Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu, Gıda ve Erzak Kolisi

10.05.2023
1.345
A+
A-
Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu, Gıda ve Erzak Kolisi

Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu, Gıda ve Erzak Kolisi; Ramazan ayı özellikle ihtiyaç sahiplerinin gözetildiği ve onlara yardımların yapıldığı bir aydır. 11 ayın sultanı Ramazan, bereketin ve yardımlaşmanın ayı olarak bilinirken; pek çok önemli kurum ve kuruluş da bu dönem de ihtiyacı olanlara yardım elini uzatmaktan çekinmiyor.

Erzak veya gereksinim ürünlerinden oluşan kolilerin dağıtıldığı bu dönemde elbette ihtiyaç sahiplerinin ilk sorusu Ramazan kolisi yardımı başvurusu nasıl yapılır oluyor.

Vatandaşların gıdadan hijyen ürününe, bebek bakım ürünlerinden giysilere kadar pek çok temel ihtiyacını karşılamasını sağlayan kurumlar ve bu kurumlara Ramazan kolisi yardımı için nasıl ulaşabileceğiniz ise rehberimizde yer alıyor.

Ramazan Kolisi Veren Yerler

2023 Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Kurumlar Nereler?

Ülkemizde pandemi döneminde sayıları artan ihtiyaç sahibi aileler için 2023 yılında sağlanan yardımlar bir hayli arttırılmıştır. Ayrıca bu dönemde Ramazan kolisi yardımı yapan kurumlar sosyal mesafe ve izolasyon kuralını korumak için ailelerin adreslerine ulaşarak yardımları iletmekte, bu durum yardım kolilerini temin etmeyi bir hayli kolaylaştırmıştır.

Ramazan ayı ülkemizde, pek çok kurum ve kuruluşun yardım sunduğu bir ay olarak kutlanmaktadır.  Bu sene yapılan yeni düzenleme ile vatandaşlar, evlerinden Ramazan kolisi almak için başvuruda bulunabilmektedir. Yardıma ihtiyacı olan binlerce aile, özellikle içinde bulunduğumuz pandemi dönemi içinde Ramazan kolileri ile desteklenmektedir. İhtiyaç sahiplerine gerekli gıda ve erzak yardımı sunan başlıca kurum ve kuruluşlar şunlardır:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
 • Valilikler, kaymakamlıklar ve belediyeler,
 • Kızılay ve Vakıflar Genel Müdürlüğü,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV).

Ramazan Kolisi Yardımı Yapan Yerler

İşte 2023 Ramazan kolisi yardımı başvurusu için görüşülebilen bazı kurumlar:

Verilen listede yer almayarak bölgesel olarak yardımlarda bulunan pek çok hayır kuruluşu bulunmakla birlikte, yine Ramazan gıda yardımı kolisi başvurusu için 2023’de de tüm Valilik ve Kaymakamlıklar ile görüşmeniz mümkün olmaktadır.

Yalnızca Ramazan ayında değil, sene boyunca erzak yardım başvurusu yapılabilecek olan yerlerden biri olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yani SYDV ise aile yönünden, sağlığından, eş vefat durumundan veya doğum sürecinden dolayı yardıma muhtaç olan kişilere yardım eden yerlerden biridir. Evi olmayanlar için ev yenileme veya barınma alanı sağlama desteği de bulunan bu kurum, insanlara gıdanın yanı sıra Ramazan ayı için nakit yardımı da sağlayabilmektedir.

Ramazan Gıda Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardım almak ve temel ihtiyaçlardan biri olan besin ürünlerine ücretsiz şekilde ulaşmak isteyen vatandaşların bu taleplerini iletip durumlarını ispat ederek yardımlardan faydalanabileceği pek çok kurum bulunmakla birlikte, bu vatandaşların öncelikle T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları uygun bir kanal olmaktadır. Ayrıca ikamet edilen mahallenin muhtarlığına ulaşmak da yine hayırsever kuruluşların güncel yardımları hakkında bilgi almak için ideal olacaktır.

Hane yardımı olarak değerlendirilen kategorilerde gıdanın yanı sıra giyim ürünü ve yakacak için de yardım almak mümkün olmakta, her kurumun Ramazan kolisi başvurusu için talep ettiği prosedür değişmekle birlikte, SYDV’nin de dahil olduğu pek çok kurum başvuru sonrasındaki 30 gün içerisinde istenen yardımı ulaştırmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan Gıda Yardımına Nasıl Başvurulur?

İlgili şartların yerine getirilmesiyle birlikte düzenli şekilde ve yüksek miktarlarda yardımlarda bulunmasıyla öne çıkan Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ramazan yardım kolisi nasıl alınır sorusunun en çok yöneltildiği kurumlardan biri oluyor. Her alanda hayır ihtiyacı olanlara yardımları ulaştıran Vakıflar Genel Müdürlüğü, bu amaçla 81 ilde de merkezlerinin bulunmasıyla pek çok kişiye yardımcı olabilmektedir.

Sosyal güvencesi bulunmayan veya net maaşı asgari ücretin altında kalan kişilere ya da muhtaç, güçsüz, kimsesiz olma durumuna bağlı aylık alanlara Ramazan gıda yardımı başvurusu yapmaları hâlinde kuru gıda kolisi ulaştıran kuruluş, bu başvuruları form aracılığıyla almakta ve formlara internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün olmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü düzenli gıda yardımında bulunan devlet kurumlarından biridir. Gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır merak ediyorsanız Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ramazan Kolisi Yardımı Nasıl Alınır?

Ülkemizde Ramazan ayında, yardıma muhtaç insanlara yardım kolilerinin gönderilmesi uzun yıllardan beri var olan bir hizmettir. Ancak bu yıl, pandemi nedeniyle başvuruların yapılması için ilgili kurumlara gitmeye gerek kalmadı. Başvuru yapmak isteyen vatandaşların evlerinden taleplerini iletebiliyor. Sonrasında başvuruları değerlendirmeye alınıyor ve ilgili kurumlar tarafından adreslerine gönderiliyor.

Ramazan kolisi yardımı başvurusunda bulunmayı isteyen vatandaşlar birkaç farklı yol üzerinden işlem yapabilirler. Bunun için ilk olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüklerine başvurulabilir. Aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ya da mahalle muhtarlıklarına da başvurular yapılabilmektedir. Bu kurumlar başvuruları, ilgili alanda yardım yapan hayır kuruluşlarına yönlendirmektedir.

Belediyelerin ve vakıfların yaptığı gıda yardımı hakkında ayrıntılı bilgi için Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

İBB Ramazan Kolisi Yardımına Nasıl Başvurulur?

Her ilin Belediye Başkanlığı direkt olarak veya vakıflar aracılığıyla Ramazan kolisi yardımı yapmakta olmakla birlikte, nüfus yoğunluğu gereği yaptığı yardımlarla en çok merak edilen Belediye Başkanlıklarından biri İBB yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmaktadır.

İBB’nin dağıtımını üstlendiği kuru gıda kolilerini almak isteyenlerin Ramazan ayı boyunca İstanbul’da bulunduğu mahallenin muhtarlığı ile irtibata geçmesi yeterli olmakta, evinden ayrılmak istemeyen vatandaşlar için ayrıca 153 numaralı çağrı merkezi üzerinden Ramazan kolisini talep etme imkanı sağlanmaktadır.

Yalnızca kuru gıda değil, ihtiyaçlar genelinde Ramazan yardımlarında bulunan İBB, Edirnekapı, Üsküdar (Selimiye) ve Büyükçekmece’deki iletişim noktalarına bizzat başvuranlara veya 444 00 93 telefon numarasından erişim sağlayanlara ekiplerin denetimi ve kaydının onaylanmasını takiben Sosyal Yardım Kartı vermekte, bu kart ile vatandaşlar anlaşmalı marketlerden belli miktarda alışveriş yapabilmektedir.

Ülkemizin en kalabalık ve haliyle yaşam koşullarının en ağır olduğu şehri İstanbul’dur. Bu nedenle, yardım hizmetlerinden yararlanmayı isteyen vatandaşların sayısı da bir hayli fazladır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda, Ramazan ayı içinde çok sayıda aileye yardım kolisi göndermektedir. Peki, yardım kolisi almak için nasıl başvuru yapmak gerekir?

İBB Ramazan kolisi başvurusu yapmanız için izleyebileceğiniz birkaç farklı yol bulunmaktadır:

 • İBB Ramazan kolilerini bünyesinde yer alan muhtarlıklar aracılığıyla ve kendi merkezleri üzerinden dağıtır.  Bu nedenle yardım almak isteyen vatandaşlar bağlı bulundukları muhtarlığa başvuruda bulunabilirler.
 • Aynı şekilde 153 numaralı İBB hattını arayarak Ramazan kolisi başvurusu yapılabilir. Her iki adımda da dikkat edilmesi gereken nokta, gerekli belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmasıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sosyal yardımlar ve gıda yardımı hakkında ayrıntılı Bilgi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ramazan Kolisi İçerisinde Neler Var?

Ramazan kolisi içinde genel olarak gıda ürünleri yer almaktadır. Ancak kolilerin içeriği, yardım yapan kuruluşa göre değişebilmektedir. Bunun yanında genel anlamda Ramazan kolilerinde şu erzaklar yer alır:

 • Bulgur,
 • Kuru fasulye,
 • Makarna,
 • Mercimek,
 • Nohut,
 • Şehriye,
 • Peynir,
 • Reçel,
 • Zeytin,
 • Hazır çorba,
 • Salça,
 • Şeker,
 • Tuz,
 • Un,
 • Yağ,
 • Çay,
 • Meşrubat.

Sizlere bu yazımızda Ramazan Kolisi Yardım Başvurusu, Gıda ve Erzak Kolisi yardımı hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Kızılay Gıda Yardımı ve Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye Maddi Yardım Başvurusu ( Covid-19 Destekleri)

https://www.youtube.com/watch?v=8XvjXAS_0UU

2023 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

21 Nisan 2023

2023 Kurban Bayramı Ne Zaman?

28 Haziran 2023

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Fatma Açar dedi ki:

  Eşim inşahatan düştu kolunda pılatın var çalışamıyor üç cocugum var yetıremıyoru kira öduyorum 600 kıra 2 ögrencim var 3yaşida cocugum var bez süt aliyom yetmiyor sizden Allah razısı İcin yardım istyorum

 2. Filiz Dursun dedi ki:

  Merhaba ben bir ev hanımıyım çok zor durumdayız 8 çocuğum var 4 çocuğum okula gidiyor kiramı ödemekte zorlanıyorum ne olur yardım edin

 3. Ayşegül kaya dedi ki:

  Allah rızası için yardım edin bez almakta evimi doldurmakta zorlanıyorum 10 aylık oğlum var 3 aylık hamileyim

 4. Tülay Bozkır dedi ki:

  Merhabalar ismim Tülay ev hanımıyım eşimde bende çalışmıyoruz hiç bi gelirimiz yok sıkıntılı günler geçiriyoruz yardımda bulunursanız çok seviniriz

 5. Gökhan dedi ki:

  Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaçımız var. 2 tane çocuğum var birisi 9 yaşında öbürü de 1 yaşında bebek mahallemizde bakkal yok sizlerden gıda sebze-meyve temizlik koli yardım etmenizi istiyorum. Ramazan mübarek ayı yardım ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık