Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

02.05.2023
1.179
A+
A-
Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü? Taşıt, ihtiyaç, ev kredisi başta olmak üzere kredilere başvurarak, ihtiyaçlarını karşılamanın hayalini kuran kişiler; bu başvurularının kabul edilip edilmeyeceğinin yanı sıra kredi puanları üzerinde belirleyici olup olmayacağını da öğrenmek istiyorlar.

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?
Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü

Yeni bir krediye başvurmayı düşünen ya da kredi kartı çıkarmak için bankalara gitmeyi planlayan kişiler, yeni başvurularının kredi notlarını olumlu ya da olumsuz etkileyip etkilemeyeceklerini merak ediyorlar.

Gerçekten de yeni bir krediye başvurmak yani bankalara kredili yeni ürün açılışı için gitmek, müşterilerin kredi notunu etkiliyor.

Geçici bir süreliğine de olsa yeni kredi başvuruları, müşterilerin kredi puanını düşürüyor.

Bu düşüş, müşterinin bir süreliğine yani kredi süresi boyunca belirli bir borcu üstlenmesinden kaynaklanıyor.

Bu yazımızda kısaca kredi başvurusu yapmak, kredi notunu düşürür mü? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Gerek ilk kez başvuru yapan kişilerin gerekse daha önce birden çok kredi çeken müşterilerin yeni kredili ürün açılışları, kredi notlarını etkiliyor.

Ancak kredi başvurusu, kredi puanını geçici bir süreliğine etkiliyor.

Findeks; müşterisinin kredi borcunu düzenli bir şekilde ödediğine tanık oldukça müşterisinin kredi puanı da aylar geçtikçe artıyor.

Özellikle bankada yeterli miktarda yatırımı ve varlığı bulunan müşterilerin kredi notları, kredi başvurularının kabulünden sonra daha kısa bir sürede yükseliyor.

Bankalar; müşterilerinin varlıklarını teminat olarak gördüklerinden bu müşterilerine de daha yüksek limitli krediler vermeyi tercih ediyorlar.

Sizler de kredi notunuzun yeni kredi başvurunuzdan olumsuz bir şekilde etkilenmesini istemiyorsanız; bankanızdaki varlıklarınızın miktarını arttırabilirsiniz.

Yeni çektiğiniz kredinin borçlarını zamanında ödeyerek, kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı vererek, kredi ve kredi kartı limitinizin tamamını kullanmak yerine en fazla %30’luk kısmını kullanarak, kredi ve kart ödemelerinizin son ödeme tarihini geçirmeyerek; düşen kredi puanınızı birkaç ay gibi kısa bir sürede yükseltmeyi başarabilirsiniz.

Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Tıpkı yeni kredi başvurusu gibi yeni kredi kartı başvurusu da ilk aşamada kredi notunu düşürüyor.

Ancak kredi ödemelerinizi geciktirmediğiniz, faturalarınızı kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı vererek yaptığınız taktirde birkaç ay içerisinde kredi kartı borcunuz da yükselmeye başlıyor.

Ancak kredi puanınızın yükselmeye başlaması için kart limitinizin de tamamını kullanmamanız gerekiyor.

Aksi halde bankalar, borç artışını bir tehdit olarak algılayabiliyor ve kredi notunuzu düşürebiliyorlar.

Kredi kartınızın asgari ödemesini son ödeme tarihi geçmeden yapmanız da kredi notunuzun yükselmesine yardımcı oluyor.

Kredi Kartı Kapatmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi kartı borcunuzu bir an önce bitirmeyi ve kartınızı kapatmayı düşünüyorsanız; kart iptal başvurusu öncesinde bir kez daha düşünmenizi öneriyoruz.

Özellikle geciken borçlar yüzünden kredi kartını iptal ettirmek; kredi puanını düşüren önemli faktörler arasında bulunuyor.

Üstelik kredi kartınızı kapattırdığınızda bankalarda kullanabileceğiniz kredi limiti de azalmış oluyor.

Bu noktada kartınızı iptal ettirmek yerine kart limitinizi azaltma talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Reddi Kredi Puanını Düşürür mü?

Başvurduğunuz kredi ya da kredi kartı, bankanız tarafından reddedildiğinde de kredi puanınız düşüyor.

Başvurunuz olumlu sonuçlandığında da kredi puanınız düşse de bu düşme, kısa süreli oluyor. Yani borçlarınızı düzenli ödediğinizde ve aksatmadığınızda kredi notunuz yükselmeye başlıyor.

Lakin krediniz reddedildiğinde ise ortada mevcut bir kredi olmadığından zamanla kredi puanınız da ödemeleriniz doğrultusunda artmış olmuyor.

Özellikle arka arkaya defalarca kez kredi başvurusunda bulunmak, kredi notunu ciddi anlamda düşürüyor.

Bu yüzden karşınıza internette çıkan her reklama aldanmamalı ve sms yoluyla bankaların kredi ve kredi kartlarına başvurmaktan kaçınmalısınız!

Art arda gerçekleştireceğiniz bu başvurularınızın kredi notunuzu büyük ölçüde düşüreceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Kredi Notu Sorgulama Puan Düşürür mü?

Kredi notunuzu sorgulamanızın kredi başvurusunda bulunmanın aksine kredi puanınız üzerinde herhangi bir etkisi bulunmuyor.

Yani istediğiniz sıklıkta kredi puanınızı sorgulayabiliyorsunuz. Findeks Risk Raporu başvuruları da kredi notunu etkilemiyor.

Findeks Kredi Notu 1 Ayda Ne Kadar Artar?

Pek çok kişi; düşük olan Findeks kredi puanlarını birkaç ay gibi kısa bir sürede yükseltebilmenin ve böylelikle birkaç ay sonrasında başvurdukları kredi ya da kredi kartlarının onaylanmasının yollarını araştırıyor.

Bu noktada yeni krediye başvurmayı düşünen kişiler, 1 ay gibi kısa bir sürede Findeks kredi notlarını ne kadar yükseltebileceklerini merak ediyorlar.

Kredi notunun 1 ayda ne kadar artacağının kredi notunuza bağlı olarak değişiklik gösterebileceğinizi söyleyebiliriz.

Tabii ki puan artışı için çok çaba sarf etmeniz de gerekiyor.

Çaba gösterdiğiniz taktirde;

 • 500-800 aralığındaki kredi puanınızı 1 ay içerisinde maksimum 200,
 • 800-1100 aralığındaki kredi puanınızı 1 ay içerisinde maksimum 250,
 • 1100 üzerindeki kredi puanınızı 1 ay içerisinde maksimum 300

puan arttırabilirsiniz.

500 altındaki kredi notu; ciddi anlamda düşük olduğundan yani 500 altı kredi notuna sahip kişiler, Findeks tarafından kredi çekmesi ‘çok riskli’ grup olarak tanımlandığından bu grubun kredi puanlarını arttırabilmeleri için en az 6-7 ay beklemeleri gerekiyor.

Çok Başvuru Yaptığım için Kredi Alamıyorum

Aynı anda ya da kısa bir süre içerisinde birden çok başvuru yapmak; bankaların başvuru yapan kişinin ciddi anlamda paraya ihtiyaç duyduğunu düşünmesine yol açıyor.

Bu durumda bankalar, bu müşterilerine kredi verdikleri taktirde müşterilerin kredi taksitlerini ödeyip ödenemeyeceğine dair tereddüte düşüyorlar.

Bu yüzden de arka arkaya defalarca kez yapılan kredi ve kartı başvuruları, çoğunlukla olumsuz sonuçlanıyor.

Kredi puanı her yeni başvuruda daha da düşen müşteriler, kredi alma şanslarını da kaybetmiş oluyorlar.

Kredi Notunu Yükseltmek İsteyenlere Öneriler

Kredi notunuzu kısa sürede yükseltmek istiyorsanız, aşağıdaki önerilerimize mutlaka kulak vermenizi öneriyoruz;

 • Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirin. Kredi ve kart ödemelerinizin son ödeme tarihini bir gün bile geciktirmenizin kredi puanınızı düşüreceğini asla aklınızdan çıkarmayın!
 • Faturalarınızı düzenli bir şekilde ödeyin. Mümkünse faturalarınızı kredi kartlarınıza otomatik ödeme talimatı vererek ödeyin. Böylelikle zamanla bankaların güvenini kazanabilir ve puanınızı yükseltebilirsiniz.
 • SGK prim ödemelerinin aksatılması da kredi puanını düşürdüğünden prim ödemelerinizi geciktirmeyin.
 • Aynı anda birden çok krediye başvurmaktan kaçının.
 • Kredi ve kredi kartı limitlerinizin tamamını ya da büyük bir kısmını kullanmaktan kaçının. Kullandığınız limitin toplam limitin %30’unu aşmamasına özen gösterin.
 • Kullanmadığınız kredi kartlarınızı iptal ettirmek yerine limitlerini düşürün.
 • Sağlam, güçlü ve istikrarlı bir kredi geçmişi oluşturun. Findeks tarafından son 5 yıla ait kredi geçmişinizin kayıt altına alındığını unutmayın!
 • Birikmiş fatura, kredi ve kredi kart borçlarınızı bir an önce ödeyin ve gecikmiş borçlarınızı kapatın!
 • Yeni bir kredi başvurusunda bulunacaksanız; aylık taksitlerini öderken zorlanmayacağınız yani ödemeleri geciktirmeyeceğiniz miktarda kredi çekin.
 • 2-3 ayda bir kredi puanınızı kontrol edin.
 • 6-7 ayda bir Findeks Risk raporuna başvurun.
 • Kredi sicilinizi temiz tutmaya özen gösterin.

Bu yazımızda kredi başvurusu yapmak, kredi notunu neden etkiler? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi notu hangi durumlarda düşer?

Kredi notu birçok faktörden etkilenebilir ve farklı durumlarda düşebilir. Örneğin, kredi veya kredi kartı taksitlerini zamanında ödememe, kredi kartı borçlarının yüksek olması, kredi kartı limitinin sürekli tam olarak kullanılması, banka hesaplarının sürekli olarak limitinin aşılması, borcun takibe düşmesi, kredi taleplerinin reddedilmesi, borcun yapılandırılması, maddi durumun kötüleşmesi, haciz işlemleri gibi durumlar kredi notunun düşmesine neden olabilir. Bu nedenle, finansal sorumluluk ve ödeme disiplini kredi notu açısından önemlidir.

Her kredi başvurusunda kaç puan düşer?

Her kredi başvurusu kredi notunu düşürmez. Ancak, bir kredi başvurusunda bulunmak, kredi notunun hesaplanmasında kullanılan faktörlerden biri olan “kredi başvuru sıklığı”nı artırabilir. Kredi başvuru sıklığının artması, kredi notunun düşmesine neden olabilir. Bununla birlikte, her durumda kredi notunun ne kadar düşeceği, başvuru yapan kişinin kredi notuna, kredi başvurusunun türüne ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık