Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Kart16 Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? Limiti Ne Kadar 2023

02.09.2023
1.697
A+
A-
Kart16 Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? Limiti Ne Kadar 2023

Kart16 Ne İşe Yarar?, Kart16 Ne İşe Yarar?, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır?, Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır?, Kart 16 Limiti Ne Kadar?, Kart16 Başvuru Formu, Kart 16 Başvuru Formu Doldur, Kart 16 Bakiye Sorgulama, Kart16 Kartına Kaç Para Yükleniyor?, Kart16 Hangi Marketlerde Geçerli?, Kart 16 Ayın Kaçında Yatıyor?, Kart16 Ramazan Sosyal Destek Çeki, Bursa Kart 16 Ne Zaman Gelir?, Kart16 Telefon Numarası ve İletişim

Kart16 Nedir? Başvuru ve Sorgulama; Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından maddi durumu kötü olan ihtiyaç sahibi ailelere özel olarak hazırlanmış Kart16 Sosyal Destek Kartı Bursa’da yaşayan kişilere verilmektedir.

Kart16 Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? Limiti Ne Kadar 2023

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım kampanyası kapsamında korona virüs yüzünden işsiz kalan, maddi olan etkilenen ailelere verilen kart16 sayesinden dilediği marketten gıda alışverişi yapmasına olanak tanımaktadır. Binlere aileye dağıtılmaya başlanan kart16 yardım kartı ihtiyaç durumuna göre her ay 150- 200 ve 250 TL aralığından bakiye yüklenecektir.

Vakıfbank ile yapılan çalışmalar sonucu hazırlanan Kart16 yardım kartı Vakıfbank pos cihazının bulunduğu marketlerde geçerlidir.

Sizlere bu yazımızda Kart16 Nedir? Kart 16 limiti ne kadar? Kart 16 başvuru formu ve Kart 16 başvurusu sorgulama işlemleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

İşte Kart 16 Yardım kartı hakkında detaylar;

Kart 16 Nedir?

Kart16 sosyal yardım kartı işsiz kalan maddi durumu kötü olan ihtiyaç sahibi kişilere verilen Vakıfbank kartıdır. Yapılan yardımın gizliliğine önem veren Bursa Büyükşehir Belediyesi Vakıfbank ile yaptığı anlaşma ile ihtiyaç sahibi kişilere hem rencide olmaması hem de diledikleri şekilde alış veriş yapmaları için kart 16 sosyal yardım kartını devreye almıştır.

Kart16 sosyal yardım kartı Bursa merkez 17 ilçesinden neredeyse tüm marketlerde geçerlidir.

Kart16 Ne İşe Yarar?

Kart 16 sosyal yardım kartı bankamatik kartı olarak kullanılan kartlardan biridir. Belediye tarafından yapılan inceleme sonrası ihtiyaç sahibi kişilerin kartını Bayramlarda yada ihtiyaç durumuna göre her ay nakit bakiye yüklenerek kullanmasına olanak sağlayan banka kartıdır.

Kart 16 sosyal yardım kartı tekel ürünleri, içki, elektronik eşya ve beyaz eşya hariç her şeyde geçerlidir.

Bursa Kart 16 Kimlere Verilir?

Bursa’da yaşayan ve maddi durumu kötü olan kişilerin İl ve İlçe belediyesine bizzat başvurusu yada internette başvurmaları halinde puanla sistemine göre ihtiyaç durumuna göre Üst düzeyde sosyal destek, orta düzeyde sosyal destek, alt düzeyde geçici süreli sosyal destek ve alt düzey sosyal destek puanına tek seferlik yada sürekli yardım yapılması planlanmaktadır.

Kart16 sosyal yardımı kartı asgari ücretten az geliri olan, işsiz kalmış ve pandemi dolayısı ile bir çok kişiye verilmektedir. Bursa ilinde yaşamak ve her hangi bir ek gelirin olmaması yardım almanızı sağlayacaktır.

Kart16 Başvurusunda Kimler Bulunabilir

 • Yoksulluk
 • Göç
 • Engel Durumu
 • Yalnız Yaşayan Kadın
 • Yalnız Yaşayan Erkek
 • Eşi Tarafından Terk
 • Şiddet Mağduru
 • Tek Ebeveyn
 • Yangın
 • Cezaevi
 • Geçici İş Göremezlik
 • Kronik Hastalık
 • Ağır Kronik Hastalık (Kanser, Diyaliz vb.)
 • Şehit, Gazi Yakını

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa kart16 yardım kartı başvurusu Bursa Belediyesinin resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvurunuzun kabul edilmesi için tüm bilgilerin doğru olmasının yanında ev adresi ve iletiş bilgilerin doğru girilmesi çok önemlidir. Kart16 başvurusu başvurusu yapıldıktan sonra gerekli inceleme sonra başvuru sonucu SMS olarak size bildirilecektir.

Kart 16 başvurusu belediyenin sitesinden yaptıktan sonra ortalama 1 ay içerisinde sonuç size bildirilir. Bazı dönemler başvuru yoğunluğuna bağlı olarak başvurusu süreci uzayabilir.

Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kart16 sosyal yardım kartı başvurusu internet üzerinden yada bizzat belediye binalarından yapılanmaktadır. Sadece nakit yardım değil dilerseniz aşağıdaki yardımlardan size uygun olanlara başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Ramazan Sosyal Destek Çeki
 • İşitme Cihazı
 • Takip Cihazı
 • Manuel Tekerlekli Sandalye
 • Akülü Tekerlekli Sandalye
 • Akülü Tekerlekli Sandalye Aküsü
 • Tekerlekli Sandalye Bakım ve Tamir
 • Hasta Yatağı ve Karyolası
 • Havalı Yatak
 • Oksijen Tüpü ve Aparatları
 • Afet Destek Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 sosyal yardım kartı çeki başvurusunda bulunmak için bu linke https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx tıklayabilirsiniz.

Aynı haneden tek kişinin başvuruda bulunması gerekir. Ayrıca 18 yaşından küçüklerin başvurusu kabul edilmeyecektir. Başvuru yaparken bilgilerin doğru ve eksiksiz olması çok önemlidir. Başvurunuzun olumlu olması için mutlaka tam olarak formu doldurmalısınız.

Kart 16 Limiti Ne Kadar?

Kart16 yardım kartı limiti hane geliriniz ve sosyal durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Kart16  limit 150 TL, 200 TL ve 250 TL aralığında ödenmektedir. İhtiyaç durumunuza göre bu yardım her ay yada sadece bayramlarda alabilirsiniz.

Kart16 Başvuru Formu

Kart 16 başvuru formu için dilerseniz kart 16 başvurusu yapabileceğiniz gibi dilerseniz

Kart 16 sosyal yardım kart başvuru formunu hane halkından ve 18 yaşından büyük bireyin doldurması gereklidir. Kart16 başvuru formu Sosyal Çalışma Görevlileri tarafından bakanlık sistemi üzerinden ve ilgili kamu kurumlarından detaylı olarak incelenir.

Kart 16 başvuru formunu dolduran kişi kişisel bilgilerini ve hanede yaşayan kişileri ve gelir durumunu ayrıntılı olarak bildirmek zorundadır.

Eğer hanede yaşayan bebek yada devamlı bakıma muhtaç kişi varsa bunları belirttiğinizde ek olarak bunlar için de yardım alabilirsiniz.

Kart 16 Başvuru Formu Doldur

Bursa Büyükşehir Belediye yardım başvurusu yapmak be Kart 16 almak için başvuru formu doldurmanız gerekmektedir.

 1.  Aşama: Online sisteme müracaat eden kişinin ön kaydı, sosyal yardım talebi olarak alınmış olur.
 2. Aşama: Ön kayıt ile beyan edilen bilgilerin, ilgili Şube Müdürlüğünde görevli Sosyal Çalışma Görevlileri tarafından bakanlık sistemi üzerinden ve ilgili kamu kurumlarından araştırılması yapılır. Gerekirse ikamet adresinizde de inceleme gerçekleştirilir ve Sosyal İnceleme Raporunuz hazırlanır.
 3. Aşama: Sosyal İnceleme Raporu, Sosyal Yardımlar Değerlendirme Komisyonu’na sunulur. Sosyal Yardım Hizmetleri Yönetmeliği çerçevesinde uygun bulunması halinde tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılır.
18 yaşından büyükler başvurabilir. Nüfus Kayıt Sistemindeki adresiniz geçerli sayılacaktır. Aynı adresten sadece bir başvuru yapılabilir.

Kart 16 Bakiye Sorgulama

Kart16 sosyal yardım kartı limitleri sorgulama işlemi için her hangi bir site yada uygulama bulunmamaktadır. Ancak Vakıfbank tarafından verilen kart16 kartlarını banktan aktif ederseniz kart içinde olan limiti görebilirsiniz. Kart 16 bakiye sorgulama işlemi için dilerseniz Vakıfbank şubelerine gidebilirsiniz.

Kart16 Kartına Kaç Para Yükleniyor?

Kart16 yardım kartlarına yüklenecek para yani bakiye 150 TL, 200 TL ve 250 TL olarak belediye tarafından belirlenmiştir. Maddi yardım başvurunuz incelenirken size yapılacak yardım tutara belirlenir ve size ödemesi her ay yapılır.

Kart16 Hangi Marketlerde Geçerli?

Kart 16 sosyal yardım kartı Bursa il merkezi ve toplamda 17 ilçede bulunan marketlerde geçerlidir. Ancak kartı kullanabilmeniz için markette Vakıfbank Pos cihazının bulunması gereklidir. Markette Vakıfbank pos cihazı varsa size verilen kart16 yardım kartını kullanarak alış veriş yapabilirsiniz.

Kart 16 Ayın Kaçında Yatıyor?

Bursa Büyükşehir Belediyesi kart16 sosyal yardım kartı yüklemesi ödemeleri bayram öncesinde yatırılmaktadır. Düzenli yardım alan kişilerin ödemesi ise Belediye tarafından size özel olarak bildirilen tarihte yüklenmektedir.

Kart16 Ramazan Sosyal Destek Çeki

Bursa Büyükşehir Belediye Kart16 yardım kartı sahiplerinin hesaplarına kart16 Ramazan sosyal destek çeki yüklemesini yapacağını açıklamıştır. Ayrıca ihtiyaç sahibi kişilerin Ramazan sosyal destek çeki başvuruları her sene olduğu bu senede devam etmektedir.

Ramazan ayına özel devreye alınan Kart16 Ramazan Destek Çeki Gıda, temizlik malzemeleri, giysi gibi temel ihtiyaçların karşılamak için 100 bin aileye dağıtılacaktır.

İhtiyaç sahibi ailelere verilen Bursa Büyükşehir Belediyesi ramazan sosyal yardım çeki sadece marketlerde değil bakkallarda da geçecektir. Ramazan yardım çeki başvurusu aynı şekilde Bursa Belediye resmi sitesini üzerinden yapılacaktır.

Ramazan ayı boyunca Bursa Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı her gün 20 bin adet ekmek kuponu ihtiyaç sahibi ailelere ulaştıracaktır.

Bursa Kart 16 Ne Zaman Gelir?

Bursa kart16 başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi ailelere kart16 yardım kartları belediye tarafından adresinize gönderilmektedir. Başvuru onaylandıktan sonra ortalama olarak 15 gün içerisinde yardım kartınız gelir.

Kart16 Telefon Numarası ve İletişim

Kart16 başvurusu her türlü soru için alo 444 16 00 numarasını yada Adres: Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 16080 Osmangazi/BURSA  ulaşabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Kart16 Nedir? Başvuru ve Sorgulama 2023, Kart 16 limit hakkında bilgi vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu, Gıda ve Erzak Kolisi

Kızılay Yardım Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Kart 16 Yardımı nedir?

Kart 16 Yardımı, Türkiye’de yaşayan ve belirli kriterleri sağlayan 16-25 yaş arası gençlere, nakdi yardım, eğitim, sağlık, konut, ulaşım ve diğer hizmetleri kapsayan bir sosyal yardım programıdır.

Sosyal yardım kartı kimlere verilir?

Sosyal yardım kartı, maddi durumu yetersiz olan, belirli kriterleri sağlayan ve sosyal yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara verilebilir.
Kart16 Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? Limiti Ne Kadar 2023
Kart16 Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? Limiti Ne Kadar 2023

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Fatıma dedi ki:

  Kart16basvumak istiyorum çok Zor durumdayım üç cocugum var evde sekiz kişiyiz kiradayim

  1. özlem dedi ki:

   e devlet den basvurun baska olmuyor

 2. Emine Aktekin dedi ki:

  Kiradayim çok zor durumda yım 3 çocuk la Zor geciniyorum yardım bekliyorum

 3. Emine Aktekin dedi ki:

  Kiradayim çok zor durumda yım 3 çocuk la Zor geciniyorum yardım bekliyorum kart 16 için yardım istiyorum zor durumdayım

 4. Süreyya dedi ki:

  kart16 başvurmak istiyorum çok zor durumdayım altı tane çocuğum var evde 8 kişi yiz kirada oturuyorum kiramı ödeyemiyorum

 5. Dilek Turan dedi ki:

  Bursa yenişehir de oturuyorum zor durumda yım benimde kart 16 ihtiyacım var

 6. Gaze dedi ki:

  16 kart yardımı istiyorum üç çocuğum var eşimin doğru düzgün işi yok

 7. Süreyya dedi ki:

  Kart16 başvuru yapmak istiyorum çok zor durumdayım altıçocuğumvar çok ihtiyacım var kiracıyım eşim çalışmıyor

 8. Çetın koç dedi ki:

  Bu ay kart 16 yuklemesi yapilmadi .iptalmi edildi ogrenmek istiyorum

 9. Mustafa dedi ki:

  Aylar önce başvuru yapıldı ne olumlu ne olumsuz dönüş yapıldı yeşil kart ile geçiniyorum kart 16 neye göre kime göre veriliyor

 10. Dilek Turan dedi ki:

  Bursa yenişehir de oturuyorum zor durumda yız evim kirada oturuyorum lütfen yardım edin

 11. Fatma dedi ki:

  Ne zamn gelir

 12. Emine dedi ki:

  Başvuru yaptım 2ay oldu ama hiç cevap yok yardım eder misiniz

 13. Oguz dedi ki:

  S.a kart 16 geçici süreliğine mi veriliyo yoksa sürekli mi verilecek artı kart 16 verildikten sonra iptal edilmesi söz konusumu

  1. Fatma dedi ki:

   Hayır ben çok alan gördüm kart 16onaylandığı zaman 12 ay boyunca yani Bi sene kullanabilirsiniz

 14. Fatma Açar dedi ki:

  Kart16 parası istiyorum eşim inşahatan düştu kolunda pılatın var çalışamıyor üç cocugum var yetıremıyoru kira 600 2 ögrencim var 3yaşida cocugum var bez süt aliyom yetmiyor banada yardım edın lutfen

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık