Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır?

10.05.2023
1.954
A+
A-
Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır?

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır? ; Nitelikli eleman desteğini nasıl alabiliriz gelin birlikte bakalım. Son dönemlerde oldukça popüler olan, işverenlerin oldukça merak ettiği KOSGEB nitelikli eleman desteğinden sizler de faydalanmak, böylelikle iş yerinizde mesleğinde başarılı, kalifiye yani profesyonel personeller çalıştırmak istemez misiniz?

Bu destekten yararlandığınız taktirde iş yerinizde iş verimliliğini arttırabilir, satış rakamlarınızın artmasını garantileyebilir, işlerinizi büyütebilir, hatta zaman içerisinde yurt dışına bile açılabilirsiniz.

Bu yazımızda 2023 yılında da KOSGEB tarafından sunulan KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği nedir? KOSGEB Nitelikli Eleman istihdam desteğinden nasıl yararlanılır? vb. bu desteğe dair merak edilen tüm soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, bu desteğe dair bilmeniz gereken o detaylar:

KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Nedir?

Üretim, imalat, pazarlama, ticaret ve AR-GE sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde faaliyet gösteren işletmeler tarafından başvurulan Nitelikli Eleman İstihdam Desteği, 24 Eylül 2018 yılında yürürlüğe giren İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında yer alıyor.

Ülke işsizlik oranlarını azaltmayı, işverenlere maddi açıdan rahat bir nefes almayı hedefleyen bu program, hem işverenlere hem de çalışanlara sunduğu avantajlar ile ön plana çıkıyor.

Üniversite mezunlarının daha rahat ve kolay bir şekilde iş bulabilmelerine de olanak tanıyan bu destek, işverene maddi anlamda destek olarak, çalıştırdığı işçinin maaşının önemli bir bölümünü karşılıyor.

Yani işverenler, kalifiye eleman çalıştırmanın gerektirdiği bir zorunluluk olan yüksek maaşları tek başlarına ödemekten ve niteliksiz eleman çalıştırmaya mahkum olmaktan kurtulmuş oluyor.

ŞAYET SİZLER DE YANINIZDA NİTELİKLİ PERSONEL ÇALIŞTIRMAK İSTİYOR LAKİN PERSONELİNİZİN MAAŞINI ÖDEYEMEYECEĞİNİZE İNANIYORSANIZ, KOSGEB TARAFINDAN SUNULAN BU DESTEK PROGRAMINA BAŞVURABİLİRSİNİZ.

KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Şartları

Bu destekten maalesef ki tüm işverenler ve personeller yararlanamıyor. İşletmenin yanı sıra çalışacak personelin de birtakım nitelikleri taşıması gerekiyor.

Bu destekten yararlanma şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Her şeyden öte KOSGEB veri tabanına kayıt olmalı, İşletme Geliştirme Destek Programı’na başvurmalısınız. Ancak başvuruda bulunmadan önce program tarafından öngörülen tüm şartları karşılamalısınız. Aksi halde KOSGEB’in başvurunuzu değerlendirmeye almaması ile karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz.
 • İşletmenizde çalıştırmayı düşündüğünüz kişinin son bir yıl içerisinde işletmenizde çalışmadığından emin olmalısınız.
 • İşletmenizde bu destekten yararlanmak adına en az ön lisans mezunu personel çalıştırmalı, lise ve daha aşağı seviye eğitim geçmişi bulunan personeller için bu desteğin söz konusu olmadığını unutmamalısınız.
 • Part time olarak ya da serbest bir şekilde çalışan olarak personeller için bu destek sunulmadığından yeni personelinizi mutlaka tam zamanlı olarak iş yerinizde çalıştırmalısınız.
 • Bu programa personeliniz iş başı yapmadan önce başvurmalısınız.
 • Bu destekten yalnızca 2 personel için yararlanabilirsiniz. Yani aynı anda 3 ve üstü personel çalıştırmayı düşünüyorsanız, bu programdan yararlanamazsınız.
 • Bu destekten yalnızca ve yalnızca iş yerinizde en az 5 adet personel çalıştırıyorsanız yararlanabilirsiniz. Yani 4 ya da 4 altı sigortalı personel çalıştırıyorsanız, bu destekten faydalanamazsınız.
 • Bu destekten maksimum 2 sefer yararlanabilirsiniz. Yani toplamda maksimum 4 personel için bu desteğe başvurabilirsiniz.
 • Bu desteğe sadece iş yerinizde yeni istihdam edeceğiniz personel ya da personeller için başvurabilirsiniz. Başvuru tarihinden sonra en geç 45 gün içerisinde yeni personelinizin sigortasını başlatmalısınız.

Yukarıdaki kriterleri taşıyor ya da kabul ediyorsanız; KOSGEB nitelikli eleman istihdam desteğinden faydalanmak için KOSGEB sitesinde verilen ilanları takip etmeli, internet üzerinden başvurularınızı eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız.

Kosgeb Girişimcilik Kursu Nedir? Başvuru ve Kaç Saat

KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Faydaları Neler?

Eğitimli ve nitelikli personellerin öneminin giderek daha da arttığı modern dünyada firmalar, kendi ihtiyaçlarına yönelik, eğitim hayatları faaliyet gösterdikleri sektör ile uyumlu personelleri çalıştırmaya özen gösteriyor.

Nitelikli personeller, firmaların gelişmesine ve büyümesine katkıda bulunarak, firmaların gerek günlük gerekse yıllık faaliyetlerini daha kolaylıkla ve başarıyla gerçekleştirebilmelerine olanak tanıyor.

Bu programın faydalarını yani program ile hedeflenenleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Ülke ekonomisine ve ülke istihdamına katkıda bulunuyor.
 • Üniversite mezunlarının işsizlik problemine çare oluyor.
 • İş yerinde iş verimliliğini arttırıcı etki gösteriyor.
 • Firmaların daha kolay bir şekilde kurumsallaşmasını ve marka olma yolunda emin adımlarla ilerlemesini sağlıyor.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteğimden Kimler Faydalanabilir

Uygulama esaslarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşletme sahibi, ortaklar, işletme sahiplerinin ve ortakların anne, baba, kardeş, çocuk ve eşleri, yabancı uyruklu personeller ve emekliler istihdam edilemiyor.
 • Doğum, askerlik vb. sebeplerden ötürü işten ayrılan personel, aynı işletmede tekrar istihdam edilmek istediğinde tekrar başvuru yapıldığında işletmeye programdan kalan üst limit kadar destek verilebiliyor.
 • Nitelikli eleman işten kendi isteği ile ayrıldığında ya da işten çıkarıldığında işletmenin mutlaka bilgi vermesi gerekiyor.
 • Destek başvurusu, onay sonrasında en az 3 aylık periyodlar için ödeme talep edebiliyor. Personelin 3 ay dolmadan işten çıkarılması ya da çıkması durumunda 3 ay dolmadan da talepte bulunabiliyor.
 • Personel, işletmenin başka bir şehirdeki başka bir şubesine transfer olduğunda bile işletme bu programından yararlanmaya devam edebiliyor.
 • İş kazası, doğum, hastalık vb. nedenlerle personelin rapor alıp işe ara vermesi halinde rapor bitip personel işe döndüğünde işletme, destekten yararlanmayı sürdürebiliyor.

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Ne Kadar

Kosgeb nitelikli eleman desteği ne kadar sorusuna cevap vermek gerekirse Üst limiti 50 BİN TL ile sınırlı olan bu destekten yararlanmak isteyen firmaların ön lisans ya da 2 yıllık meslek yüksek okul mezunlarına en az 2.500, lisans ve lisans üstü eğitim mezunlarına ise en az 3.500 TL maaş vermeleri gerekiyor.

Yani personeline sadece asgari ücret veren işletme ve işverenler, bu desteğe başvuramıyor. Böylelikle personellerin hakları da korunmuş oluyor.

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Kaç Ay Alınır

Başvuru tarihi itibari ile işe yeni başlatılacak eleman için destek verilmektedir. Yeni işe başlayacak elemanın 45 gün içerisinde işe başlaması gerekir. Kosgeb nitelikli eleman desteği süresi işletmeler için 2 yıldır. Eğitim desteği 2 yıl boyunca yapılır.

Kosgeb Nitelikli Eleman Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Kosgeb nitelikli eleman desteği için başvuruda bulunmak için gerekli evraklar ise

 • Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Ödeme Talep Formu destek.kosgeb.gov.tr sisteminden doldurulup çıktısı KOSGEB’e teslim edilmeli. (Kaşeli ve İmzalı) (Kaşeli ve İmzalı)
 • SGK Sigortalı Hizmet  Listesi
 • Nitelikli Elemana ait Ücret bordrosu
 • Nitelikli Elemanın aylık ücretinin, işletme  tarafından ödendiğine dair banka dekontu
 • İşletmenin SGK Borcu Yoktur Yazısı
 • Mahsup Dilekçesi (SGK ve/veya Vergi Borcu bulunması halinde)
 • İstihdam Edilecek Nitelikli Elemanın Diploması (aslı ve fotokopisi)
 • İşletmeye ait son 12 aylık SGK Prim ve Hizmet Belgesi  (Yeni kurulmuş işletmelerden istenmez.)
 • Eleman işe 30 gün içinde başlamış ise işe giriş bildirgesi.

Kosgeb nitelikli eleman için gerekli evraklar mutlaka eksiksiz olarak teslim edilmelidir. Destekten en fazla 2 kişi faydalanabilir. Eş, dost, akraba yada 1. derece yakınların başvurusu kabul edilmez.

Daha önce bu desteğe başvurup, bu destekten yararlandıysanız, görüş ve önerilerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, deneyimlerinizi okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Kosgeb Eğitim Desteği Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Geri Ödemeli midir?

Evet.

KOSGEB Kadın Girişimcilere Ne Kadar Destek Vermektedir?

375.000 TL’ye kadar destek vermektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık