Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

EFT İptal Etme Nasıl Yapılır? Tüm Bankalarda EFT İptal Etme

10.05.2023
40
A+
A-
EFT İptal Etme Nasıl Yapılır? Tüm Bankalarda EFT İptal Etme

EFT İptal Etme Nasıl Yapılır? Tüm Bankalarda EFT İptal Etme; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır? EFT ile Havale Farkı Nedir? EFT İptali Nasıl Olur? EFT İptali Ne Zaman Hesaba Aktarılır? Ziraat Bankası EFT İptali, Halkbank EFT İptali, Akbank EFT İptali, Vakıfbank EFT İptali nasıl gerçekleştirilir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

EFT İptal Etme Nasıl Yapılır? Tüm Bankalarda EFT İptal Etme

Ülkemizde özel ve kamu olmak üzere birçok banka bulunmaktadır. Ekonomik hayatta aktif rol üstlenen bankalar günümüzde de farklı imkanlarla vatandaşlara hizmet sunmaktadır.

Halkın tasarruflarını mevduat şeklinde kabul eden bankalar ayrıca ihtiyacı olan kişilere de kredi olarak sunmaktadır. Kısacası bankacılık ekonomi üzerine farklı yönlere sahip kuruluşlardır. Bankalar üzerinden yapılan pek çok işlem olmakla birlikte en çok merak edilenlerden biri EFT dir.

EFT yani Elektronik Fon Transferi bankalar arası transferi ifade etmektedir. Bir banka hesabında bulunan paranın diğer banka hesabına aktarılması işlemi olan EFT, sadece yurtiçi yapılan bir işlemdir.

EFT nasıl yapılır, EFT iptal işlemi nasıl yapılır gibi pek çok konu başlığını sizler için ele aldık. Gelin birlikte bu konulara bakalım…

FinansBank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

EFT Nedir?

EFT; Elektronik Fon Transferi anlamına gelmekle beraber bankalar arası para transferi demektir. Alıcı ve göndericinin farklı bankalarda olması durumunda ya da gönderen konumunda olan kişinin başka bir banka hesabı mevcut ise buraya EFT aracılığı ile para transferi sağlayabilmektedir.

Günümüzde artık pek çok işlemin internet üzerinden yapılabilmesi ile birlikte bankaların da mobil hizmet imkanları bulunmaktadır. Ve birçok işlemi mobil olarak sunabilmektedirler.

Müşterilerine kolaylık sağlamak adına çalışmalarda bulunan bankalar, EFT hizmeti ile de gerek bankadan gerekse mobil olarak internetten para transferine imkan sağlamaktadır. Peki EFT nasıl yapılır, gelin birlikte bakalım…

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemlerini yapabilmek için alıcı taraf ya da alıcı kurumun adı soyadı, banka şubesi ve hesap numarası ya da IBAN ı belirtilmelidir. Bu bilgiler ile para transferini gerçekleştirebilmeniz mümkün iken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Bankalararası Kart Merkezi EFT hizmeti için yeni altyapı hizmeti sunmaktadır.

Artık EFT için IBAN yerine cep telefon numarası, kimlik numarası, e-posta ya da pasaport numarası da eşleştirilebilecek ve kişiler bu bilgiler ile de EFT yapabileceklerdir.

EFT işlemini ATM den yapmak isterseniz Para Transferleri sekmesinden EFT yi seçerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Peki EFT ile Havale aynı şey midir?

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar (ANINDA KREDİ)

EFT ile Havale Farkı Nedir?

EFT ile Havale arasında zaman açısından bir fark mevcuttur. Yani EFT için belirli saatler konulmuş iken havale işlemleri 7/24 saat yapılabilmektedir.

Ayrıca EFT iki farklı banka arasında gerçekleştirilmekte iken havale tek bir banka üzerinden gerçekleştirilmektedir. Temelde bu iki farka sahip olan EFT ve havale işlemleri sıklıkla kullanılmaktadır. Diyelim ki yanlış hesaba EFT yaptınız ya da yaptığınız EFT yi geri almak istiyorsunuz ne yapabilirsiniz, birlikte bakalım…

EFT İptal Etme Nasıl Yapılır? Tüm Bankalarda EFT İptal Etme
EFT İptal Etme

EFT İptali Nasıl Olur?

Yaptığınız EFT yi yanlış kişi bilgisi ile yapmış olabilir ya da geri çekmek isteyebilirsiniz. EFT yi geri çekme yani iptal etme imkanına sahipsiniz. Sadece yanlış kişi bilgisi değil bazen yanlış tutarda da EFT yapılmış olabilmektedir.

Bu durumların hepsinde EFT işlemini iptal edebilirsiniz. Bunun için EFT işleminizin henüz onay almamış olması gerekmektedir. İptal işlemini bu şekilde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak işlem onaylanmış ve para transferi karşı tarafa yapılmış ise iptal etme işlemi için bazı adımları takip etmek gerekmektedir.

EFT işlemini iptal etmek için; banka şubesine gidebilir, bankanın müşteri hizmetlerini arayabilir ya da internet bankacılığı üzerinden iptal talebinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca mobil bankacılık ile de EFT işleminizi iptal edebilirsiniz.

Eğer EFT işlemi henüz onaylanmamış ise aktarmak istediğiniz tutar tekrar hesabınıza aktarılmaktadır. Ancak EFT yani para transfer işleminiz onaylanmışsa paranın hesabınıza tekrar iade edilme işlemi biraz daha süre isteyebilmektedir.

Kredi Puanı Düşük Olanlara Hemen Kredi Veren Bankalar

EFT İptali Ne Zaman Hesaba Aktarılır?

EFT yani bankalar arası para transferi müşterilerin sıklıkla kullandığı bir işlemdir. Ancak bazen yanlış bir tutar girilmesi ya da yanlış kişi bilgisi verilmesi gibi durumlarla işlemi iptal ettirmek isteyen vatandaşlar olabilmektedir.

Yapılan EFT işleminin iptal edilmesini istediğinizde eğer EFT onay almamışsa iptali hemen gerçekleştirebilir ve paranızı 1 ya da 2 gün içerisinde iade alabilirsiniz.

EFT işleminiz onaylanmış ve para transferi karşı tarafa aktarılmış ise paranızı geri alabilmek için yaklaşık 1 hafta bekleyebilirsiniz. Bunun için bankanızla iletişime geçmek ve en doğru bilgiyi almak sizin için daha doğru olacaktır.

İleri Tarihli EFT İptali Nasıl Olur?

EFT iptali yanlışlıkla yapılan para transferinin iptal edilmesidir. Peki ileri bir tarihe EFT işlemini ayarladıysak nasıl iptal edebiliriz?

İleri tarihli EFT iptali için mobil ya da internet bankacılığını kullanarak Para Transfer sekmesinden EFT Talimatları bölümü seçerek açılan menüde yapmış olduğunuz EFT yi görebilmektesiniz. Bu sekmeler aracılığı ile EFT iptalini ileri tarihli de olsa gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT İptali

Ziraat Bankası EFT iptali için ister mobil uygulama üzerinden işlemi gerçekleştirebilir isterseniz de internet bankacılığını kullanarak EFT yi iptal edebilirsiniz. Ayrıca 444 0 000 ya da 0850 220 00 00 numaralar üzerinden Ziraat Bankası müşteri temsilcileri ile EFT iptali işleminiz için yardım alabilirsiniz.

Halkbank EFT İptali

Halkbank EFT iptali için internet bankacılığını ya da mobil uygulamayı kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığında EFT – EFT Emirlerimi İzle – Düzenle – İptal sekmeleri ile işleminizi gerçekleştirebilmektesiniz.

Ayrıca Halkbank müşteri temsilcileri aracılığı ile EFT iptali yapmak istiyorsanız da 444 0 400 ya da 0850 222 04 00 numarasını kullanabilirsiniz.

Vakıfbank EFT İptali

Vakıfbank aracılığı ile yapmış olduğunuz EFT yi iptal edebilmek için bankaya gidebilir ya da internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Ayrıca bankanın mobil uygulaması ya da müşteri temsilcileri ile de iletişime geçerek işleminizin iptalini sağlayabilirsiniz.

Vakıfbank EFT iptali için 444 0 724 ya da 0850 222 07 24 numaralı hattı kullanarak müşteri temsilcilerine talebinizi aktarabilirsiniz.

İş Bankası EFT İptali

İş Bankası EFT iptali için İşCep uygulamasını kullanabilirsiniz. Ayrıca internet şubesi üzerinden de gerçekleştirebileceğiniz EFT iptali için 444 0 202 numaralı hattı da kullanabilirsiniz.

İş Bankası müşteri hizmetleri ile EFT iptali işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız 0850 724 07 24 hattını arayabilirsiniz.

Akbank EFT İptali

EFT işlemini Akbank üzerinden yapan müşteriler eğer EFT yi iptal etmek istiyorlar ise internet bankacılığı ya da mobil uygulamayı kullanabilirler. Akbank müşteri temsilcileri de yapmış oluğunuz EFT işlemini iptal etmek için sizlere hizmet vermektedir.

Bunun için 444 2 525 numaralı hat üzerinden iptal talebinde bulunabilirsiniz.

Denizbank EFT İptali

Denizbank EFT iptali için öncelikle internet şubesi ya da mobil üzerinden işlem yapabilmektesiniz. Ayrıca Denizbank EFT iptali için 444 0 800 ya da 0850 222 08 00 numaralarını da kullanabilirsiniz.

EFT İptal Etme Nasıl Yapılır? Tüm Bankalarda EFT İptal Etme

EFT yaptıktan sonra iptal edilir mi?

Eğer EFT işlemi henüz tamamlanmamışsa, genellikle işlemi iptal etmek mümkündür. Bu durumda, bankanızın müşteri hizmetleri veya internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak EFT işlemini iptal edebilirsiniz.

EFT iptal işlemi ne kadar sürer?

EFT iptal işlemi, işlemin tamamlanma durumuna ve bankanın işlem sürecine bağlı olarak değişebilir. Eğer EFT işlemi henüz tamamlanmamışsa, yani hedef hesaba para henüz ulaşmamışsa, iptal işlemi genellikle hemen gerçekleştirilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık