Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?
10.05.2023 16:55
1.536
A+
A-

Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Silikozis aylığına kimler başvuruda bulunabilir gelin birlikte bakalım. Son yıllarda pek çok kişide görülebilen silikozis; müdahale edilmediği ve ilerlediği takdirde hastanın hayatını kaybetmesine neden olan, oldukça ciddi ve ölümcül bir hastalık olma özelliği taşıyor.

Doğada kristal veya kristal olmayan formlarıyla birlikte bulunan silika isimli minerali içeren birtakım materyallerin kesme, yontma, kırma vb. yöntemler sonrasında solunabilir bir hale getirilmesi ve toz halindeki bu mineralin solunması ile ortaya çıkan, solunabilir bir hastalığı ifade ediyor.

Ülkemizde kot kumlama, kot taşlama vb. meslek dallarında çalışan kişilerin ağız ve burun yoluyla akciğerlerine ulaşıp, akciğerlerine yapışan bu hastalık, 20 yıl gibi uzun bir zaman dilimi boyunca hiçbir belirti vermeksizin sinsi bir şekilde ilerleyebiliyor.

Kişi, 50’li yaşlarına ulaştığında ise akciğer yetmezliğine, akciğer kanserine hatta verem ve kalp yetmezliğine bile yol açabiliyor.

Yaklaşık 20 yıl hatta 30 yıl gibi uzun bir süre belirti vermeyen bu hastalık, ileri evrede kuru öksürük, nefes darlığı, işçinin hiçbir iş yapmamasına rağmen günlük yaşantısında bile sıklıkla zorlanma vb. ciddi belirtilerle karşılaşıyor.

Hastalık, tedavi edilebilir bir hastalık olmadığından kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanıyor.

Ülkemizde bu hastalığa yakalanan kişilerin daha rahat koşullarda yaşamaları, sağlık kontrollerini ve muayenelerini aksatmamaları adına silikozis hastalarına her ay düzenli bir şekilde aylık ödeniyor.

Bu yazımızda kısaca silikozis aylığı ne kadar? Silikozis aylığı nasıl alınır? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşte, silikozis aylığına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Silikozis Aylığı Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından silikoz hastalarına bağlanan, onların yaşam kalite ve standartlarını yükseltmeyi hedefleyen aylığa silikozis aylığı yani silikozis maaşı ismi veriliyor.

Bununla birlikte başvuran kişinin yani hastanın da hastalığa dair birtakım özellikleri taşıyor olması gerekiyor.

Bu noktada hafif derece silikozis hastaları ile orta ve ileri derece hastalara bağlanan aylık arasında farklılık gözlemleniyor.

Silikozis Aylığı Nasıl Alınır?

Silikozis hastalığına yakalanan ve hastalığını tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alarak, kanıtlayan kişilerin SGK’ya bizzat başvurmaları gerekiyor.

Başvurular, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yanı sıra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da yapılabiliyor.

Başvuru esnasında ise kişiye birtakım belgeleri teslim etmesi talep ediliyor.

Silikozis aylığı başvurusu için gerekli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
  • Tam teşekküllü bir hastaneden alınan, kişinin hastalık oranının da yazdığı sağlık raporu

Silikozis aylığı; genellikle kot taşlama, ağırtma ve kumlama işinde çalışan, bu yüzden de meslek hastalığına yakalanan sigortalı işçilere veriliyor.

Hastalıkla birlikte kişinin işini bırakıp, bir an önce istirahat etmesi gerektiğinden sosyal devlet anlayışının bir zorunluluğu olarak ülkemizde bu hastalığa yakalananlara aylık düzenli maaş bağlanıyor.

İşçinin sigortasının olmadığı durumlarda ise kişinin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurması gerekiyor. Ailenin muhtaç olduğunun tespit edildiği durumlarda hastaya vakıf tarafından da silikozis aylığı bağlanabiliyor.

Bu durumda hane içinde kişi başına düşen aylık ortalama gelirinin güncel asgari ücretin üçte birini aşmıyor olması gerekiyor.

Silikozis Aylığına Kimler Başvurabilir?

Bu hastalık, bir meslek hastalığı olduğundan kot taşlama ve ağartma işi yapan işçiler, maden işçileri, sanayi işçileri, yeraltında çalışan işçiler; bu aylığa başvurabiliyorlar.

Hastanın bu mesleklerden birinde çalışması yeterli olmuyor. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, tam teşekküllü bir hastaneden silikozis hastalığına yakalandığını ve hastalığının derecesini yani oranını gösteren sağlık raporunu da alması gerekiyor.

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası Şartları

2023 Silikozis Aylığı Ne Kadar?

Silikozis aylığı, her yıl asgari ücrete göre güncelleniyor.

Aylık, kişinin raporda yazan silikozis oranına göre belirleniyor.  Hastalık, hafif, orta ve şiddetli olacak şekilde 3 sınıfa ayrıldığından hastalara da 3 farklı maaş bağlanıyor.

Bu noktada;

  • Raporda belirtilen silikozis oranı %15 ile %34 arasında olan hastalara aylık 3.445 TL,
  • Raporda belirtilen silikozis oranı %35 ile %54 arasında olan hastalara aylık 3.938 TL,
  • Raporda belirtilen silikozis oranı %55 ve üstünde olan, ağır hastalara ise aylık 4.388 TL

ödeme yapılıyor.

2023 Silikozis Aylığı Ne Zaman Yatar?

Yapılan başvurular, SGK tarafından değerlendirme sürecine tabi tutuluyor.

Öncelikli olarak belgelerin doğruluğu araştırılıyor. Başvurusu kabul edilen hastaların Ziraat Bankası hesaplarına ortalama 1 ay sonra ilk maaşları yatırılıyor.

Sonraki ödemeler ise PTT aracılığıyla yapılıyor.

Hastanın hastalığı yüzünden vefat etmesi halinde maaşının %50’si dul kalan eşine bağlanıyor.

Vefat eden kişinin eşinin çocuğunun olmaması halinde ise eşine maaşının %75’i bağlanıyor.

2023 Silikozis Aylığı Sorgulama

Başvurunuzun kabul edilip edilmediğini, size aylık bağlanıp bağlanmadığını yani başvurunuza dair son durumu, SGK resmi sitesi üzerinden ya da e-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

Bu amaçla öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamalısınız.

Daha sonra TC kimlik no ve e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız.

Silikozis aylığı başvuru sonucunuzun yanı sıra daha önce başvurduğunuz tüm sosyal yardım sonuçlarını da site üzerinden birkaç dakika içerisinde sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifrenizi temin edebilirsiniz.

İş İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Silikozis Önlenebilir Bir Hastalık mı?

Evet.

Silikozis Hastalığının Tedavisi Var mıdır?

Hayır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.