Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Hafif Yağmurlu

Kosgeb Destekli Kredi Nasıl Alınır? Hibe Desteği

10.05.2023
1.642
A+
A-
Kosgeb Destekli Kredi Nasıl Alınır? Hibe Desteği

Kosgeb Destekli Kredi Nasıl Alınır? Hibe Desteği hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevabını bulabilirsiniz. Kendi işini kurmak, başkalarına değil de kendi geleceğine ve işine yatırım yapmak isteyenlerin yardımına koşam Kosgeb; sermayesi olmayan yada yetersiz olan girişimcilere, kobilere faizsiz ve faizli krediler sunmaktadır.

Küçük ve orta ölçekli firmaları destekleyen, bu firmaların hem yurt içi hem de yurtdışı pazarında büyümesini, gelişmesini, ihracat rakamlarını arttırmasını, daha fazla sayıda müşteriye ulaşmasını hedefleyen ve bu amaçla kurulan KOSGEB; geri ödemesiz hibeleri ve faizsiz kredi imkanları ile ülkemiz iş istihdamına katkıda bulunuyor.

Sunduğu destekler ile ülkemiz işsizlik oranlarını düşürmeyi, üniversite mezunlarının daha iyi şartlar altında çalışmasını da amaç edinen KOSGEB; verdiği sıfır faizli krediler ile esnafların da rahat bir soluk alabilmesine olanak tanıyor.

Bu yazımızda kısaca KOSGEB destekli kredi nasıl alınır? sorusunu yanıtlamaya, KOSGEB kredilerinden nasıl yararlanacağınıza değinmeye çalışacağız.

Kendi işinizi kurmayı planlayan yeni bir girişimciyseniz ya da işyerinizi büyütmenin hayalini kuruyorsanız; bu yazımızı sonuna kadar okumanızı şiddetle öneriyoruz.

Kosgeb Sıfır Faizli Kredi Nasıl Alınır?

Kosgeb sıfır faizli kredi imkanından yararlanmayı düşünen yeni girişimcilerin yada kobilerin sahip olması gereken özellikleri aşağıdaki şekilde özetleyebilirsiniz.

 • 18 yaş ve üzerinde olmak
 • Başka bir ticari gelir kaynağına sahip olmamak
 • T.C. vatandaşı olmak
 • KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini başarı ile tamamlamak
 • KOBİ niteliğinde bir işletme olmak
 • Kosgeb sitesinde veri tabanına kayıt olmak
 • Uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrasında hazırlanan iş planının KOSGEB yetkilileri tarafından onaylanması
 • Daha önce aynı sektöre dair KOSGEB kredilerinden yararlanmamış olmak
 • İşletme makine ve teçhizatlarının 3 yaşından büyük olmaması

Yukarıdaki şartları taşıyorsanız; faaliyet gösterdiğiniz sektörün KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini kontrol etmelisiniz.

KOSGEB nace kodlarını sorgulatıp, sektörünüze KOSGEB tarafından destek verilip verilmediğini öğrenebiliyorsunuz.

İmalat, üretim, AR-GE vb. KOSGEB destekleri sunulan bir firmaysanız, kosgeb resmi internet sitesine girip, sistemin veri tabanına kayıt olmalısınız.

Ardından siteden Uygulamalı girişimcilik eğitimine başvurmalısınız. Eğitimi başarı ile tamamlayıp, sertifikanızı aldıktan sonra yine site üzerinden KOSGEB desteklerine başvurabilirsiniz.

Kosgeb faizsiz kredi başvurunuz kabul edilip, onaylandığında kredinizi KOSGEB anlaşmalı bankalardan birinden alabilirsiniz.

Bu bankaların Ziraat, Vakıf, Garanti, AKBANK, DENİZBANK, İŞBANKASI, YAPI KREDİ, FİNANSBANK, HALK BANK olacak şekilde toplamda 9 bankadan oluştuğunu söyleyebiliriz.

Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Geri ödemesiz yani hibe krediler; KOSGEB tarafından kendine ait iş yeri açmayı düşünen yeni girişimcilere veriliyor.

2023 yılı itibariyle 60 Bin TL olan hibe kredisi, işsizlik rakamlarını azaltmaya ve gençlere destek olmayı hedefliyor.

Girişimciliği geliştirme destek programı kapsamında yer alan hibe kredisinde de yararlanabilmeniz noktasında bazı özellikleri taşıyor olmanız gerekiyor.

Kosgeb Destekli Hibe Kredi Nasıl Alınır?

 • Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitim başvurunuzu tamamlamalısınız
 • Eğitimi tamamladıktan, iş planınız onaylandıktan sonra kosgeb internet sitesi üzerinden geleneksel girişimcilik yada ileri girişimcilik destek programından size ve işletmenize uygun olan programa başvurmalısınız.

Program tamamlandıktan sonra iş planınız da onaylandığında sırada kendi iş yerinizi kurmanız yer alıyor. Bu noktada işletmenin mutlaka sizin adınıza kurulması, işletme sermayesinin de sizin üzerine olması gerekiyor.

İşletmenizde kullandığınız tüm makine ve teçhizatların da yeni olduğundan emin olmalısınız. Çünkü KOSGEB daha önce de belirttiğimiz gibi yaşı maksimum 3 olan teçhizatları onaylıyor. Bununla birlikte öncelikle aldığınız ürünleri faturalandırmalı, ardından KOSGEB hibesine başvurmalısınız.

Yani KOSGEB hibesinden ancak ve ancak kendi işletmenizi kurduktan sonra yararlanabiliyorsunuz. Bu yüzden de işletmenize aldığınız her türlü ürün ve malın faturasını saklamalısınız. Bu faturaları KOSGEB’e sunarak, KOSGEB hibelerinden yararlanabilirsiniz.

Kosgeb Girişimcilik Programına Nasıl Başvurulur?

60 BİN TL hibe veren bu program, kuruluş desteği, performans desteği vb. desteklerle birlikte işletmenizi kurduğunuz ilk yıllarda rahat etmenizi sağlıyor.

Bu destek sayesinde işletmenizi kurduğunuzda size öncelikle 5 BİN TL veriliyor.

Şahıs şirketleri için 5 BİN TL olan bu rakam, söz konusu sermaye şirketi olduğunda 10 BİN TL oluyor.

Daha sonra ilk bir ay ve ilk on iki aylık zaman dilimi için siz ve diğer çalışanlarınız için 20 BİN TL’ye kadar uzanan performans desteği alıyorsunuz.

12 ay-24 ay arasındaki süreçte çalışanlarınız ve sizin sigortanız için tekrar  5 BİN TL daha alıyorsunuz.

İşletmeniz ilk yılında maksimum 30 bin TL destek alabiliyorsunuz.

İkinci yılda da 30 BİN olan bu destekle birlikte toplamda 60 bin TL’ye kadar varan hibe alabiliyorsunuz.

Not:  Gazi, engelli, şehit yakını, kadın girişimci, 30 yaş altı genç girişimci iseniz, ilk bir yıl içinde 5, ikinci yıl içinde 5 olacak şekilde toplamda 10 BİN TL daha fazla kredi alabiliyorsunuz.

Kosgeb Destekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB hibe, sıfır faizli ya da faizsiz kredilerinden yararlanmak adına başvuruları e-devlet üzerinden yapmanız gerekiyor.

 • Kosgeb Veritabanına Kayıt Olma

https://kbs.kosgeb.gov.tr/FirmRegistration linkini tıklayıp, vergi ya da TC kimlik no ve işe başlama tarihinizle birlikte kayıt işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Bu arada sayfada sizden talep edilen bilgileri doldururken, sayfanın zaman aşımına uğramaması ve işlemleri tekrar yapmak zorunda kalmamanız adına tüm işlemleri maksimum 15 dakika içerisinde bitirmelisiniz.

 • Kobi Beyannamesi Doldurma

İşletmenizin küçük yada orta ölçekli bir işletme olup olmadığını kosgeb tarafından tespit edilmesi noktasında doldurduğunuz kobi beyannamesi önem arz ediyor.

Size yönetilen soruları eksiksiz bir şekilde tamamlayıp, artık koseb’den onay beklemeniz gereklidir.

 • Desteklere Başvurma

Beyannameniz onaylandığında artık dilediğiniz desteğe başvuru şansınız oluyor.

Ancak hangi destekten yararlanmanız gerektiği noktasında fikir sahibi olmayabilirsiniz. Bu aşamada kosgeb bir kosgeb uzmanından yardım almanızı öneriyoruz.

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekler/3/destekler Linkine tıklayarak kosgeb desteklerini görüntüleyebilirsiniz.

SON AŞAMA:

Hangi Desteğe başvurmanız gerektiğine karar verdikten sonra anlaşmalı bankalara gitmeniz gereklidir. Bankaya giderken Kosgeb sitesi üzerinden indirdiğiniz kredi başvuru doldurup yanınızda götürmelisiniz.

Bankalara sizden bazı belgeler talep edeceğiniz unutmamalısınız. Kosgeb tarafından onay almanız, Bankadan krediyi kesin alacağınız anlamına gelmiyor.

Bankalar kara listede ismi yazılı olan kişilere kredi vermeme haklarını gizli tutmaktadır.

Kosgeb Destekli Kredi Veren Bankalar 2023

Kosgeb destekli kredi hangi bankalar vermektedir ve kosgeb destekli kredi için hangi bankalara başvurulması gerektiği en çok merak edilen sorulardan biridir.

Bir çok banka kosgeb destekli kredi verdiğini açıklamıştır. Girişimciler destekleyen bankalar ise;

 • Akbank
 • Alternatifbank
 • Denizbank
 • Finansbank
 • Şekerbank
 • Garanti  bankası
 • Ziraat Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Halkbank
 • İş bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Yapı Kredi Bankası

Kosgeb destekli krediler Ziraat Bankası ve diğer devlet bankalarında özel kampanya paketleri ile sunulduğundan daha cazip olmaktadır.

Bu yazımızda kısaca kosgeb destekli kredi nasıl alınır? Kosgeb kredi başvurusu nasıl yapılır? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Daha önce kosgeb destekli kredi aldıysanız, kullanıcı deneyimlerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz. Görüş ve önerilerinizi değerli takipçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

KOSGEB kimlere kredi veriyor?

KOSGEB kredilerine başvurabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. KOSGEB kredileri genellikle KOBİ’ler için düzenlenir, ancak her KOBİ bu kredilerden faydalanamaz. KOSGEB, kredi başvurusu yapacak işletmenin yasal olarak faaliyet göstermesi, belirli bir süre boyunca faaliyetlerini sürdürmüş olması, belirli bir çalışan sayısına sahip olması, belirli bir ciroya sahip olması ve finansal yapısının sağlıklı olması gibi şartları arar.

KOSGEB 3 yıl geri ödemesiz kredi kimlere verilir?

KOSGEB’in 3 yıl geri ödemesiz kredi programı, “KOBİ Gelişim Destek Programı” adı altında sunulmaktadır. Bu program kapsamında, belirli şartları taşıyan küçük ve orta ölçekli işletmelere 3 yıl geri ödemesiz kredi verilmektedir.

KOSGEB En çok ne kadar kredi veriyor?

KOSGEB’in verdiği kredi tutarı, KOBİ’nin ihtiyacına, projesinin büyüklüğüne ve finansman kaynaklarına bağlı olarak değişebilir. KOSGEB’in en fazla verdiği kredi tutarı ise genellikle 1 milyon TL’dir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık