Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

02.05.2023
2.755
A+
A-
İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına yönelik olarak yapılan süt yardımı ile çocukların kas ve kemik gelişimini desteklemek, korona virüsün giderek daha da yaygınlaştığı bu günlerde çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek hedefleniyor.

3-6 yaş aralığında çocuk sahibi, maddi anlamda yoksul, geçinmekte zorlanan kişilere yapılan bu yardım, Ekim 2019 tarihinden bu yana hız kesmeden İBB tarafından yapılmaya devam ediyor.

2023 yılında da pek çok muhtaç aile süt yardımından nasıl yararlanabileceklerini, bu yardıma nasıl başvurmaları gerektiğini merak ediyorlar.

Bu yazımızda kısaca İBB süt yardımı başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İBB Süt Yardımı Başvurusu

Süt yardımından yararlanacak kişilerin yardıma muhtaç, düzenli geliri olmayan yani yoksul kişiler olmaları gerekiyor.

Bu noktada sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları devreye giriyor.

Vakıf kaydı bulunan aileler, kolaylıkla süt yardımı alabiliyorlar.

Bununla birlikte belediye yetkilileri tarafından ailelerin 3-6 yaş aralığında çocuğu olup olmadığı varsa kaç çocuk sahibi oldukları araştırılıyor.

Süt yardımına iki şekilde başvurabilme şansınız bulunuyor. Bunlardan ilki İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden online başvuruda bulunmak!

https://portal.ibb.istanbul/login/citizen linkini tıklayarak, başvuru işleminizi gerçekleştirebilmeniz mümkün!
Ya da İBB Beyaz Masa telefon numarası olan ALO 153 hattını arayabilir ve başvuru talebinizi iletebilirsiniz.

İBB Halk Süt Yardımı Kimlere Verilir?

İBB tarafından dağıtılan Halk Süt, 3-6 yaş aralığında çocuğu olan ailelere dağıtılıyor.

Yardım kapsamında çocuk başına haftalık iki litre yani aylık sekiz litre süt dağıtılıyor.

Birden fazla çocuğu olan kişilerde ise çocuk sayısına göre süt dağıtım işlemi gerçekleştiriliyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydı bulunan kişilere süt dağıtımında öncelik veriliyor.

Bu noktada İBB; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile işbirliği içerisinde hareket ediyor ve yoksul haneleri tespit edebilmek adına ailelere gelir testi yapıyor.

Aynı zamanda dağıtım esnasında keşfedilen yoksul ailelere de süt yardımı yapılıyor.

Ülkemizde hane halkı kişi başına düşen net aylık gelir, aylık net asgari ücretin üçte birinden daha az olan aileler; muhtaç aileler olarak kabul ediliyor.

Şayet bu ailelerin 3-6 yaş aralığında çocukları varsa bu ailelere Halk Süt dağıtılıyor.

Sütler, ailedeki çocuk sayısına göre 15 günde 1 ya da ayda 1 olacak şekilde dağıtılıyor. 15 günlük dağıtımlarda çocuk başına 4, aylık dağıtımlarda ise 8 litre süt tek seferde veriliyor.

Panelvan araçlarla İstanbul’un farklı semtlerinde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılan Halk Süt, Tarım Bakanlığı tarafından ‘Güvenilir Gıda Ödülü’ almaya hak kazanmış olan, aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne de 2005 yılından bu yana Süt Kuzusu projesi kapsamında süt üreten ‘Tire Süt Kooperatifi’ tarafından üretiliyor.

İBB Halk Süt Nasıl Alınır?

Halk süt yardımı nasıl alınır sorusu bir çok kişi tarafından merak edilen sorulardan biridir. İhtiyaç sahibi küçük çocuğu bulunan ailelere verilen Halk Süt amacı çocukların süt ihtiyacını karşılamaktır.

İBB Halk süt başvurusunda bulunmak için  İBB Beyaz Masa telefonu olan ALO 153’u arayabilir ve süt talebinde bulunabilirsiniz.

İBB Halk Süt Başvuru Şartları

İstanbul Büyük Şehir Halk Süt yardımından yararlanmak için başvuru şartlarını mutlaka yerine getirmelisiniz. Sür yardımı desteği için başvuru şartları ise;

 • Ailede çocuk bulunması
 • İstanbul da yaşıyor olmak
 • Belediyeden yardım alanlara öncelik verilir
 • 6 yaşından küçük çocuğu olanlar
 • Muhtaç ve ihtiyaç sahibi aileler

Süt yardımından yararlanabilir. Ailelere çocuk başına haftada 2 litre aylık ise 8 litre süt yardımı yapılır. Yardım 15 günde bir yada ayda 1 defa toplu olarak verilebilir.

İBB Süt Yardımı Sorgulama

Başvuru sonrasında başvuru sahibi ailelere başvuru ve güvenlik numarası veriliyor.

Verilen bu numaralar ile İBB sitesi üzerinde sorgulama işlemi yapılabiliyor.

Bu noktada İBB resmi sitesine girmeli ve Beyaz Masa başvuru sorgulama bölümüne size verilen başvuru ve güvenlik numarasını yazmalısınız.

https://portal.ibb.istanbul/application/query linkini tıklayarak başvurunuzu başvuru no ve güvenlik no bilgileriniz ile sorgulayabilirsiniz.

Alternatif olarak ALO 153 İBB Beyaz Masa’yı arayabilir, başvurunuzun kabul edilip edilmediğini, başvurunuza dair son durumu öğrenebilirsiniz.

İBB Halk Süt Yardımı Başvuru Formu Doldur

İBB süt yardımı başvuru formu İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi sitesi üzerinden doldurulmaktadır. Ayrıca İBB süt yardımı başvuru formu doldurmak için mahallerinizdeki muhtarlıklara gidebilirsiniz. İBB süt yardımı almak için diler belediyenin sosyal yardım numarası olan Beyaz Masa Alo 153 arayarak süt yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

İBB sosyal gıda yardımı ve para yardımı hakkında ayrıntılı bilgi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

İBB Süt Yardımı Telefon Numarası

İBB halk süt yardımı almak için arayabileceğiniz telefon numarası Alo 153 İBB Beyaz Masa’dır. İstanbul Belediyesi sosyal yardım numarası olan alo 153 arayarak süt yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

İBB Süt Yardımı Yaş Sınırı

İBB süt yardımı yaş sınırı bulunmaktadır. İBB tarafından verilen sosyal yardım ve desteklerden yararlanan ailelerin 3 ile 6 yaş aralığındaki çocuklarına aylık 8 litre süt yardımı verilmektedir. 6 yaşından küçük çocuklara haftalık 2 litre aylık ise toplamda 6 ile 8 Litre aralığında İstanbul halk süt yardımı yapılmaktadır.

İBB Halk Süt Gelmedi Neden?

Bazı hallerde süt dağıtımlarında gecikme ya da sütün ulaşmaması söz konusu olabiliyor.

Bu durumlarda ALO 153 İBB Beyaz Masa’yı arayabilir, şikayetinizi dile getirebilirsiniz.

Daha önce İBB Halk Süt Yardımından yararlandıysanız, görüş ve önerilerinizi yazımızın yorum kısmına yazıp, değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İBB Halk Süt Her Ay Mı Veriliyor?

İBB süt yardımı ailenin gerekli şartları taşıması halinde her ay verilmektedir. Düzenli olarak yapılan süt yardımı yoğunluğu bağlı olarak 15 günde bir yada ayda 1 defa yapılabilir. Çocuk 6 yaşına kadar her ay süt yardımı yapılır.

İBB Halk Süt İletişim Numarası

İBB süt yardımı almak için başvuruda bulunmak yada başvuru sonucu sorgulamak için  İBB Beyaz Masa telefonu olan ALO 153’ü arayabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda İBB süt yardımı hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama ve Başvuru

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu Başvurusu

Halk süt başvuru kimlere verilir?

Halk Süt başvurusu genellikle dar gelirli ailelere, engellilere, şehit yakınlarına, gazi ve gazi yakınlarına, muhtaç asker ailelerine ve kimsesiz çocuklara verilir. Başvuru koşulları ve detayları ilgili yerel yönetimlerin web sitelerinde veya sosyal medya hesaplarında paylaşılır.

İBB süt yardımı kimler alabilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin süt yardımından yararlanmak için belirli koşulları sağlayan İstanbul’da ikamet eden aileler başvuruda bulunabilirler. Yardım, 0-6 yaş grubundaki çocuklara yöneliktir ve başvuru yapmak için anne, baba veya vasisinin Nüfus Cüzdanı, İstanbul’da ikametgah belgesi ve çocuğun kimlik belgesi (nüfus cüzdanı veya doğum belgesi) gerekmektedir. Başvurular İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın ilgili birimlerine yapılabilmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. SERAP dedi ki:

  Çok çok ihtiyacımız var küçük çocuğum var ve sosyal yardım ile geçinen insanlarız gelirim yok neden bize gelmiyor

  1. Gönül dedi ki:

   Aynen bizede vermiyorlar neymıs kız 2 yasımdaymıs yasın ne alakası var yardım yapacaksanız düzgün yapın bazı kisiler 7 yasında ve süy veriliyor bize gelince yok

  2. Elif ertas dedi ki:

   3 cocugum var 3 nede hazir sut yetmiyo banada sut yardimi yaparmisiniz

 2. Hanım dedi ki:

  2 cocugum var süt yardimi almak istiyorum esimin maaşı yetersiz oldugu icin

 3. Çiğdem satılmış dedi ki:

  Ben aylardır başvuru yaptım ama daha gelmedi bir türlü 4tane çocuğum var yardıma ihtiyacımız var süt ihtiyacımız var

 4. Mine dedi ki:

  Benimde cocum var bizede verilmiyor lutfen istiyom halk sutunden

 5. Yaseminkaradag dedi ki:

  Sütlerim nie geri gelmedi ya 1 ocak da geldi daha getirmediler

  1. Yaseminkaradag dedi ki:

   Msj geldi numarama hatta ama daha gelmediler gelmişler geri gittiler

 6. Dilek dedi ki:

  Bemim kızim 3 yasimda kizimın da süte ihtiyaci var hanı süt her cocugun hakıydı neden verimiyor

 7. Dilek dedi ki:

  Kizim 3 yaşinda ve süte ihtiyaci var neden yatdım etmiyorsunuz

 8. Canan erguven dedi ki:

  Kizim engelli bana gelmiyo kadefa basvurdum gelmedi

 9. Sevda dedi ki:

  Bizde yararlanmak istiyoruz bize ulaşıp yardımcı olursanız sevinirim.ihtiyacımız var.

 10. Derya dedi ki:

  27.12.2020 de basvuru yaptim kizim 3 yasinda 5 aydir hala donus yapilmadi

 11. Özlem Altınmakas dedi ki:

  3 çocuk var süt yardımı istiyom

 12. Ahmet Güneş dedi ki:

  Süt ihtiyaçim var

 13. Seyit dedi ki:

  Merhaba iyi üç tane çocuğum olmasına rağmen yine yardım alamiyoruz hepsi süt içiyor en büyüğü 4 yaşında lütfen bize yardimci olun yet yetkili arkadaslar halk süttün biz yararlanmak istiyoruz lütfen sesimizi duyun

 14. Murvet dedi ki:

  Beni iki çocuğun var bende halk süt istiyorum lütfen biz ed ya eden idin

 15. Leyla Karataş dedi ki:

  Halk sütum çıktı bana ama evde yokum dağıtıcı ile nasıl iletişime geçebiliriz

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık