Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Esnafa Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ne Kadar?

10.05.2023
1.702
A+
A-
Esnafa Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ne Kadar?

Esnafa Kira Yardımı ve Desteği Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Ekonomik koşullardan etkilenen esnaflara devlet kira yardımında bulunmaktadır. Gerek salgın hastalıklar nedeni ile gerekse yapılan bir takım kısıtlamalar en çok esnafı etkilemiştir. Bu bağlamda esnafın ekonomik olarak rahatlamasını sağlamak için devlet bir takım yardımlarda bulunacağını açıklamıştır. Geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısı sonrasında kira yardımı gündeme gelmiştir.

Yapılan görüşmeler sonucunda, kira yardımı ve hibe destekleri ile ilgili tüm detaylar beli olmuştur. Verilmesi planlanan kira yardımı bütçesi, ilk etapta belli sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara verileceği açıklanmıştır. Alınan karara göre taksiciler başta olmak üzere terzi, lokanta sahipleri ve dolmuş işletmesi gibi sektörlere verileceği belirlenmiştir. Peki, kira yarımı için başvuru nasıl yapılır? Kira yardımlarından kimler faydalanabilir? Gibi tüm merak ettiğiniz detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Pandemi sürecinden etkilenen ve ekonomik anlamda zorlanan esnaflar için 1100 TL hibe desteği sağlanacağı açıklanmış ve bu yönde alınan karar, resmi gazetede yayımlanmıştır. Belli şartlar dahilinde verilecek olan kira yardımları ve kira hibeleri için gerekli şartlar devlet büyüklerince kamuoyuna açıklanmıştır. Detaylar için yazımızın devamını takip edebilirsiniz.

Esnafa Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnaf ve sanatkarlar için kira yardımı ve bu yönde hibe desteği müjdesini açıklamıştır. Yapılan açılmaya ilişkin, kira yardımlarından ticaret bakanlığının belirlediği sektörler faydalanabilecek… Pek çok sektörün yer aldığı bu karar beraberinde esnaflara adeta bir müjde niteliği taşımaktadır. Herkesin merakla beklediği kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

Kira yardımı için esnafın ve sanatkarların belli kriterleri taşıması gerekmektedir. Bunun dışında kira yardımı başvurusu için takip edilmesi gereken adımlar…

Esnafa Kira Yardımı e-Devletten Nasıl Yapılır?

Esnafa kira yardımı için e-Devlet üzerinden başvuruda bulunmak isteyenler aşağıdaki adımları takip ederek kira yardımı başvurusunda bulunabilir.

 • Kira yardımı e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.
 • İlk etapta e-devlete giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Giriş işlemini yaptıktan sonra web sitenin filtre kısmına ‘’ hak sahibi ailelere kira yardımı yapılması’’ yazdıktan sonra arama yapabilirsiniz.
 • Açılan sekmeden ‘’uygulamaya git’’ kısmını tıklamanız gerekmektedir.
 • Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra kişisel bilgileriniz istenecektir. Karşınıza “giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir
  lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilgi var ise işleme devam etmeyiniz.”
  uyarısı gelecektir. Uyarıyı onayladıktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Esnafa Kira Yardımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Esnafa kira desteği ve yardımı için başvuruda bulunacak esnaftan istenen belgeler ise;

 • Başvuru Formu
 • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
 • Konut veya İşyerinin Bağımsız Bölümünü Gösterir Tapu Belgesi Aslı ve Fotokopisi
 • Taşınmaza Ait Güncel Tapu Kaydı (yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü)
 • Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı)
 • Kamu Bankalarına Ait (IBAN) Numarasını Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halk Bankası)

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama (%8,5)

Kira Yardımı Esnaf İçin Şartlar Nelerdir?

14 Aralık yılında yapılan kabine toplantısı sonrası, alınan karar neticesinde milyonlarca esnaf için kira yardımı belirlenmiştir. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamaya göre ‘Kiralarda da düzenlemeye gidiyoruz. Kabine Toplantısı’nda ele alacağız’ sözleri akabinde, tüm gözler kabine sonrası yapılacak olan açıklamaya çevrilmiştir. Bu bağlamda, başkan Erdoğan açıklamalarına

“Toplam 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda bin lira destek ödemesi yapacağız.” diye açıkladı. Yine sözlerine şu şekilde devam etti “İşyeri kira olan esnafımıza 3 ay süreyle büyükşehirlerde 750 lira diğer şehirlerde aylık 500 lira kira desteği yapacağız.” 

Kira yardımı esnaf, kimleri kapsıyor sorusunun yanıtı ise;

 • Taksi işletmeleri,
 • Dolmuş,
 • Servis işletmeleri,
 • Pazarcıları,
 • Lokanta sahiplerini,
 • Kuaförleri,
 • Pansiyon sahiplerini,
 • Yurt işletmelerini,
 • Kreşleri,
 • Düğün salonu ve düğün organizasyon firmalarını kapsamaktadır.

Bununla ilgili başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ise;

“Hibe şeklinde vereceğiz esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş, servis işletmecisi, pazarcı, lokantacı, kadın erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır.” şeklinde olmuştur.  Öte yandan tüm bu sektörlere ek olarak cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan turizm sektörü için de bir müjde vermiştir.  Bu yönde yaptığı açıklama ise “Turizm tesisleri ile deniz turizmi tesislerinin kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma, hasılat payları, ecri misil ödeme sürelerini 1 yıl süreyle erteliyoruz. Ülkemizde hasta, ağır hasta ve vefat sayılarında azalmış olduğunu görüyoruz.”

cümlelerini sarf etmiştir.

Esnafa Kira Yarımdı Kimleri Kapsıyor?

Esnaf için kira yardımı şartları belli sektörlerde iş yeri sahibi olmaktır. Yani her sektör için değil belli sektörler için kira yardımı ve kira hibe desteği sağlanacağı belirtilmiştir. Bu sektörlerin belirlenmesindeki en büyük etmen ise işetmelerin pandemi sürecinde işlerinin aksamasıdır. Sosyal mesafenin sağlanmasının zor olduğu ve bulaşıcılığın yaygın görüldüğü sektörler uzun süre aktif olarak çalışamadıklarından dolayı kira yardımı almayı hak kazanmışlardır.

esnafa kira desteği

Esnaf İçin Pandemi Kira Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Korona virüsü nedeni ile hiç çalışamayan veya kısıtlı müşteri kabul eden sektörler pandemi kira yardımı için başvurularını yapabilecekler. Yapılan açıklamaya göre bu sektörler için belli miktarlarda ve belli bir süreyi kapsayan pandemi kira yardımı, uzun süre çalışma imkanı bulamayan esnaflar için bir umut kapısı olmuştur. Kabine toplantısı sonrası kira yardımı yapılacağı açıklanmıştır. Ama kira yardımlarının ne zaman yapılacağı için net bir tarih verilmemiştir. Kira yardımı tarihleri için resmi gazetenin haberleri beklenmektedir.

Esnafa Kira Yardımı Ne Kadar?

Kira yarımından faydalanabilecek olan esnaf için merak edilen sorulardan biri de kira yardımı ne kadar? Sorusudur. Toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı, kira yardımları için belirlenen ücretler hakkında da geniş bir açıklamaya yer vermiştir. Buna göre pandemi sürecinden doğrudan etkilenen esnaf için 3 ay boyunca 1100 TL değerinde hibe desteği sağlanacağı belirtilmiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konu ile ilgili yaptığı açıklamanın detayları ise;

“Yıl ortasında başlattığımız konaklamadan, yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma kadar KDV indirimlerin sürelerini 1 Haziran’a kadar uzatıma gittik. Esnafımıza kira ve gelir kaybı desteği hazırlıklarına başladık. Kısıtlamalar sebebiyle salgından doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnafımız bulunuyor. Toplam 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda bin yüz lira destek ödemesi yapacağız. Hibe şeklinde vereceğiz esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş, servis işletmecisi, pazarcı, lokantacı, kadın erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır. Böylece toplamda 3 miyar 718 milyon liralık desteği esnafımızın hizmetine sunmuş oluyoruz” şeklinde olmuştur.

Verilen hibe desteklerine ek olarak yine kira yardımları da esnaf için devam edecektir. Ancak kira yardımları için salgın hastalıklardan etkilenen sektörlere öncelik verileceği gibi kira yardımında verilen miktar şehirlere göre de değişmektedir. Örneğin kira yardımı İzmir gibi büyük şehirdeki esnaflara 3 ay boyunca 715-1000 TL civarında bir rakam belirlenmiştir. Verilecek kira yardımları 3 ay boyunca devam edecektir.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Yoksullara Kira Yardımı

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır?

https://www.youtube.com/watch?v=B3fh_dPHm9Q

Kira Yardımını Nereden Öğrenebilirim?

e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Tek Seferlik Yardım Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tek seferlik verilen yardımdır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mert kavun dedi ki:

  Kira odicem babam hasta yardım lazım

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık