden de Kart16 sosyal yardım kartına başvurabiliyorsunuz.

 Bursa Belediyesi ve Vakıfbank ortak çalışması ile maddi durumu kötü ailelere verilen kart 16 yardımı için belediye tarafından 150 TL ile 400 TL arasından yükleme yapılmaktadır.

Burs Büyükşehir Belediye yardım kartı olan Kart 16 hakkında ayrıntılı bilgi için Kart 16 Nedir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Yazımızı okuyabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yoksul aile çocuklarının eğitim hayatlarına pandemi döneminde de devam edebilmeleri adına onlara ücretsiz tablet dağıtan belediyeden tablet almak isteyen kişilerin de belediyeye başvurmaları ve başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

e-Devlet üzerinden ve belediyeye ait internet sitesi üzerinden de ücretsiz tablete başvurulabiliyor.

Vatandaşların ücretsiz tablet alabilmeleri için muhtarlıktan fakirlik belgesi almaları gerekiyor.

VEFA Sosyal Destek Hattı Bursa Telefon Numarası

Ülke genelinde 65 yaş üstü vatandaşlara ve kronik hastalara pandemi sürecinde yardımcı olan VEFA Sosyal Destek Hattı; Bursa’da ikamet edenlerin ihtiyaçlarını dinliyor ve onların ihtiyaçlarına en kısa süre içerisinde yanıt veriyor.

112, 155 ya da 156 Vefa sosyal destek hatlarından birini aradığınızda grup gönüllerine ulaşabiliyorsunuz.

Gıda, kişisel bakım, temizlik malzemesi, ilaç vb. ihtiyaçlarınızı beyan edebiliyorsunuz.

Aynı zamanda grup gönüllerinden sizin için bankaya ya da başka bir kuruma gitmelerini ve sizin işlemlerinizi gerçekleştirmelerini dileyebiliyorsunuz.

Yoksul ve muhtaç yaşlılar ve hastalar; ihtiyaçlarının herhangi bir ücret ödemeden karşılanabilmelerini de sağlayabiliyorlar.

Vefa üyeleri, alışverişi yaptıktan sonra ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine kadar ihtiyaçlarını teslim ediyor.

İhtiyaç sahibi yani 65 yaş üstü yaşlılar ve kronik hastalar ise alışveriş tutarını evlerinin kapısında ödeyebiliyorlar.

Sizler de pandemi sürecinde sokağa çıkması riskli olan gruptaysanız; 112, 155 ya da 156 numaralarından birini arayarak, yardım talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi ‘Ekmek Sepeti’ Yardımı Başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi ‘Ekmek Sepeti’ Yardımı ile Muhtaçlara Umut Oluyor! Bursa’daki örnek sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Ekmek Sepeti yardımı kapsamında hayır severler, muhtaç kişilere yardım kuponları gönderebiliyorlar.

Şu an için mevcut toplamda 5 adet yardım kuponu bulunuyor.

Günlük süt kuponu, yoğurt kuponu, yumurta kuponu, 2’li ekmek kuponu satın alabilen hayır severler; bu kuponları muhtaç kişilere bağışlıyorlar.

Ekmek Sepeti projesine dair ayrıntılı bilgi edinmek ve hayır severlere yardım kuponu bağışlamak için hemen https://www.besasekmek.com.tr/sorumlulukdetay/ekmek-sepeti linkini tıklayabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Gıda Destek Paketi Yardımı 

Bursa Büyükşehir Belediyesi COVID19 Gıda Destek Paketi Yardımından Esnaflar Da Yararlanabiliyorlar. Bursa ile OMUZ OMUZA sloganı ile başlatılan projelerden biri olan bu projeye göre ihtiyaç sahipleri, işini kaybeden yani işyerini kapatmak zorunda kalan esnaflar, işsiz kalan kişiler; gıda destek paketlerine başvurabiliyorlar.

Binlerce aileye dağıtılan bu paketlere hemen başvurmak için https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linkini tıklayabilir ya da direk belediyeye gidebilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına yoksullar, muhtaçlar, dar gelirliler, dul kadınlar, engelliler, başından kötü bir kaza geçen ve çalışma gücünü kaybedenler, yeni bebek sahibi olmuş yoksul aileler, evini geçindiremeyen kişiler başvurabiliyorlar.

Muhtaç kişiler; belediyenin ayni ve nakdi yardımlarına başvururken, başvuru sahiplerinden bazı belgeler talep ediliyor.

Başvuru sahiplerinin özel durumlarına göre talep edilen bu belgelere engelliler için tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınması gereken sağlık kurulu raporunu, yoksul aileler için fakirlikten alınabilen fakirlik belgesini örnek olarak gösterebiliriz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi; tüm başvuruları teker teker değerlendiriyor ve muhtaç kişilerin gerçekten muhtaç olup olmadıklarını tespit etmek adına evlerine inceleme komisyonu yolluyor.

Daha sonra bu komisyon tarafından alınan raporu ve başvuran kişilerin teslim ettiği belgeleri inceliyor.

Böylelikle tüm başvurular arasından öncelikli olarak kimlere yardım yapması gerektiğine karar veriyor.

Bu yazımızda Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de Bursa il sınırlarında ikamet ediyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Para Yardımı Yapan Dernek, Vakıf, Kuruluşlar ve İş Adamları

 

Bursa Sosyal Yardım Kartı İçin Nereye Başvurabiliriz?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetlere giderek bizzat başvuruda bulunabilirsiniz.

Erzak Yardımı İçin Belediyeye Başvurabilir miyiz?

Evet.

5 Yorum

 1. Eşim inşahatan düştu kolunda pılatın var çalışamıyor calişamıyor kıradayım 600 verıyorum 3cocugum var 2kisi ögrenci birine bez süt aliyom yetmiyor sizden Allah razısı İcin yardım istyorum banada yardım edın

 2. Bursa yenişehir de oturuyorum evim kirada oturuyorum sizden erzak paketi ihtiyacım var

 3. Bende işsizim çok zor durumda yım yardım edin lütfen ben üç çocuk babası yım

 4. Benim çok ihtiyacım var kiracıyım çok zorunda ikiçocuğum var okulagidiyor ayak kabı giyim ramazan erzak yardımı çok ihtiyacım var başvurudum tece hatalı dıyor başvurusu olmuyor yardım cıolun sizden ricam eşim işi yok çalışmıyor sigortası yok hiç bir gelirimiz yok aldığım sosyal yardımı geçiniyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu