Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Kosgeb Girişimcilik Kursu Nedir? Başvuru ve Kaç Saat

10.05.2023
2.374
A+
A-
Kosgeb Girişimcilik Kursu Nedir? Başvuru ve Kaç Saat

Kosgeb Girişimcilik Kursu Nedir? Başvuru ve Kaç Saat; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. KOSGEB Eğitimlerine Kimler Başvurabilir? KOSGEB Girişimcilik Kursu İçeriği, KOSGEB Girişimcilik Kursu 2023 Başvuruları Nasıl Yapılır? Kosgeb Girişimcilik Kursu Harçlık Nereden Alınır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Kosgeb Girişimcilik Kursu Nedir? Başvuru ve Kaç Saat
Kosgeb Girişimcilik Kursu Nedir Başvuru ve Kaç Saat

KOSGEB hibe, kredi ve diğer avantajlarından yararlanmak isteyen girişimcilere özel olarak düzenlenen KOSGEB Girişimcilik Kursu; 2023 yılında da pek çok girişimciyi hayallerine kavuşturmayı hedefliyor.

Belirli tarihlerde ve belirli şehirlerde düzenlenen girişimcilik kurslarından adaylar ücretsiz bir şekilde yararlanabiliyor.

KOSGEB ve İş-Kur işbirliği ile düzenlenen kurslara 18 yaşını doldurmuş, kendi işini kurmak isteyen ya da mevcut işini büyütmeyi dileyen tüm küçük ve orta ölçekli firma yetkilileri katılabiliyor.

Eğitimlere 18 yaş üstü herkes katılabiliyor, yani herhangi bir üst yaş sınırı bulunmuyor.

Bu yazımızda KOSGEB eğitimlerine katılmayı ve KOSGEB’e üye olmayı düşünen adaylar için merak edilen birtakım soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, KOSGEB girişimcilik kursuna dair bilmeniz gereken detaylar:

Kosgeb Girişimcilik Kursu 2023

2023 yılında KOSGEB tarafından farklı şehirlerde ve farklı tarihlerde verilecek olan eğitimler, toplamda 32 saat sürüyor.

Kurs tarihleri ve kursların yerleri KOSGEB’in kendi internet sitesi üzerinde yayınlanıyor. Kurslara kayıtlar genellikle bir önceki yılın Eylül ayında başlıyor.

KOSGEB tarafından kendisine yetki verilen belediye, üniversite vb. farklı kurumlarda düzenlenebilen kurslara en son kurs başlangıç tarihinden 5 gün önce başvurabiliyorsunuz. Yani kurs başlangıcına 4 ve 4 altı sayılı günler kaldığında bir sonraki KOSGEB eğitimini beklemeniz gerekiyor. Bu yüzden de KOSGEB girişimcilik kurs tarihlerini düzenli bir şekilde internette KOSGEB resmi sayfasından takip etmeyi ihmal etmemelisiniz!

2021 yılında Türkiye genelinde düzenlenecek olan KOSGEB kurs tarihlerini öğrenmek adına KOSGEB il müdürlüklerini de arayabilirsiniz.

Kosgeb Destekli Ne İş Yapabilirim? KOSGEB Destekli İş Fikirleri

KOSGEB Eğitimlerine Kimler Başvurabilir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi 18 yaşını doldurmuş olan, aklında yeni bir iş fikri olan, iş fikrini gerçeğe dönüştürmek isteyen, işini değiştirmeyi planlayan tüm girişimcilerin KOSGEB eğitimlerine başvurma hakkı bulunuyor.

İşsizlerin yanı sıra özel sektörde çalışan, devletten sosyal yardım alan, tarımla uğraşan hatta kendi sigortasını kendisi yatıran kişiler bile KOSGEB girişimcilik kurslarına katılabiliyor.

Lakin terör ve yüz kızartıcı suç işlemiş olan, daha önceden de KOSGEB eğitimlerine katılan kişilerin eğitim başvuruları kabul edilmiyor.

Lakin eğitimlere başvurmadan önce iş fikrinize dair sektörün KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında yer alıp almadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Kursu başarılı bir şekilde tamamladığınızda size verilen sertifika sayesinde KOSGEB hibe, kredi ve desteklerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Yeni girişimcilerin yanı sıra mevcut bir işyerine sahip olan kobilerin de eğitimlere katılma şansı bulunuyor. Eğitimlere katıldığınız ve eğitim sonrasında KOSGEB sertifikanızı aldığınız taktirde gelişme ve ilerleme yolunda ihtiyaç duyduğunuz sermayeyi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kısacası 18 yaş üstü tüm girişimcilerin, küçük ya da orta ölçekli firmaların KOSGEB girişimcilik kursuna katılabileceğini ifade edebiliriz.

UYARI: Devlet memurlarının bile KOSGEB girişimcilik kursuna katılma hakları bulunuyor. Lakin devlet memurları, çalıştıkları zaman dilimi boyunca kendilerine ait bir işyeri açamıyorlar. Ancak KOSGEB sertifikaları bir ömür boyu geçerli olduğundan memurluktan ayrıldıklarında KOSGEB sertifikalarını kullanabiliyorlar.

KOSGEB Girişimcilik Kursu İçeriği

KOSGEB eğitimlerine katılan adaylara eğitimlerde satış ve pazarlamaya dair temel teknikler ve iş planı oluşturma teknikleri öğretiliyor.

Böylelikle adaylara eğitim sonunda kendilerine dair iş projelerini düzgün ve detaylı bir şekilde nasıl hazırlayabilecekleri anlatılmış oluyor.

Eğitim sonrasında yeni iş kuracak olanların KOSGEB hibe, kredi ve avantajlarından faydalanabilmek adına KOSGEB’e kendi iş projelerini sunmaları gerekli olduğundan adayların eğitimlere düzenli bir şekilde katılmaları, öğrendiklerini eğitim sonrasında pratiğe dökebilmeleri gerekiyor.

KOSGEB girişimcilik kursu içeriğini aşama aşama aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

  • İş fikri geliştirme ve yaratıcılık
  • İş planı ve öğeleri(Pazar araştırma, pazarlama, üretim, yönetim, finansal plan)
  • İş planının pekiştirilmesine yönelik atölye bazlı çalışmalar(Pazar araştırma, pazarlama, üretim, yönetim ve finansal plan)
  • İş planının hazırlanması, yazılması ve sunumu

Kısacası eğitimin ‘başarılı bir iş planı oluşturma’ stratejilerine yönelik bir eğitim olduğunu ifade edebiliriz.

Google arama motoruna KOSGEB iş planı örnekleri yazarak, iş planlarına dair fikir edinebilirsiniz.

Uyarı:  KOSGEB girişimcilik kursuna katılım yani devam zorunluluğu bulunuyor. Eğitime en az %80 oranında katılmanız gerekiyor. Devamsızlığınız eğitim süresinin %20’sini aştığında ise KOSGEB sınavına girme hakkınızı yani KOSGEB destek ve avantajlarından yararlanma şansınızı kaybediyorsunuz. Bu yüzden derslere zamanında katılmayı asla ihmal etmemelisiniz! 

KOSGEB Hibe Kredi Başvuru Şartları, Yaş Sınırı ve Kimlere Veriliyor?

KOSGEB Kurs Tarihleri 2023

Eğitimler, İŞ-KUR ve KOSGEB Hizmet Merkezleri işbirliği ile düzenlendiğinden bulunduğunuz il ya da ilçedeki 2023 kurs tarihlerini İŞKUR Müdürlüklerini ziyaret ederek ya da müdürlüklerle iletişim bilgileri üzerinden iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Bu arada KOSGEB Hizmet Merkezlerinin hiçbir şekilde eğitim başvurularını kabul etmediğinin de altını çizmek istiyoruz.

Başvuru için KOSGEB Hizmet Müdürlüklerinin işbirliği yaptığı kurum ve kuruluşlarla irtibata geçmeli, başvurunuzu bu kurum ve kuruluşlar aracılığıyla tamamlamalısınız.

KOSGEB Girişimcilik Kursu 2023 Başvuruları Nasıl Yapılır?

Girişimcilik kursu başvurularınızı e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.  TC kimlik numaranızı ve PTT tarafından size verilen e-devlet şifrenizi sisteme girerek, kolaylıkla girişimcilik kursuna başvurabilirsiniz.

Kosgeb Girişimcilik Kursu Kaç Saat

Kosgeb girişimcilik uygulamalı eğiticilik kursu 4 ana bölümden oluşmaktadır. Daha önceleri 72 saat olan kosgeb girişimcilik kursu yapılan düzenleme ile 32 saat olarak belirlenmiştir. Girişimcilik kursu kaç gün yerine kaç saat olarak sormak daha mantıklı olmaktadır. Toplam 32 saatlik kursu tamamlanmanız gerekmektedir.

Kosgeb Girişimcilik Kursu Harçlık Nereden Alınır?

Kosgeb girişimcilik kursu işkur ile ortak yapılan bir çalışma olduğundan harçlık ödemeli Ziraat Bankası yada PTT şubelerinden ödenmektedir. Kosgeb girişimcilik kursu harçlıkları diğer anlaşmalı bankalar üzerinden de alınabilir.

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB girişimcilik eğitimi ne kadar sürüyor?

KOSGEB girişimcilik eğitimi süresi, genellikle 70 saatlik bir programa dayanmaktadır. Bu eğitim programı, genellikle birkaç hafta veya aylık bir süre zarfında tamamlanır. Eğitim, girişimcilik konularını kapsar ve iş kurma süreci, iş planı hazırlama, pazarlama, finansal yönetim ve işletme konularında bilgi ve beceriler sunar. Eğitim süresi ve içeriği, KOSGEB’in politikalarına ve programına bağlı olarak değişebilir, bu nedenle daha kesin bilgi için KOSGEB’in resmi web sitesini veya yerel KOSGEB birimini ziyaret etmeniz önerilir.

KOSGEB girişimcilik desteği ne kadar sürede alınır?

KOSGEB girişimcilik desteği, başvurunun incelenmesi ve değerlendirilmesi sürecinden sonra verilmektedir. Başvurunun sonucunun açıklanması ve destek miktarının belirlenmesi süresi başvurunun yoğunluğuna, inceleme sürecine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Genellikle başvuru sonuçları birkaç hafta ile birkaç ay arasında sürebilir. Başvuru sahibi, başvuru sonucunu KOSGEB’in resmi web sitesinden veya başvuru yaptığı KOSGEB biriminden takip edebilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık