Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama
10.05.2023 17:22
1.241
A+
A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal yardımlarına tüm hızı ile devam eden ve diğer şehirlere örnek olan Ankara Büyükşehir Belediyesi; yardıma muhtaç olan kişilere gıda, temizlik malzemesi, çanta-kırtasiye yardımı vb. yardımlar yapmaya devam ediyor.

Vatandaşlara hiç olmadığı kadar el uzatan Ankara Büyükşehir Belediyesi; tıpkı diğer belediyelerimiz gibi kimsesi olmayan, sigortası ve sabit geliri bulunmayan yani muhtaç kişilere yardımcı olmaya çalışıyor.

Ankara’da yaşayan vatandaşlar ise Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan yardımlara nasıl ve nereden başvuracaklarını merak ediyorlar.

Bu yazımızda kısaca Ankara Büyük Şehir Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama işlemleri nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, belediye tarafından yapılan yardımlara ve bu yardımlardan nasıl yararlanabileceğinize dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvuru 

Pandemi süresince yüzbinlerce aileye gıda yardımı yaparak, onların en temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayan Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan gıda yardımı, muhtaç kişilerin yanı sıra işsizlik yüzünden dükkanını kapatmak zorunda kalan esnaf vatandaşlarımıza da yapılıyor.

Dağıtılan gıda kolilerinde makarna, zeytinyağı, pirinç, yağ gibi temel gıda malzemeleri bulunuyor. Üstelik gıda kolileri, yıl içerisinde tek seferli olarak değil de birkaç sefer muhtaç vatandaşlara dağıtılıyor.

Vatandaşlar, gıda yardımına Ankara’da faaliyetlerine devam eden ‘başvuru merkezlerine’ giderek, direk başvurabilecekleri gibi internet sitesi üzerinden online olarak da başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi; pandemi sürecinin başlangıcından bu yana 200 bin aileye gıda kolisi dağıtmış olmakla birlikte 30 bin adet yardım kolisini de Nisan ayının sonuna kadar dağıtmış olmayı planlıyor.

Ankara Belediyesi Yardım Alma Şartları 2023

Ankara belediyesi gıda yardımına başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Hanede 18 yaşını doldurmuş olan kişilere ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Gıda yardımı başvuru formu
 • İkametgah belgesi

Muhtarlıktan alabileceğiniz fakirlik belgesi ile gıda yardımından yararlanma şansınızı yükseltebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardıma muhtaç vatandaşlar; gıda, yakacak, kırtasiye, kıyafet vb. yardım başvurularını Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından faaliyete geçirilen https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ sitesi üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

TC kimlik numaranız, adınız, soyadınız ve cep telefonu bilgilerinizi girdikten sonra ön başvuru işlemini tamamlayabiliyorsunuz.

Büyükşehir belediyesi; toplam 13 adet başvuru merkezi ile de yardıma muhtaç vatandaşlarının başvurularını kabul ediyor.

Vatandaşlar; Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı olan Aile Yaşam Merkezilerine giderek, sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Ankara’da hizmet veren sosyal yardım merkezlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Altındağ AYM
 • Ayaş AYM
 • Akyurt AYM
 • Araplar AYM
 • Bala Gençlik Merkezi
 • Elmadağ Gençlik Merkezi
 • Kuşcağız AYM
 • Kahramankazan AYM
 • Kalecik AYM
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi
 • Mamak Gençlik Merkezi
 • Yahyalar AYM
 • Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmet veren başvuru merkezlerine gittiğinizde yardım başvuru formunu doldurmanız gerekiyor.

Bu formda sizden isminiz, soy isminiz, TC kimlik numaranız, hane kişi sayısı, aylık geliriniz vb. bazı bilgileri doldurmanız talep ediliyor.

Aynı zamanda online başvurularda da öncelikle sosyal yardım başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Başvuru için https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ linkini tıkladığınızda karşınıza çıkan formu doldurarak, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yardımlardan yararlanmak istiyorsanız; form bilgilerinizi mutlaka doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.

Formda yanlış bilgilere asla yer vermemelisiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Ankara’da yaşayan yardıma muhtaç kişiler; gıda, giyecek, kömür vb. yardım başvurularının kabul edilip edilmediğini de internetten kolaylıkla sorgulayabiliyorlar.

Sorgulama işlemi için https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ linkini tıklayabilir, başvurunuza dair son durumu yakından takip edebilirsiniz.

Yardım başvuru merkezlerinden de sorgulama işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Başvuru merkezlerinin telefon numaralarını arayarak da başvurunuzun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilmeniz mümkün!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvurularınızın yetkili kişiler tarafından dikkate alınması için başvurularınızı online platformda ya da bizzat yardım başvuru merkezlerine giderek gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Başvurunuzun kabul edilip edilmediğini sorgulamak istediğinizde ise yardım başvuru merkezlerini arayabiliyorsunuz.

Gıda ve yardım başvurularınızı sorgulamak amacıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda ve Yardım Dağıtım Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Gıda Yardım ve Dağıtım Merkezi’ne 0312 322 11 33 telefon numarasını arayarak, ulaşabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Büyükşehir belediyesi; sosyal yardımlardan yararlanmayı düşünen kişilerden birtakım başvuru koşullarını karşılıyor olmalarını bekliyor.

Yani bu şartları taşımayan kişilerin başvuruları kabul edilmiyor.

Ankara Belediyesi Yardım Alma Şartları

Başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Yardımlar, aynı hane bireylerinden sadece bir kişiye yapılıyor.
 • Sosyal yardımlardan 65 yaş ve üstü yaşlılık ve engellik yardımı alanlarla yaşlı ve hasta bakım parası alanlar; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden yardım alanlar faydalanamıyorlar.
 • Hanede memur, kamu çalışanı, emekli, sigortalı çalışan ya da Bağkurlu kişi mevcut olması halinde yardımdan yararlanılamıyor.
 • Hayvancılıkla uğraşan ve Tarım ve Orman Bakanlığı desteklerinden yararlanan kişiler de sosyal yardım alamıyorlar.
 • Covid 19 dolayısıyla 15 Mart 2020 sonrasında işyeri kapanan ya da kapanan işyerlerinde çalışan kişiler; kısa çalışma ödeneklerinden veya farklı kredilerden ve desteklerden yararlanıyorlarsa sosyal yardım alamıyorlar.

**Covid 19 dolayısıyla 15 Mart 2020 sonrasında işyerlerini kapatan ya da kapatılan işyerlerinde çalışırken iş akdine son verilen kişiler; yukarıdaki maddeler dışındalarsa yardımlara başvurabiliyorlar.

Hizmet sektöründe sigortasız bir şekilde çalışan kişiler(berber, market, kafe çalışanları vb.) de Covid 19 dolayısıyla yardımlara başvurabiliyorlar.

Pazarcılık, seyyar satıcılık yapan kişiler, evlere çocuk bakmak için ya da ev temizliğine giden kişiler de yukarıdaki 5 madde dışında olmaları şartıyla nakdi yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş; pandemi sürecinde işleri ciddi anlamda zarar gören, kirasını, elektrik ve su faturasını ödemekte zorlanan esnaflara ve yardıma muhtaç diğer vatandaşlara yardım kartı dağıtıyor.

Önceki yıllarda 300 TL limite sahip olan bu kart, şu an yani 2023 yılında 500 TL limiti ile binlerce aileye dağıtılıyor.

Başvuru merkezlerinden birine giderek ya da online bir şekilde yardım kartına da başvurabiliyorsunuz.

Şimdiye kadar 17 BİN 500 kişinin yararlandığı ve binlerce kişiye daha dağıtılması planlanan yardım kartı ile muhtaç kişiler; alkol ve tütün dışındaki diğer ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

İşyerini kapatmak zorunda kalan esnafların hesaplarına ise 150 TL ekmek parası yatırılması planlanıyor.

ankara büyükşehir yardım

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli

Ankara Belediyesi tarafından verilen yardım kartlarını geçerli olduğu marketlerin listesi en çok merak edilen sorulardan biridir. Yapılan anlaşma ile Ankara’da bulunan tüm zincir marketlerde geçerlidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Hangi Sosyal Yardımları Yapıyor?

Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve temizlik malzemesi yardımı
 • Ekmek yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Yemek dağıtımı
 • Çorba dağıtımı
 • Patates-soğan yardımı
 • Bot-kaban yardımı
 • Çanta-kırtasiye yardımı

Ekmek yardımı; her gün düzenli bir şekilde yardıma muhtaç kişilere yapılıyor.

Halk Ekmek Fabrikası tarafından üretilen ekmekler; her gün 17 bin 362 aileye dağıtılıyor.

Büyükşehir belediyesi personelleri tarafından dağıtılan ekmekler, muhtaç ailelere, yaşlılara, kimsesiz kişilere ve engellilere dağıtılıyor.

Ankara il sınırları içerisinde ikamet eden, aile geliri TUİK yoksulluk sınırları altında olan, sosyal inceleme sonrasında komisyon tarafından yapılan puanlamada belirlenen puanı alan kişiler; ekmek yardımından faydalanabiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Para Yardımı 2023

Özellikle pandemi süresince işyeri kirasını ödemekte zorlanan, aylık kazancı önemli oranda düşen kişiler; Ankara belediyesinin para yardımı yapıp yapmadığını, şayet yapıyorsa bu yardımdan nasıl yararlanabileceklerini araştırıyorlar.

Pandemi sürecinde işini kaybeden kişilere Büyükşehir Belediyesi tarafından 500 TL nakdi yardım yapılıyor.

500 TL nakdi yardımının başvuru sahiplerinin banka hesaplarına yatırılması planlanıyor.

500 TL nakdi yardımdan internet oyun salonu çalışanları, kantin çalışanları, tiyatro sanatçıları, sinema salonu sanatçıları, müzisyenler, garsonlar, anaokulu çalışanları gibi belirli mesleklere sahip olan kişiler faydalanabiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mavi Masa Başvuru Takip

500 TL değerindeki yardım kartı başvurularınızı Mavi Masa üzerinden de gerçekleştirebiliyor ve sorgulayabiliyorsunuz.

Mavi Masa üzerinden yardım kartına hemen başvurmak için https://mavimasa.ankara.bel.tr/WebBasvuru#/ linkini tıklayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim ve öğretimin uzaktan online eğitimle devam ettiği bu günlerde Ankara Büyükşehir belediyesi, yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına tablet dağıtıyor.

Tablet başvurularınızı da Başkent Mavi Masa üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu tabletler, ciddi anlamda yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına verildiğinden yaşadığınız yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydınız olup olmadığına bakılıyor.

Henüz vakıf kaydınız yoksa kaymakamlık binasında yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek kaydınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kampanyası

Ankara Tek Yürek Projesi ile İhtiyaç Sahiplerine Yardım Dağıtıyor;  Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Tek Yürek Projesi ile artık vatandaşlar, yardıma muhtaç olan kişilere bağışta bulunabiliyorlar.

Sayfa üzerinden yardım sever kişiler, muhtaç Ankaralı vatandaşlara gıda desteğinde bulunabiliyor, muhtaç kişilerin su faturalarını ödeyebiliyor, Ankara bilet kartlarına TL yükleyebiliyor, işyerini kapatan esnaf vatandaşlara nakdi yardım yapabiliyor ve kimsesizlere iftar verebiliyorlar.

Ankara Tek Yürek projesine katılmak ve Ankaralı vatandaşlarımıza yardım elinizi uzatmak adına hemen https://www.ankaratekyurek.com/ linkini tıklayabilirsiniz.

anakara belediye yardım başvurusu06

Ankara Büyükşehir Belediyesi Alışveriş Kartı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Yardımı ile bazı ailelere nakdi yardımda bulunmaktadır. Başkent kart ile maddi durumu kötü ailelere verilecek kartı düzenli olarak yatırılacak para marketlerde geçerli olacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ayrıca 163 bin aileye alışveriş yapabilmeleri için anlaşmalı market tarafından hazırlanan 500 TL’lik alışveriş kartını teslim ederek sosyal yardımlarını sürdürecek. İlerleyen dönemlerde Başkent Kart kullanıma ağrılık verecek alan Ankara Belediyesi tüm maddi yardımları Başkent kart ile planlamaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Ankara Büyükşehir Belediye gıda yardımı ve nakit para yardımı Ramazan Bayramından önce ve Kurban Bayramında dağıtılması planlanmaktadır. Düzenli olarak aylık yardım alanlar ise her ay belediye tarafından belirtilen tarihlerde yardımlarını alacaklardır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Ramazan Bayramında dağıtılan erzak kolisi yardımı tüm ihtiyaç sahibi aileler için hazırlanmış ve dağıtılmaya başlanmıştır. Koronavirüs yüzünden işsiz kalan, maddi zorluk çeken ve iş yeri kapanan kişilere destek olarak yardım kolisi içerisinde Ankaralı üreticilerden alınan ürünler verilecektir. Ayrıca yardım kolisi alamayanlara ise 500 TL yardım kartı verilecektir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Almak İstiyorum

Ankara Büyükşehir Belediye yardımlarından yararlanmak ve yardım almak istiyorsanız Belediyenin resmi sitesinden başvurabilir yada mahallenizde muhtarlıklardan yardım talep edebilirsiniz. Ayrıca yardım almak istiyorum diyorsanız 153 yardım masası numarasını arayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu e-Devlet

Ankara Belediye yardım başvurusu online yapmak için dilerseniz e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Ankara Büyükşehir Belediye yardım başvurusunu e-Devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru linkine başvurarak yardım talebinde bulunursunuz.

Bu yazımızda Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye, bu yardımlara nasıl başvurabileceğinize değinmeye çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Para Yardımı Yapan Dernek, Vakıf, Kuruluşlar ve İş Adamları

Başkent Karttan Para Çekebilir miyiz?

Evet.

Başkent Kart Bakiye Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Başkent mobil üzerinden bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.