Esnaf Kefalet Kredi Şartları ve Başvurusu

Esnaf Kefalet Kredi Şartları ve Başvurusu
08.05.2023 15:47
1.356
A+
A-

Esnaf Kefalet Kredi Şartları ve Başvurusu; Esnaf ve sanatkarlar tarafından sıklıkla tercih edilen, onların nakdi sıkıntılarını gidermelerine yardımcı olan esnaf kefalet kredisine özellikle esnafların oldukça sıkıntılı bir süreç geçirdiği şu günlerde yoğun bir ilgi gösteriliyor.

Esnaf Kefalet Kredi Şartları ve Başvurusu
Esnaf Kefalet Kredi Şartları ve Başvurusu

Korona virüs salgını yüzünden esnafların işlerinin giderek düştüğü, kira başta olmak üzere çoğu giderlerini karşılamakta ciddi anlamda zorluk çektikleri bu günlerde pek çok esnaf ve sanatkar; esnaf kefalet kredisine başvurup, başvuramayacaklarını merak ediyorlar.

Esnafların desteklenmesi amacıyla yalnızca esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatiflerine üye olan kişilere sunulan esnaf kefalet kredisinden yalnızca belirli başvuru koşullarını taşıyan kişiler yararlanabiliyorlar.

Yani bu krediye başvurabilmek için sadece esnaf ya da sanatkar olmak yeterli olmuyor.

Bu yazımızda kısaca esnaf kefalet kredisine başvurmayı düşünen esnaf ve sanatkarlar için esnaf kefalet kredisi nasıl alınır? Esnaf kefalet kredisi şartları 2023 nelerdir? vb. bu konuya dair en çok merak edilenleri yanıtlamaya, sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

En genel tanımıyla esnaf kefalet kredisi, esnaf ve sanatkarlar kefalet kooperatiflerine üye olan esnaf ya da sanatkarların alabileceği kredi çeşidini ifade ediyor.

Esnaf kredisi de kendi içerisinde işletme kredisi, iskonto kredisi ve tesis kredisi olacak şekilde 3 sınıfa ayrılıyor.

İşletme kredisi ile esnaflar, işletmelerine dair araç, gereç, kurulum malzemesi vb. temel ihtiyaçlarını karşılayabilirlerken; iskonto kredisi ile esnaflar, küçük ihtiyaçlarını diğer yüksek faizli esnaf kredilerine başvurmadan kolaylıkla giderebiliyorlar.

Tesis kredisine başvuran ve başvurusu kabul edilen esnaflar ise çektikleri kredi ile işletmelerinin araç ve gereçlerini yenileyebiliyor yani modernizasyon ihtiyaçlarını giderebiliyorlar.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları 2023

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu kredi türüne sadece esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatiflerine üye olan kişiler başvurabiliyorlar.

Kobiler; esnaf kefalet kredi başvuruları kabul edildiği takdirde Halk Bankası’ndan oldukça düşük faizli krediler alabiliyorlar. Çekilen kredilerin ise maksimum 4 yıl içerisinde ödenmesi gerekiyor.

1952 yılında kurulan ve kurulduğu günden bu yana esnafın nakdi sıkıntısına yardım eli uzatan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri; kooperatif üyelerinin diğer üyelere kefil olabilmelerini sağlayarak, üyelerinin maddi sıkıntılarını daha kolay aşabilmelerini amaç ediniyor.

Esnaf Kefalet Kredisi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

Esnaf kefalet kredisi başvuru koşullarını kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi üyesi olmak
 • Kredi başvurusu için gerekli tüm evrak ve belgeleri hazırlamak
 • Daha önce ödenmemiş bir kredi borcuna sahip olmamak
 • Daha önce protesto edilmiş bir kredi borcunun bulunmaması
 • Kredi notunun uygun olması
 • Daha önce çektiği kredi borcunu ödemede temerrüde düşmemek
 • Daha önce çekilen kredi borcunun icra yoluyla alınmamış olması
 • Vergi borcunun bulunmaması
 • Esnaf ya da sanatkar olmak
 • En az bir yıldır mesleğini icra ediyor olmak
 • Esnaf ve Sanatkar odasına kayıtlı olmak
 • Birden fazla sayıda Esnaf ve Sanatkar Kredi Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak
 • İkamet edilen adresin ya da işyeri adresinin üye olunan kooperatif bölgesinde olması

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler, Esnaf ve Sanatkar kefalet kredisine başvurabiliyorlar.

***Banka kredi notu düşük olan ya da kara listede bulunan, daha önceki kredi borcunu ödemeyen, ödemede temerrüde düşen, borcu protesto edilmiş olan kişilerin başvuruları kabul edilmiyor.

Aynı zamanda başvuru sahibinden kredi notunun yüksek olması bekleniyor.

Esnaf Kefalet Kredisine Kimler Kefil Olabilir?

Esnaf kefalet kredisinden yararlanmayı düşünen kişilerin en az 2 kişiyi kefil olarak göstermeleri gerekiyor. Başvurulan ve alınmak istenen kredi miktarı arttıkça talep edilen kefil sayısı da artış gösterebiliyor.

Genellikle 50 BİN TL’ye kadar olan kredi başvurularında 2 kefil yeterli olurken 50-100 BİN TL arasındaki krediler için 3 kefil, 100 BİN TL üstü krediler içinse 4 kefil şartı aranıyor.

Krediye başvuran kişinin yanı sıra kefillerin de Esnaf ve Sanatkar odasına kayıt olmaları ve aynı Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine üye olmaları bekleniyor.

Yani devlet memurları,  özel sektörde çalışan kadrolu işçiler vb. esnaf kredisi başvurusunda kefil olarak kabul edilen kişiler; Esnaf Kefalet kredisinde kefil olarak gösterilemiyor.

Kefil gösterilecek kişilerin de aynı kooperatife üye olmaları, başvurunun kabul edilmesi noktasında son derece önem arz ediyor.

Başvuru sahibine kefil olan kişilerin de tıpkı başvuran kişi gibi ödenmemiş, icra yoluyla alınmış ya da protesto edilmiş banka kredi borçlarının bulunmaması, banka kara listesinde yer almamaları, düzenli gelir sahibi olmaları gerekiyor.

Bazı durumlarda Halk Bankası, kefilin yanı sıra başvuru sahibinden ipotek göstermesini de talep edebiliyor.

Bu hallerde başvuru sahibi, ev, işyeri, arsa, tarla vb. gayrimenkulleri, öğrenci servislerini ipotek olarak gösterebiliyor.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Başvuru sahibinin kefalet kredisi başvurusunu gerekli belge ve evrakları temin ettikten hemen sonra direk olarak bağlı olduğu yani üye olduğu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine yapması gerekiyor.

Dilekçe ile yapılan başvurular sonrasında yapılan tüm başvurular, kooperatif yönetim kurulu tarafından değerlendiriliyor.

Yönetim kurulu, değerlendirme esnasında kefillerin durumunu da inceledikten sonra başvuru sahibine ne kadarlık bir kredi verebileceğini hesaplıyor.

Kefalet kredisine başvuran esnafın geçmiş kredi borçlarının bulunup bulunmadığını da kontrol ettikten sonra başvurudan maksimum15 gün sonra kredi başvuru sonucunu olumlu ya da olumsuz başvuru sahibine iletiyor.

Başvurusu olumlu sonuçlanan yani kabul edilen kişiler için kooperatif, ilgili bankaya kredi başvurusunda bulunuyor. Yani esnafın kendisi direk bankaya kredi başvurusu için gitmiyor.

Bankanın da kooperatif tarafından esnaf adına yapılan başvuruyu kabul etmesi sonrasında esnaf; kefalet kredisini almaya hak kazanıyor.

Esnaf kefalet kredi şartları ve faiz oranları hakkında detaylı bilgi için Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca Esnaf kefalet kredisi için gereken şartları ise Esnaf Kefalet Kredisi Çekmek İçin Gereken Evraklar yazımızı inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Esnaf kefalet kredisi almaya hak kazanan kişiler, 200 BİN TL’ye kadar varan kredileri çekebiliyorlar.

Bu noktada esnaf, 200 BİN TL kredi ihtiyacı olduğunu dilekçe ile kooperatife bildirmiş olsa dahi kooperatif, daha az bir miktarda kredinin verilmesini uygun görebiliyor.

Yani çekilecek kredi miktarına dair son sözü söyleme yetkisi, üye olunan kooperatifte bulunuyor.

Kooperatif, esnafa verilecek kefalet kredisi miktarını hesaplarken esnafın aylık gelirini, yıllık kazancını, kredi notunu, kefillerin aylık kazancını ve diğer faktörleri detaylı bir şekilde inceliyor ve en nihayetinde uygun gördüğü kredi miktarına karar veriyor.

Bu yazımızda esnaf kefalet kredisine dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi herkese çıkar mı?

Esnaf kefalet kredisi, Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından kefil gösterilerek verilen bir kredi türüdür. Esnaf kefalet kredisine başvuracak kişilerin belirli şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar arasında ticari faaliyetlerine devam eden esnaf ve sanatkarlar, KGF tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler, belirli bir kredi notuna sahip olan işletmeler ve birtakım finansal şartları sağlayan işletmeler yer almaktadır. Başvuruda bulunan kişinin kredi notu, kredi ödeme performansı ve diğer finansal durumları kredi başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağına etki edebilir. Dolayısıyla, herkese esnaf kefalet kredisi çıkmayabilir.

Esnaf kefalet kaç TL kredi veriyor?

Esnaf Kefalet Kredi Garanti Fonu (EKGF) tarafından verilen kredi tutarı, kefil gösterilen tutara göre değişkenlik gösterir. Esnaf kefalet kredisi tutarı, kefil gösterilen tutarın %50 ila %80’i arasında olabilir. Kefil gösterilen tutar arttıkça, kredi tutarı da artabilir. Ancak, EKGF tarafından belirlenen üst limit dahilinde kredi verilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.