Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Hafif Yağmurlu

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurumlar

10.05.2023
2.070
A+
A-
Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurumlar

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurumlar; Kadın girişimcilere destek veren kuruluşlar hangileridir gelin hep birlikte bakalım. Sosyal devlet anlayışının yaygın ve gelişmiş olduğu ülkelerde, kadın girişimci sayıları her zaman daha fazla olmakta ve artış hızı da bir o kadar yüksek olmaktadır. Bu da, kadın girişimcilere verilen teşvikler ile sağlanmaktadır.

Devlet destekli kadın girişimcilere verilen teşvikler sayesinde, kadınların da iş gücü piyasasında önemli aktörler olması sağlanmakta ve birer iş veren olarak bu piyasaya yön veren girişimcileri olmaları sağlamaktadır. Biz de bu yazımızda kadın girişimcilere desteklere ve verilen teşviklere değinmek istiyoruz.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurumlar Nelerdir?

Kadın girişimcilere verilen devlet desteklerinden bazıları şunlardır:

Kadın Girişimcilere 10 Bin TL Avantajlı Hibe

KOSGEB tarafından verilen bu destek, diğer yatırımcıların aldığı tüm teşviklere ek olarak 10 bin TL daha avantajlı olarak sunulan desteklerdir. Herhangi bir karşıladığınız kriter sonucunda alacağınız krediye ek olarak KOSGEB, kendi bünyesindeki kadın girişimcilere ekstra 10 bin TL hibe vermektedir. Bunun için KOSGEB kredilerinden yararlanmanız yeterli olacaktır. Yani o şartları karşılayan bir kadın olarak siz de 10 Bin TL avantajlı hibe teşvikinden yararlanabilirsiniz.

Kadın Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Yeni bir iş yeri açacak olan kadın girişimciler için Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında bir dizi hibe, teşvik paketi ve yardım paketi sunulmaktadır. Bunlar da bir ayağı 65 Bin TL olan geleneksel girişimcilik desteği ve diğer ayağı 375.000 TL’ye kadar çıkan ileri girişimcilik desteği paketleridir. Bunlardan da yararlanabilir ve işlerinizi birer kadın girişimciler olarak ilerletebilirsiniz.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Başvuru Şartları

Bunun için KOSGEB merkezi sektör bileşenleri tarafından desteklenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmanız ve eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Bundan sonra artık performansınıza ve kuruluş yılınıza göre, kredi oranı değişmektedir. Tabii ki kullandığınız ya da kullanmakta olduğunuz iş makinelerinin de en az 2 yıl boyunca kullanıyor olmanız gerekmektedir.

Kuruluş Desteği Teşviki Nedir?

Aslında buna bir teşvikten ziyade sermaye şirketi olarak hibeye hak kazanma yeterliliği de denilebilir ve bu kapsamda tek sefere mahsus olmak kaydı ile ve benzeri herhangi bir teşvikten yararlanmamak sureti ile 10.000 TL hibe desteği alabilirsiniz.

Kadın Girişimcilere Hibe Kredi

Bu desteklerden yararlanmak için 2 kategoriden oluşan performans ölçütlerini karşılıyor olmanız gerekiyor. Bunlardan ilki kuruluşu takip eden 1 ve 12. Ayları arasındaki performans değeriniz ve diğeri ise 12 ile 24 ay içerisindeki performans değerleriniz. Bunların yasal ve şeffaf bir şekilde bildirilmesi durumunda, hibelerden yararlanıp yararlanamayacağınız netleştirilir ve sonuç olarak kadın girişimcilere 20.000 TL hibe desteğine kadar hibe alabilirsiniz.

Kadın Girişimcilere Verilen Bakanlık Destekleri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 15 bin TL’ye kadar ve tam 8 yıl vadeli devlet desteğini bakanlık olarak kadın girişimcilere sunmaktadır. Faizsiz ve uzun vadeli olarak sunulan bu kadın girişimcilere verilen teşvik paketi ile daha güçlü bir süreci başlatabilirsiniz.

Türkiye Grameen Mikrofinans Destekleri

Avrupa Merkez Bankası ve IMF fonlarınca desteklenen bu program sayesinde, ilk defa iş kuracak kadın girişimciler için teşvik paketi sağlanmaktadır. 5 kişilik ekipten oluşan ve 3 gün sürecek eğitime katılarak bu programdan faydalanabilirsiniz. Daha güncel ve net bilgiler için www.tgmp.net resmi web adresini takip etmenizi öneririz.

Kadın Emeklerini Değerlendirme Vakfınca (KEDV)Verilen Destekler

KEDV tarafından dar gelirli ancak güçlü projeler ile gelen kadın girişimcilere verilen teşvikler sayesinde, artık kadın girişimciler olarak daha güçlü bir şekilde piyasaya giriş yapabilir ve ürün ya da hizmetlerinizi daha iyi pazarlayabileceksiniz.

Yine bunlara ek olarak Sivil Toplum Kuruluşlarınca, Büyükelçiliklerince, Türkiye İş Kurumunca ve diğer birçok finans ve bankacılık sektörlerince verilen kredileri de bulabilirsiniz.

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar, KOSGEB Kredi Veren Bankalar

Kadın Girişimci Desteğini Nereden Alabilirim?

KOSGEB üzerinden alabilirsiniz.

Genç Girişimci Desteği İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

18-29 yaş arasında olmak gerekir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Çagla demir dedi ki:

    Evimde kimse çalışmıyor iş alan yok kirada oturuyoruz

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık