Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? ( Ücretsiz Yöntem)

01.05.2023
1.262
A+
A-
Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? ( Ücretsiz Yöntem)

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? Gerek yeni kredi başvurularımızda gerekse GSM operatörlerinden taksitle cihaz satın almak istediğimizde öncelikle Findeks kredi notumuz, yetkili kişiler tarafından kontrol ediliyor. Yüksek kredi notu, başvurularımızın daha kolay bir şekilde kabul edilmesini sağlarken yetersiz yani düşük kredi notu ise çoğunlukla başvurumuzun kabul edilmemesi ile sonuçlanıyor.

En genel tanımıyla Findeks kredi notu; kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabımıza ait borçlarımızı öderken nasıl davrandığımıza, bir diğer değişle borç ödeme alışkanlıklarımıza ve bankalara olan toplam borcumuza göre bizlere verilen notu ifade ediyor.

Bankalar tarafından müşterilere verilen kredi notu; 1-900 arasında değişiklik gösteriyor. Kredi notu, 1-699 aralığında olan kişiler, hiçbir şekilde kredi ya da kredi kartı alamıyorlar.

Bu yazımızda kısaca Findeks kredi notu nasıl öğrenilir? sorusunu yanıtlamaya, kredi notu öğrenme yöntemlerine dair merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Findeks Nedir?

Findeks; ülkemizdeki bankaların bir araya gelerek, ortaklaşa kurdukları ve müşterilerin finansal durumlarının detaylı olarak sisteme kaydedildiği finansal hizmet platformu olarak karşımıza çıkıyor.

Ülkemizin en popüler 9 bankası işbirliği ile faaliyete geçen Kredi Kayıt Bürosu tarafından 2014 yılında hayata geçirilen Findeks; bireylerin yanı sıra kurumların finansal durumlarını da kayıt altına alıyor.

Findeks kredi notu, bankaların müşterilerine kredi ya da kredi kartı verme aşamasında referans aldıkları referans notu olarak da tanımlanıyor.

Bankaların yanı sıra diğer finansal kurumlar, mağazalar hatta GSM operatörleri bile ürün ve hizmet satışlarında müşterilerinin Findeks kredi notlarını referans olarak kabul ediyorlar.

Findeks’i Hangi Bankalar Kurdu?

9 öncü banka tarafından kurulan yani 9 ortağı bulunan Findeks’in günümüzde 46 banka, 14 Tüketici Finansman, 56 Faktoring, 23 Leasing, 3 sigorta şirketi, 10 varlık yönetim şirketi ve 3 diğer üyesi bulunuyor.

3 diğer üyenin BORSA İstanbul Anonim Şirketi, Kredi Garanti Fonu Anonim Şirketi ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde kurucu bankaların yanı sıra diğer bankaların da müşterilerinin Findeks kredi puanlarını referans aldıklarının altını çizmek istiyoruz.

Findeks kurucu bankaları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Garanti BBVA
 • Akbank
 • Yapı Kredi
 • Halkbank
 • Şekerbank
 • Denizbank

Findeks Kredi Notu Nedir?

Müşterinin kredi alışkanlıklarını ve kredi geçmişini tanımlayan Findeks kredi notu, 1-900 puan arasında değişen sayısal bir değeri ifade ediyor.

Findeks kredi notu, kredi ve kredi kartı başvurularınızın yanı sıra yeni bir beyaz eşya, akıllı telefon, klima vb. temel ihtiyaçlarınızı taksitle satın almak istediğinizde de karşınıza çıkıyor.

Yani mağazalar, öncelikle müşterilerinin güvenilir olup olmadıklarını tespit etme noktasında Findeks kredi notu bilgilerini öğrenmeyi tercih ediyorlar.

Findeks kredi notu hesaplanırken müşterinin mevcut kredi ve kredi kartı borç durumu, kredi kullanım yoğunluğu, kredi borçlarını düzenli bir şekilde ödeyip ödemediği, yeni bir kredi alıp almadığı gibi birden çok faktör hesaba katılıyor.

Kredi notu, kredi başvurularının olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağını belirlemenin yanı sıra müşteriye bankalar tarafından verilecek maksimum kredi limitini de belirliyor.

Yani kredi notu yüksek olan banka müşterileri, daha üst limitlerde kredi çekebiliyorlar.

Findeks kredi notu, 1-900 arasında değişiyor.

Bu sınıflandırmaya göre;

 • 1-699 arasındaki kredi notuna sahip müşteriler, en riskli grupta bulunuyorlar. Bu müşterilere genellikle kredi ve kredi kartı verilmiyor.
 • 700-1099 orta riskli grubu, 1100-1499 ise az riskli gurubu tanımlıyor. Bu müşterilerin yüksek limitli kredi başvuruları da genellikle olumsuz sonuçlanıyor.
 • 1500-1699 iyi grupta, 1700-1900 çok iyi grupta değerlendiriliyor. Bu gruptaki müşterilerin kredi ya da kredi kartı başvuruları, her daim olumlu sonuçlanıyor. Üstelik bu gruptaki müşteriler, yüksek limitlerle de kredi çekebiliyor veya kredi kartı çıkartabiliyorlar.

Findeks Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Daha önce de belirttiğimiz gibi kredi notumuz hesaplanırken borç ödeme alışkanlıklarımız, bankalara olan borcumuz, yeni kredili ürün ya da kredi kullanım yoğunluğumuz dikkate alınıyor.

Kredi borcumuzu zamanında ödememiz yani taksitlerimizi atlamamız; çoğunlukla kredi notumuzun düşmesine yol açıyor.

Kredi borcumuzun yanı sıra kredi kartı borcumuzu aksatmamız, genellikle kartımızın asgari tutarını ödemeyi tercih etmemiz, kredi kartı son ödeme tarihini birkaç gün olsa da geciktirmemiz; kredi notumuzu olumsuz yönde etkiliyor.

Kredi notumuzun düşük olması ise bankalara yeni kredi çekmek için başvurduğumuzda başvurumuzun olumsuz sonuçlanmasını beraberinde getiriyor.

Aynı şekilde taksitle akıllı telefon ya da başka bir cihaz satın almak istediğimizde de GSM operatörleri, öncelikle kredi notumuzun düşük olup olmadığına bakıyor.

Mağazalardan elden taksitle hatta senetle ürün satın almayı düşündüğümüzde bile mağazalar; borç ödeme alışkanlıklarımızı yani borcumuzu zamanında ödeyip ödeyemeyeceğimizi önceden öğrenmek adına kredi notumuzu kontrol edebiliyorlar.

Sizler de kredi notunuzu yüksek tutarak, yeni kredi, kredi kartı veya cihaz başvurularınızın olumlu bir şekilde sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks kredi notunu öğrenmenin birden çok yöntemi bulunuyor.

Örneğin, müşterisi olduğunuz bankaya giderek, kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi dile getirebiliyorsunuz. Zaten kredi başvurusunda bulunduğunuzda da bankalar, Findeks kredi notunuzu kontrol edip, size bildiriyorlar.

Türk Telekom, Turkcell, Vodafone başta olmak üzere GSM operatörlerinden cihaz ya da akıllı telefon almak istediğinizde de kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz.

Hatta senetle beyaz eşya satın almak için başvurduğunuz Evkur gibi mağazalar da kredi notunuzu kontrol ettiklerinden başvurunuz esnasında kredi notunuzu satış temsilcilerinden öğrenebilme şansınız bulunuyor.

Son yapılan güncelleme ile artık e-devlet üzerinden de Findeks kredi notu öğrenilebiliyor.

Bankanızın mobil bankacılık uygulamasını ya da internet bankacılığını kullanarak da Findeks kredi notunuza dair detaylı bilgi edinebiliyorsunuz.

Türk Telekom, Turkcell, Vodafone gibi GSM operatörlerinin SMS ile kredi notu öğrenme hizmetleri de bulunuyor.

Ancak SMS ile GSM operatörleri aracılığıyla Findeks kredi notunuzu öğrenmek istediğinizde bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor.

Findeks resmi sitesi üzerinden de belirli bir ücret ödeyerek, kredi notunuzu hızlıca sorgulayabiliyorsunuz.

Findeks kredi notu sorgulama yöntemlerini kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Bankalar Aracılığıyla Findeks Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu hızlıca öğrenmek istiyorsanız; müşterisi olduğunuz banka şubesine gitmek yerine internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanarak, kredi notu sorgulama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfbank, Halk Bankası ve Ziraatbank gibi kamu bankalarının yanı sıra özel bankaların mobil bankacılık ve internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak, ortalama 10-15 TL gibi bir ücret karşılığında kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Bu noktada kullandığınız web tarayıcıya bankanızın adını ve Findeks kredi notu öğrenme yazabilirsiniz.

Örneğin; arama motoruna Vakıfbank Findeks Kredi Notu Öğrenme yazarak, kredi notu öğrenme sayfasına erişebilirsiniz.

Findeks Resmi Sitesi Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

Findeks’e ait olan site üzerinden de kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilmeniz mümkün.

Bu noktada öncelikle https://www.findeks.com/urunler/findeks-kredi-notu linkine tıklamalısınız.

Daha sonra sayfadaki ‘Bu Ürünü Tek Başına Alabilirsin’ başlığının altındaki Satın AL butonuna tıklamalısınız.

Sizden talep edilen TC kimlik no, telefon numarası ve güvenlik kodu bilgilerini doğru ve düzgün bir şekilde girerek, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

KDV dahil 7,50 TL ödeyerek satın alma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Findeks resmi sitesi üzerinden kredi notunuzu öğrenme başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

SMS Yoluyla Findeks Kredi Notu Öğrenme

SMS yolunu tercih ederek de Findeks kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Vodafone abonesiyseniz; TC kimlik numaranızı ve doğum yılınızı yazdıktan sonra oluşturduğunuz mesajınızı 1112’ye göndermelisiniz.

ÖRNEK: 12222222222 1988 yazmalı ve mesajınızı 1112’ye yollamalısınız.

Turkcell, Türk Telekom gibi kullandığınız diğer GSM operatörlerinden de yukarıdaki yöntemle kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Yani GSM operatörü fark etmeksizin TC kimlik numaranızı ve doğum yılınızı birer boşluk bırakıp, 112’ye göndermelisiniz.

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz

SMS yoluyla, bankalar aracılığıyla veya Findeks resmi sitesi üzerinden kredi notunuzu öğrenmek için ortalama 10-15 TL bir fiyat ödemeniz gerekiyor.

Bununla birlikte kredi notunuzu tamamen ücretsiz bir şekilde öğrenebilme fırsatınız da bulunuyor.

Bu yöntemleri yani ücretsiz Findeks kredi notu öğrenme yollarını kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

İnternet Sitelerinden Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

İnternette kredi notunuzu ücretsiz bir şekilde öğrenebileceğiniz birden çok site bulunuyor.

Özellikle kredi başvurusunda bulunabileceğiniz siteler, ücretsiz bir şekilde kredi notunuzu sorgulayabilmenize olanak tanıyorlar.

Arama motorunuza ücretsiz kredi notu öğrenme yazarak, bu sitelere erişebilirsiniz.

e-Devlet Sitesi Üzerinden Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Eskiden e-Devlet sitesi üzerinden kredi notunuzu öğrenebilmeniz mümkün değildi.

Yapılan son güncelleme ile artık kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz.

Bu noktada ilk olarak TC kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte sisteme giriş yapmalısınız.

Giriş işleminizi gerçekleştirmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linkine tıklamalısınız. e-Devlet şifreniz yoksa şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna RİSK Raporu yazmalısınız.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Başvurusu ekranının hemen sağındaki Yeni Başvuru seçeneğine tıklamalısınız.

Böylelikle her ay maksimum bir kez olacak şekilde risk raporunuzu ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz.

Size gönderilen SMS sonrasında e-Devlete giriş yaparak, risk raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Mobil Uygulamalar ile Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Akıllı telefonlarınıza Google Play Store ya da Apple Store üzerinden indirebileceğiniz birtakım uygulamalar sayesinde de hiçbir ücret ödemeden kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.

Google Play ya da Apple Store’da kredi notu öğrenme yazarak, ücretsiz indirebileceğiniz uygulamaları listeli bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Beyaz Eşya Satan Mağazalardan Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu ücretsiz bir şekilde öğrenebilmenizin en kolay yolu ise senetle ya da taksitle elden ödeme yöntemiyle beyaz eşya, mobilya satan mağazalara gitmekten geçiyor.

Elden taksitle veya senetle ürün satan bu mağazalardan sipariş vermek istediğinizi dile getirdiğinizde bu mağazalar, öncelikle sizin kredi notunuzu sorguluyorlar.

Yani mağaza çalışanları, sizlere kredi notunuz doğrultusunda olumlu ya da olumsuz yanıt veriyorlar.

Size olumsuz veya olumlu yanıt verdiklerinde kredi notunuzun kaç olduğunu onlardan öğrenebilirsiniz.

Aynı şekilde faturalı hattınız üzerine taksitle akıllı telefon satın alma talebi ile GSM operatörünüze ait mağaza ya da bayiliğe gittiğinizde de satış temsilcisinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Beyaz eşya, mobilya mağazalarının, GSM operatörü bayiliklerinin yanı sıra oto galerilerden de Findeks kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Aracın bir kısmını peşin bir kısmını taksitle yani senetle satan oto galerilerin de müşterilerine araç satın almadan önce müşterilerinin kredi notlarını sorguladıklarını da hatırlatmak istiyoruz!

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi, kredi kartı başvurularınızda, akıllı telefon ya da senetle veya elden taksitle satış yapan mağazalardan ürün satın almak istediğinizde başvurunuzun olumlu sonuçlanması için Findeks kredi notunuzun en az 1500 olması gerekiyor.

Bununla birlikte bazı bankalar ya da mağazalar, 1500 altında kredi notuna sahip olan kişilerin başvurularını kabul edebiliyorlar.

Bu noktada öncelikle başvuru yapacağınız bankanın veya mağazanın sizden ne kadar bir Findeks kredi notu talep edeceğini öğrenmeniz gerekiyor.

Özellikle düşük miktarda ihtiyaç kredisi çekmek istediğinizde bankalar, uygun fiyatlı bir ürün satın almak istediğinizde ise mağazalar, Findeks kredi notunuzun düşüklüğünü önemsemeden size senetle veya elden taksitle ürün verebiliyorlar.

Ancak bankaların ve mağazaların her ne olursa olsun aylık gelirinizi yani maaşınızı da size senetle ya da elden taksitle ürün verirken dikkate aldığını hatırlatmak istiyoruz!

T.C. ile Kredi Notu Sorgulama

Daha önce de bahsettiğimiz gibi TC kimlik numaranızı yazıp, bir boşluk bırakıp, doğum yılınızı yazıp, oluşturduğunuz mesajınızı 1112’ye göndererek, TC ile kredi notu sorgulama işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Findeks sitesi üzerinden kredi notunuzu sorgulamak istediğinizde de sizden TC kimlik numaranız talep ediliyor.

Ücretsiz bir şekilde siteler üzerinden Findeks kredi notu öğrenmeniz için de sorgulamayı TC kimlik numaranız ile yapmanız gerekiyor.

Mağazalardan senetle ya da elden taksitle ürün almak istediğinizde de yetkililer, mağazada müşteri kaydınız yoksa sizden TC kimlik numaranızı istiyorlar.

Kısacası kredi notunuzu sorgulayabilmeniz için TC kimlik numara bilginizin sizden talep edildiğini hatırlatmak istiyoruz!

Bu yüzden de mağazaya ya da bankaya giderken TC kimlik kartınızı veya nüfus cüzdanınızı yanınızda götürmeyi asla unutmamalısınız!

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar 2023

Kredi puanı, 1-699 aralığında olan yani en riskli gruptaki kişilerin kredi ya da kredi kartı başvuruları, neredeyse tüm bankalar tarafından reddediliyor.

Kredi notu 700-1099 olan orta riskli gruptaki veya 1100-1499 olan az riskli gruptaki kişilerin kredi ve kredi kart başvuruları ise bazı bankalar tarafından kabul edilebiliyor.

Bu bankalar, genellikle kefil ya da gelir belgesi talep etmeden müşterilerine kredi kartı veya kredi kartı verebiliyorlar.

Ancak verilen kart ya da kredi limiti, 1000 TL, 2000 TL gibi düşük rakamlarda tutuluyor.

Kredi puanınız düşükse başvurabileceğiniz bankaları ve kredilerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Aktifbank/N Kolay Kredi
 • TEB/Cepteteb Kredi
 • QNB Finansbank/Enpara.com Kredi
 • ING Bank/ING E-Kredi
 • Burganbank
 • Fibabanka
 • Odea Bank
 • ICBC Bankası

Kefil ya da gelir belgesi talep etmeyen, düşük kredi notuna sahip kişilere bile kredi veren bankaların kredilerine sms yoluyla ya da bankaların internet siteleri üzerinden kolaylıkla başvurabiliyorsunuz.

Orta ya da az riskli grupta yer alan kişiler; daha büyük miktarlarda kredi çekmek istediklerinde ise birtakım şartları yerine getirmek şartıyla kredi çekebiliyorlar.

Yani bankalar, bu kişilere 20 BİN-30 BİN TL gibi yüksek rakamlarda krediler verebiliyorlar.

Orta ya da az riskli grupta bulunan kişilerin kredi çekebilmeleri için yüksek gelire sahip olmaları, kefil göstermeleri, ipotek göstermeleri ya da farklı teminatlar vermeleri gerekebiliyor.

Bu yazımızda Findeks kredi notu sorgulama ile ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya, Kredi notu öğrenme ücretsiz nasıl yapılır? sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Sizler de daha önce Findeks kredi notunuzu öğrendiyseniz ya da öğrenmek istiyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar ve Oranları

Kredi notunu ücretsiz nasıl öğrenebilirim?

Kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenmek için, Bankalararası Kredi ve Finansal Raporlama Kurumu (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından oluşturulan ve yönetilen Kredi Kayıt Bürosu Risk Merkezi’ne (https://www.kkb.com.tr/) üye olan bir bankanın internet şubesi veya mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu platformlar üzerinden kredi notunuzu sorgulayarak ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca, Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi web sitesi olan https://www.kkb.com.tr/tr/skkgiris adresinden de ücretsiz olarak kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Findeks kredi notu Öğrenme ücretli mi?

Findeks kredi notu öğrenmek ücretlidir. Findeks, Kredi Kayıt Bürosu Risk Merkezi’nin tüketici markası olarak hizmet vermektedir ve kredi notu sorgulama hizmeti karşılığında belirli bir ücret talep etmektedir. Ancak, Findeks tarafından sunulan ücretli hizmetler arasında, kredi notunuzun yanı sıra kredi raporu, kara liste sorgulaması, borç sorgulaması gibi farklı hizmetler de yer almaktadır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık