Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Şırnak Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

04.11.2023
1.031
A+
A-
Şırnak Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Şırnak Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?, Şırnak Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Şırnak Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama, Şırnak Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Şırnak Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Şırnak il sınırlarında ikamet eden yoksullara, fakirlere ve dar gelirlilere yardım eli uzatan Şırnak Belediyesi; 2023 yılında da para yardımı, erzak ve gıda yardımı, kömür ve odun yardımı vb. yardımlarına devam ediyor.

Doğu Anadolu Bölgemizin tarihi şehirlerinden Şırnak’ta faaliyette olan Şırnak Belediyesi; gerek pandemi yüzünden işleri kötüleşen esnaflara gerekse işyerinden izne çıkarılmış olan vatandaşlara da ayni ve nakdi yardımlar sunuyor.

Bu yazımızda Şırnak il sınırlarında ikamet eden muhtaç, dar gelirli ve yoksul vatandaşlar için Şırnak Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlara dair sizleri bilgilendirmeye, Şırnak Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Şırnak Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Şırnak Belediyesi tarafından pandemi sürecinde hızlanan yardım çalışmaları doğrultusunda muhtaç, kimsesiz ve yoksul vatandaşlara yapılan ayni ve nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Kira yardımı
 • Para yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Muhtaç ve kimsesiz yaşlılar, kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç ve kimsesiz asker, şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Mültecilere yapılan yardımlar
 • Kırtasiye yardımları

Şırnak Belediyesi, tüm ayni ve nakdi yardımlarını büyük bir gizlilik içerisinde yürütüyor.

Böylelikle yardım alan ihtiyaç sahiplerinin diğer insanlara karşı mahcup olmamalarını sağlıyor.

Şırnak’a daha iyi yaşam koşullarına sahip olmak amacıyla sığınan mültecileri unutmayan Şırnak Belediyesi, kimsesiz ve sahipsiz mültecilere para yardımı, eşya yardımı, gıda yardımı vb. yardımlar yaparak, onlara umut oluyor.

Şırnak il sınırlarındaki maddi yetersizlikler içerisindeki vatandaşlarına gıda ve erzak kolileri dağıtarak, başvuru sahiplerinin ve çocuklarının temel besinlere ulaşabilmelerine ve daha sağlıklı yaşayabilmelerine öncülük ediyor.

Giysi yardımı ile yoksul aile çocuklarının yüzünü güldüren belediye; onların anne ve babalarına da kıyafet yardımı, eşya ve mobilya yardımı yapabiliyor. Onlara hediye ettiği koltuk, buzdolabı, yatak vb. malzemelerle evlerinin daha konforlu ve rahat olabilmesine yardımcı oluyor.

Şırnak Belediyesi; mobilya ve eşyaları kendi bütçesi ile alabileceği gibi hayırseverler tarafından bağışlanan ikinci el eşyaları da ihtiyaç sahiplerine dağıtabiliyor.

Yangın, sel, su baskını veya deprem gibi doğal afetler sonrası evi yaşanmaz hale gelen, ev eşyaları kullanılmaz durumda olan kişilere para yardımı, eşya yardımı, gıda yardımı gibi birçok yardım sunuyor.

Kira yardımı yapmaktan da geri kalmayan Şırnak Belediyesi; böylelikle fakir ailelerin birikmiş kira ödemelerini ev sahibi tarafından kovulmadan ödeyebilmelerini sağlıyor.

Evi sağlıksız, bakımsız, konforsuz ve yaşanmaz halde olan garibanlara ve yoksullara ev bakım, onarım, tadilat ve tamirat hizmeti sunan Şırnak Belediyesi, yaşlılar ve engelliler için verdiği evde kişisel bakım hizmeti ile vatandaşlarının sağlığını gözetiyor. Evde kişisel bakım hizmeti sayesinde Şırnaklı yaşlılar, engelliler ve kronik hastalar; periyodik sağlık muayenelerinden geçiyorlar. Yani doktora gitmeden evlerine gelen doktorlar sayesinde genel sağlık durumlarının nasıl olduğunu öğrenebiliyorlar.

Belediye tarafından görevlendirilen temizlik personelleri, yaşlıların evlerini temizliyor, hatta onlar için sıcak yemek bile yapıyor.

Şırnak Belediyesi, böylelikle kimsesi olmayan, evini temizleyecek, yemek yapacak yani temel ihtiyaçlarını karşılayacak kuvveti olmayan kronik hastalara, engellilere ve yaşlılara yardımcı olmuş oluyor.

Kırtasiye ve eğitim yardımları ile ilköğretim, lise ya da üniversite öğrencilerine destek olan Şırnak Belediyesi; öğrencilerin geleceğe daha güvenle ve umutla bakabilmeleri adına onlara para yardımı da yapabiliyor.

Öğrencilerin önlük, kaban, mont, ayakkabı gibi temel ihtiyaçlarını da ücretsiz karşılayan Şırnak Belediyesi; il merkezindeki, ilçelerdeki ve köylerdeki kimsesiz, muhtaç, yetim çocuklara sahip çıkıyor.

Şırnak Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şırnak Belediyesi il sınırlarında ikamet eden, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişiler yani asgari ihtiyaçlarını karşılayacak maddi gücü bile olmayan vatandaşlar, belediyenin ayni ya da nakdi yardımlarına bağlı oldukları belediyeye gidip, başvuru formu doldurarak, kolaylıkla başvurabiliyorlar.

Başvurular; belediye dışında e-Devlet üzerinden yani dijital platformda hızlı bir şekilde de yapılabiliyor.

e-Devlet şifresi olan kişiler; şifreleri ve TC kimlik numaraları ile e-Devlete girdikten sonra sosyal yardım başvuru formu doldurabiliyorlar.

e-Devlet Şırnak Belediyesi sosyal yardım başvurularınızı  https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Şırnak Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

e-Devlet ya da belediyeye giderek yaptığınız Şırnak Belediyesi sosyal yardım başvurularınızın her ikisini de e-Devlet üzerinden, belediyeyi arayarak ya da belediyeye giderek, öğrenebiliyorsunuz.

Yani başvurunuzun kabul edilip edilmediğini, hangi yardımları almaya başlayacağınızı yine yukarıda bahsettiğimiz sosyal yardım başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden öğrenebiliyorsunuz.

Şırnak Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Şırnak Belediyesi yetkilileriyle iletişime geçmek, yardım başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını sorgulamak, başvuru için gerekli şartlar ve belgeler hakkında yetkili kişilerden bilgi almak adına Şırnak Belediyesi’ne ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için 0486 216 12 05 telefon numarası üzerinden yetkililere ulaşabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Nedir? Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şırnak Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Şırnaklı ihtiyaç sahipleri, kimsesizler ve yoksullar; ihtiyaç duydukları sosyal yardımlara ve ekonomik durumlarına dair belediyeye bilgi verebilmek adına belediye sosyal yardım başvuru formunu dolduruyorlar.

Yani bu form; ihtiyaç sahiplerinin hem yardımlara başvurabilmelerini hem de belediyenin bu kişilerin maddi durumuna dair bilgi edinebilmesini sağlıyor.

Form ile ihtiyaç sahiplerinin muhtaçlık seviyesini tespit etmek amaç edindiğinden bu formda muhtaç kişinin yani başvuru sahibinin mesleğine, aylık kazancına, aylık giderlerine ve gelirlerine dair soruları doğru yanıtlaması gerekiyor.

Belediye; her ay binlerce sosyal yardım başvurusu aldığından ve bütçesi de sınırlı olduğundan yalnızca en muhtaç ve fakirlere yardım edebiliyor.

En muhtaç ve fakir aileleri tespit edebilmesi için de başvuru formundaki bilgileri değerlendirmesi gerekiyor.

Bu yüzden de başvuru formunda yanlış bilgi paylaşmak, yasal suç teşkil ediyor.

Yardımlara ihtiyacı olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç gösterip, yardım alan kişilerden daha sonra aldıkları tüm yardımlar, faizleriyle birlikte belediye tarafından geri alınıyor.

Geri alınan yardımlar ise Şırnak’taki gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Şırnak Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Şırnak Belediyesi; başvuruları değerlendirdikten sonra yardıma muhtaç olduğunu düşündüğü kişilere ortalama 3-4 hafta arasında dönüş gerçekleştiriyor.

Bazen yoğunluk durumuna göre süre uzayabiliyor.

Belediye; muhtaçlara, dar gelirlilere, kimsesizlere, sokak çocuklarına, öksüzlere, yetimlere, gazi, asker ve şehit yakınlarına, yoksul dul kadınlara, yoksul ve kimsesiz yaşlılara yardım ediyor.

Şırnak Belediyesi başvuru ile kendine ulaşan ve yardım talep eden kişilerin dışında muhtaç ve yoksul olduğunu tespit ettiği ya da muhtaç olduğu zabıta ya da muhtarlık gibi kurumlar tarafından kendisine bildirilen vatandaşlarına da yardımlar yapıyor.

Yardımlar yapmadan önce yardım etmeye karar verdiği kişilerden fakirlik belgesi, SGK maaş dökümü, engelli belgesi, sağlık raporu, ölüm belgesi vb. birçok belge isteyebiliyor.

İşsiz gençlere, yaşlılara ve yetişkinlere yani muhtaçlara ve dar gelirlilere yani hane kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’üne ya da altına denk gelen kişilere ve ailelerine yardımlar sunuyor.

Yardımlara başlamadan önce bu kişilerin ikametgah adreslerine zabıta görevlilerinden oluşan inceleme komisyonu gönderip, komisyonun aileye dair hazırladığı raporu inceliyor ve değerlendiriyor.

Kendi çalışanlarından oluşan Şırnak Belediyesi değerlendirme kurulu üyelerinin salt çoğunluğuyla da yardım edeceği kişileri kararlaştırıp, bu kişilere dair liste hazırlıyor.

Şırnak Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şırnak Belediyesi’nin en çok başvurulan yardımlarından biri olan gıda ve erzak yardımına yani yardım kolisine bağlı olduğunuz ilçe belediyesinden ya da online olarak e-Devletten başvurabiliyorsunuz.

Her iki şekilde de başvurunuzun belediyeye ulaşabilmesi için başvuru formunda bağlı olduğunuz Şırnak Belediyesini işaretledikten sonra sosyal yardım türleri ana başlığı altında listelenen yardımlar arasından da Erzak ve Gıda yardımını işaretlemeyi asla unutmamalısınız.

Dilerseniz; yakacak yardımı, para yardımı, tıbbi araç ve gereç yardımı, engelli yardımı vb. listelenen diğer yardımlara da aynı form ile başvurabilir, tek seferde tüm ihtiyaçlarınızdan belediyeye bahsedebilirsiniz.

Şırnak Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Şırnak Vefa Sosyal Destek Grubu Gönüllüleri, Çalışmalarına Devam Ediyor. Ülkemizin tüm genelinde pandemi sürecinde 65 yaş üstü yaşlıların, engelli ve kronik hastaların ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara destek olmak adına kurulan Vefa Sosyal Destek grubunun Şırnak gönüllülerine 112, 155 ya da 156 telefon numaraları aracılığıyla ulaşabiliyorsunuz.

Her türlü temel ihtiyaçlarınız için örneğin marketten çay, pazardan meyve, eczaneden ilaç aldırmak ya da bankadan para çektirmek için gönüllülerden yardım alabiliyorsunuz.

Yardım talebiniz polis, jandarma, bekçi vb. farklı meslek gruplarına mensup Şırnak Vefa gönüllüleri tarafından onaylandıktan sonra ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri ücretlerini teslim etmek şartıyla ev adresinizin kapısında gönüllülerden alabiliyorsunuz.

Bu yazımızda Şırnak Belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de Şırnak il sınırlarında ikamet ediyorsanız; Şırnak Belediyesi sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Süt Parası Nedir? Emzirme Ödeneği Nedir?

Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu ve Sorgulama ( Gıda Yardımı Başvurusu )

Elektrik Tüketim Desteği Bir Kişilik Aile İçin Ne Kadar?

130,09 TL.

Elektrik Tüketim Desteği Üç Kişilik Aile İçin Ne Kadar?

173,46 TL.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Turgut dedi ki:

  Slm ben evliyim durmum iyi değil bana en azından gıda yardım yaparsanız çok sevinirim

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık