Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

01.05.2023
1.023
A+
A-
Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? Findeks tarafından müşterilerinin borç ödeme alışkanlıklarına, toplam borçlarına, yeni kredili ürün açılışlarına göre tutulan finansal kayda kredi sicili ismi veriliyor.

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/banka-sicili-nasil-duzelir-banka-kredi-sicili-ne-zaman-temizlenir-6530663

Kredi sicilinde müşterilerin son 5 yıla dair tüm finansal işlemleri yer alıyor.

Kredi notundan farklı olarak, kredi sicili; kredi notunu da kapsayan, müşterinin finansal karnesi olma özelliği taşıyor.

Kredi notunun düşük olması, kredi sicilini olumsuz yönde etkileyerek, müşterilerin kredi başvurularının kabul edilme olasılığını düşürüyor.

Bu yazımızda kısaca kredi sicili nedir? Kredi sicili nasıl temizlenir? sorularını yanıtlamaya, konuyla ilgili merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicili; banka müşterilerinin kredi notlarına, kredi ve kredi kartı borçlarını ödeme alışkanlıklarına, bankalardaki kredi limitlerine dair ayrıntılı bilgiler veren bir veri tabanı olarak biliniyor.

Müşterilerin tüm finansal işlemleri, günlük ve aylık olacak şekilde kredi sicillerine işleniyor.

Düşük kredi notu, borçların zamanında ödenmemesi vb. olumsuz durumlar; müşterinin kredi sicilinin bozulmasına neden olarak, banka kredi ve kart başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimalini ne yazık ki düşürüyor.

Kredi sicili bozulan kişilerin ise kredi alabilmeleri için öncelikle bozuk olan sicillerini düzeltmeleri yani kredi sicillerini temizlemeleri gerekiyor.

Kredi Sicili Sorgulama

Banka müşterileri; bankalarına giderek veya banka müşteri hizmetlerini arayarak, kredi sicilleri hakkında detaylı bilgi alabiliyorlar.

Böylelikle kredi başvuruları öncesinde sicillerinin bozuk olup olmadığını öğrenebiliyorlar.

Kredi sicilini sorgulamak isteyen kişiler; Findeks kredi notu ve Findeks Ris Raporu alarak da sicillerine yani banka sicil kayıtlarına erişebiliyorlar.

Kredi notu başvurusunda bulunan kişiler, kredi notlarının yanı sıra sicillerinin temiz olup olmadıklarını da sorgulayabiliyorlar.

Bu noktada www.findeks.com sitesini ziyaret edebilir, Findeks Risk Raporu alarak, siciliniz hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi sicilinizi ve notunuzu öğrendikten sonra kredi notunuzu yükseltmek ve sicilinizi daha kısa sürede temizlemek için çaba göstermeye başlayabilirsiniz.

Kara Listeye Düşmek Kredi Sicilini Nasıl Etkiler?

Bozuk kredi sicili oluşmasına yol açan en önemli etmenler arasında yer alan kara liste; borçlarını zamanında ödememiş, bu yüzden de hakkında yasal takip başlatılmış olan müşterilerin yer aldığı listeyi ifade ediyor.

Bir müşterinin kara listeye girebilmesi için öncelikle hakkında yasal takip başlatılmış olması yani banka tarafından müşterisine karşı dava açmış olması gerekiyor.

90 günlük süre içerisinde kredi ya da kredi kartı borcunu ödememiş kişiler hakkında başlatılan yasal takip sonrasında bu müşteriler, kara listeye düşmüş oluyor.

Kara listeye düşen kişilerin sicilleri de bu durumdan olumsuz yönde etkileniyor.

Öyle ki bu durum, müşterilerin sicillerine işlenerek, 5 yıl boyunca sicillerinde yer alıyor.

Müşteriler; borçlarını ödedikten sonra bile 5 yıllık süre boyunca hiçbir şekilde kredi ya da kredi kartına başvuramıyorlar. Yani kara listeye düşen kişilerin kredi ve kart başvuruları, tüm bankalar tarafından reddediliyor.

Bu yüzden de ileride kredi çekmeyi ya da kredi kartı çıkarmayı düşünüyorsanız, her ne olursa olsun kara listeye düşmemeye özen göstermelisiniz.

Kredi Notu Kredi Sicilini Nasıl Etkiler?

Findeks tarafından müşterilerinin borç ödeme alışkanlıkları, kredi başvuru sıklıkları, kredi borç ve limitleri doğrultusunda müşterilere verilen puana kredi notu ismi veriliyor.

Yüksek kredi notuna sahip olan banka müşterilerinin kredi sicilleri de iyi oluyor. Bu yüzden de bu kişiler, kolaylıkla kredi çekebiliyorlar.

Düşük kredi notu ise, kredi sicilini olumsuz anlamda etkiliyor. Özellikle ciddi anlamda düşük kredi notuna sahip kişilere bankalar tarafından kredi verilmiyor.

Bu yüzden kredi sicilinizin olumsuz yönde etkilenmemesi adına kredi puanınızı da mümkün olduğunca yüksek tutmanızı öneriyoruz.

Banka Sicil Temizleme Nasıl Olur

Banka sicilinizin yani kredi sicilinizin temiz olmasını istiyorsanız; öncelikle kredi borçlarınızı düzenli bir şekilde ve son ödeme tarihlerini geçirmeden ödemeye özen göstermelisiniz.

Kredi sicilinizi hızlı bir şekilde temizlemek istiyorsanız, birtakım noktalara dikkat etmelisiniz.

Kara listeye düşmekten her daim kaçınarak ve kredi puanınızı yüksek tutarak, temiz bir sicile sahip olabilmeniz mümkün!

Kredi sicili temizleme yöntemlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Kredi ve Kredi Kartı Ödemelerinizi Aksatmayın

Kredi ve kart ödemelerinizi zamanında yaparak, son ödeme tarihlerini bir gün dahi geçirmeyerek, kredi notunuzu yükseltmeye başlayabilir yani kredi sicilinizi de temizleme yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.

  • Kredi Kartınızın Asgari Tutarını Mutlaka Ödeyin

Hepimiz, zaman zaman kredi kartı borcumuzu aksatabiliyoruz.

Lakin kart borcunu bir gün bile geciktirmemiz, kredi sicilimize işliyor ve kredi puanımızı düşürüyor.

Kredi kartınızın en azından asgari tutarını son ödeme tarihini geçirmeden ödeyerek, kredi puanınızın düşmesini, dolayısıyla sicilinizin de bozulmasını önleyebilirsiniz.

  • Faturalarınızı Zamanında Ödeyin

Findeks, müşterilerinin fatura ödeme alışkanlıklarını bile kayıt altına alıyor.

Yani elektrik, su, doğalgaz vb. faturaların geç ödenmesi de kredi siciline kaydediliyor.

Daha temiz ve istikrarlı bir kredi sicili için tüm faturalarınızı ve SGK primlerinizi zamanında ödemelisiniz.

  • Aynı Anda Birden Çok Krediye Başvurmayın

Kredi notunu düşüren en önemli faktörler arasında aynı anda birden çok krediye ya da kredi kartına başvurmak bulunuyor.

Birden çok kredili ürün açılışı; kredi puanını düşürüp, kredi siciline işliyor.

Bu yüzden aynı anda ya da arka arkaya birden çok krediye başvurmaktan mutlaka kaçınmanız gerekiyor.

  • Aşırı Sorgulamadan Kaçının!

Arka arkaya birden çok bankaya kredi için başvurmak, bankalar tarafından aşırı sorgulama olarak kabul ediliyor.

Aşırı sorgulama da müşterilerin kredi siciline işliyor.

Bankalar, aşırı sorgulamada bulunan müşterilerine kredi vermemeyi tercih ediyorlar.

  • Kredi ve Kart Limitlerinizin Tamamını Kullanmayın

Bankalar tarafından müşterileri için belirlenen kullanılabilir limitin tamamını veya büyük bir kısmını kullanmak da kredi sicilini bozuyor.

Bu noktada dikkatli olmanız; toplam limitinizin %30’unu aşmamaya dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Faturalarınızı Kredi Kartınıza Otomatik Ödeme Talimatı Vererek, Ödeyin

Kredi siciliniz bozuksa yani kredi puanınız düştüyse faturalarınızı kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı vererek, ödemeniz; düşük kredi puanınızı yükseltmenize yani sicilinizi düzeltmenize yardımcı olabilir.

  • Teminatlı Kredi Kartına Başvurun

Kredi siciliniz bozuk yani kredi puanınız ciddi anlamda düşük olduğu için banka kredi başvurularınız reddediliyorsa hem puanınızı yükseltmek hem de ihtiyaçlarınızı karşılamak için teminatlı kredi kartına başvurabilirsiniz.

Çıkarttığınız yeni teminatlı kredi kartınızın borçlarını zamanında yani aksatmadan ödeyerek, kredi sicilinizi düzeltebilirsiniz.

Bu karta otomatik ödeme talimatı verip, faturalarınızı ödediğinizde kredi sicilinizi hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz.

  • Yeni Kredi Başvurusu Yapmaktan Kaçının!

Mevcut kredi ya da kart borçlarınızı ödeyemediğiniz için bozuk olan sicilinizi daha da bozmamak için yeni kredilere başvurmaktan kaçınmalısınız!

Bankaların kredi puanı düşük müşterilerinin kredi başvurularını reddettiğini, kredi reddinin de kredi puanını düşürdüğünü unutmamalısınız.

  • Kara Listeye Düşmekten Kaçının!

Kredi sicilini bozan en önemli etmenlerden biri de kara listeye düşmek olarak karşımıza çıkıyor!

Kredi puanı düşük olan kişiler, yukarıda bahsettiğimiz önerilerimiz sayesinde 6 ay-1 yıl gibi bir sürede kredi puanlarını yükseltebiliyorlar.

Kara listeye düşen kişilerin ise sicili kısa sürede düzelmiyor.

Bu kişilerin sicilleri, banka kredi borçlarını ödedikten 5 yıl sonra düzeliyor.

Yani bu müşteriler, 5 yıl boyunca kredi çekemiyorlar.

Kara listeye düşmemek için ödeyemediğiniz kredi ya da kart borçlarınızı yapılandırmak için bankanıza başvurabilirsiniz. Borç yapılandırma, kredi refinansman hizmetlerinden yararlanarak, kara listeye düşmekten kurtulabilirsiniz.

Bu yazımızda kredi sicili nasıl temizlenir? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, hızlı kredi sicili temizleme önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? ( Ücretsiz Yöntem)

Vakıfbank Kredi Erteleme Başvurusu

Sicil kaç ayda temizlenir?

Sicil kaydı, ceza veya borçlar nedeniyle oluşan negatif bir kayıttır. Bu kaydın silinmesi veya temizlenmesi belirli bir süreç gerektirir ve süreç, yapılan işleme ve borcun ne olduğuna bağlı olarak değişebilir.

Kara listeden çıkmak için ne yapmalıyım?

Kara listeden çıkmak için yapmanız gerekenler, borcunuzu ödemek ve borcun ödendiğine dair belgeyi borçlandığınız finans kuruluşuna sunmaktır. Finans kuruluşu, borcun tamamının ödendiğini onayladıktan sonra, kara listenizden çıkacaksınız. Bunun yanı sıra, kara listede kalmanızın nedeni geçmişteki borçlarınızın yanı sıra farklı nedenler olabilir. Bu nedenleri belirlemek ve çözüm yollarını bulmak için finans kuruluşunuza danışmanız önerilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık