Yardım Başvurusu

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Ne Zaman Yüklenecek?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Ne Zaman Yüklenecek; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir? İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir? İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar 2022 gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından maddi açıdan sıkıntıda olan kişilere verilen İBB Sosyal yardım kartı; kart sahiplerine belirli alışveriş merkezlerinden alışveriş yapabilme şansı sunuyor.

Yalnızca muhtaç ailelere verilen bu kartın belirli bir limiti bulunuyor. Bu limit, kart sahibinin maddi durumuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Muhtaç kişilerin beslenme, giyinme ve kişisel temizlik gibi en önemli ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlayan bu kartı alabilmek isteyen kişilerin öncelikle kart başvurusunda bulunmaları ve başvurularının onaylanması gerekiyor.

2014 yılı öncesine kadar kolilerle gıda, temizlik malzemesi vb. ürünlerin dağıtımı şeklinde gerçekleşen Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları, 2014 yılından bu yana sosyal yardım kartları ile yapılıyor.

Aile Hizmetleri ile Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği çerçevesinde yürütülen bu hizmet; 2021 yılında da hız kesmeden devam ediyor.

Bu yazımızda kısaca İBB sosyal yardım kartı nasıl alınır? sorusunu yanıtlamaya, bu konuya dair merak ettiğiniz soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Ciddi anlamda yardıma muhtaç kişilere verilen, onların yaşamını bir nebze de olsa kolaylaştırmayı hedefleyen bu kartın kimlere verildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Herhangi bir işi, maaşı ve geliri bulunmayanlara
 • Eşi vefat etmiş kadınlara
 • Sağlık sorunu yüzünden geçimini sağlayacak durumda olamayanlara
 • Çalışıyor olmasına rağmen ailesini geçindirecek geliri elde edemeyenlere

İBB sosyal yardım kartı veriliyor. Lakin kartı alacak kişinin üzerinde herhangi bir taşınır ya da taşınmaz kaydının da olmaması talep ediliyor.

İBB Yardım Çeki Nedir? Başvurusu ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kart başvurusunda bulunabilmenizin birden çok yöntemi bulunuyor. Bu yöntemleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Telefonla başvuru:

0212 444 00 93 numarasını yani İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını arayıp, zor durumda olduğunuzdan bahsedebilir, telefonla kart başvurusunda bulanabilir, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Belediyeye ulaşamadığınız durumlarda ise alternatif olarak ALO 153’ü arayabilirsiniz.

 • Bireysel başvuru:

Bireysel başvurularınızı Kadın ve Aile Hizmetleri Birliği’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Kadın Koordinasyon Merkezi’ne yapabileceğiniz gibi muhtarlıklara, sivil toplum kuruluşlarına ve inceleme merkezlerine de yapabilirsiniz.

Başvuru sonrasında başvurular; belediye görevlileri tarafından inceleniyor ve kişiye kart verilip verilmeyeceğine karar veriliyor. Onay süreci, 6 aya kadar uzayabiliyor.

Kişi, başvurusu onaylandığı takdirde sosyal yardım kartını başvuruda belirttiği adresten teslim alıyor. Şahsın adreste olmaması halinde kart, aileden birine teslim edilebiliyor. Evde kimsenin olmaması durumunda ise kart, PTT’ye yönlendiriliyor. Kişinin kartını PTT’ye müracaat ederek kimliği ile alması gerekiyor.

İBB Sosyal Yardım Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru yapan kişilerden belediye yetkilileri bazı belgeler talep ediyor. Bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibinin İstanbul’da ikamet ettiğini gösteren ‘ikametgah belgesi’
 • İş güvencesi olmayanlar için çalışmadığına dair ‘fakirlik belgesi’
 • Eşi vefat etmiş kadınlar için eşe dair ‘ölüm belgesi’
 • İş gücü kaybı olan ya da sağlık sorunu mevcut kişiler için çalışamadıklarına dair ‘sağlık raporu’
 • Çalışan lakin aldığı maaş evi geçindirmek için yeterli olmayan kişiler için ‘aile bireylerinin sayısının bildirimi’

Tüm bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuru için gidebilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak 2022

Kartlar; denetim sürecinden sonra açılıyor. Her yılın sonunda yani Aralık ayında başlayan bu denetim süreci, 3-4 ay sürebiliyor.

3-4 aylık değerlendirme sürecinde başvuru yapan kişilerin maddi durumuna, işine dair bilgilere ulaşılıyor. Yani yeni kart verilecek kişiler, kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Bu süreçte, İBB; artık yardıma muhtaç olmadığını düşündüğü eski kişilerin kart limitini azaltabileceği gibi tamamen iptal de edebiliyor. Örneğin işe başladığı tespit edilen kişilere verilen yardım kesilebiliyor. İBB Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Yüklenecek 2022 yılında belediye tarafından ek olarak açıklama yapılacak.

İİBB sosyal yardım kartları ne zaman açılır; Kartların ne zaman açılacağı ve kart sahiplerinin kartlarını ne zaman kullanmaya başlayacakları ise her yıl başvuranlar tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor.

Kartların kısa bir süre önce 15-20 Mart arasında kullanıma açıldığını ifade edebiliriz.

Kartlara daha önceki ayların yani Ocak, Şubat ve Mart aylarının da ödemesi yüklendiğinden kişilerin 2,5-3 aylık ödemeyi de alabilme şansları bulunuyor.

Kartlar, kişiye teslim edildikten sonra kart sahibi, 24 saat sonrasında alışverişini yapabiliyor.

ibb yardım kartı

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Kullanılabilir?

Sosyal yardım kartı, pek çok markette kullanılabiliyor. Bu marketleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • ŞOK
 • Migros
 • CARREFOURSA
 • UCZ
 • Onur market
 • Rammer
 • Happy Center
 • KİM
 • Çağrı

İBB ile anlaşmalı olan yani sosyal yardım kartınızla alışveriş yapabileceğiniz marketler ve adresler arasında bulunuyor.

Bu marketlerde bakiyenizi gıda, kişisel bakım, temizlik, kozmetik vb. farklı ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için kullanabilmeniz mümkün.

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Şartları

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar 2022

Sosyal yardım kartı limiti, 50 TL’den başlayıp 150 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu limit üzerinde kişinin maddi durumu yani alım gücü belirleyici oluyor.

Aylık olan bu limit, her ay yenileniyor.

Limitin miktarı ise belediye başvurusu sonrasında uzmanlarca değerlendirilip, belirleniyor.

İlk seferde yani ilk ayda herkesin kartına tek seferlik olan 200 TL’lik bir limit yükleniyor.

Bir ay boyunca kart sahibi, kartını kullanmadığında ya da kartında kullanmadığı bir miktar kaldığında ay sonunda limitler sıfırlanıyor. Yani kişi, limiti bir sonraki ay kullanamıyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

İhtiyaç sahibi ailelere destek olmak için oluşturulan sosyal yardım kartlarını almak için başvuruda bulunmaz gereklidir. Sosyal yardım kartı başvurusunda bulunmak için 0212 444 00 93 numarası yada 153 numarasını arayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir diğer başvuru yöntemi ise bizzat başvuruda bulunup başvuru formu doldurmaktır. Başvuru sonrası gerekli inceleme ve denetleme yapılır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar ayrıca muhtarlığa başvurarak destek talebi alabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Müşteri Hizmetleri

İBB sosyal yardım kartı başvurunda bulunmak için 0(212) 444-00-93 telefon numarasını arayarak müşteri hizmetlerinden gerekli destek ve bilgiyi alabilirsiniz. Ayrıca İstanbul yardım kartı başvurusunda bulunmak için 0212 449 74 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kart limitini sorgulayabilmenizi sağlayan herhangi bir yöntem bulunmuyor. Yani limit sorgulama işlemini internet üzerinden online bir şekilde gerçekleştiremiyorsunuz.

Bu noktada kart limitinizi öğrenmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi anlaşmalı marketlerden birine gitmeli ve kasiyerden yardım istemelisiniz.

Alışverişiniz esnasında kasiyerden rica ederek, limitinizin miktarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Ne Zaman Yüklenecek? sorusuna cevap vermeye çalıştım. İBB sosyal yarım kartı kullananlar ve kullanıcı yorumları yorumlar kısmından okuyabilir yada aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

31 Yorum

 1. 1 inde oluyordu yukleme bir kac aydır olmuo 5 inde ytio ihtiyacimz var deterjan aliorum her ay inss 5.de yatar

 2. 8 yıldır kartı kullanıyorum sağolsunlar 150 lira ilaç gibi geliyor.Ama sayın başkanımız geldiğinden beri 1 inde değil 6 sına kadar uzuyo.Kimi zaman yağımız olmuyo evde o kartı bekliyoruz.Bir sürü mağdur aile var.Sizden tek ricamız ayın 1 inde kartımıza yatsın.2 yıl önce bu sorunu yaşamadık.Bunları belirtmek istedim.Yinede sağolsun devletimiz…

  1. Bana bir hafta önce kart geldi nezaman mesaj gelir bi bilgi verirmisiniz bana

   1. 153 ü ara o anda mesaj gelir kullanıma açık diye ama yeni yıla geçildi diye 3 4 ay sure ek bir inceleme olacakmış

   2. Kartiniz ne kadar zaman sonra geldi acaba incelemeden sonra hemen geldi mi eve denetleme sonrasi hemen yatiyo mu kimden bilgi almamiz gerekiyo onaylanip onaylanmadigiyla ilgili

    1. O kadar basvuru yaptım o kadar aradım sürekli bekleyin mesaj gelecek bekleyin eve gelecekler ama bi türlü cevap alamadım her nereye basvuru yaptıysam reddettiler c çocuğum için eğitim yardimi istedim olmadı küçük bebeğim için istedim oda olmadı buda görünüşe göre kabul etmeyecekler valla herkese yardim ediliyor bizideyardim edilmesini istiyorum

 3. Ben bir kalp hastasıyım şekerim de var ilk defa kartı kullanıyorum benim için çok iyi oldu önceden ihtiyacım yoktum çalışıyordum Şimdi kalp hastası olduğum için gerçekten ilaç gibi geldi Emeği geçen herkese teşekkür ederim Allah milyonlarca kere razı olsun

 4. Insallah erken acarsiniz kartlarimizi en zor surecte ve iş bulamzken kiraciyken gercekten ilac gibi geliuor bana ikizlerim var alıs verisimizee bir nevi bile olsaa yagimızi sekerimizi.alabiliyoruzz allah senii basimizdan eksik etmesin insallah uzun surmez bu denetlemee

 5. Bua ay yaticakmi kartlar acaba bilgi verirmsinz.3sendr kulalniyorm 100tl limit articakmi bu sene

  1. 3 4 ay surecek bir inceleme oluyormuş, geliri artmayanlara kart kullanımı devam ediyormuş ama 3 ay beklemek gerekecek

  1. 153 aradıgımda ocak ayının 15 nde acılacagını soyledıler admının hıc bırseyden haberı yok gecmıs yollara gore yorumlayıp cevap verıyor. 15nde kullanılabılecek kartlar

   1. Benim kartım zaten Aralık ayında açıldı ilk defa kullandim bu ay bende aradım belli değil dediler bana mesaj gelicekmis öyle soylemislerdi

 6. kartlarimiz 3. aya kadar denetimde olacakmış bunu kasada ogreniyoruz neden telefonlarimiza msj dusmuyo üç cocugum ucude küçük eşimin aldığı maaş kira falan filan derken bitio hiç bir ihtiyacimi karşılayamaz oldum bu ay iki ayin kide bu 150 ile beraber yatsın ozaman rica ediyoruz siz sayın baskanimizdan lütfen başkanım inanin çok zordayiz 150 bile bazen yetmio iki aylık acigimizida gozden geçirin lutfen

 7. Kartların çoğu iptal olmuş benimde kartımı iptal etmişler dururum yok kiracıyım çocuğum var eşim sürekli çalışmıyor adalet mi bu yeni başvuru için de 6 ay geçmesi gerekiyormuş resmen dalga geçiyorlar

 8. Ocak ayı gıda kartları yatmıcakmı neden SMS ile bilgilendirilmiyoruz her gün markete gidip sormaktan utanıyorum artık böyle bir zamanda kapatılması çok kötü oldu yağım çayım bitti yağlar oldu 60 TL çay desen 30 hiç olmazsa iki üç parça alıyorduk yazık

  1. Pandemi dönemindeyiz ve şuan mağdur durumdayız zor zamanlar geçiyoruz zor zamanımızda bi süt alabiliyoruz ve bide 100 TL kartmz var ne insanlar görüyoruz evi var yardım alıyor ben burda Adalet göremiyorum ve kartlarımız yatamyorum.

 9. Kartı açılan varmı lütfen cevap verir misiniz ayın 15 inde açılacak diyen var doğrumu acaba

 10. Bugün ibb den mesaj geldi kartlar açıldı diye kartlar açılmış bilginiz olsun.. 18 Ocak da açıldı…

  1. Merhabalar benim.kartim basim asamasinda 1 aydir ne zaman gelir acaba onumuzdeki hafta tasincam nasil yapabilirim cunku adresimi cocugumun okulundan dolayi hmn alamicam napmam lazim

 11. Ayın 5 i oldu daha yatmadı eksiklerimiz var alamıyoruz önceden her ayın 1inde yatıyordu şimdi 5 i oluyor 6 sı oluyor yatmıyor inşallah yatar

 12. Allah razı olsun çok iyi geliyo ama açılmadı daha kartım evde bişey kalmadı eşim çalışmıyor işi yok kartı bekliyom açılsın diye zor günler yaşıyoruz Allah razı olsun dört çocuğum var bebeğime bez aliyom

 13. Sayin baskanim yada kim ilgileniyorsa bu iste bukadar maduriyet olmaz gercekden ayin kaci oldu hic birsey yatmamis insanlari neden boyle madur ediyorsunuz enkisa zamanda bu sorunun cozul mesini istiyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu