Devlet Gözlük Camı ve Çerçevesi İçin Ne Kadar Ödüyor?

Devlet Gözlük Camı ve Çerçevesi İçin Ne Kadar Ödüyor?
10.05.2023 15:50
2.017
A+
A-

Devlet gözlük camı için ne kadar ödüyor sorusu gözlük reçetesi alanların merak ettiği sorulardan biridir. Sigortalı, Bağkurlu, özel sektör yada kamu sektörü çalışanı farkı olmadan reçete ile gözlük alma hakları bulunmaktadır.

Devlet Gözlük Camı ve Çerçevesi İçin Ne Kadar Ödüyor?
Devlet Gözlük Camı ve Çerçevesi İçin Ne Kadar Ödüyor

Devlet desteği ile size gözlük reçete yazıldığında hem gözlük camı hem de gözlük çerçevesini reçete ile alma hakkınız oluşur. Göz doktoruna muayene olduktan sonra size reçete yazılarak gözlük camı katkı yapı hakkı kazanırsınız. Gözlük camı reçetesi ile her hangi bir SGK anlaşmalı Optisyene gittiğinizde gözlük camı fiyatı için devlet desteği ve katkısını alırsınız.

Sizlere bu yazımızda Devlet gözlük camı için ne kadar ödüyor, Devlet gözlük camını karşılıyor mu, Devlet gözlük camını kaç yılda değişir sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Devlet Katkılı Gözlük Almak İçin Muayene Olmak Şartı Mı

Devlet katkılı gözlüm almak için mutlaka doktorunuzun sizi muayene etmesi ve reçete vermesi gerekmektedir. Hekiminizin yazdığı reçete ile ile anlaşmalı optik mağazalardan gözlük camı ve gözlük çerçevesi için katkı yapı alabilirsiniz.

Gözünüzde her hangi bir sorun yoksa sizin gözlük almak hakkınız bulunmamaktadır.  Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri veya SGK anlaşması olan özel sağlık kuruluşlarında muayene olabilirsiniz.

Devlet Katkılı Gözlük Nasıl Alınır

Devlet katkılı gözlük alabilmek için,

 • Sigortalı olmanız gereklidir
 • Devlet yada özel hastaneden muayene olmanız gerekmektedir
 • Göz rahatsızlığınız varsa mutlaka size gözlük reçete yazılmalıdır
 • Doktorun size yazdığı reçete ile SGK anlaşmalı gözlükçülere gitmeniz gerekmektedir
 • Gözlük camı ve çerçevesi için katkı payı alabilirsiniz

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor 2023

Devlet gözlük için ne kadar ödüyor sorusu ve devletin gözlük yardımı ne kadar sorusu sıkça sorulan sorulardan biridir. SGK kapsamında devletin gözlük camı ve gözlük çerçevesi yardımı her sene güncelleşmektedir.

Devlet Gözlük Çerçevesi İçin Ödediği Bedeli;

 • Uzak Çerçeveli Gözlük Bedeli 37, 80 TL
 • Yakın Çerçeveli Gözlük Bedeli 37, 80 TL

Eğer gözlük çerçevesi terli üretim seçilirse gözlük bedeli 43,20 TL olarak belirlenir. Her bir göz sorunu yaşayan hasta 3 yılda bir gözlük alma hakkı bulunmaktadır.

Devletin Gözlük Camı İçin Ödediği Ücret;

Devlet gözlük camı için ödediği ücret göz bozukluğu numarası yani diyoptri ile doğru orantılıdır. Gözlük numarasına bağlı olarak devlet gözlük camı desteği vermektedir.

Numaranıza göre alacağınız gözlük camı desteği 10 ile 25 TL arasında değişmektedir. Eğer tam olarak ne kadar devletten gözlük desteği alacağınızı hesaplamak istiyorsanız…

SGK Gözlük Camı ve Çerçevesi Hesaplama

Reçeli gözlük aldığınızda ne kadar ücret ödeyeceğinizi hesaplamak için sizlere kolay yoldan hesaplama yöntemini yazmak istiyorum.

 • Gözlük çerçevesi desteği yerli 42 TL
 • Gözlük cam bedeli ise gözlük numarasına göre değişmesine karşın ortalama olarak 10 TL civarındadır.
 • Muayene sonrası ödeyeceğiniz katı bedeli çalışanlarda %20 emeklilerde ise %10 dur.

Örnek verecek olursak;

42 TL +10 TL = 52 TL Gözlük camı ve gözlük çerçevesi için devletten alacağınız gözlük yardımıdır. %20 katkı payı ödeyeceğiniz bedeli ortaya çıkaracaktır.

52 TL in %20 ise 10,4 TL’dir.

52 TL -10,4 TL = 41,6 TL.

Emekliler İçin Devlet Gözlük Desteği

Emekliler ise sadece %10 katkı payı ödeyeceklerinden ona göre hesaplama yapacaklardır.

Alacağınız gözlük kaç TL olursa olsun ister 100 TL isterse 1000 TL devletten alacağınız gözlük camı ve gözlük çerçevesi desteği yukarıdaki gibidir. Arada kalan ücret sizin tarafınızdan ödenecektir.

Devletin Verdiği Gözlük Camı Fiyatları

Devletin verdiği gözlük camı fiyatları değişiklik göstermektedir. Yerli üretim ve Yurt dışı üretimi gözlüklerde kalite farkı bulunmaktadır. Ancak gözlük reçetesi aldıktan sonra devlet sizin hangi gözlük camını yada gözlük çerçevesini aldığınıza karışmaz.

Devlet sadece katkı yapını ödemektedir. Alacağınız gözlüğün fiyatı ne olursa olursa eğer yerli üretim alırsanız katkı payı 42 TL’dir. Yurt dışı üretimi için ise katkı payı desteği 32 TL dir. Gözlük camı ise numaraya göre 10 ile 25 TL arasındadır.

Devlet Gözlük Camı Kaç Yılda Bir Değişir

Çok sık sorulan sorulardan biride devlet gözlük camı ve gözlük çerçevesi kaç yılda bir değişir sorudur. Devletin verdiği gözlük 3 yıl boyunca geçerlidir. Yani devlet sadece 3 yılda 1 defa gözlük verir. Eğer numara büyümesi yada küçülmesi var 3 yıl beklenmeden gözlük muayenesi sonrası gözlük camı ve çerçevesi değişikliği yapılabilir.

Devlet Destekli Gözlük Camı Sorgulama

SGK gözlük hakkı ve gözlük yenileme tarihi hakkında bilgi almak için hem e-Devlet hem de SMS ile sorgulama yapabilirsiniz. Sosyal Sigortalar Kurumu gözlük kullanan sigortalıların kayıtlarını tuttuğundan bu kayıtları sizin de takip etmenize imkan vermektedir.

Cep Telefonundan Mesaj Atarak Gözlük Hakkı Sorgulama;

Gözlük yenilemek yada değiştirmek için “CAM TC AİLE SIRA NO”  aralarında boşluk bırakarak 5502ye mesaj attıklarında hangi tarihte gözlük camı ve gözlük çerçevesi değişikliği ayrıntılı olarak öğrenebilirler.

e-Devlet Gözlük  Sorgulama

Eğer e-Devlet kullanıcı girişi yapabiliyorsanız ücretsiz olarak yakın gözlük çerçevesi ve uzak gözlük çerçevesi hakkınızı sorgulayabilirsiniz. e-Devlet üzerinden giriş yaptığınızda hakkınız bulunuyorsa gözlük değişikli hakkınız bulunuyor yazar. Gözlük çerçevesi değişikliği hakkınız yoksa hangi tarihte gözlük camı değiştirebileceğiniz ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden gözlük çerçevesi hakkını sorgulamak için TIKLAYINIZ.

Reçeteli Gözlük Kaç Günde Alınmalı

Reçeli gözlük kaç günde alınmalı ve Reçeteli gözlük kaç gün geçerli sorusuna cevap vermek gerekirse göz doktorunun muayenesi sonrası size gözlük reçetesi verirse bu reçete 10 iş günü geçerlidir. Reçeteli gözlük 10 iş günü için alınmadığında geçerliliğini yitirmektedir.

10 İş günü geçtiğinde Sosyal Sigorta Kurumu tarafından katkı payı geçersiz olur.

Devletin Gözlük Yardımı Ne Kadar 2023

2023 Devlet gözlük yardımı gözlük çerçevesi için 37,80 TL gözlük camı için numarasına göre 10 ile 25 TL arasında değişmektedir. Devletin gözlük yardımı için mutlaka reçete alınması gereklidir.

Devletin Verdiği Gözlük Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Devletin verdiği gözlük reçetesi hakkında sıkça sorulan bazı sorulara cevap vermeye çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Devletin Ücretsiz Olarak Verdiği Gözlük Var Mı

Devletin ücretsiz olarak verdiği her hangi bir gözlük yoktur. SGK kapsamında sadece katkı payı ödemesi yapılmaktadır. Devlet sadece gözlük aldığınızda eğer sigortalı çalışan iseniz %20 katkı payı emekli iseniz %10 katkı payı desteği verir. Devlet hiç bir göz rahatsızlığı olan hastaya gözlük vermez.

Gözlük Almak İçin Devletin Verdiği Tutar Yeterli Mi

Aslında gözlük almak için devletin verdiği tutar pek yeterli sayılmaz. Bazı kaliteli gözlük camları ve çerçevelerinin fiyatı yüksek olduğundan devlet verdiği ücret yeterli olmayabilir. Ancak ucuz ve bazı kalitesiz gözlükleri fiyatı uzun olabilir.

3 Yıl Dolmadan Tekrar Gözlük Alabilir miyim

3 yıl dolamadan tekrar gözlük almak için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Gözlük  numarasında değişiklik olması durumunda 3 yıl dolmadan tekrar doktorunuza muayene olarak gözlük çerçevesi ve çamı alabilirsiniz.

Büyüme gelişim çağında olan çocukların büyüme ve gelişim sebebinden dolayı kullanmadığı yada yenilmesi gereken durumlarda değiştirilebilir.

Gözlük Reçetesi İle Güneş Gözlüğü Alınır Mı

Gözlük reçete ile güneş gözlüğü almak bir çok kişinin merak ettiği sorulardan biridir. İster devlet hastanesinden gözlük reçetesi alın isterseniz özel hastaneden gözlük reçetesi sadece numaralı gözlük almak için kullanılmalıdır. Bazı gözlükçüler reçete ile numara gözlük yerine güneş gözlüğü aldıkları söylense de bu yöntem bir işlem yapmak suç sayılmaktadır.

Sizlere bu yazımızda devlet gözlük camı için ne kadar ödüyor sorusuna cevap vermeye çalıştım. Devlet gözlük çamı için ne kadar ödüyor sorusu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor

Devlet gözlük çerçevesi için ne kadar ödüyor 2023?

2023 yılında devlet gözlük çerçevesi için ne kadar ödeme yapacağı konusunda kesin bir bilgi veremem, çünkü bu tür destekler yıllara göre değişebilir. Devletin gözlük çerçevesi için sağladığı ödemeler, sosyal güvenlik kurumları veya ilgili bakanlık tarafından belirlenen programlar çerçevesinde yapılmaktadır. Bu nedenle, güncel destek miktarlarını öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sağlık Bakanlığı veya ilgili yerel sağlık kurumlarıyla iletişime geçmeniz önemlidir.

SGK gözlük çerçevesi için ne kadar ödüyor?

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu), gözlük çerçevesi için belirli bir ödeme yapmamaktadır. Ancak, bazı durumlarda SGK, sigortalı kişilerin optik reçeteyle alacakları gözlük camlarının bir kısmını karşılayabilir. Bu destek miktarı, reçeteye ve hastanın durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Detaylı bilgi için SGK’nın resmi web sitesini veya ilgili sağlık kurumunu araştırmanız önerilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiç vermesin daha iyi 37 lira için değmez

 2. Mehmet dedi ki:

  Bu gün gözlük aldım tam 950 tl sağolsun devlet 50 tl sini karşıladı 900 e aldım yoksa nasıl alırdım.