Yardım Başvurusu

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kira yardımı almak isteyen kişiler nasıl bir başvuru yolu izlemelidir yazımızda paylaştık. Ülkemizde ihtiyaç sahibi, geçinmekte oldukça zorlanan, yardıma muhtaç kişilere yapılan sosyal yardımlardan biri olan kira yardımı, kaymakamlık ve valiliklerin işbirliği ile il ya da ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığıyla veriliyor.

Dar gelirli vatandaşların yüzünü güldüren, onların soğuk kış günlerinde savunmasız bir şekilde dışarıda kalmalarını engellemeye yönelik olan kira yardımı ile yoksul kişilerin çocuklarının da daha sıcak ve mutlu bir yuvada yetişmeleri amaç ediniyor.

İhtiyaç sahibi pek çok kişi, devlet tarafından verilen kira yardımına nasıl başvurabileceklerini merak ediyorlar.

Bu yazımızda kısaca kaymakamlık kira yardımı nasıl alınır? Kira yardımı ne kadar? Kira yardımına nasıl başvurulur? Başvuru şartları nelerdir? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, konuya dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşte, kira yardımına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak düzenlenen kira yardımına yaşadığınız il ya da ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığıyla başvurmanız gerekiyor.

Daha önce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olmayan kişilerin TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi ile vakfa başvurmaları önem arz ediyor.

Vakıf tarafından verilen kira yardımı başvuru formu ya da dilekçesinin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması ile kişinin başvurusu tamamlanmış oluyor.

Belgelerin teslimi sonrasında vakıf tarafından öncelikli olarak teslim edilen bu belgelerin doğruluğu araştırılıyor.

Sonrasında vakıf tarafından görevlendirilen mütevelli heyeti, başvuru sahibinin hanesini ziyaret ederek, başvuru sahibine dair rapor hazırlıyor.

Belgelerin doğruluğu ve rapor birlikte değerlendirilip, vakıf başvurunun olumlu ya da olumsuz bir şekilde sonuçlanmasına karar veriyor.

Başvurusu kabul edilen kişilere her ay düzenli bir şekilde kira yardımı yapılıyor.

Kaymakamlık Kira Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Kira yardımı başvurusunda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi(kişinin SGK lı olmadığını göstermesi gerekiyor)
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi
 • Kira yardımı başvuru formu ya da dilekçesi

Yukarıdaki belgelerin doğru ve eksiksiz olması, son derece önem arz ediyor. Düzenli geliri olmasına rağmen kira yardımına başvuran, sahte belgelerle devleti yanılttığı tespit edilen kişilere dair daha sonra idari ve adli takip başlatılıyor.

Üstelik kişilere yapılan kira yardımı, yasal faizi ile birlikte geri alınıyor.

Kaymakamlık Kira Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Kira yardımından yararlanabilmenin bazı koşulları bulunuyor.

Kira yardımı başvuru koşullarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibinin düzenli bir işinin ya da düzenli bir gelirinin olmaması
 • Başvuru sahibinin sigortalı bir işte çalışmıyor olması
 • Başvuru sahibinin üzerine kayıtlı ev vb. herhangi bir gayrimenkul bulunmaması
 • Başvuru sahibinin aylık gelirinin yoksulluk sınırının altında olması
 • Başvuru sahibinin yetim, emekli, engelli ya da dul maaşı almıyor olması
 • Başvuru sahibinin üzerine kayıtlı araç vb. değerli menkulünün olmaması

**Ülkemizde yoksulluk sınırı olarak, asgari ücretin üçte biri temel alınıyor. Hane halkında kişi başına düşen aylık ortalama net gelirin güncel asgari ücretin üçte birinden daha az olması; yoksulluk sınırı olarak kabul ediliyor.

UYARI:

Başvuru sahibinin aylık gelirinin artması, sigortalı bir işe girmesi vb. yoksulluğunun sona erdiği hallerde kendisine yapılan yardım, otomatik bir şekilde vakıf tarafından kesiliyor.

İşe girmesine ya da geliri artmasına rağmen bu durumdan vakfı haberdar etmeyip, kira yardımı almayı sürdüren kişilere ise cezai işlem uygulanıyor.

Bu kişiler, durumları düzeldikten sonraki aylar için aldıkları kira yardımlarını gecikme faizi ile birlikte ödemek zorunda kalıyorlar.

Uyarı:

Başvurulan vakfa haber verilmeksizin adres değişikliğinin yapılması halinde de kira yardımı, kesiliyor.

Bu durumda kişinin tekrar vakfa giderek, başvuruda bulunması yani tüm süreci tekrar takip etmesi gerekiyor.

Esnafa Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ne Kadar?

2023 Kaymakamlık Kira Yardımı Ne Kadar?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından kişilere her ay düzenli bir şekilde ödenen kira yardımı miktarı, başvuru sahibinin nerede yaşadığına göre değişiklik gösterebiliyor.

Bu bağlamda yoksul kişilere ortalama 750 TL gibi rakamlarda aylık kira yardımı yapılıyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir? Nasıl Başvurulur?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı projesi kapsamında kaymakamlıklar tarafından verilen kira yardımı, yoksul kişilere yardımcı olmayı hedeflerken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kapsamında evlerinden zorunlu olarak ayrılması gereken, oturduğu ev afet riski altında olan kişilere verilen kira yardımı, ev sahiplerinin mağduriyetini gidermeyi amaçlıyor.

Yani kentsel dönüşüm kira yardımı, afet riski bulunan bölgedeki evlerde kiracı ya da ev sahibi olarak oturan kişilere veriliyor.

Kentsel dönüşüm kira yardımına ise belediyeler aracılığıyla başvurulabiliyor.

Ev sahibi ve kiracıların yanı sıra işyeri sahibi ve işyerinde kiracı olarak mesleğini icra eden kişiler de kira yardımından başvurabiliyorlar.

Bu yardım, kaymakamlık kira yardımının aksine maksimum 18 ay boyunca veriliyor.

Kentsel dönüşüm kira yardımı miktarı da riskli yapının bulunduğu şehre göre değişebiliyor.

Bu bağlamda örneğin, Ankara, İzmir vb. illerde kira yardımı 1500 TL’ye kadar çıkabiliyor. Giresun, Edirne, Kars’ta ise 595 TL kira yardımı yapılıyor.

Kira yardımı, 1500 TL civarında verilmektedir.

Aynı zamanda kentsel dönüşüm kapsamında bir an önce taşınması gereken kişilere tek seferli olarak 1500-2000 TL arasında taşınma yardımı da yapılabiliyor.

2023 Kaymakamlık Kira Yardımı Sorgulama

Gerek kaymakamlık gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan kira yardımı başvuru sonucunuzu e-Devlet üzerinden kolaylıkla ve hızlı bir şekilde sorgulayabilmeniz mümkün!

Dar gelirliye yönelik aylık düzenli kira yardımı sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamalısınız.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen kira yardımını sorgulamak içinse https://www.turkiye.gov.tr/csb-araad-kentsel-donusum linkini tıklamalısınız.

TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yaparak, başvurunuzun kabul edilip edilmediğini yani başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

e-Devlet şifreniz yoksa şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Yoksullara Kira Yardımı

 

Kira Yardımı Kaç Ay Verilmektedir?

12 ay boyunca verilir.

Kira Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapabiliriz?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Eşimden boşandım 4 tane çocuğum var evim kira kiramı ödeyemiyorum hiç bir gelirimiz yoktur yardıma ihtiyacımız var lütfen yardım edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu