Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Kosgeb Girişimcilik Kursu Nedir? Başvuru ve Kaç Saat

10.05.2023
1.701
A+
A-
Kosgeb Girişimcilik Kursu Nedir? Başvuru ve Kaç Saat

KOSGEB hibelerinden ve faizsiz kredilerinden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka alması gereken KOSGEB EĞİTİMİ; ülkemizde KOSGEB ve İŞKUR işbirliği kapsamında KOSGEB GİRİŞİMCİLİK KURSU ile yeni girişimcilere ya da işini büyütmek isteyen kobilere veriliyor.

Kosgeb Girişimcilik Kursu Nedir? Başvuru ve Kaç Saat
Kosgeb Girişimcilik Kursu Nedir Başvuru ve Kaç Saat

KOSGEB ve İŞKUR tarafından düzenlenen bu eğitimlerde girişimcilere eğitim sonrasında KOSGEB’E sunacakları iş planlarını nasıl hazırlayacakları eksiksiz bir şekilde anlatılıyor.

Tamamen ücretsiz olarak verilen bu eğitimler; girişimcilerin eğitim sonrasında aldıkları belgeler ile KOSGEB geri ödemesiz kredilerine başvurabilmelerine olanak tanıyor.

Bu yazımızda KOSGEB eğitimlerine yani KOSGEB girişimcilik kursuna katılmayı düşünen yeni girişimciler ve kobiler için KOSGEB girişimcilik kursu başvuru şartlarına değinmeye, kursa dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, KOSGEB eğitimlerine dair bilmeniz gereken detaylar:

KOSGEB Girişimcilik Kursu İçeriği

Öğretim görevlileri ve KOSGEB tarafından yetkilendirilen kişiler tarafından verilen dersler; belediye konferans salonlarında, üniversitelerde, KOSGEB anlaşmalı diğer kurumlarda düzenlenebiliyor.

İş fikri hazırlamaya yönelik olan kurslarda girişimcilere iş planlarını nasıl hazırlayabilecekleri, hangi sektörlerde işletme açmaları gerektiğinin yanı sıra temel satış ve pazarlama teknikleri de öğretiliyor.

Girişimciliğin temel kurallarının da öğretildiği KOSGEB girişimcilik kursu; 4 ana modülü içeriyor.

Daha önceleri 70 saat olan son yapılan güncelleme ile 32 saate düşürülen girişimcilik kursuna katılımcıların düzenli olarak katılmaları gerekiyor.

Katılım oranı %80 altında olan adaylar, maalesef ki KOSGEB girişimcilik eğitimini tamamlayamıyor ve bu girişimcilere girişimcilik kursuna katılım belgesi verilmiyor.

Derslere düzenli olarak katılması gereken kişilerin derslere katıldıklarına dair imza atmaları da gerekiyor.

Kurs sonunda düzenlenen sınavı başarı ile geçen, KOSGEB’e sundukları iş planı onaylanan kişiler, eğitim sonrasında girişimcilik belgesine almaya hak kazanıyorlar.

KOSGEB Eğitimlerinin İçeriğini Aşağıdaki Şekilde Özetleyebiliriz:

  • İş fikri geliştirme ve yaratıcılık dersleri
  • Pazar araştırması, pazarlama, üretim, finansal plan, yönetim vb. iş planı ve ögeleri
  • Pazar araştırması, pazarlama, üretim, yönetim, finansal plan vb. iş planının geliştirilmesine ve yönetilmesine yönelik olan atölye bazlı çalışmalar
  • İş planının hazırlanması, yazıya dökülmesi ve sunumu

4 aşamadan oluşan KOSGEB eğitimleri sonrasında sınavı geçen kişiler, KOSGEB hibe ve faizsiz kredilerine başvurabiliyorlar.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuru Şartları

Girişimcilik kursuna katılarak, sermaye sıkıntısını çözmek, kendi işini kurmak yani patron olarak iş hayatına atılmak isteyen kişilerin birtakım özellikleri taşımaları gerekiyor.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuru Şartlarını Aşağıdaki Şekilde Özetleyebiliriz: 

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Terör suçu ve yüz kızartıcı suç işlememiş olma
  • Maksimum son bir yıl içerisinde iş yeri açmış olma(kobiler için)

Özel sektörde çalışan kişiler, isteğe bağlı olarak kendi sigortasını yatıran, tarımla uğraşan kişiler, işsizler; KOSGEB eğitimlerine katılabiliyor. Devlet memurlarının da eğitimlere katılma hakları olsa bile memurlar; memurluktan ayrılmadan KOSGEB kredilerinden yararlanamıyor ve kendi işyerlerini açamıyorlar.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Tarihleri

Kurs tarihleri her dönem KOSGEB resmi internet sitesi üzerinde yayınlanıyor. Bununla birlikte yaşadığınız şehirde bağlı bulunduğunuz İŞKUR Müdürlüklerinden ve KOSGEB Hizmet Merkezlerinden de girişimcilik kursu başvuru ve başlama tarihlerini öğrenme şansınız bulunuyor.

KOSGEB anlaşmalı eğitim kurumlarına başvurarak, girişimcilik kurslarına başvurabilseniz de KOSGEB Hizmet Merkezleri; başvurularla ilgilenmiyor.

Yani KOSGEB Hizmet Merkezleri’ne eğitim için başvuramıyorsunuz.

UYARI: KOSGEB; yalnızca belirli sektörlerde hizmet veren işletmelere hibe, faizsiz kredi ve krediler veriyor. Nace kodları ile belirtilen bu sektörler dışında bir işletme açmayı düşünüyorsanız; KOSGEB kredilerinden yararlanamayacağınızın altını çizmek istiyoruz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Kaç Saat?

Daha önce de belirttiğimiz gibi KOSGEB Girişimcilik Kursları yalnızca 32 saat sürüyor.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurular, e-Devlet sitesi üzerinden yapılıyor. Sizden talep edilen TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi sisteme girerek, KOSGEB eğitimine başvurabiliyorsunuz.

Henüz e-Devlet kaydınız yoksa PTT’den e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

KOSGEB’e Nasıl Kayıt Olunur?

Şayet yeni girişimciyseniz yani üzerinize kayıtlı bir işletmeniz yoksa girişimcilik kursunu başarı ile tamamladıktan sonra KOSGEB’e kayıt olabiliyorsunuz.

Üzerinize kayıtlı bir işletmeniz varsa TC kimlik numaranız ve işe başlama tarihiniz ile KOSGEB’e e-Devlet üzerinden kayıt olabiliyorsunuz.

Kayıt esnasında öncelikle KOSGEB veritabanına kayıt olmanız, ardından da KOSGEB kobi beyannamesini doldurmanız gerekiyor.

Beyannamenizi doldurduktan sonra KOSGEB yetkilileri, kobi olup olmadığınızı araştırmaya başlıyor.

Tüm bu işlemlerin tamamlanması, kaydınızın başarı ile sonlanması için kayıt işlemlerini maksimum 15 dakika içinde tamamlamanız gerekiyor. Aksi halde sayfa zaman aşımına uğrayabiliyor. Bu da aynı işlemleri tekrar yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

KOBİ olduğunuz onaylandığında KOSGEB kredilerine ve KOSGEB tarafından sunulan diğer destek programlarına sistem üzerinden başvurabiliyorsunuz. Bu noktada başvuru formlarını sistemden indirmeniz ve gerekli evrakları ilgili birime teslim etmeniz gerekiyor.

Kosgeb Girişimcilik Kursu Harçlık Nereden Alınır

Kosgeb girişimcilik kursuna katılanlara devlet tarafından harçlık verilmektedir.  Günlük olarak verilecek harçlık toplu olarak aylık olarak ödeneceğinden ödemeler anlaşmalı bankalar yada PTT şubelerinde ödenecektir.

KOSGEB Girişimcilik KURSU Başvuru FORMU

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/6527/basvuru-formlari linkini tıklayarak, sayfadaki yeni girişimci başvuru formlarını doldurabilirsiniz. Başvuru formunu e-devlet üzerinden doldurmanız gerekiyor.

Form, sayfada ‘UGE’ katılımcı başvuru formu şeklinde geçiyor. Sayfada bir de eğitmenlerin doldurması gereken ‘UGE’ başvuru formu yer alıyor.

İki form, birbirinden tamamen farklı olduğundan doğru başvuru formunu doldurduğunuzdan emin olmalısınız.

Bu yazımızda kısaca KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİNE KATILABİLİR, 50 BİN TL’ye kadar varan geri ödemesiz hibelere başvurma hakkına sahip olabilirsiniz. 100 BİN TL’ye kadar uzanan faizsiz kredilere başvurabilir, maddi sıkıntınızı çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bu süreçte size yol göstermesi açısından bir KOSGEB uzmanına danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Daha önce düzenlenen girişimcilik eğitimlerinden birine katıldıysanız, deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, eğitimlere katılmayı düşünen takipçilerimizle önerilerinizi ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Sınav Soruları ve Cevapları

KOSGEB girişimcilik kursu kaç gün sürüyor?

KOSGEB girişimcilik kursları genellikle 5 ila 10 gün arasında değişen sürelerde düzenlenir. Kurs süresi, programın içeriği ve yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir. Kurslar genellikle girişimcilik konularında eğitimler, atölye çalışmaları ve danışmanlık hizmetleri gibi bileşenleri içerir. Kurs süresi ve detayları, KOSGEB’in ilgili programının belirlediği kurallar ve planlamalar doğrultusunda değişebilir.

KOSGEB girişimcilik eğitimi ne kadar?

KOSGEB girişimcilik eğitimi ücretsizdir. KOSGEB, girişimcilere destek sağlamak amacıyla çeşitli eğitim programları düzenlemekte ve bu eğitimlerden katılımcılardan herhangi bir ücret talep etmemektedir. Girişimciler, KOSGEB’in girişimcilik eğitimlerine katılarak iş kurma sürecinde gerekli bilgi ve becerileri edinebilirler.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık